+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 54

Subiect: Greseli continuare

1.Cum trebuie executata zidaria?
    2.Cum trebuiest etrieri pusi si ce fel de armatura trebuie la placa?
    3. Sfaturi suplimentare pe care le considerati esentiale si ar trebui sa tin seama de ele?

Multumesc

D-le MM ne puteti spune va rog de ce credeti ca armarea placii este slab facuta?
    Fierul de 10 la placa nu este destul de gros?
    Eu am in proiect fier de 8 asezat 6buc pe ml cu calareti tot de 8 asezati 8 pe ml. Vi se pare slab armat cum am eu?

@otehf
    Etrierii trebuiau pusi mai des la partea inf. si cea superioara pe o distanta de 5-600mm din 10 in 10 cm apoi din 20 in 20. Cel putin eu asa am in proiect, dar cu 4 bare de 14 cu etrieri de 8.

Iar acum dupa ce ai turnat placa nu cred ca mai poti face ceva in privinta armarii, nu?
    Bafta

Citat Postat în original de taz21
    D-le MM ne puteti spune va rog de ce credeti ca armarea placii este slab facuta?
    Fierul de 10 la placa nu este destul de gros?
    Eu am in proiect fier de 8 asezat 6buc pe ml cu calareti tot de 8 asezati 8 pe ml. Vi se pare slab armat cum am eu?
    de aici : "Placa de la etaj ( Pc 10 puse la o distanta de 14 cm si grosimea placi de 13 cm)"

La dumneavoastra este la limita. Acuma depinde si de terenul de constructie, de deschidere, etc.
    Cu stima.

Citat Postat în original de otehf
    cat despre placa aceasta a fost turnata toara in aceeasi zi (placa si grinzile). ( reteta = betoniera 260l = 2 galeti de ciment, 2 de apa si restul pietris si nisip)
    sa facem o simpla socoteala : 2 galeti de ciment = aprox. 40-50 kg
    la 1 mc consumati aprox. 150-180 kg ciment.
    Pai nici macar C12/15 (B200) nu ati facut.
    Cu stima.

Placa mea are grosimea de 12cm, betonul care trebuie folosit este b250, si mai are si 4fi6 pe ml, inafara de 6fi8 pe ml si 8fi8 pe ml.
    Deschideri maxime 4.5m pe 5.4 dar cu o grinda, rezultand deschideri maxime de 4.5 pe 3.85m.

Citat Postat în original de MaistrulMax
    O armare slaba pentru stalpisori, folosire fier ruginit, distanta mare intre etrieri.

Probabil o casa facuta dupa ureche nu dupa un proiect.
    Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
    A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?

Citat Postat în original de geny
    Citat Postat în original de MaistrulMax
    O armare slaba pentru stalpisori, folosire fier ruginit, distanta mare intre etrieri.

Probabil o casa facuta dupa ureche nu dupa un proiect.
    Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
    A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?
    pai ar fi 2 metode cred eu, una chimica, cu ajutorul unui acid, si alta mecanica, slefuire.

Nu cred ca este nici o problema daca armaturile sunt putin ruginite.
    Dupa ce se toarna beton peste ele , oricum procesul inceteaza,nu?
    Parerea mea.

Citat Postat în original de taz21
    Nu cred ca este nici o problema daca armaturile sunt putin ruginite.
    Dupa ce se toarna beton peste ele , oricum procesul inceteaza,nu?
    Parerea mea.
    Cimentul face sa inceteze ruginirea dar coaja de rugina existenta face ca priza fierului in beton sa nu fie cea mai buna. O solutie ar fi perierea mecanica a fierului inainte de al folosi ( in caz ca a ruginit).
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

Citat Postat în original de geny
    Una este o oxidare superficiala si alta este o oxidare in adancimea materialului.

Nu am construit pana acuma, sunt pe bancile scolii (poate ma luminati dumneavoastra cum se construieste corect) dar atata stiu ca fierul beton se protejeaza prin acoperire inainte si dupa punerea in opera, ma refer la partile vizibile daca acoperirea se face dupa o perioada mai lunga de timp.
    Cu stima.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Casa la rosu, ce pot face in continuare?
    De gabimok în forumul Casa Mea
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 13.04.2008, 09:50
  2. continuare pentru subiectul soclu
    De and_alx în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 07.02.2008, 15:21
  3. Greseli
    De Serban Valentin în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 08.07.2007, 19:23
  4. continuare
    De liviuflorian în forumul Hidroizolatii
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 04.03.2007, 09:02
  5. continuare fisura perete exterior din beton
    De cosmin_cv în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 18.11.2004, 19:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi