Greseli continuare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geny
    Membru
    • 30.ian.2007
    • 154

    #16
    Postat în original de MaistrulMax
    O armare slaba pentru stalpisori, folosire fier ruginit, distanta mare intre etrieri.

    Probabil o casa facuta dupa ureche nu dupa un proiect.
    Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
    A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?

    Comentariu

    • florin n
      Membru
      • 03.nov.2006
      • 281

      #17
      Postat în original de geny
      Postat în original de MaistrulMax
      O armare slaba pentru stalpisori, folosire fier ruginit, distanta mare intre etrieri.

      Probabil o casa facuta dupa ureche nu dupa un proiect.
      Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
      A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?
      pai ar fi 2 metode cred eu, una chimica, cu ajutorul unui acid, si alta mecanica, slefuire.

      Comentariu

      • taz21
        Membru
        • 20.feb.2006
        • 297

        #18
        Nu cred ca este nici o problema daca armaturile sunt putin ruginite.
        Dupa ce se toarna beton peste ele , oricum procesul inceteaza,nu?
        Parerea mea.

        Comentariu

        • pitonul
          Membru Marcant
          • 28.nov.2006
          • 828

          #19
          Postat în original de taz21
          Nu cred ca este nici o problema daca armaturile sunt putin ruginite.
          Dupa ce se toarna beton peste ele , oricum procesul inceteaza,nu?
          Parerea mea.
          Cimentul face sa inceteze ruginirea dar coaja de rugina existenta face ca priza fierului in beton sa nu fie cea mai buna. O solutie ar fi perierea mecanica a fierului inainte de al folosi ( in caz ca a ruginit).
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #20
            Postat în original de geny
            Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
            A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?
            Una este o oxidare superficiala si alta este o oxidare in adancimea materialului.

            Nu am construit pana acuma, sunt pe bancile scolii (poate ma luminati dumneavoastra cum se construieste corect) dar atata stiu ca fierul beton se protejeaza prin acoperire inainte si dupa punerea in opera, ma refer la partile vizibile daca acoperirea se face dupa o perioada mai lunga de timp.
            Cu stima.

            Comentariu

            • pitonul
              Membru Marcant
              • 28.nov.2006
              • 828

              #21
              scoala

              Postat în original de MaistrulMax
              .............
              Nu am construit pana acuma, sunt pe bancile scolii
              ........
              .
              Nu cred . As vrea si eu sa am scoala dvs. si ceva din experienta daca se poate...
              Pitonul Constructor
              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

              Comentariu

              • geny
                Membru
                • 30.ian.2007
                • 154

                #22
                Postat în original de MaistrulMax
                Postat în original de geny
                Stiti ca fierul poate sa oxideze si peste noapte daca atmosfera este umeda? Stiti ca betonul este un bun protector antioxidant pentru armatura?
                A-ti executat vreodata o constructie? Daca da, cum a-ti indepartat oxidul de pe armatura?
                Una este o oxidare superficiala si alta este o oxidare in adancimea materialului.

                Nu am construit pana acuma, sunt pe bancile scolii (poate ma luminati dumneavoastra cum se construieste corect) dar atata stiu ca fierul beton se protejeaza prin acoperire inainte si dupa punerea in opera, ma refer la partile vizibile daca acoperirea se face dupa o perioada mai lunga de timp.
                Cum a-ti observat din pozele anterioare ca este o oxidare in adancime? Eu unul nu pot sa ma pronunt, din ce se vede, daca este oxidare in adancime.
                Nu am contestat corectitudinea lucrarilor dvs. Eu v-am intrebat cum a-ti protejat fierul beton la lucrarile pe care le-ati executat. La teorii si la datul cu parerea ne pricepem toti dar vreau sa imi spuneti practic nu teoretic.
                Si daca nu este cu suparare sa spuneti si cat de mari au fost lucrarile.
                Am asistat la constructia caselor, vilelor, halelor industriale si nu am vazut pana acum ca se proteja fierul care urma sa fie inglobat in beton, chiar daca era oxidat.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #23
                  Spre deosebire de dumneavoastra eu nu am privit si am asistat la lucrari ci am fost direct raspunzator de calitatea lucrarilor executate. Dar nu suntem la un concurs de "atus sum" ci incercam sa dam sfaturi pentru cei care au executat sau doresc sa execute o lucrare.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • geny
                    Membru
                    • 30.ian.2007
                    • 154

                    #24
                    Postat în original de MaistrulMax
                    Spre deosebire de dumneavoastra eu nu am privit si am asistat la lucrari ci am fost direct raspunzator de calitatea lucrarilor executate. Dar nu suntem la un concurs de "atus sum" ci incercam sa dam sfaturi pentru cei care au executat sau doresc sa execute o lucrare.
                    Tocmai asta vroiam, sa imi dati un sfat cat de mari au fost lucrarile cae le-ati executat si " cum a-ti indepartat rugina". Cum v-ati dat seama ca este oxidare in adancime.........? Dar vad ca evitati sa-mi raspundeti, sunteti bun de politician .
                    Au fost situatii cand doar am asistat dar pot sa spun ca au fost destule lucrari unde am fost responsabil de lucrare, dar nu asta conteaza in aceasta discutie!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #25
                      MM, gaseste te rog puterea si pune capat unui dialog care nu face cinste forumului.
                      Iti multumesc anticipat!

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #26
                        Postat în original de Traian Dajma
                        MM, gaseste te rog puterea si pune capat unui dialog care nu face cinste forumului.
                        Iti multumesc anticipat!
                        Ai dreptate Traian.
                        Observ ca cineva sufera de grandomanie si nu citeste cu atentie mesajele scrise. Asta e... Pe viitor vom ignora cele scrise de asemenea persoane.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #27
                          polemicile nu sunt pentru acest forum........

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #28
                            Postat în original de seni
                            polemicile nu sunt pentru acest forum........
                            Mie imi spuneti! Uneori sunt bune...
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • geny
                              Membru
                              • 30.ian.2007
                              • 154

                              #29
                              Postat în original de MaistrulMax

                              Observ ca cineva sufera de grandomanie si nu citeste cu atentie mesajele scrise. Asta e... Pe viitor vom ignora cele scrise de asemenea persoane.

                              Aveti dreptate.
                              Sufera de grandomanie aceia care stiu doar sa critice lucrarile altora si nu stiu sa dea un raspuns concret. Este simplu sa spuneti ca lucrarea celuilalt este de calitate inferioara fata de cea a dvs, insa sunt convins ca nici dvs nu indepartati oxidul de pe armatura, asa cum sustineti ca trebuie facut.
                              [b]Vad ca vorbiti la plural cand spuneti ca pe viitor veti ignora cele scrise de mine.
                              Nu este nici o problema, cariera mea nu este dependenta de acest forum, daca deranjez ma voi retrage de pe forum./b]
                              Cu respect !

                              Comentariu

                              • taz21
                                Membru
                                • 20.feb.2006
                                • 297

                                #30
                                Nu trebuie sa se ajunga la chestii de genul asta.
                                Pai asa o sa ramana pe forum doar cei care intra sa puna o intrebare arhidiscutata iar apoi dispar.
                                Bafta.

                                Comentariu

                                Procesare...