VREAU SA-MI IZOLEZ FONIC SI TERMIC APARTAMENTUL ! HELP !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • angelogabrielle8
    Incepator
    • 11.feb.2007
    • 14

    VREAU SA-MI IZOLEZ FONIC SI TERMIC APARTAMENTUL ! HELP !

    Iata-ma din nou printre voi ...si...ca de obicei in incurcatura.Ma contrazic cu sotul meu de cateva ore ...Eu zic una el zice alta.
    Deci...Locuim la parter ..si vrem sa ne izolam apartamentul ca...ne-am cam saturat de toate...!Avem un avantaj ca avem termopane dar peretii s-au umplut de igrasie pe dinauntru si daca nu izolam exterior nu rezolvam nimic.Eu zic extrudat...sotul zice expandat.Eu zic ....diblurile se prind in ceresitul pus proaspat dedesupt...sotul zice ca tre sa dea gauri sa prinda in peretele blocului.Eu zic ca presedintele a zis ca trebuie ceva de la primarie ...el zice ca stam la parter...face el lucrarea si nu ne trebuie.Eu zic ca ne punem in cap vecinii care si asa sunt extrem de dusmanosi ..si sa punem extrudat de 20 el zice ca epandat de 150 trebuie ca sa fie bine.Va rog sa ma ajutati.Data trecuta am iesit din incurcatura...izolatia peretelui de la bucatarie a iesit excelent si meseriasul meu(sotul) a fost de nota 10 dupa sfaturile primite de la voi.Sincer nu ne-am fi descurcat atat de bine fara voi.Asteptam cu nerabdare ptr ca suntem dornici de treaba.Mai vrem sa izolam si peretele cu o vecina mai in varsta care sta in perete cu noi si nu vrem sa o mai deranjam cu galagia noastra si cu vecinii de deasupra care au parchet laminat ,tocuri cui si boxe bune....dar nu stim daca boxele sunt atasate la tocuri...)))).La fel eu zic extrudat el zice expandat
    AJUTA-TE SINGUR!
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: VREAU SA-MI IZOLEZ FONIC SI TERMIC APARTAMENTUL ! HELP !

    pai, cam are dreptate sotul....
    la polistiren mi se pare exagerat 150.., cred ca 50-80 este suficient!!
    spor la treaba!!

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      -Termoizolarea exterioara se face cu polistiren expandat de 50-80 mm grosime.
      -Peretele se poate fonoizola cu sistemul de profile metalice, vata de sticla, bariera de vapori si gipscarton.
      -Tavanul idem cu profile metalice, vata de sticla, bariera de vapori si gipscarton.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Un ghid util pentru montarea termosistemului gasiti pe forum aici : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=7504
        Cu stima.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Eu zic extrudat...sotul zice expandat.
          Expandat - calitate fatada, minim 5cm la o densitate de 15-20kg/mc

          Eu zic ....diblurile se prind in ceresitul pus proaspat dedesupt...sotul zice ca tre sa dea gauri sa prinda in peretele blocului
          Diblurile se fixeaza dupa uscarea adezivului, evident efectuand gauri in polistiren si perete functie de mariema diblului necesar.

          Eu zic ca presedintele a zis ca trebuie ceva de la primarie ...el zice ca stam la parter...face el lucrarea si nu ne trebuie.
          Eu zic sa faceti o deplasare la Primarie pentru a nu avea alte probleme, ulterior.

          Eu zic ca ne punem in cap vecinii care si asa sunt extrem de dusmanosi ..si sa punem extrudat de 20 el zice ca epandat de 150 trebuie ca sa fie bine.
          Vecinii nu au nimi comun cu lucrarea si ar fi bine sa ii deranjati cat mai putin. Ramanem la expandat (5, 8 sau 10) - depinde ce tip de bloc este.

          Va rog sa ma ajutati.Data trecuta am iesit din incurcatura...izolatia peretelui de la bucatarie a iesit excelent si meseriasul meu(sotul) a fost de nota 10 dupa sfaturile primite de la voi.Sincer nu ne-am fi descurcat atat de bine fara voi.Asteptam cu nerabdare ptr ca suntem dornici de treaba.
          Ne bucura faptul ca am putut fi de folos prin intermediul forumului.

          Mai vrem sa izolam si peretele cu o vecina mai in varsta care sta in perete cu noi si nu vrem sa o mai deranjam cu galagia noastra si cu vecinii de deasupra care au parchet laminat ,tocuri cui si boxe bune....dar nu stim daca boxele sunt atasate la tocuri...)))).La fel eu zic extrudat el zice expandat
          Vata minerala si gips-carton pe structura metalica pentru vecina de perete.
          Identic si pentru tavan, cu toate ca pentru partea cu tocurile este ceva mai delicat.. protectia la zgomotul de impact ar trebui realizata la vecinul de deasupra...

          Comentariu

          • angelogabrielle8
            Incepator
            • 11.feb.2007
            • 14

            #6
            Filmuletul ne-a luminat bine! Mai bine de atat...nu cred ca se poate ....dar mai stii?))Ne puteti spune ce material este cel care se foloseste sub plasa si peste?Si cel care l-ati pus la urma?Numai daca nu e secret....ca nu ne suparam)))Ca de obicei....Va iubim ....Ramanem in legatura...in continuare...))Va pupam dulce
            AJUTA-TE SINGUR!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Plasa de fibra de sticla se inglobeaza in acelasi adeziv pentru polistiren utilizat la aplicarea placilor izolatoare de polistiren expandat. Ceresit CT85

              Peste acest strat de adeziv se aplica un finisaj cu tencuiala decorativa sau glet de exterior si vopsea lavabila de exterior.

              Comentariu

              Procesare...