Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 145

    #31
    ........poza
    Fișiere Atașate
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

    Comentariu

    • Robert79
      Membru
      • 08.mar.2007
      • 145

      #32
      Pentru cei care sesizeaza diferenta de data la poze , nu va speriati ca nu dureaza asa mult o termoizolare , eu lucrez la ea in jur de 2-3 ore pe zi si in week-end si asta nu zilnic , plus ca am refacut circuitul de prize ( 6 prize + cablu TV , internet , telefon) , repozitionarea comutatorului , realizarea unui gol de fereastra , precum si refacerea instalatiei pentru incalzire la respectiva camera ( repozitionarea caloriferului pe un perete opus celui pe care se afla).
      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

      Comentariu

      • Robert79
        Membru
        • 08.mar.2007
        • 145

        #33
        Rigipsul pus pe un perete
        Fișiere Atașate
        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #34
          Vroiam sa iti fac o mica critica dar vad ca la perete ai corectat deja dispunerea suruburilor. Ce este cu distanta dintre marginile placilor din poza 41 ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • Robert79
            Membru
            • 08.mar.2007
            • 145

            #35
            Postat în original de MaistrulMax
            Ce este cu distanta dintre marginile placilor din poza 41 ?
            Eroare de montaj. Cand ajung sa pun rigipsul chem ajutoare pentru ca singur nu pot sa le si tin si sa le mai si prind. Persoana care m-a ajutat a miscat placa de rigips rezultand acea distanta iar cand am observat era deja prinsa. Distanta intre cele 2 placi este de 0,5 cm dar probabil pare mai mare din cauza reflexiei barierei de vapori care este din aluminiu. Oricum distante intre placi mai am si la tavan , dar nu mai mari de 0,5 cm , din cate stiu eu nu este nici o problema , lipsa de experienta isi spune cuvantul , nu le pot taia la mm.Si daca tot am ajuns la greseli , pana acuma , greseli de care sunt constient , si sper ca doar astea sunt :
            - la prinderea rigipsului pe tavan nu am decalat toate suruburile asa cum ar fi trebuit , dar la perete m-am corectat , e vorba de suruburile care prind 2 placi apropiate si care trebuiesc decalate cu minim 3-4 cm.
            - am prelucrat marginea rigipsului care vine lipita de perete , in v , si nu cred ca ar fi trebuit deoarece nu prea mai pot sa prind rigipsul de UD ( 0,5 cm distanta intre rigips si perete , 0,5 margine prelucrata , mai raman vreo 2 cm ) si cand prind rigipsul se crapa.
            - din cauza ca am folosit la lipirea barierei de vapori banda de 2,5 cm latime si de proasta calitate , plus ca a stat lipita vreo 2 zile fara sa pun rigipsul , s-a dezlipit si a cazut , acuma folosesc banda de 5 cm latime si de buna calitate.
            - din cauza ca nu am tinut cont de faptul ca unchiul din coltul tavanului nu este de 90 grade am ajuns sa am un straif de vreo 15 cm in coltul opus , poza 33.
            - la refacerea instalatiei electrice am lasat dozele de rigips si apoi am pus rigipsul , si a trebuit sa le scot ( cu greu ) ca sa le pot prinde cum trebuie.
            PS sper ca cei care cunosc meserie si imi analizeaza lucrarea sa fie ceva mai exigenti si sa-mi atraga atentia acolo unde vad o greseala pentru a avea cu totii de invatat.
            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6886

              #36
              Cu ajutorul unei rindele pentru gipscarton marginile taiate se prelucreaza conform schitei.
              Fișiere Atașate
              Cu stima.

              Comentariu

              • Robert79
                Membru
                • 08.mar.2007
                • 145

                #37
                Asa da
                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                Comentariu

                • Robert79
                  Membru
                  • 08.mar.2007
                  • 145

                  #38
                  Fara alte comentarii.......
                  Fișiere Atașate
                  Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                  Comentariu

                  • Robert79
                    Membru
                    • 08.mar.2007
                    • 145

                    #39
                    continuarea........peretele cu geam.
                    Fișiere Atașate
                    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                    Comentariu

                    • Robert79
                      Membru
                      • 08.mar.2007
                      • 145

                      #40
                      .........pentru glaful ferestrei am folosit polistiren exrudat de 2 cm.
                      Desi se recomanda ca tevile pentru incalzire sa nu fie ingropate in termoizolatie , deoarece in 5 ani nu am avut probleme cu imbinarile tevilor de polipropilena , iar starea lor este foarte buna nefiind casante sau sa aibe galme , pentru estetic m-am riscat si le-am ingropat.
                      Fișiere Atașate
                      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                      Comentariu

                      • Robert79
                        Membru
                        • 08.mar.2007
                        • 145

                        #41
                        Si pentru ca am avansat in cunostinte privind lucrul cu rigipsul am trecut si la realizarea unei scafe
                        Este facuta pe un schelet din UD30 si resturi de rigips ramase de la termoizolarea peretilor.
                        Fișiere Atașate
                        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                        Comentariu

                        • Robert79
                          Membru
                          • 08.mar.2007
                          • 145

                          #42
                          ................
                          Fișiere Atașate
                          Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                          Comentariu

                          • Robert79
                            Membru
                            • 08.mar.2007
                            • 145

                            #43
                            Si pentru ca saptamana aceasta va veni si timpul in care trebuie sa dau cu lavabila , avand in vedere ca voi pune colorant in lavabila si ca voi folosi o singura culoare , inclusiv pentru tavan ,
                            Cata lavabila imi intra la o camera cu L 4 m , l 3,6 m si h 2,25 m (45 mp)? Mentionez ca doi pereti sunt din bca si gletuiti iar ceilalti 2 pereti si tavanul din rigips , si ca voi da si o mana de amorsa inainte si voi da 2 maini de lavabila.
                            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                            Comentariu

                            • Vlad N.
                              Incepator
                              • 26.feb.2006
                              • 1

                              #44
                              Pot utiliza rigle din lemn la dimensiunile celor metalice?

                              Intreb deoarece am material lemnos uscat, pe care il pot utiliza prin debitare la dimensiunile cerute.

                              Cu multumiri,

                              Vlad
                              Vlad N.

                              Comentariu

                              • Robert79
                                Membru
                                • 08.mar.2007
                                • 145

                                #45
                                Postat în original de Vlad N.
                                Pot utiliza rigle din lemn la dimensiunile celor metalice?
                                Din cate stiu este chiar mai bine , dar lemnul trebuie sa fie bine uscat si tratat impotriva umezelii.
                                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                                Comentariu

                                Procesare...