Placare gresie - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DEKO
    Membru
    • 16.nov.2005
    • 229

    Placare gresie - Do It Yourself

    Am copiat binenteles si prelucrat cateva fotografii , pt. cei ce cred ca au nevoie de un ajutor in executarea unei placari cu gresie , nu am facut comentarii ...dar sper sa fie pe intelesul tuturor...bafta in executii
    Accesati urmatorul link:
    my.slideroll.com/galleries/members/danetzd/gallery/placare-gresie/?g=kqujteywurl
  • Ssorin
    Incepator
    • 05.oct.2007
    • 19

    #2
    Excelent! Ne spui si ce solutii ai folosit inainte de a aplica rosturile, si dupa?

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Postat în original de Ssorin
      Excelent! Ne spui si ce solutii ai folosit inainte de a aplica rosturile, si dupa?
      chit CE40 si dupa acea solutia H2O.
      Cu stima.

      Comentariu

      • claudiu_83
        Incepator
        • 04.oct.2007
        • 42

        #4
        este bine sa amorsez suprafata inainte de a pune gresia?... cu ce se amorseaza?
        "Daca ai cunostinte, lasa-i si pe altii sa-si aprinda flacara de la ele"

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Postat în original de claudiu_83
          este bine sa amorsez suprafata inainte de a pune gresia?... cu ce se amorseaza?
          Depinde de suprafata existenta pe pardoseala.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • claudiu_83
            Incepator
            • 04.oct.2007
            • 42

            #6
            este beton... cum a fost turnat planseul (recent).
            "Daca ai cunostinte, lasa-i si pe altii sa-si aprinda flacara de la ele"

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Postat în original de claudiu_83
              este beton... cum a fost turnat planseul (recent).
              Sapa nu vei avea?

              Poti aplica amorsa Ceresit CT17 sau alta similara.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • M@RiuS
                Membru
                • 03.ian.2007
                • 105

                #8
                buna, eu sunt interesat de inceperea placarii cu gresie/faianta, mai exact cum se face primul rand?

                Comentariu

                • claudiu_83
                  Incepator
                  • 04.oct.2007
                  • 42

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Sapa nu vei avea?

                  Poti aplica amorsa Ceresit CT17 sau alta similara.
                  ma gandeam sa nu mai torn sapa, deaoarece este foarte bine turnat planseul. ce se poate intampla daca nu torn sapa?... imi ia mai mult adeziv la metru patrat?
                  "Daca ai cunostinte, lasa-i si pe altii sa-si aprinda flacara de la ele"

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Nu se intampla nimic insa nu stiam daca ai sapa in vedere.

                    Ma gandeam ca ai o sapa pentru a da nivel in camerele casei ,nestiind alte detalii.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • badeaghio
                      Incepator
                      • 08.iul.2007
                      • 1

                      #11
                      Am si eu o intrebare: vreau sa montez gresie in baie si bucatarie. locuinta e la bloc, un apartament semidecomandat cu 3 camere, destul de mici. dimensiunile pentru baie sunt de 1.60/1.40 .
                      Blocul este destul de vechi, din ~1980, beton, ziduri subtiri.
                      pe jos, in baie si bucatarie este mozaic, asa presupun ca ii zice. un ciment bine "sclivisit"+ picatele albe, marmura presupun. asa e si pe hol, pe scari, deci nu e modificat nimic.
                      pot sa montez gresia direct pe suprafata aceasta? ce solutii ar fi, daca nu pot sa montez direct?
                      's aici sa invat

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        De ce nu doriti sa faceti o lucrare bine de la bun inceput ?

                        Dupa mine cel mai bine indepartati caricatura acea de "mozaic" de pe pardoseala si montati gresia pe o suprafata noua.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • florinescu
                          Incepator
                          • 03.nov.2007
                          • 47

                          #13
                          Vad ca topicul acesta este destul de vechi insa o sa postez aici intrebarile mele.
                          M-am apucat cu cateva luni in urma sa renovez apartamentul in regie proprie . Cineva zicea ca trebuie putere si rabdare. Mare dreptate a avut, am fost de multe ori la limita de a renunta si a angaja niste mesteri. Am trecut insa destul de repede peste crize
                          Asadar am ajuns la baie si anume placarile peretilor si a pardoselii cu faianta si gresie. Am pus deja faianta pe pereti, mai putin ultimul rand de jos (cel care vine sub linia de ghidaj).
                          Nelamurirea mea este ce fac in continuare: montez gresia si apoi ultimul rand de faianta? Termin de montat faianta si ma apuc la final de gresie? In afara de faptul ca in primul caz ar putea sa cada adeziv pe gresie m-am mai gandit ca in cele doua situatii ar fi o chestiune de mod de imbinare in zona de contact dintre gresie si faianta. Care sunt regulile ptr zona de imbinare? Fiind o lucrare DIY as vrea sa plec cu toate informatiile din start .

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Montati gresia dupa care puneti faianta.
                            Regula este ca apa care se scurge de pe suprafata faiantei sa nu intre intre rostul creat dintre perete si gresie. Chituirea rostului de la muchie se face cu silicon sanitar.
                            Fișiere Atașate
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • florinescu
                              Incepator
                              • 03.nov.2007
                              • 47

                              #15
                              Multumesc ptr raspuns!
                              Parca mi-a mai venit curaj acum ca sunt pe drumul cel bun . Chiar asa am facut, am lasat nemontat ultimul rand de faianta, ca sa pun intai gresia. Momentan lucrarea este "suspendata", astept sa se opreasca reteaua de termoficare ca sa pot demonta caloriferele, sa imi creez spatiu (nu am robineti tehinici la calorifere din pacate )

                              Comentariu

                              Procesare...