Instalatii HI-FI in casele noastre

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    #31
    Postat în original de Consultant electrice
    Ce parere aveti despre telecomenzile multifunctionale, programabile care pot comanda toata aparatura audio/video din casa? Ati investi cateva milioane bune in asa ceva sau preferati sa aveti 3-4 telecomenzi insirate pe masa?
    Si nu numai audio-video, am vazut care controleaza si aerul conditionat. Pe mine m-ar interesa asa ceva.

    @ alex virtual: Daca nu gasesti telecomanda universala, o folosesti pe cea originala a aparatului (oricum iti da una la achizitia lui).
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1360

      #32
      Postat în original de raduca
      [
      @ alex virtual: Daca nu gasesti telecomanda universala, o folosesti pe cea originala a aparatului (oricum iti da una la achizitia lui).
      si daca uit unde am pus-o pe cea originala????

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6359

        #33
        Si pe cea originala si pe cea universala? Folosesti comenzile manuale!

        P.S. Si intre timp dormi mai mult si iti administrezi lecitina, vitamine din grupul B etc.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #34
          In principiu telecomenzile cu soft, ecran LCD si eventual touch screen, pot comanda cam orice. Exista insa sisteme mult mai scumpe si mai sofisticate care lucreaza cu orice aparat electric din casa prin intermediul unei instalatii electrice dedicate. Usor usor conceptul de Smart Home va lua amploare si pe la noi.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Lord
            Membru
            • 15.mai.2006
            • 169

            #35
            Postat în original de Consultant electrice
            Eu zic ca e bine ca nu a "ragusit" Inseamna ca este de calitate!
            Pot face inteferente cu undele gsm .. sau alte unde Sistemele fara fir ?

            De exemplu .. antenele gsm de pe un bloc ..

            Apropo de ce ati spus mai sus am vazut o casa in anglia asa ceva avea implementat si comandai din telecomanda de la sistemele de supraveghere pana la .. incalzire etc .. cd posturi lcd .. apa din baie ... si alte chestii

            Foarte frumos .. dar la chestii de acestea firmele din romania .. o sa speculeze si o sa bage in preturi ..

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1360

              #36
              Postat în original de Lord
              Postat în original de Consultant electrice
              Eu zic ca e bine ca nu a "ragusit" Inseamna ca este de calitate!
              Pot face inteferente cu undele gsm .. sau alte unde Sistemele fara fir ?

              De exemplu .. antenele gsm de pe un bloc ..

              .
              nu!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #37
                Cu cat vor fi mai multi cumparatori de astfel de sisteme, vor aparea si mai multe firme specializate in asa ceva si va exista concurenta. Deja sunt firme care promoveaza aceasta idee de "Digital Home" si care au oferte atractive pentru o anumita categorie de cumparatori.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #38
                  Ce parere aveti de amplificatoarele NAD? Foloseste cineva asa ceva?
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 612

                    #39
                    NAD-urile nu-s de loc de lepadat.

                    Am auzit o data unul si mi-a placut.

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1360

                      #40
                      ce au asa special aceste amplificatoare?
                      nu am "auzit" decat prin reviste de ele? sunt hibride?tranzistorizate?iar hibride ? pe lampi?
                      daca mai aveti detali eu sunt curios sa le ascult!
                      va salut!

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #41
                        Sunt vreo doua game - NAD si NAD masters. Sunt mai speciale, au un sunet placut care este apreciat de multi audiofili, lucru care a atras si numeroase premii pentru anumite modele. Sunt cu tranzistori, cele din gamele superioare fiind dual mono. Acum intrebarea se pune intre a lua un NAD sa zicem si un amp. Yamaha ce ati alege? Exista NAD-ul care arata mai modest dar care are investit mult in interior cum spune si producatorul si exista amplificatoare de la Yamaha din gama HI - FI care sunt la acelasi pret, poate chiar mai putin cu aceleasi functii si cateva lucruri in plus. Ce ar trebui sa alegem firme mai exclusiviste care sunt dedicate Audio sau firme care consideram ca produc serii mult mai mari si de aici preturi mai mici poate pentru aceleasi caracteristici ale produselor?
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1360

                          #42
                          eu personal as alege firme care sunt dedicate in domeniul audio! insa atunci cand vorbim de firme cu renume cum ar fi yamaha nu putem sa le ignoram ! eu sunt in dragostit de sunetul "dinacord" in primul rand de fidelitate produsa si de faptul ca nu cred ca exista amplificator de acest gen care sa debiteze mai putin de 300W! tot asa am mai putea discuta si de Sony care nu cred ca putem sa ii reprosam ceva in legatura cu partea audio!

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #43
                            La Sony gama ES era ceva mai special. In rest sunt de nivel mediu. Dynacord suna bine pe partea de amplificatoare profesionale pentru sonorizari, insa pentru casa e nevoie de altceva. E mai greu sa lucrezi in HI - Fi cu astfel de amplificatoare.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1360

                              #44
                              ce amplificatoare v-a impresionat cel mai mult? pe langa amplificatoare ar trebui discutat si de traductoare , degeaba folosesti un amplificator gama HI-FI daca incintele nu sunt din acelasi standard! descrieti sistemul pe care la-ti dori la dumneavoastra in sufragerie!
                              va salut!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                #45
                                Incintele acustice si spatiul de auditie au un rol esential. De obicei o pereche de incinte bune pot ridica nivelul unui sistem, insa un amplificator cat ar fi de bun daca este legat la niste traductoare slabe calitativ nu va suna bine niciodata.

                                O pereche de incinte din gama Platinum de la Monitor Audio sa zicem PL300, un amplificator hibrid sau un dual mono un Cd player Hi-FI si posibilitatea achizitionarii unor CD-uri de calitate. Spun CD-uri de calitate pentru ca tocmai zilele trecute am fost dezamagit de un set de 2 CD-uri cumparate dintr-un magazin de profil.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...