Detalii montare cada cu hidromasaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

    Postat în original de Alexandru Vasile
    Vă salut, scriu aici deoarece mi se pare că are mare legătură postul inițial.

    Am următoarea situație:
    Am instalația electrica făcută și vreau sa montez o cada cu hidromasaj. Am un circuit cu 3 conductori 2x2.5 și 1x1.5 care vine dintr-o doza de legătură din camera alăturată pana pe peretele pe care se va monta cadă, sub cada, deci va fi acoperit fara acces ulterior.
    Eu gândesc sa fac legăturile de la cada cu acest circuit cu cositor și sa le acopăr cu tub termoretractabil, și sa schimb siguranța cu una diferențiază cu 10mA în tablou care este la aprox. 22-23ml distanta. Menționez ca nu ma deranjeasa ca îmi întrerupe și alte aparate, vreau sa fiu în siguranță.

    Ce alte variante mai bune am pentru izolarea legăturii intre firele mele și cele ale căzii?

    La intrarea în tablou doresc sa mai montez și una diferențiază generala de 30mA pentru toată casa.

    Credeți ca este o soluție sigură?
    Va rog sa ma sfătuiți cu alte variante pe care le considerați mai bune!
    Orice legatura electrica se face intr-o doza de legaturi sau in tablou.
    Va recomand o doza ip 56/66 montata pe scheletul vanei sau pe perete sub vana,cu intrarea cablurilor in partea inferioara
    a dozei sa nu existe riscul infiltrarii apei pe langa fire.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Alexandru Vasile
      Incepator
      • 17.aug.2012
      • 3

      #32
      Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

      Deci îmi recomandați ca, pe perete, sub cada sa pun o doza ip56 66 și sa fac legăturile cu motorul căzii în ea? Întreb pentru ca vreau sa fiu sigur ca am înțeles corect.

      Sa inteleg ca siguranța la distanța menționată este în regula?

      Comentariu

      • rex
        Membru
        • 21.apr.2015
        • 220

        #33
        Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

        La cada cu hidromasaj montata de 8 ani am aceasta siguranta , legaturile fiind facute direct din contoar in pompa . Nu am avut nicio problema pana acum , dar vreau sa stiu daca sunt in regula .
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1192

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

          Postat în original de rex
          La cada cu hidromasaj montata de 8 ani am aceasta siguranta , legaturile fiind facute direct din contoar in pompa . Nu am avut nicio problema pana acum , dar vreau sa stiu daca sunt in regula .
          Sincer sa fiu, nu m-as baza pe aceasta siguranta. Eu am cumparat un Legrand tot ce 16 A dar cu 10 mA. Aceasta cati mA are ?

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #35
            Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

            Sal. In plus marca Wel nu e chiar de top la capitolul sigurante si aici chiar conteaza sa fie o siguranta de calitate (Legrand, Hager,etc)
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

              Postat în original de gmtiby
              Aceasta cati mA are ?
              nici unul, merge la noroc

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                Postat în original de rex
                La cada cu hidromasaj montata de 8 ani am aceasta siguranta , legaturile fiind facute direct din contoar in pompa . Nu am avut nicio problema pana acum , dar vreau sa stiu daca sunt in regula .
                Nu sunteti in regula. Montati o siguranta dimensionata strict pe puterea motorului (probabil maxim 6A) si cu protectie diferentiala de 10mA.
                Sper sa fie conductor de impamantare pe circuitul respectiv.
                Ultima editare de mbostangiu; 26.feb.2016, 20:37.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • rex
                  Membru
                  • 21.apr.2015
                  • 220

                  #38
                  Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sig.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	103,2 KB 
ID:	624620 Asta e . Impamantare exista , trasa direct din motor . Ce siguranta cu protectie diferentiala recomandati ? Multumesc . Cealalta era pentru boiler , masina de spalat si niste prize de exterior , folosite si pentru sudat .

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #39
                    Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                    Un exemplu siguranta automata cu protectie diferentiala ABB 6A si 10mA diferential cod: DS201 L C6 A10.

                    Ce putere totala declarata are cada cu hidromasaj?
                    Fișiere Atașate
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • rex
                      Membru
                      • 21.apr.2015
                      • 220

                      #40
                      Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                      Asta chiar nu stiu si nici masca parca nu as scoate-o , are 8 duze , iar motorul parca-parca 1kw . Cum sa fac sa fie bine ?

                      Comentariu

                      • mbostangiu
                        Membru Marcant
                        • 31.dec.2011
                        • 594

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                        Postat în original de rex
                        [ATTACH=CONFIG]92909[/ATTACH] Asta e . Impamantare exista , trasa direct din motor .
                        Undeva nu ne intelegem. E vorba de conductor de impamantare pe circuitul care alimenteaza motorul si la care se leaga conductorul de inpamantare ce vine din motor. Mai departe ar trebui verificat daca conductorul de impamantare al circuitului este legat in tabloul din casa la un alt conductor de impamantare care vine de la o priza de pamant sau de la o centura de impamantare conectata la o priza de pamant.
                        Atentie!
                        Daca cititi acest mesaj de doua ori si nu va este clar ce si cum trebuie facut ... chemati un electrician. Trebuie si aparat de masura si ceva cunostinte in domeniu. In plus, oricat de mult ajutor ati primi pe forum, nu va puteti substitui unui profesionist.
                        Atentie!!
                        Puteti ajunge "de la bal la spital" in cateva secunde ... sau mai rau puteti trimite "de la bal la spital" un membru la familiei.
                        “Quality means doing it right when no one is looking.”

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #42
                          Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                          Daca puterea motorului este 1 KW, atunci 6A/10 mA este foarte bine.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • rex
                            Membru
                            • 21.apr.2015
                            • 220

                            #43
                            Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                            Casa nu are circuit de impamantare, acum 50 de ani nu s-a facut . Cand am amenajat baia , avand o priza dubla in ea , pentru boiler si masina de spalat , am facut o impamantare la sfatul unui electrician si cum a permis terenul mic : am facut un trunghi din doua tevi zincate la distanta de 2 m intre ele si a treia , pe la mijloc, la 60cm fata de cele doua , atat aveam loc . Tevile au fost batute in pamant 2.5m sudata platbanda zincata in forma de triunghi , apoi alta platbanda lipita de peretele casei , pe aceasta s-au legat cele doua cabluri de impamantare , unul de lungime aprox. 1,5 m si cel de la cada de 50cm . Cada are motor de 900w , am vorbit cu producatorul. Vreau sa stiu daca voi fi in siguranta doar cu o siguranta cu disjunctor , sau trebuie sa fac alte modificari . Sper nu o alta casa. Daca are vreo importanta , distanta intre cada si siguranta este de aprox 15m . Va multumesc.

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #44
                              Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                              Folositi aceea protectie diferentiala mentionata de noi si legati si impamantarea dvs. daca motorul are borna prevazuta in acest sens. De aceea impamantare puteti fi sigur ca functioneaza corect doar daca va fi masurata cu un aparat special. Poate functiona in siguranta si asa cada insa asa cum ati mai fost sfatuit este bine sa verifice sau sa monteze siguranta diferentiala un electrician.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • rex
                                Membru
                                • 21.apr.2015
                                • 220

                                #45
                                Răspuns la: Detalii montare cada cu hidromasaj

                                Eu unul , am o frica patologica fata de tot ce inseamna curent electric , doar un bec il schimb fara sa decuplez sigurantele ,,, in rest ,, nimic .Nici nu m-as fi gandit sa schimb eu siguranta . Impamantarea motorului este legata de la data montajului . Mai trebuie tras un fir de la impamantarea actuala, din exterior , la siguranta ce va trebui montata in tablou ?

                                Comentariu

                                Procesare...