Combine, congelatoare si frigidere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Voltmetru
    Incepator
    • 10.mar.2007
    • 13

    Combine, congelatoare si frigidere

    Buna ziua.
    As dori sa-mi achizitionez o combina frigorifica si nu prea ma pricep ce sa-mi cumpar...ma intereseaza ceva de calitate si la un pret rezonabil.
    Eu m-am gandit la mai multe variante de combina frigorifice: WHIRLPOOL, ZANUSSI, INDESIT, GORENJE, ARCTIC.
    Ma intereseaza mai ales care e diferenta dintre 1 compresor si 2 copresoare si daca ajuta al 2 compresor.. nivelul zgomotului in timpul mersului celor care au marcile de mai sus, functile suplimentare utile.
    Multumes anticipat pentru raspunsurile acordate!
  • Voltmetru
    Incepator
    • 10.mar.2007
    • 13

    #2
    Re: Combine frigorifice.....informatii

    Postat în original de Voltmetru
    Buna ziua.As dori sa-mi achizitionez o combina frigorifica si nu prea ma pricep ce sa-mi cumpar...ma intereseaza ceva de calitate si la un pret rezonabil.Eu m-am gandit la mai multe variante de combina frigorifice:WHIRLPOOL,ZANUSSI,INDESIT,GORENJE,ARCT IC.Ma intereseaza mai ales care e diferenta dintre 1 compresor si 2 copresoare si daca ajuta al 2 compresor...nivelul zgomotului in timpul mersului celor care au marcile de mai sus,functile suplimentare utile.Multumes anticipat pentru raspunsurile acordate!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      De regula combinele au ori 2 compresoare (unul pentru fecare parte: racitor/congelator) sau 1 compresor + electrovalva sau doar 1 compresor pentru tot.

      Cred ca ai nevoie de mai multe criterii pentru a alege un astfel de electrocasnic:
      -clasa energetica - de preferat A+
      -volumul util atat pentru racitor cat si pentru congelator
      -tipul agentului de racire: clasic cu agenti ecologici sau NO FROST
      -partea de reglaj: analogic, digital, fucntii suplimentare, reglaje independente etc.
      -dotari suplimentare: dozator de apa, "fabrica de cuburi", televizor incorporat si alte minuni inutile
      -design exterior
      -si altele mai marunte cu privire la modul de realziare al sertarelor, compartimentarea interioara etc.

      Am avut si eu aceast semn de intrebare - "ce sa aleg?" si la un tur prin magazine m-am lamuti cum sta problema avand ca puncte de reper: clasa energetica, volumul util, posibilitatea de reglaj independent si designul interior-exterior.
      Din pacate nu am gasit foarte multe produse care sa le imbine cat de cat pe toate ... isna pana la urma am ales unul de care sunt multumit deocamdata - este vorba de Indesit BAAN 34VP - 1 compresor +electrovalva., clasa A+, reglaje independente si afisaj digital al temperaturii, inaltime 2m, capacitate 240+100 parca - pret anul trecut 1500lei.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        Eu am Zanussi cu 2 compresoare, avantajul este ca daca nu am chestii in lada frigorifica o opresc si functioneaza doar frigiderul sau invers.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Postat în original de Mina
          Eu am Zanussi cu 2 compresoare, avantajul este ca daca nu am chestii in lada frigorifica o opresc si functioneaza doar frigiderul sau invers.
          Idem si in cazul meu.. posibilitate decuplare congelator fara a afecta racitorul si invers. E o optiune care merita sa existe.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Inca o optiune deloc ieftina, dar care isi merita pretul: reglarea electronica a temperaturii interioare.
            Un frigider la care reglarea temperaturii se face manual din termostat, va avea temperatura interioara influentata de temperatura mediului in care se situeaza.

            Comentariu

            • alina11
              Membru
              • 10.mai.2006
              • 103

              #7
              Ce zicea Traian Dijma gasesti la Liebherr (made in Germany). Cauta pe net Liebherr si vei gasi doar pareri foarte bune. Am si eu asa ceva dupa cautari indelungi. Problema marii majoritati al celorlalte marci e ca nu mai sunt ce-au fost.
              tomorow will be better

              Comentariu

              • Robert79
                Membru
                • 08.mar.2007
                • 146

                #8
                Am o combina frigorifica Whirlpool cu 2 compresoare de vreo 3 ani si sunt multumit. Nivelul zgomotului produs este mic.
                Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

                Comentariu

                • andreea66
                  Incepator
                  • 03.iun.2010
                  • 3

                  #9
                  buna!

