Instalare A/C apartament.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 176

    Instalare A/C apartament.

    Salut din nou...

    Vreau sa achizitionez in viitorul apropiat un A/C de tip split de 12000 de BTU. Nu stiu insa cum sa pozitionez unitatea interioara... Mai jos aveti o schitza cu livingul si bucataria (camere comune)... L-ul mai gros e barul din alt topic. Liniile punctate delimiteaza grinda dintre living si bucatarie. Dupa cum vedeti m-am gandit sa pun unitatea interioara undeva la mij grindei, pe partea dinspre living. Problema e urmatoarea... Am vazut ca maj magazinelor asigura si montaj gratuit la aceste unitati. No... eu as prefera sa nu se vada absolut nimic (fire, conducte, etc). Asadar as vrea ca si conductele si firele sa fie trase prin grinda... Insa... imi vor sapa baietii aia in grinda ca sa pozeze conductele p-acolo? Ca de reparat repar eu nu-i problema... si in leg cu gaurile pe unde vor trebui sa intre conductele... astea trebuie date in centura de beton de deasupra geamului... Fac baietii aia treaba asta? Ce diametru au conductele alea exact? ce latime si ce adancime ar trebui sa aiba santul prin care ar urma sa fie pozate acestea?

    Daca are cineva alta sugestie, sau daca stiti ceva aparate de A/C de 12.000 de BTU la oferta si sa fie si bune, spuneti-mi si mie va rog pe unde pot gasi.

    Va multumesc.
    Fișiere Atașate
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    Re: Instalare A/C apartament.

    salut silviu..... si aici!!
    gaura o dau baietii cu montajul, dar canalul nu...
    traseul frigorific este gratuit in limita a 3 m, restul se plateste, stiu ca era in jue de 10 euro m.
    ai o alternativa, sunt canelete care pot incorpora acest traseu, sunt estetice...
    traseul cu cele 2 conducte de cu, cordonul electric si furtunul ptr condens au cam 50 mm diametru, iti imaginezi ca este greu sa executi un canal asa mare in grinda de beton..

    Comentariu

    • silviu_draghici
      Membru
      • 17.mai.2006
      • 176

      #3
      hmmmmm... unde as putea sa vad canaletele astea? poti sa-mi pui o poza cu ele ca sa imi fac o impresie??... nush de ce dar tare ash vrea sa le ingrop in grinda... ash putea cred sa fac ceva cu rigips si sa pun alea in spatele placilor de rigips... sau nu???

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        sunt profile de plastic pentru mascare, dar in acelasi timp poti executa o masca din rigips, iese foarte bine....

        Comentariu

        • silviu_draghici
          Membru
          • 17.mai.2006
          • 176

          #5
          si unitatea interioara o prind direct de rigips sau cum?

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            da, eu de rigips o am prinsa!
            sunt dibluri speciale pentru rigips

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Re: Instalare A/C apartament.

              Postat în original de silviu_draghici
              Salut din nou...

              Vreau sa achizitionez in viitorul apropiat un A/C de tip split de 12000 de BTU. Nu stiu insa cum sa pozitionez unitatea interioara... Mai jos aveti o schitza cu livingul si bucataria (camere comune)... L-ul mai gros e barul din alt topic. Liniile punctate delimiteaza grinda dintre living si bucatarie. Dupa cum vedeti m-am gandit sa pun unitatea interioara undeva la mij grindei, pe partea dinspre living. Problema e urmatoarea... Am vazut ca maj magazinelor asigura si montaj gratuit la aceste unitati. No... eu as prefera sa nu se vada absolut nimic (fire, conducte, etc). Asadar as vrea ca si conductele si firele sa fie trase prin grinda... Insa... imi vor sapa baietii aia in grinda ca sa pozeze conductele p-acolo? Ca de reparat repar eu nu-i problema... si in leg cu gaurile pe unde vor trebui sa intre conductele... astea trebuie date in centura de beton de deasupra geamului... Fac baietii aia treaba asta? Ce diametru au conductele alea exact? ce latime si ce adancime ar trebui sa aiba santul prin care ar urma sa fie pozate acestea?

              Daca are cineva alta sugestie, sau daca stiti ceva aparate de A/C de 12.000 de BTU la oferta si sa fie si bune, spuneti-mi si mie va rog pe unde pot gasi.

