Montare baterie monocomanda chiuveta baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • t_mask
    Incepator
    • 10.dec.2005
    • 19

    Montare baterie monocomanda chiuveta baie

    Am cumparat zilele trecute o baterie monocomanda pentru chiuveta din baie si am vrut s-o instalez singur. Mi-am prins insa urechile la mecanismul de actionare al dopului de scurgere. Mentionez ca nu sunt instalator de meserie si la magazi mi-au spus ca ei n-au instrctiuni de montaj. Stie cineva unde as putea gasi asa ceva ?

    Multumesc anticipat
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Eu cred ca nu este cazul sa va faceti griji deosebite. In mod normal instructiunile se afla in ambalajul bateriei.
    In general, sistemul de actionare a dopului este compus din 3 tije: 2 se imbina intre ele- probabil etse o mica piulita la capatul uneia; cealalta tija va fi montata orizontal.. intre ventil si segmentul celor doua tine unite - aceasta legatura se face cu o piesa mica prevazuta cu suruburi de strangere.

    Prinderea pe ventil se face cu o piulita, existand o sfera din plastic care asigura miscarea tijei.
    Tija orizontala intra sub dop sau poate exista in partea inferioara un locas in care aceasta tija intra... nepermitand scoaterea dupului.

    O poza este atasata... insa e relativ mica, sper sa intelegeti ceva din ea.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • valeriu ciprian
      Membru Marcant
      • 09.feb.2006
      • 918

      #3
      Daca mai putına rabdare (vreo doua zıle )voı atasa nıste poze cu mecanısmul de actionare al dopului de scurgere.

      Comentariu

      • gabimaxim
        Incepator
        • 25.apr.2007
        • 11

        #4
        Iata si pozele promise...daca mai sunt nelamuriri ...asteptam intrebarile tale.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • valeriu ciprian
          Membru Marcant
          • 09.feb.2006
          • 918

          #5
          Din greseala am postat de pe numele de utilizator al sotiei...

          Comentariu

          • t_mask
            Incepator
            • 10.dec.2005
            • 19

            #6
            Multumesc multe este exact ceea ce voiam sa stiu.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Domnule Valeriu, as vrea sa va atentionez asupra unui aspect minor dar care poate duce la neplaceri.

              In utlima foto postata se observa ca racordul flexibil este oarecum torsionat ... cred ca nu ii va face bine pe termen lung... ar fi bine sa il montati la fel ca celalalt astfel incat sa nu existe solicitari suplimentare asupra acestuis.

              Comentariu

              • valeriu ciprian
                Membru Marcant
                • 09.feb.2006
                • 918

                #8
                Postat în original de Consultant
                Domnule Valeriu, as vrea sa va atentionez asupra unui aspect minor dar care poate duce la neplaceri.

                In utlima foto postata se observa ca racordul flexibil este oarecum torsionat ... cred ca nu ii va face bine pe termen lung... ar fi bine sa il montati la fel ca celalalt astfel incat sa nu existe solicitari suplimentare asupra acestuis.
                Nu pot face acest lucru deoarece asta ar insemna sa iau bani cuiva...pozele sunt facute la un hotel din Istanbul unde am fost in vizita... .Acel tub flexibil este de la preaplinul chiuvetei.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Ciprian.. eu cred ca dl.Consultant s-a referit la furtunul de alimentare al chiuvetei (apa calda probabil), nu la preaplin... oricum e bine ca nu e la tine...
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...