                  pentru apa rece recomand un dozator! mai ales unul cu compresor pentru ca raceste mai repede o cantitate mai mare de apa. am gasit aici http://www.2u2me.ro/7-dozatoare-de-apa preturi foarte bune avand in vedere ca nu e un dozator pretentios si e foarte econom. e mai putin costisitor decat daca ai vrea un frigider care sa faca si asta. eu una prefer sa am apa rece garantat in fiecare zi si daca ar fi sa cumpar un o super combina frigorifica m-ar costa mai mult si curentul si frigiderul in sine.
                  Andreea

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1105

                    #10
                    Am combina Electolux cu doua compresoare si consuma mai putin decit Arcticul cu un compresor, crapat dupa trei ani de utilizare. Sint multumit de felul cum functioneaza si de consum.
                    Am ales varianta cu doua compresoare pentru a improviza, in caz de defectare al unui compresor.
                    Afisaj, regim turbo, reglaje independente, ... Am uitat ce mai are...

                    Comentariu

                    • apanoiu
                      Membru Marcant
                      • 10.mai.2010
                      • 643

                      #11
                      V-ati gandit vreodata sa izolati frigiderul? Oare ce economie ar fi, avand in vedere ca frigiderul este cel mai mare consumator la multe familii.

                      Eu am un side-by-side si i-as pune 3 cm de polistiren, deoarece are o suprafata imensa. Consumul mare este determinat insa si de apa pe care o raceste.
                      DIY

                      Comentariu

                      • andreea66
                        Incepator
                        • 03.iun.2010
                        • 3

                        #12
                        Postat în original de apanoiu
                        V-ati gandit vreodata sa izolati frigiderul? Oare ce economie ar fi, avand in vedere ca frigiderul este cel mai mare consumator la multe familii.

                        Eu am un side-by-side si i-as pune 3 cm de polistiren, deoarece are o suprafata imensa. Consumul mare este determinat insa si de apa pe care o raceste.

                        si de ce nu incerci cu un dozator? apa rece la discretie - consum mic!
                        iti spun, nu merita un mega frigider doar pentru a raci apa, sau un mega frigider care iti consuma de 3 ori mai mult decat daca ai avea un dozator cu un consum mic si constant?

                        la factura de energie vei simti diferenta, acelasi lucru si la apa, pentru ca nu te speli pe maini cu ea, o bei.
                        Andreea

                        Comentariu

                        • apanoiu
                          Membru Marcant
                          • 10.mai.2010
                          • 643

                          #13
                          Nu-mi spune, dozator de la www u2ume, nu?

                          Mega frigiderul, dupa cum ai spus tu este mega frigider, apa rece este un bonus la celelalte beneficii(deloc putine).
                          Dozatoarele de apa consuma in draci, am la work si stiu cum este. Din pacate in casa nu am angajat care sa care buteliile si nici spatiu pentru o fantanica.
                          DIY

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Depinde de care este, sunt si variante cu consum redus unde racirea consuma 65 W cateva minute la x ore.

                            Este OK pentru consum casnic (debit mai mic), pentru consum "industrial" evident ca este ca un mic figider - consum ridicat.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • andreea66
                              Incepator
                              • 03.iun.2010
                              • 3

                              #15
                              Postat în original de apanoiu
                              Nu-mi spune, dozator de la www u2ume, nu?

                              Mega frigiderul, dupa cum ai spus tu este mega frigider, apa rece este un bonus la celelalte beneficii(deloc putine).
                              Dozatoarele de apa consuma in draci, am la work si stiu cum este. Din pacate in casa nu am angajat care sa care buteliile si nici spatiu pentru o fantanica.
                              scuze, dar ii dau dreptate lui vys. eu am si acasa si la munca, dar e irelevant sa spun ca nu pot face comparatie casa - munca, acolo se consuma apa nu gluma, sunt mai multi oameni decat intr-o familie. normal ca la fiecare schimb de butoi se simte, mai ales daca e schimbat o data sau de doua ori pe zi. acasa cat poti consuma? ai schimba un butoi pe zi? eu cel putin nu cred. poate numai o familie de 7 persoane.
                              intr'adevar frigiderul are multe facilitati, iar apa rece e garantata si la o adica poti baga si 5 sticle sa astepti dupa ele sa se raceasca.
                              ma refeream in special la 2u2me pentru ca eu de acolo l-am luat, ca sa nu ma mai duc in obor sau mai stiu eu pe unde sa pierd vremea comparand unele cu altele. cel putin aici am gasit preturi veritabile.
                              eu imi car bidoanele singura. nu cred ca un bidon de 16 litrii e greu de ridicat. nu car decat un bidon la 2 - 3 zile.
                              Andreea

                              Comentariu

                              Procesare...