Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6889

    #16
    Schita :
    Fișiere Atașate
    Cu stima.

    Comentariu

    • yarashi
      Incepator
      • 30.apr.2007
      • 4

      #17
      Aici gasesti informatii privitoare la realizarea unui tavandin placi de gipscarton. E fisier pdf care se poate downloada. Sper sa-ti foloseasca.

      Comentariu

      • Robert79
        Membru
        • 08.mar.2007
        • 145

        #18
        Next : introducerea vatei minerale intre profile
        Am taiat vata minerala , cu o foarfeca , la dimensiunea spatiului dintre profile , am introdus-o intre acestea , si am fixato prin legarea unei sfori de bride.
        Fișiere Atașate
        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

        Comentariu

        • Robert79
          Membru
          • 08.mar.2007
          • 145

          #19
          Bariera de vapori ( folie de aluminiu ) :
          Aici am avut ceva probleme dupa ce prima data dupa ce am fixato a cazut( o lipisem de UD si intre ea cu banda de aluminiu de 2,5 cm de proasta calitate.)
          A doua oara am procedat astfel :
          - am lipit pe marginea barierei de vapori banda de aluminiu de 5 cm de buna calitate apoi am lipit-o de profilul UD
          - am lipit bariera de vapori , astfel fixata , din metru in metru de profilul CD , pentru a nu face burta
          - petrecuta una peste alta 5-10 cm - lipita cu aceeasi banda.
          Acum este bine fixata , nu mai trece prin ea sau pe langa ea nici mama lui de vapor( nici condus de base) iar de fixat a fost relativ usor.
          Desi sunt convins ca este bine pusa , cred totusi ca nu am ales varianta optima - in primul rand am consumat la banda de aluminiu....... si costa 16 lei 10 m
          Cum se aplica corect bariera de vapori?
          Fișiere Atașate
          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #20
            Ce vata ai folosit ?.. in poza arata destul de aiurea..
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Robert79
              Membru
              • 08.mar.2007
              • 145

              #21
              Acum am ajuns la pus rigipsul.
              Multumesc MaistruluiMax pentru schita , asa am sa procedez.
              Marginile placii de rigips se prelucreaza cu o rindea de rigips sau cu un cutter in V.
              Intrebarea este : care margini trebuiesc prelucrate?
              1 cele de pe lungime ( acoperite cu hartie )
              2 cele de pe latime ( unde se vede ipsosul)
              3 trebuiesc prelucrate marginile numai atunci cand se imbina intre ele placile de rigips sau si atunci cand se imbina cu peretele?
              Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

              Comentariu

              • Robert79
                Membru
                • 08.mar.2007
                • 145

                #22
                vata isover de 5 cm
                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #23
                  Eu zic sa prelucrezi marginile care nu sunt profilate de la mama lor, doar acolo unde este necesar pentru a face rostul corespunzator.. ..ex... doua zone unde ai placa taiata de tine.
                  Nu are importanta ca este hartie sau ipsos.. important este sa se faca rostul respectiv pentru o imbinare buna.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6889

                    #24
                    E o poza unde folia vine si pe perete. Ati termoizolat si peretii ?
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • Robert79
                      Membru
                      • 08.mar.2007
                      • 145

                      #25
                      Postat în original de MaistrulMax
                      E o poza unde folia vine si pe perete. Ati termoizolat si peretii ?
                      Deocamdata bariera de vapori vine doar pe tavan. Voi termoizola si 2 pereti exteriori dar dupa ce pun rigipsul pe tavan.Maine revin cu poze cu rigipsul pus pe tavan.
                      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                      Comentariu

                      • Robert79
                        Membru
                        • 08.mar.2007
                        • 145

                        #26
                        Dupa ce am taiat placile de rigips la dimensiunile dorite le-am prelucrat cu o rindea de rigips , apoi le-am prins de profilele CD60 cu suruburi de rigips de 25.
                        'La carte " se mentioneaza ca prinderile sa fie la o distanta de mai putin de 20 cm una de alta , eu unul le-am prins la o distanta de 10-15 cm una de alta .
                        Rigipsul trebuie dispus astfel incat sa nu formeze cruci.
                        Fișiere Atașate
                        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                        Comentariu

                        • Robert79
                          Membru
                          • 08.mar.2007
                          • 145

                          #27
                          ........ poze cu rigipsul prins
                          Fișiere Atașate
                          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                          Comentariu

                          • Robert79
                            Membru
                            • 08.mar.2007
                            • 145

                            #28
                            Continuarea........termoizolarea unui perete.
                            Am pus banda de etansare adeziva pe profilele UD30 si le-am prins cu dibluri la o distanta de 6 cm de peretele in cauza , distanta intre prinderi fiind de 50-70 cm una de alta.
                            Prinderea profilului UD de tavan am facut-o fara a mai pune banda de etansare adeziva pe el deoarece rolul acesteia este de bariera termica iar el vine lipit de rigips.Prinderea am facut-o cu suruburi de rigips de 25 , distanta intre prinderi fiind de 40 cm una de alta , practic le-am prins de profilele CD de la tavan.
                            Profilele CD le-am pus la o distanta de 60 cm interax , introduse in UD si prinse cu popnituri si fiind prinse de bridele dispuse la o distanta de 55 cm una de alta.
                            A urmat introducerea vatei minerale intre profilele CD , aplicarea barierei de vapori si prinderea rigipsului.
                            Fișiere Atașate
                            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                            Comentariu

                            • Robert79
                              Membru
                              • 08.mar.2007
                              • 145

                              #29
                              Din pacate aseara am pus rigipsul si pe acest perete si am uitat sa fac poze la bariera de vapori aplicata dar vine pusa la fel ca la tavan , voi reveni cu poze cu rigipsul pus.
                              Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                              Comentariu

                              • Robert79
                                Membru
                                • 08.mar.2007
                                • 145

                                #30
                                Peretele cu fereastra din poza de mai jos va fi si el termoizolat , glaful nu este facut geamul fiind pus acum vreo doua saptamani. Cum e mai bine sa realizez glaful , cu vata minerala sau cu polistiren exrudat ( mai am acasa si ceva polistiren exrudat si chiar expandat) ? Distanta intre glaf si fereastra este de 2-3 cm si este umpluta cu spuma.
                                Si ajutati-ma si pe mine cu un model de scafa pentru coltul din stanga din poza de mai jos. Vreau o scafa pe care sa puna copiii jucariile , sa nu aibe colturi iar ca marime sa fie moderata.
                                Multumesc.
                                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                                Comentariu

                                Procesare...