TERMOSISTEM - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #31
    In mod normal, o spacluire corecta inseamna ca plasa nu se vede, ea inglobandu-se in masa de spaclu. Ori stratul de adeziv aplicat cu gletiera cu dinti nu a fost suficient de gros, ori plasa nu a fost apasata suficient si nu a mai putut fi acoperita de adeziv.
    Cele cateva urme de la gletiera le poti scoate in faza de slefuire, inainte de grunduire.

    Daca ai constatat ca plasa nu este acoperita integral de adeziv, ar fi trebuit ca din acel moment sa mai adaugi adeziv, atat timp cat puteai aplica adeziv umed-umed.

    Acum nu iti ramane decat sa aplici un strat de tinci sau adeziv de polistiren, prin locurile unde ai probleme.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • cik
      Membru
      • 13.iun.2006
      • 181

      #32
      Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #33
        Postat în original de cik
        Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?
        DA.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #34
          Postat în original de cik
          Dupa prima spacluire ar trebui sa nu se vada plasa deloc?
          Nu sunt doua spacluiri ci doar una si buna, cu armatura din plasa fibra sticla inglobata c-am pe jumatatea grosimi mesei de spaclu.
          Cu stima.

          Comentariu

          • cik
            Membru
            • 13.iun.2006
            • 181

            #35
            Am inteles. Dar in slide-ul de la inceput, arata ca omul acela in prima mana inglobeaza plasa in adeziv si ulterior mai vine cu un strat peste. Este cam greu sa prinzi plasa direct dintr-o singura trecere peste ea si sa nu se vada.
            Daca am aplicat al doilea strat dupa ce s-a uscat are ceva, fara sa mai amorsez?
            Va multumesc!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #36
              Trebuie sa te contrazic, daca este suficient adeziv pe suprafata - gletiera cu dinti de 10 mm sau 12 mm - atunci nu este nici o problema in a acoperi plasa cu acelasi adeziv. Mai nasol este cand sunt denivelari pe suprafata suport ca nu poti scoate la nivel fata spacluita fara sa incarci cu adeziv.

              Uite doua poze in care s-a realizat aplicarea plasei fara sa fie necesar al doilea strat de adeziv. Una este pe un perete interior de BCA iar alta este peste polistirenul extrudat (pe o pardoseala).

              Acum daca ai facut asa cum ai spus nu ai ce sa mai faci, sa speram ca se comporta bine acoperirea si nu vor apare fisuri. E bine ca data viitoare sa sti ce si cum, mai aproape de adevar.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	adeziv_polistiren_198.jpg 
Afișări:	1252 
Mărime:	37,8 KB 
ID:	587520 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	adeziv_polistiren_2_151.jpg 
Afișări:	1261 
Mărime:	27,9 KB 
ID:	587521
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cik
                Membru
                • 13.iun.2006
                • 181

                #37
                Asa da! Cred si eu ca se poate. Sa incarci cu gletiera cu dinti si sa nivelezi peste plasa.

                Eu am pus ici colo adeziv, am prins plasa si am intins cu gletiera ca si cum as da glet, nu am dat pe toata supraf. cu gletiera cu dinti si dupa aia sa inglobez plasa. Nu am mai facut niciodata o termoizolare si m-am luat dupa slide.

                Acum stiu ce am de facut.

                Multumesc pt. poze!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #38
                  Mda. am vazut si eu acum filmuletul si se pare ca nene aplica mecanizat stratul de spacluire. Uite ca asta nu o stiam si e putin ciudat in foto.
                  Banuiesc ca aplicarea mecanizata ii permite sa lase destul adeziv incat la trecerea plasei sa fie suficient adeziv atat sub plasa cat si peste plasa. oricum nu arata ca se adauga adeziv in afara de cel aplicat mecanizat.

                  Poate si din aceasta cauza e mai confortabil sa ne luam dupa ce spun producatorii de sisteme pentru ca nu toti avem asemenea scule pe acasa si cadem in capcana compromisului, care nu intodeauna este benefic.

