TERMOSISTEM - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cik
    Membru
    • 13.iun.2006
    • 181

    #31
    Va multumesc pt. raspunsuri!

    Postat în original de Maistrul Max
    Varul dumneavoastra a gresit. Consecintele o sa apara in timp.
    Care ar fi consecintele ce pot aparea?
    Este prea tarziu sa indrepte greseala? Polistirenul este acoperit cu plasa si dat cu adeziv. Nu e finisat.

    Va salut!

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6882

      #32
      Se poate ca apa sa patrunda in spatele termoizolatiei si de aici in structura zidariei cu posibilitatea ca in timp sa apara igrasia si mucegaiul.
      Cu stima.

      Comentariu

      • cik
        Membru
        • 13.iun.2006
        • 181

        #33
        Postat în original de Maistrul Max
        Se poate ca apa sa patrunda in spatele termoizolatiei si de aici in structura zidariei cu posibilitatea ca in timp sa apara igrasia si mucegaiul.
        Deci, munca in zadar!

        Va salut!

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6882

          #34
          C-am asa este. Mai poate repara greseala daca monteaza placi ceramice (faianta, gresie) pe muchia iesita in afara.
          Cu stima.

          Comentariu

          • cik
            Membru
            • 13.iun.2006
            • 181

            #35
            Am o rugaminte. Am izolat casa pe afara cu polistiren, am prins-o in dibluri, pus plasa+o mana adeziv.
            Ca sa nu se mai vada plasa mai trebuie o mana de adeziv.
            Cum pot sa finisez a doua mana de adeziv, ca sa nu mai dau cu tinci?
            Ma refer, sa nu mai ramana dungile de la gletiera(oricum as trage, tot mai raman ici colo).

            Sau trebuie neaparat o mana de tinci?


            Numai bine!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #36
              In mod normal, o spacluire corecta inseamna ca plasa nu se vede, ea inglobandu-se in masa de spaclu. Ori stratul de adeziv aplicat cu gletiera cu dinti nu a fost suficient de gros, ori plasa nu a fost apasata suficient si nu a mai putut fi acoperita de adeziv.
              Cele cateva urme de la gletiera le poti scoate in faza de slefuire, inainte de grunduire.

              Daca ai constatat ca plasa nu este acoperita integral de adeziv, ar fi trebuit ca din acel moment sa mai adaugi adeziv, atat timp cat puteai aplica adeziv umed-umed.

              Acum nu iti ramane decat sa aplici un strat de tinci sau adeziv de polistiren, prin locurile unde ai probleme.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cik
                Membru
                • 13.iun.2006
                • 181

                #37
                Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #38
                  Postat în original de cik
                  Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?
                  DA.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6882

                    #39
                    Postat în original de cik
                    Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?
                    Nu sunt doua spacluiri ci doar una si buna, cu armatura din plasa fibra sticla inglobata c-am pe jumatatea grosimi mesei de spaclu.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • cik
                      Membru
                      • 13.iun.2006
                      • 181

                      #40
                      Am inteles. Dar in slide-ul de la inceput, arata ca omul acela in prima mana inglobeaza plasa in adeziv si ulterior mai vine cu un strat peste. Este cam greu sa prinzi plasa direct dintr-o singura trecere peste ea si sa nu se vada.
                      Daca am aplicat al doilea strat dupa ce s-a uscat are ceva, fara sa mai amorsez?
                      Va multumesc!

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        #41
                        Trebuie sa te contrazic, daca este suficient adeziv pe suprafata - gletiera cu dinti de 10 mm sau 12 mm - atunci nu este nici o problema in a acoperi plasa cu acelasi adeziv. Mai nasol este cand sunt denivelari pe suprafata suport ca nu poti scoate la nivel fata spacluita fara sa incarci cu adeziv.

                        Uite doua poze in care s-a realizat aplicarea plasei fara sa fie necesar al doilea strat de adeziv. Una este pe un perete interior de BCA iar alta este peste polistirenul extrudat (pe o pardoseala).

                        Acum daca ai facut asa cum ai spus nu ai ce sa mai faci, sa speram ca se comporta bine acoperirea si nu vor apare fisuri. E bine ca data viitoare sa sti ce si cum, mai aproape de adevar.
                        Fișiere Atașate
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • cik
                          Membru
                          • 13.iun.2006
                          • 181

                          #42
                          Asa da! Cred si eu ca se poate. Sa incarci cu gletiera cu dinti si sa nivelezi peste plasa.

                          Eu am pus ici colo adeziv, am prins plasa si am intins cu gletiera ca si cum as da glet, nu am dat pe toata supraf. cu gletiera cu dinti si dupa aia sa inglobez plasa. Nu am mai facut niciodata o termoizolare si m-am luat dupa slide.

                          Acum stiu ce am de facut.

                          Multumesc pt. poze!

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13005

                            #43
                            Mda. am vazut si eu acum filmuletul si se pare ca nene aplica mecanizat stratul de spacluire. Uite ca asta nu o stiam si e putin ciudat in foto.
                            Banuiesc ca aplicarea mecanizata ii permite sa lase destul adeziv incat la trecerea plasei sa fie suficient adeziv atat sub plasa cat si peste plasa. oricum nu arata ca se adauga adeziv in afara de cel aplicat mecanizat.

                            Poate si din aceasta cauza e mai confortabil sa ne luam dupa ce spun producatorii de sisteme pentru ca nu toti avem asemenea scule pe acasa si cadem in capcana compromisului, care nu intodeauna este benefic.

                            P.S. Nici eu nu am facut mari termoizolari insa am incercat sa nu ma indepartez prea tare de la ceea ce scrie in multele fise tehnice.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • cik
                              Membru
                              • 13.iun.2006
                              • 181

                              #44
                              De asta vorbeam.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • kristina_racoasa
                                Membru Marcant
                                • 18.oct.2007
                                • 402

                                #45
                                Stati sa inteleg si eu. Se intinde adezivul cu gletiera cu dinti,apoi se pune plasa dupa care se finiseaza? Dar plasa cum se intinde? Cum intra in adeziv? Se prinde intr-o parte si se trage din cealalta?

                                Comentariu

                                Procesare...