Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #16
    E o poza unde folia vine si pe perete. Ati termoizolat si peretii ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Robert79
      Membru
      • 08.mar.2007
      • 126

      #17
      Postat în original de MaistrulMax
      E o poza unde folia vine si pe perete. Ati termoizolat si peretii ?
      Deocamdata bariera de vapori vine doar pe tavan. Voi termoizola si 2 pereti exteriori dar dupa ce pun rigipsul pe tavan.Maine revin cu poze cu rigipsul pus pe tavan.
      Dupa ce am taiat placile de rigips la dimensiunile dorite le-am prelucrat cu o rindea de rigips , apoi le-am prins de profilele CD60 cu suruburi de rigips de 25.
      'La carte " se mentioneaza ca prinderile sa fie la o distanta de mai putin de 20 cm una de alta , eu unul le-am prins la o distanta de 10-15 cm una de alta .
      Rigipsul trebuie dispus astfel incat sa nu formeze cruci.

      Click image for larger version  Name:	30_113.jpg Views:	6452 Size:	79.5 KO ID:	558719

      poze cu rigipsul prins

      Click image for larger version  Name:	33_650.jpg Views:	7008 Size:	48.9 KO ID:	558720 Click image for larger version  Name:	32_194.jpg Views:	6941 Size:	48.8 KO ID:	558721 Click image for larger version  Name:	31_451.jpg Views:	6881 Size:	44.3 KO ID:	558722

      Continuarea........termoizolarea unui perete.
      Am pus banda de etansare adeziva pe profilele UD30 si le-am prins cu dibluri la o distanta de 6 cm de peretele in cauza , distanta intre prinderi fiind de 50-70 cm una de alta.
      Prinderea profilului UD de tavan am facut-o fara a mai pune banda de etansare adeziva pe el deoarece rolul acesteia este de bariera termica iar el vine lipit de rigips.Prinderea am facut-o cu suruburi de rigips de 25 , distanta intre prinderi fiind de 40 cm una de alta , practic le-am prins de profilele CD de la tavan.
      Profilele CD le-am pus la o distanta de 60 cm interax , introduse in UD si prinse cu popnituri si fiind prinse de bridele dispuse la o distanta de 55 cm una de alta.
      A urmat introducerea vatei minerale intre profilele CD , aplicarea barierei de vapori si prinderea rigipsului.

      Click image for larger version  Name:	36_129.jpg Views:	6732 Size:	66.0 KO ID:	558724 Click image for larger version  Name:	35_389.jpg Views:	6663 Size:	64.4 KO ID:	558725 Click image for larger version  Name:	34_243.jpg Views:	6616 Size:	46.1 KO ID:	558726

      Din pacate aseara am pus rigipsul si pe acest perete si am uitat sa fac poze la bariera de vapori aplicata dar vine pusa la fel ca la tavan , voi reveni cu poze cu rigipsul pus.
      Peretele cu fereastra din poza de mai jos va fi si el termoizolat , glaful nu este facut geamul fiind pus acum vreo doua saptamani. Cum e mai bine sa realizez glaful , cu vata minerala sau cu polistiren exrudat ( mai am acasa si ceva polistiren exrudat si chiar expandat) ? Distanta intre glaf si fereastra este de 2-3 cm si este umpluta cu spuma.
      Si ajutati-ma si pe mine cu un model de scafa pentru coltul din stanga din poza de mai jos. Vreau o scafa pe care sa puna copiii jucariile , sa nu aibe colturi iar ca marime sa fie moderata.
      Multumesc.

      Click image for larger version  Name:	37_179.jpg Views:	6729 Size:	48.3 KO ID:	558727

      Pentru cei care sesizeaza diferenta de data la poze , nu va speriati ca nu dureaza asa mult o termoizolare , eu lucrez la ea in jur de 2-3 ore pe zi si in week-end si asta nu zilnic , plus ca am refacut circuitul de prize ( 6 prize + cablu TV , internet , telefon) , repozitionarea comutatorului , realizarea unui gol de fereastra , precum si refacerea instalatiei pentru incalzire la respectiva camera ( repozitionarea caloriferului pe un perete opus celui pe care se afla).
      Rigipsul pus pe un perete

      Click image for larger version  Name:	42_506.jpg Views:	6677 Size:	37.9 KO ID:	558735 Click image for larger version  Name:	41_308.jpg Views:	6630 Size:	38.0 KO ID:	558736 Click image for larger version  Name:	40_578.jpg Views:	6566 Size:	36.3 KO ID:	558737
      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #18
        Vroiam sa iti fac o mica critica dar vad ca la perete ai corectat deja dispunerea suruburilor. Ce este cu distanta dintre marginile placilor din poza 41 ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Robert79
          Membru
          • 08.mar.2007
          • 126

