Nelamuriri la termoizolarea acoperisului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cataraga andrei
    Incepator
    • 18.apr.2007
    • 5

    Nelamuriri la termoizolarea acoperisului

    Salut .
    As dori o sugestie refferitor la termoizolarea acoperisului pt o cabana. Lucrarea se afla in stadiul urmator, de la exterior spre interior membrana bituminoasa, folie de nylon, astereala de 2,5 cm care e placata pe leaturi de 3x6 cm la distanta de 50 cm intre ele si vreau sa mai adaug pe interior vata minerala de 5cm, dupa care vine placat cu lambriu.Intrebarea mea este, ca sa nu am surprise de condens in caz ca as face o sursa de incalzire pt iarna ce material ar mai trebui adaugat sau ce imi sugerati? Multumesc anticipat.[/quote][/code][/b]
    Didi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Cei 5 cm de vata sunt insuficienti.

    Pe partea dinspre interiorul camerei vata minerala trebuie protejata cu bariera de vapori.

    Comentariu

    • cataraga andrei
      Incepator
      • 18.apr.2007
      • 5

      #3
      Merci mult pt. raspuns

      Ceao.
      Merci mult pt. sugestii, in cazul meu nu pot sa pun vata de 10 pt ca nu-mi permite grosimea leatului eventual sa maresc locatia pt vata minerala cu inca 5 cm. legat de bariera de vapori am notat.
      Didi

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        repetati va rog structura acoperisului de la exterior la interior si dimensiunile caracteristice.
        Ce suprafata?

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #5
          haha! ce e cu brambureala asta? membrana bituminoasa peste folie pvc?

          Comentariu

          • cataraga andrei
            Incepator
            • 18.apr.2007
            • 5

            #6
            Ceao
            Am pus folie de nylon nu folie pvc, mi-am dat seama ca nu-si are nici un rol, in timp oricum de la caldura devine casanta si se degradeaza.
            Didi

            Comentariu

            • cataraga andrei
              Incepator
              • 18.apr.2007
              • 5

              #7
              Ceao
              Cate tipuri de bariere de vapori exista? Am vazut pe net inf legat de diferite tipuri: folie de aluminiu care e aplicata pe vata minerala si folia pvc. Merci anticipat.
              Didi

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Folie polietilena, folie PVC nebiodegradabila, folie aluminiu.
                Cu stima.

                Comentariu

                • paulvm
                  Incepator
                  • 22.apr.2007
                  • 5

                  #9
                  Tot legat de izolatia acoperisului,as dori o parere despre urmatorul mod de izolatie,eventual un sfat:
                  sub tigla ceramica s-a prins cu ajutorul unor latzuri folia de plastic,iar intre folie si scandura-tavan s-a izolat cu vata minerala de 5 cm.Cat este de gresit ?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Nu inteleg la ce anume va referiti.. legat de "sub tigla ceramica s-a prins cu ajutorul unor latzuri folia de plastic"

                    Comentariu

                    • paulvm
                      Incepator
                      • 22.apr.2007
                      • 5

                      #11
                      Nu am fost destul de explicit-scuze!
                      Incepand cu inceputul:Casa in rosu a fost acoperita astfel:capriori,laturi,tigla.Din pacate nu a fost batuta scandura si abia apoi pusa tigla,cum am inteles ca se face in mod corect.Asa ca situatia era in felul urmator.Ma uitam din casa si vedeam tigla.In consecinta,am prins cu ajutorul unor latzuri batute de-a lungul capriorilor folia,chiar sub tigla.Am inceput sa bat scandura-tavan perpendicular pe capriori,iar intre scandura si folie am introdus vata,pentru izolarea termica .
                      Sper ca am fost mai explicit,dar este explicabil,intrucat nu sunt de domeniu..........

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Spatiul de sub acoperis este locuibil? Din acest considerent ati izolat?

                        Va intreb acest lucru pentru ca cei 5 cm de izolatie sunt insuficienti pentru a crea un confort intr-un eventual spatiu de acest gen.
                        Ati mentionat ca s-a montat o folie. De care folie?
                        Folia ce se foloseste desupra izolatiei termice din vata minerala se numeste membrana de difuzie si are rolul de a permite eliminarea vaporilor din stratul izolator si, in acelais timp, de a o proteja impotriva infiltratiilor de apa.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Domnule paulvm,
                          Citit pe forum aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=7547
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • cataraga andrei
                            Incepator
                            • 18.apr.2007
                            • 5

                            #14
                            Ceao.
                            Cabanuta va fi locuita numai in weekend adica foarte rar de aceia nu am pus vata minerala de 10 cm, chiar daca v-om inopta si pe timp de iarna. Nu am luat in calcul de la inceput sa o izolam pt ca am vrut sa facem un adapost in ideea cand incepem sa construim sa avem un acoperis. M-ati intrebat mai sus ce folie am pus, de nylon simpla transparenta (poliamida)Aceasta folie am pus-o peste astereala prinsa cu capsatorul in ideea sa izoleze mai bine ne intentionand sa o izolez cu vata minerala si lambriu, pe parcurs cabanuta devenind mai cocheta ne-am intrebat ce-ar fi sa o izolam si de aici am ajuns sa ma documentez si sa cer parerea unor oamni avizati in domeniu. Acum tavanul e izolat cu vata de 5 cm si bariera de vapori (folie de aluminiu) si placat cu lambriu, acum intrebarea este ce bataie de cap imi va da nylonul ala care l-am pus sub sintrila (membrana bituminoasa) ne stiind anterior ca o voi izola. Multumesc anticipat.
                            Didi

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Este bine ca aveti bariera de vapori care sa impiedice migrarea acetora in stratul izolator si apoi neplacutul condens.

                              Ar fi bine sa existe spatiu de ventilare (intre folia respectiva si izolatie) pentru a elimina eventualii vapori care pot ajunge in zona izolatiei.

                              Comentariu

                              Procesare...