                  P.S. Nici eu nu am facut mari termoizolari insa am incercat sa nu ma indepartez prea tare de la ceea ce scrie in multele fise tehnice.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • cik
                    Membru
                    • 13.iun.2006
                    • 181

                    #39
                    De asta vorbeam.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aplicare_mecanizata_adeziv_137.jpg 
Afișări:	1263 
Mărime:	51,6 KB 
ID:	587522

                    Comentariu

                    • kristina_racoasa
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2007
                      • 401

                      #40
                      Stati sa inteleg si eu. Se intinde adezivul cu gletiera cu dinti,apoi se pune plasa dupa care se finiseaza? Dar plasa cum se intinde? Cum intra in adeziv? Se prinde intr-o parte si se trage din cealalta?

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #41
                        Adeziv pe polistiren cu gletiera cu dinti de 10mm.
                        Pe suprafata rezultata se aplica plasa de fibra, de sus in jos, avand grija sa o apasam cu partea dintata a gletierea atat cat sa intre in masa de adeziv (fara a deteriora impletitura). Se intinde plasa dinspre mijloc spre laterale pentru a nu avea cute. O anumita cantitate de adeziv va iesi prin ochiurile plasei care va ajunge undeva la mijlocul grosimii stratului de adeziv. Cu partea lisa a gletierei cu dinti se trece peste adeziv, acoperind plasa si niveland-o.

                        In final stratul de spacluire armat va avea maxim 4mm.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • sriw
                          Membru Marcant
                          • 05.dec.2007
                          • 538

                          #42
                          O singura obiectie am la modul cum a imbinat placile de polistiren la colt.Ar fi trebuit ca al doilea rand in sus sa-l puna pana in capat la polistirenul deja fixat,nu pe aceiasi linie cu cel de jos,adica tot pana la coltul casei.Consider ca la colt trebuie facuta o imbinare tip "caramida" pentru a se evita formarea unui rost continu de la acoperis pana la soclu.
                          Daca gresesc va rog sa ma corectati.Ma refer la acel slideshow
                          If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                          Comentariu

                          • matzu_2003
                            Incepator
                            • 03.mar.2008
                            • 37

                            #43
                            Postat în original de sriw
                            O singura obiectie am la modul cum a imbinat placile de polistiren la colt.Ar fi trebuit ca al doilea rand in sus sa-l puna pana in capat la polistirenul deja fixat,nu pe aceiasi linie cu cel de jos,adica tot pana la coltul casei.Consider ca la colt trebuie facuta o imbinare tip "caramida" pentru a se evita formarea unui rost continu de la acoperis pana la soclu.
                            Daca gresesc va rog sa ma corectati.Ma refer la acel slideshow
                            ai dreptate am vazut si eu acest lucru si mai sunt cateva mari greseli akolo ....omu a plecat bine dar pana la urma a pus pe toata suprafata material de a lipit placa de polistiren ceea ce nu este corect .....placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul,asta inseamna o izolatie ca la carte........dar cum sunt 1000 de mesteri asa sunt si 1000 de obiceiuri
                            Powered by HGabc

                            Comentariu

                            • M_Cosma
                              Incepator
                              • 12.dec.2006
                              • 8

                              #44
                              Postat în original de matzu_2003
                              ai dreptate am vazut si eu acest lucru si mai sunt cateva mari greseli akolo ....omu a plecat bine dar pana la urma a pus pe toata suprafata material de a lipit placa de polistiren ceea ce nu este corect .....placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul,asta inseamna o izolatie ca la carte........dar cum sunt 1000 de mesteri asa sunt si 1000 de obiceiuri
                              si daca circula aerul pe sub termoizolatie nu se raceste peretele ?
                              O zi buna.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6453

                                #45
                                Postat în original de matzu_2003
                                [...] placa se lipeste in puncte ca sa se creeze un spatiu intre petete si placa de polistiren sa circule aerul [...]
                                Sigur?
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...