          #19
          Postat în original de MaistrulMax
          Ce este cu distanta dintre marginile placilor din poza 41 ?
          Eroare de montaj. Cand ajung sa pun rigipsul chem ajutoare pentru ca singur nu pot sa le si tin si sa le mai si prind. Persoana care m-a ajutat a miscat placa de rigips rezultand acea distanta iar cand am observat era deja prinsa. Distanta intre cele 2 placi este de 0,5 cm dar probabil pare mai mare din cauza reflexiei barierei de vapori care este din aluminiu. Oricum distante intre placi mai am si la tavan , dar nu mai mari de 0,5 cm , din cate stiu eu nu este nici o problema , lipsa de experienta isi spune cuvantul , nu le pot taia la mm.Si daca tot am ajuns la greseli , pana acuma , greseli de care sunt constient , si sper ca doar astea sunt :
          - la prinderea rigipsului pe tavan nu am decalat toate suruburile asa cum ar fi trebuit , dar la perete m-am corectat , e vorba de suruburile care prind 2 placi apropiate si care trebuiesc decalate cu minim 3-4 cm.
          - am prelucrat marginea rigipsului care vine lipita de perete , in v , si nu cred ca ar fi trebuit deoarece nu prea mai pot sa prind rigipsul de UD ( 0,5 cm distanta intre rigips si perete , 0,5 margine prelucrata , mai raman vreo 2 cm ) si cand prind rigipsul se crapa.
          - din cauza ca am folosit la lipirea barierei de vapori banda de 2,5 cm latime si de proasta calitate , plus ca a stat lipita vreo 2 zile fara sa pun rigipsul , s-a dezlipit si a cazut , acuma folosesc banda de 5 cm latime si de buna calitate.
          - din cauza ca nu am tinut cont de faptul ca unchiul din coltul tavanului nu este de 90 grade am ajuns sa am un straif de vreo 15 cm in coltul opus , poza 33.
          - la refacerea instalatiei electrice am lasat dozele de rigips si apoi am pus rigipsul , si a trebuit sa le scot ( cu greu ) ca sa le pot prinde cum trebuie.
          PS sper ca cei care cunosc meserie si imi analizeaza lucrarea sa fie ceva mai exigenti si sa-mi atraga atentia acolo unde vad o greseala pentru a avea cu totii de invatat.
          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #20
            Cu ajutorul unei rindele pentru gipscarton marginile taiate se prelucreaza conform schitei.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tesire_pl_rigips_160.jpg 
Afișări:	6370 
Mărime:	3,8 KB 
ID:	558751
            Cu stima.

            Comentariu

            • Robert79
              Membru
              • 08.mar.2007
              • 126

              #21
              Asa da
              Fara alte comentarii.......

              Click image for larger version  Name:	asa_nu_727.jpg Views:	6041 Size:	4.6 KO ID:	558752

              continuarea........peretele cu geam.

              Click image for larger version  Name:	50_133.jpg Views:	6562 Size:	52.8 KO ID:	558870 Click image for larger version  Name:	51_640.jpg Views:	6468 Size:	78.8 KO ID:	558871 Click image for larger version  Name:	52_135.jpg Views:	6475 Size:	65.8 KO ID:	558872

              .........pentru glaful ferestrei am folosit polistiren exrudat de 2 cm.
              Desi se recomanda ca tevile pentru incalzire sa nu fie ingropate in termoizolatie , deoarece in 5 ani nu am avut probleme cu imbinarile tevilor de polipropilena , iar starea lor este foarte buna nefiind casante sau sa aibe galme , pentru estetic m-am riscat si le-am ingropat.

              Click image for larger version  Name:	56_429.jpg Views:	6409 Size:	54.9 KO ID:	558873 Click image for larger version  Name:	53_195.jpg Views:	6366 Size:	59.1 KO ID:	558874

              Si pentru ca am avansat in cunostinte privind lucrul cu rigipsul am trecut si la realizarea unei scafe
              Este facuta pe un schelet din UD30 si resturi de rigips ramase de la termoizolarea peretilor.

              Click image for larger version  Name:	55_801.jpg Views:	6420 Size:	63.9 KO ID:	558875 Click image for larger version  Name:	54_110.jpg Views:	6401 Size:	53.2 KO ID:	558876 Click image for larger version  Name:	57_978.jpg Views:	6338 Size:	57.3 KO ID:	558877 Click image for larger version  Name:	59_117.jpg Views:	6327 Size:	52.8 KO ID:	558878 Click image for larger version  Name:	58_107.jpg Views:	6329 Size:	51.4 KO ID:	558879

              Si pentru ca saptamana aceasta va veni si timpul in care trebuie sa dau cu lavabila , avand in vedere ca voi pune colorant in lavabila si ca voi folosi o singura culoare , inclusiv pentru tavan ,
              Cata lavabila imi intra la o camera cu L 4 m , l 3,6 m si h 2,25 m (45 mp)? Mentionez ca doi pereti sunt din bca si gletuiti iar ceilalti 2 pereti si tavanul din rigips , si ca voi da si o mana de amorsa inainte si voi da 2 maini de lavabila.
              Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

              Comentariu

              • Vlad N.
                Incepator
                • 26.feb.2006
                • 1

                #22
                Pot utiliza rigle din lemn la dimensiunile celor metalice?

                Intreb deoarece am material lemnos uscat, pe care il pot utiliza prin debitare la dimensiunile cerute.

                Cu multumiri,

                Vlad
                Vlad N.

                Comentariu

                • Robert79
                  Membru
                  • 08.mar.2007
                  • 126

                  #23
                  Postat în original de Vlad N.
                  Pot utiliza rigle din lemn la dimensiunile celor metalice?
                  Din cate stiu este chiar mai bine , dar lemnul trebuie sa fie bine uscat si tratat impotriva umezelii.
                  Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #24
                    Postat în original de Vlad N.
                    Pot utiliza rigle din lemn la dimensiunile celor metalice?
                    Intreb deoarece am material lemnos uscat, pe care il pot utiliza prin debitare la dimensiunile cerute.
                    Cu multumiri,
                    Vlad
                    Da se poate. Inainte de utilizare lemnul trebuie prelucrat la aceasi grosime si tratat cu substante antifungice si o solutie de ignifugare.

                    Intre perete si profilele de lemn trebuie montata banda de etansare.

                    Postat în original de Robert79
                    Si pentru ca saptamana aceasta va veni si timpul in care trebuie sa dau cu lavabila , avand in vedere ca voi pune colorant in lavabila si ca voi folosi o singura culoare , inclusiv pentru tavan ,
                    Cata lavabila imi intra la o camera cu L 4 m , l 3,6 m si h 2,25 m (45 mp)? Mentionez ca doi pereti sunt din bca si gletuiti iar ceilalti 2 pereti si tavanul din rigips , si ca voi da si o mana de amorsa inainte si voi da 2 maini de lavabila.
                    E necesar sa dati mai multe maini de amorsa ca sa nu fie diferente de nuante intre pereti astfel :
                    -prima data amorsati colturile si rosturile de la placile de gips-carton deci unde ati folosit pasta de rost sau glet.
                    -dupa uscare amorsei aplicati un strat de amorsa pe toata suprafata placata cu gipscarton.
                    -dupa uscare aplicati un strat/doua straturi de amorsa pe toata suprafata de zugravit.

                    E greu de precizat ce consum o sa aveti la vopseaua lavabila si la amorsa specifica. Depinde de tipul vopselei lavabile folosite si de producator.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • synergy
                      Incepator
                      • 25.mai.2007
                      • 2

                      #25
                      Vreau sa te intreb cum ai trecut profilul peste tevile de PVC de curent electric. Nu te incurca? Eu am tras circuitele electrice in toata casa, aparent, direct pe caramida, si acum mi-a zis zidarul ca il incurca cand monteza profilele pentru tavan si ca trebuie sa le ingrop. Asta inseamna sa dau jos teava sa ii fac sant si apoi sa o pun la loc. Si e vorba de toata casa, adica practic trebuie sa refac toata lucrarea. Se poate face ceva, de exemplu decuparea profilului in zona tevilor? Stiu ca poate zic o prostie insa nu detin informatii despre tehnica montarii rigipsului.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	35_389_109.jpg 
Afișări:	4593 
Mărime:	64,4 KB 
ID:	558921

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #26
                        Nu este vorba de decuparea profilului ci de pozitionarea lui, prin intermediul bridelor, la o distanta de "x" cm .
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Solaris13
                          Incepator
                          • 03.iun.2007
                          • 4

                          #27
                          Cum se printe profilul cd60 de brida in colturilr camerei?
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • ovi_ice
                            Membru
                            • 30.dec.2006
                            • 237

                            #28
                            In colturile camerei vei pune profile de contur , adika UD30 (daca folosesti portante CD30),

                            Acestea se prind pe partile laterale ale structurii de profile, precum si pe podea si tavan folosind dibluri de beton.

                            Daca vrei sa izolezi si tavanul, atunci in partea de sus vei avea profilul UD prins de perete, la o anumita distanta de tavan(depinde de cat de jos vrei sa fie viitorul tavan de gipscarton)

                            Rectific...era vb de profilele portante CD 60/27
                            Scuze..

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6878

                              #29
                              O mica adaugire am si eu : este bine ca intre profilele metalice care vin lipite de o suprafata minerala gen : tencuiala, gresie, mozaic, faianta, beton, sapa etc. sa se monteze banda de etansare.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13008

                                #30
                                Si daca tot vorbeste MAX de banda de etansare, o gasiti in Praktiker sub forma de rola. Pentru latimea de 30 mm rola are 30m lungime si costa undeva la 16 lei.
                                Are o fata adeziva.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...