Greseli continuare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Postat în original de taz21
    Nu trebuie sa se ajunga la chestii de genul asta.
    Pai asa o sa ramana pe forum doar cei care intra sa puna o intrebare arhidiscutata iar apoi dispar.
    Bafta.
    Asa e Taz21, cred ca cei care sunt profesionisti in domeniu, cei care posteaza din placere sau cei care sunt doar interesati sa primeasca sfaturi ar trebui sa aibe macar putin respect fata de ceilalti colegi de forum.

    La final... nu ramane decat sa va rog sa constientizati ca suntem doar niste fiinte trecatoare pe acest pamant iar o atitudine sau alta nu o sa schimbe sensul de rotatie al pamantului...
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #32
      Postat în original de geny
      Sufera de grandomanie aceia care stiu doar sa critice lucrarile altora si nu stiu sa dea un raspuns concret. Este simplu sa spuneti ca lucrarea celuilalt este de calitate inferioara fata de cea a dvs, insa sunt convins ca nici dvs nu indepartati oxidul de pe armatura, asa cum sustineti ca trebuie facut.
      Vad ca vorbiti la plural cand spuneti ca pe viitor veti ignora cele scrise de mine...
      Am criticat o lucrare deoarece am considerat ca trebuie sa atrag atentia celor care vor construi sa evite , pe cat posibil, unele greseli care s-au comis in cazul de fata.
      Nu am afirmat niciodata ca fierul beton este ruginit in adancime si ca trebuie indepartata rugina ci am scris ca fierul beton folosit este ruginit (vezi detaliul) si ca este bine ca cei care vor construi sa protejeze fierul beton impotriva ruginiri mai ales daca punerea in opera va avea loc dupa o perioada mai lunga de timp.

      Am vorbit la plural deoarece ma adresam unui coleg de pe forum, am facut referire la persoana mea si a celui caruia ma adresam.
      Fișiere Atașate
      Cu stima.

      Comentariu

      • geny
        Membru
        • 30.ian.2007
        • 154

        #33
        Postat în original de "MaistrulMax
        Nu am afirmat niciodata ca[b
        fierul beton este ruginit in adancime [/b]si ca trebuie indepartata rugina ci am scris ca fierul beton folosit este ruginit
        1. Trimis: Sam 05 12, 2007 9:26 pm
        O armare slaba pentru stalpisori, folosire fier ruginit, distanta mare intre etrieri.
        Probabil o casa facuta dupa ureche nu dupa un proiect.

        2. Conform DEX: RUG?N?, rugini, s.f. I. 1. Substan?? brun-ro?cat?, poroas?, sf?r?micioas?, care se formeaz? prin oxidare pe obiectele de fier.

        3. In acel detaliu se vede o urma de oxidare, eu nu pot sa spun ca armatura este ruginita ( vezi DEX ).

        4. Fierul in contact cu oxigenul se oxideaza si formeaza un strat de oxid de fier de culoare brun - roscat.
        Deoarece stratul de oxid de fier este foarte subtire, in contact cu apa de ploaie sau cu jetul de apa folosit cu ocazia udarii placii se spala si se scurge la baza armaturii formand acele pete pe care dvs le aratati. Aceste pete nu demonstreaza ca in fierul folosit este fier ruginit asa cum a-ti afirmat.

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #34
          Ce bine ar fi daca rugina (oxidarea sau cum ati vrea sa-i spuneti) s-ar opri la suprafata metalului. Din pacate rugina... il poate face sa dispara. Mai corect spus, rugina este rezultatul obtinut impotriva oxidarii.
          Referitor la fierbetonul ruginit la suprafata sau mai in profunzime, pot spune ca am vazut si fierbeton neafectat de acea pelicula care coloreaza apa indiferent de gradul de patrundere. Nu cred ca cineva ar dori sa foloseasca un fierbeton afectat de rugina fie si macar superficial, doar pentru ca nu a fost depozitat in conditii optime.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #35
            Erata: Rugina este rezultatul obtinut in urma oxidarii.

