Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 126

    #31
    Postat în original de viorel.stanculescu
    Si daca tot vorbeste MAX de banda de etansare, o gasiti in Praktiker sub forma de rola. Pentru latimea de 30 mm rola are 30m lungime si costa undeva la 16 lei.
    Are o fata adeziva.
    o mica adaugire am si eu : este foarte buna pentru profilele UD30 si fiindca are o fata autoadeziva se lucreaza super cu ea , dar pentru pride cred ca este necesara una mai lata.
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #32
      o mica adaugire am si eu : este foarte buna pentru profilele UD30 si fiindca are o fata autoadeziva se lucreaza super cu ea , dar pentru pride cred ca este necesara una mai lata
      .

      Ori pui doua fasii ori cumperi mai lata... exista...
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Solaris13
        Incepator
        • 03.iun.2007
        • 4

        #33
        Daca in loc de banda autoadeziva folosesc folie de plastic are ceva?
        La mine in oras nu se gaseste asa ceva (sau poate nu am cautat destul).

        Comentariu

        • Robert79
          Membru
          • 08.mar.2007
          • 126

          #34
          Eu unul am folosit la bride pe post de banda de etansare folie din aceea de pus sub parchet pentru ca am avut banda de etansare adeziva de 3 cm latime iar brida are o latime mai lata , si dupa ce am pus la cateva bride din accea adeziva cate 2 fasii m-am plictisit. Din cate stiu eu este buna si aceasta de pus sub parchet numai ca la profile este mai greu de lucrat cu ea ( banuiesc) datorita faptului ca nu este adeziva.
          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

          Comentariu

          • Solaris13
            Incepator
            • 03.iun.2007
            • 4

            #35
            Eu ma refeream la folia de plastic gen sac de plastic.
            Ma gandesc ca folia de parchet cu sa nu lase spatiu prea mare intre perete si brida si cu timpul sa se slabeasca brida de perete.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #36
              Puteti utiliza pe post de banda de etansare orce material care are calitati hidroizolatoare. Eu de exemplu am folosit fasii de folie pentru parchet de 2 mm pe care le-am lipit cu prenadez pe profil.

              Puteti utiliza banda de butil-cauciuc dubluadeziva Ceresit CA28 sau benzile de etansare Ceresit CL52.
              Cu stima.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #37
                Daca tot e ora de cautare a inlocuitorilor ar merge si CAUCIUC.. gen camera auto sau ceva de acest gen.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ZEPE
                  Incepator
                  • 16.apr.2006
                  • 41

                  #38
                  Am si eu o intrebare/nedumerire: din pozele postate de Robert inteleg ca structura verticala destinata peretelui se construieste dupa placarea tavanului cu gipscarton si se prinde de profilele orizontale chiar prin acesta (gipscarton). Asa se procedeaza?

                  Comentariu

                  • Mihaib_77
                    Incepator
                    • 04.iun.2007
                    • 3

                    #39
                    Cu ce se acopera imbinarile dintre placile de gips carton? Exista ceva banda sau cu ceva rosturi speciale pentru asa ceva?
                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6878

                      #40
                      Imbinarile dintre placile de gips-carton se finiseaza cu banda de armare autoadeziva din fibra de sticla si pasta de imbinare pentru rosturi.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Solaris13
                        Incepator
                        • 03.iun.2007
                        • 4

                        #41
                        Ma scuzati ca sunt insistent, dar...
                        Este buna folia de sac de plastic sau nu?
                        Ca sa ma fac inteles tai dintr-un sac de plastic si pun intre bride si perete. Este bine sau nu?
                        Problema cu folia de parchet v-am exprimat-o. Ma gandesc sa nu faca joc intre brida si perete dupa un timp, dupa ce folia se mai comprima. Dupa cum stiti folia respectiva are o densitate miica si este plastica.

                        Cu prinsul profilelor in colt nu m-am lamurit deoarece am luat bride si pentru colt ia UD-uri nu am cumparat (la sfaturile unui prieten).

                        Comentariu

                        • ovi_ice
                          Membru
                          • 30.dec.2006
                          • 237

                          #42
                          Daca vrei sa fie eficient foloseste bucati de cauciuc decupate dintr-o camera auto sau pasla....asa e recomandat de producatorii de sisteme gipscarton.

                          Tai fasii de cauciuc si le lipesti pe spatele profilului...oricum nu e nevoie decat pt profilele de contur...asa ca nu ai mult de lucru. Daca gasesti Ceresit CA28, ti-ar fi cel mai usor...daca nu, iti recomand metoda de mai sus.

                          --------------------------------------------------------------------------------




                          În calitate de lider global în soluții inovatoare și durabile specialiștii Holcim dezvoltă materiale având ca principali vectori responsabilitatea socială și față de mediu.

                          Für den leichten Trockenbau Saint-Gobain Systeme für jede Anwendung


                          Link-urile de mai sus te vor lamuri in legatura cu profilele UD30 care trebuie montate pe contur (si nu numai).

                          Spor la lucru!

                          Comentariu

                          • Robert79
                            Membru
                            • 08.mar.2007
                            • 126

                            #43
                            Postat în original de ZEPE
                            structura verticala destinata peretelui se construieste dupa placarea tavanului cu gipscarton si se prinde de profilele orizontale chiar prin acesta (gipscarton). Asa se procedeaza?
                            Eu unul asa am inteles ca este indicat ( tot de pe forum) .

                            Am mai facut o greseala ( sunt la finisaje in momentul de fata ). Cand am finisat un rost am reusit sa tai si banda de armare din fibra de sticla , cam pe o jumatate de metru. Care e solutia :
                            1. Scot din rost pasta de rosturi si refac rostul din nou
                            2. Nu este nevoie sa scot pasta de rosturi ci doar sa pun banda de armare pe care o inglobez in pasta de rosturi.
                            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #44
                              Inlaturi chitul de sub banda pentru a putea inglobata noua banda in masa de chit de rosturi.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Robert79
                                Membru
                                • 08.mar.2007
                                • 126

                                #45
                                Coltarele le fixez cu pasta de rosturi sau cu glet?
                                Multumesc
                                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                                Comentariu

                                Procesare...