Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 126

    Termoizolare interioara tavan si 2 pereti exteriori

    Dupa ce am citit aproape tot pe acest forum despre termoizolare si cu ceva sfaturi oferite de catre MaistrulMax ( caruia ii multumesc ) de la distanta m-am apucat sa termoizolez un dormitor ( tavanul si doi pereti exteriori ) in sistemul vata minerala + rigips.
    Pe parcursul lucrarii voi posta poze cu etapele executiei deoarece dupa ce am rasfoit subiectele despre termoizolare de pe acest forum , am realizat ca o poza face cat o mie de cuvinte. Mentionez ca inainte de a ma apuca de treaba nu stiam nici macar cum arata un profil UD sau CD
    As dori daca se poate ca cei care au cunostinte despre termoizolare interioara cu vata minerala sa ma corecteze acolo unde considera ca am gresit deoarece dupa ce termin dormitorul acesta ma mai apuc de unul , plus ca ii va feri pe urmatorii de greselile mele.
    So.........

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3_540.jpg 
Afișări:	16999 
Mărime:	51,1 KB 
ID:	632073 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2_170.jpg 
Afișări:	13994 
Mărime:	60,6 KB 
ID:	632074 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1_151.jpg 
Afișări:	13754 
Mărime:	61,1 KB 
ID:	632075
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Ce distanta ai intre profilele CD?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Robert79
      Membru
      • 08.mar.2007
      • 126

      #3
      Suprafetele dormitorului : 3,95 m lungime , 3,57 m latime , 2,25m inaltime.
      - prima data am o solutie antimucegai pe toate suprafetele din aceasta camera , consum 9 litri
      - am taiat profilele UD30 la dimensiunile camerei
      - am lipit banda de etansare pe profile UD30
      - am prins profilele UD de perete la o distanta de 6 cm de tavan cu dibluri de 8 din 50 in 50 cm

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	banda_de_etansare_adeziva_111.jpg 
Afișări:	12576 
Mărime:	62,7 KB 
ID:	558616 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	diblu_universal_cu_surub_357.jpg 
Afișări:	12506 
Mărime:	46,3 KB 
ID:	558617 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	profil_ud30_382.jpg 
Afișări:	12579 
Mărime:	57,1 KB 
ID:	558618
      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

      Comentariu

      • Robert79
        Membru
        • 08.mar.2007
        • 126

        #4
        Distanta interax intre profilele CD60 este de 40 cm
        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Se pare ca vrei sa faci un DIY de la A la Z (chiar cu poze) si detaliat.
          E bine acest lucru si iti doresc bafta la lucrare.

          Eu as fi mers pe 50 cm.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Robert79
            Membru
            • 08.mar.2007
            • 126

            #6
            Mergem mai departe ............
            - am pus banda de etansare pe bride
            - am prins bridelele de tavan la o distanta de 55 cm una de alta
            - am introdus in profilele UD30 , profilele CD60 taiate cu 2 cm mai mici si umplute cu vata minerala
            - am prins de bride cu 4 suruburi de rigips de 25 profilele CD60

            Click image for larger version  Name:	profil_cd60_prins_cu_brida_728.jpg Views:	13239 Size:	46.4 KO ID:	558619 Click image for larger version  Name:	brida_164.jpg Views:	12848 Size:	64.6 KO ID:	558620 Click image for larger version  Name:	profil_cd60_844.jpg Views:	12736 Size:	71.7 KO ID:	558621

            Postat în original de viorel.stanculescu
            Se pare ca vrei sa faci un DIY de la A la Z (chiar cu poze) si detaliat. E bine acest lucru si iti doresc bafta la lucrare. Eu as fi mers pe 50 cm.
            Asa este si contez si pe ajutorul dvs.

            Am mers pe 40 deoarece imi intra un profil in plus si am zis sa fie mai rezistenta structura
            Dupa ce am introdus profilele CD60 in profilele UD30 si le-am prins de bride am prins profilele CD de UD cu cate 2 popnituri (este mai bine sa fie prinse cu cleste de sertizat dar nu l-am avut si costa vreo 70 lei si am considerat ca merge prinse si cu popnituri)
            Din cate am citit pe forum sunt pareri ca profilele CD nu trebuiesc prinse de UD si pareri ca ar trebui prinse.............eu le-am prins

            Click image for larger version  Name:	cleste_pt_popnituri_169.jpg Views:	12426 Size:	71.3 KO ID:	558622 Click image for larger version  Name:	cd_prins_cu_popnituri_de_ud_972.jpg Views:	12847 Size:	48.9 KO ID:	558623
            Deocamdata in acest stadiu se afla lucrarea , voi reveni cu poze si intrebari
            Deoarece sper ca in weekend sa prind ripsul de structura metalica..........
            Am cumparat rigips pt tavan de 12.5 la dimensiunea 1,20/2,00 pentru ca am considerat ca la dimensiunea aceasta e mai usor de prins
            Cum e mai bine sa prind rigipsul de structura metalica , asa ?

            Click image for larger version  Name:	4_136.jpg Views:	13320 Size:	17.9 KO ID:	558624
            sau asa ?
            As prefera prima varianta daca se poate si nu are implicatii prea mari ( optimizarea placilor de rigips e mai buna)
            Rigipsul se prinde cu suruburi si de UD sau se prinde numai de CD?

            Click image for larger version  Name:	5_193.jpg Views:	12163 Size:	17.9 KO ID:	558625
            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #7
              Asezarea placilor de gipscarton se face perpendicular pe profilele CD, ca in prima foto.
              Ai grija sa decalezi placile astfel incat doua randuri alaturate sa nu formeze cruci (ca la parchetul laminat).
              Prinderea o faci pe toate zonele de contact cu profilele metalice.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Faceti o schita cu amplasarea placilor pe tavan si vedeti in care varianta aveti pierderi mai mici, decupaje mai putine de facut.
                Distanta de 400 mm interax dintre profile permite asezarea placilor fie traversal fie longitudinal (placi de gips carton de 12,5 mm grosime).

                Daca dati distanta exacta de la perete si interax profile va pot ajuta.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Robert79
                  Membru
                  • 08.mar.2007
                  • 126

                  #9
                  Lungime - 395
                  Latime - 357
                  Distanta interax intre profile este de 400 mm cu exceptia ultimului - 350 mm
                  Profilele sunt dispuse perpendicular pe lungimea camerei
                  Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6878

                    #10
                    Schita promisa:

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dispunere_placi_500.jpg 
Afișări:	6894 
Mărime:	10,0 KB 
ID:	558640
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • yarashi
                      Incepator
                      • 30.apr.2007
                      • 4

                      #11
                      Aici gasesti informatii privitoare la realizarea unui tavandin placi de gipscarton. E fisier pdf care se poate downloada. Sper sa-ti foloseasca.

                      Comentariu

                      • Robert79
                        Membru
                        • 08.mar.2007
                        • 126

                        #12
                        Next : introducerea vatei minerale intre profile
                        Am taiat vata minerala , cu o foarfeca , la dimensiunea spatiului dintre profile , am introdus-o intre acestea , si am fixato prin legarea unei sfori de bride.

                        Click image for larger version  Name:	21_167.jpg Views:	7025 Size:	69.5 KO ID:	558659 Click image for larger version  Name:	17_122.jpg Views:	6796 Size:	68.8 KO ID:	558660

                        Bariera de vapori ( folie de aluminiu ) :
                        Aici am avut ceva probleme dupa ce prima data dupa ce am fixato a cazut( o lipisem de UD si intre ea cu banda de aluminiu de 2,5 cm de proasta calitate.)
                        A doua oara am procedat astfel :
                        - am lipit pe marginea barierei de vapori banda de aluminiu de 5 cm de buna calitate apoi am lipit-o de profilul UD
                        - am lipit bariera de vapori , astfel fixata , din metru in metru de profilul CD , pentru a nu face burta
                        - petrecuta una peste alta 5-10 cm - lipita cu aceeasi banda.
                        Acum este bine fixata , nu mai trece prin ea sau pe langa ea nici mama lui de vapor( nici condus de base) iar de fixat a fost relativ usor.
                        Desi sunt convins ca este bine pusa , cred totusi ca nu am ales varianta optima - in primul rand am consumat la banda de aluminiu....... si costa 16 lei 10 m
                        Cum se aplica corect bariera de vapori?

                        Click image for larger version  Name:	16_906.jpg Views:	7062 Size:	60.8 KO ID:	558662 Click image for larger version  Name:	19_375.jpg Views:	7030 Size:	62.1 KO ID:	558663 Click image for larger version  Name:	banda_aluminiu_204.jpg Views:	6897 Size:	77.2 KO ID:	558664 Click image for larger version  Name:	bariera_vapori_166.jpg Views:	6907 Size:	78.0 KO ID:	558665
                        Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13008

                          #13
                          Ce vata ai folosit ?.. in poza arata destul de aiurea..
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Robert79
                            Membru
                            • 08.mar.2007
                            • 126

                            #14
                            Acum am ajuns la pus rigipsul.
                            Multumesc MaistruluiMax pentru schita , asa am sa procedez.
                            Marginile placii de rigips se prelucreaza cu o rindea de rigips sau cu un cutter in V.
                            Intrebarea este : care margini trebuiesc prelucrate?
                            1 cele de pe lungime ( acoperite cu hartie )
                            2 cele de pe latime ( unde se vede ipsosul)
                            3 trebuiesc prelucrate marginile numai atunci cand se imbina intre ele placile de rigips sau si atunci cand se imbina cu peretele?
                            vata isover de 5 cm
                            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #15
                              Eu zic sa prelucrezi marginile care nu sunt profilate de la mama lor, doar acolo unde este necesar pentru a face rostul corespunzator.. ..ex... doua zone unde ai placa taiata de tine.
                              Nu are importanta ca este hartie sau ipsos.. important este sa se faca rostul respectiv pentru o imbinare buna.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...