            Comentariu

            • geny
              Membru
              • 30.ian.2007
              • 154

              #36
              Postat în original de Traian Dajma
              Ce bine ar fi daca rugina (oxidarea sau cum ati vrea sa-i spuneti) s-ar opri la suprafata metalului. Din pacate rugina... il poate face sa dispara. Mai corect spus, rugina este rezultatul obtinut impotriva oxidarii.
              Referitor la fierbetonul ruginit la suprafata sau mai in profunzime, pot spune ca am vazut si fierbeton neafectat de acea pelicula care coloreaza apa indiferent de gradul de patrundere. Nu cred ca cineva ar dori sa foloseasca un fierbeton afectat de rugina fie si macar superficial, doar pentru ca nu a fost depozitat in conditii optime.
              Ruginire => oxidare in profunzime.
              Asa cum spune si definitia, stratul de oxid este poros. Prin acei pori patrunde oxigenul din atmosfera si oxideaza metalul sub primul strat de oxid formand alt strat de oxid. Procesul continua, straturile de oxid se suprapun formand acel strat poros si sfaramicios care se numeste rugina => fier ruginit.
              Dar discutia a inceput be baza pozelor din prima pagina unde apar urme de oxid de fier. Cum am mai spus, in acele poze se vede ca fierul este oxidat dar nu se poate demonstra ca fierul folosit pentru armatura este ruginit.
              Din punctul meu de vedere afirmatia ca s-a folosit fier ruginit este subiectiva.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #37
                Bine, suntem toti de acord ca s-a folosit fier oxidat.
                Ei bine, nu trebuia procedat asa! Detaliul reliefat de dl.MaistrulMax tradeaza neregula.
                Acum daca toti am ajuns la aceeasi concluzie, putem abandona subiectul.

                Comentariu

                • geny
                  Membru
                  • 30.ian.2007
                  • 154

                  #38
                  Postat în original de Traian Dajma
                  Bine, suntem toti de acord ca s-a folosit fier oxidat.
                  Ei bine, nu trebuia procedat asa! Detaliul reliefat de dl.MaistrulMax tradeaza neregula.
                  Acum daca toti am ajuns la aceeasi concluzie, putem abandona subiectul.
                  Trebuie sa aveti in vedere si situatia in care s-a folosit fier neoxidat dar s-a oxidat fierul aflat deasupra placii dupa ce a fost turnata placa.

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #39
                    Eu as zice totusi ca a fost ruginit de la bun inceput.

                    Comentariu

                    • taz21
                      Membru
                      • 20.feb.2006
                      • 297

                      #40
                      Deci, concluzia este sa nu folosim fier ruginit.
                      Inseamna ca trebuie sa-l curat si eu pe al meu ca a stat ceva timp in ploaie si a oxidat nitel.

                      Numai bine.

                      Comentariu

                      • geny
                        Membru
                        • 30.ian.2007
                        • 154

                        #41
                        Pentru cei interesati !

                        În calitate de lider global în soluții inovatoare și durabile specialiștii Holcim dezvoltă materiale având ca principali vectori responsabilitatea socială și față de mediu.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #42
                          sper ca s-a terminat discutia, putin incinsa, cu fierul ruginit...., eu cred ca toate astfel de dueluri sunt constructive si nu este de dorit sa ramana cineva suparat, sau mai grav.... sa ne paraseasca!!

                          Comentariu

                          • alexis
                            Living Legend
                            • 05.nov.2006
                            • 1331

                            #43
                            Imi dau si eu cu parerea dc se poate. Ma bucur ca un membru vechi ca "seni" e conciliant. De obicei cei vechi se aliau, cum s-a intamplat un pic si acum si il devorau pe noul intrat sau pe cel fara vechime, chiar daca respectivul are intr-un fel dreptate dar ii lipsesc sustinatorii. Sper sa nu se supere nimeni
                            faci o casa si pentru urmasii tai

                            Comentariu

                            • otehf
                              Membru
                              • 20.mar.2007
                              • 190

                              #44
                              Fratilor,

                              Am fost plecat o perioada si de ceea nu am putut posta dar in momentul cand am cerut un sfat nu l-am cerut in edeea de a se certa cineva sau supara.

                              Multumesc celor care mi-au dat un sfat in acest sens pt ca asta era si ideea.
                              Si totusi nimeni nu mi-a putut raspunde ce pot face acum dupa ce am turnat o placa B150 in loc de B200. Este grav? se mai poate face ceva?

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • alexis
                                Living Legend
                                • 05.nov.2006
                                • 1331

                                #45
                                daca ai compactat bine pamantul de sub placa nu e problema si dc ai armat placa cat de cat. Si eu tot B150 am facut placa de la parter
                                faci o casa si pentru urmasii tai

                                Comentariu

                                Procesare...