              Va multumesc.
              Stimate domn , daca am inteles bine ce vreti sa faceti acolo este o chestie cam PENALA ! Nici sa nu va ginditi sa gauriti grinzi de beton sau ce tine de structura de rezistenta a casei. Montatorii de ac au chiar indicatii sa nu dea gauri in aceste locuri . In cazul ca locuiti la bloc sa va ginditi ca la perforarea peretelui se mai si taie niste fier beton deci ce se intimpla daca dati gaura in structura de rezistenta ? Cu stima .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • silviu_draghici
                Membru
                • 17.mai.2006
                • 176

                #8
                Re: Instalare A/C apartament.

                Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                Postat în original de silviu_draghici
                Salut din nou...

                Vreau sa achizitionez in viitorul apropiat un A/C de tip split de 12000 de BTU. Nu stiu insa cum sa pozitionez unitatea interioara... Mai jos aveti o schitza cu livingul si bucataria (camere comune)... L-ul mai gros e barul din alt topic. Liniile punctate delimiteaza grinda dintre living si bucatarie. Dupa cum vedeti m-am gandit sa pun unitatea interioara undeva la mij grindei, pe partea dinspre living. Problema e urmatoarea... Am vazut ca maj magazinelor asigura si montaj gratuit la aceste unitati. No... eu as prefera sa nu se vada absolut nimic (fire, conducte, etc). Asadar as vrea ca si conductele si firele sa fie trase prin grinda... Insa... imi vor sapa baietii aia in grinda ca sa pozeze conductele p-acolo? Ca de reparat repar eu nu-i problema... si in leg cu gaurile pe unde vor trebui sa intre conductele... astea trebuie date in centura de beton de deasupra geamului... Fac baietii aia treaba asta? Ce diametru au conductele alea exact? ce latime si ce adancime ar trebui sa aiba santul prin care ar urma sa fie pozate acestea?

                Daca are cineva alta sugestie, sau daca stiti ceva aparate de A/C de 12.000 de BTU la oferta si sa fie si bune, spuneti-mi si mie va rog pe unde pot gasi.

                Va multumesc.
                Stimate domn , daca am inteles bine ce vreti sa faceti acolo este o chestie cam PENALA ! Nici sa nu va ginditi sa gauriti grinzi de beton sau ce tine de structura de rezistenta a casei. Montatorii de ac au chiar indicatii sa nu dea gauri in aceste locuri . In cazul ca locuiti la bloc sa va ginditi ca la perforarea peretelui se mai si taie niste fier beton deci ce se intimpla daca dati gaura in structura de rezistenta ? Cu stima .
                Ok... v-am inteles parerea insa cred ca puteati sa o exprimati cu un limbaj mai putin agresiv... Tocmai din cauza ca nu am nimic in comun cu constructiile am intrebat daca se poate si nu m-am apucat sa le spun la saracii oameni cand au venit cu montatul ca eu vreau asa si nu cum vreti voi... Eu stiu doar ca vreau sa fie estetic si mi s-a parut cea mai straight-forward abordare a problemei. Intr-adevar pt un inginer poate fi o solutie "penala" la problema... prin ochii unui medic va asigur ca se vede altfel.

                Cu respect,
                Silviu Draghici

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #9
                  Re: Instalare A/C apartament.

                  silviu, nu te supara, din viata trebuiesc luate lucrurile bune!
                  la ce varianta ai ramas??? rigips??
                  .... este cea mai la-ndemana, plus ca iese si estetic!!
                  dar ar trebui sa te grabesti, .... a venit canicula!!

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: Instalare A/C apartament.

                    [quote="silviu_draghici"][quote="MIRCEA MAXIMG"][quote="silviu_draghici"]Salut din nou...

                    Vreau sa ... Departe de mine gindul sa fiu agresiv dar am vrut sa lamuresc problema, si stiti ca pina la urma asta e stilul care se face cel mai bine inteles. In tot cazul nu sint inginer dar am ceva experienta de viata si cunosc destul de multe. Sper sa gasiti o solutie de montaj atit estetica cit si practica. Cu stima.
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • silviu_draghici
                      Membru
                      • 17.mai.2006
                      • 176

                      #11
                      pana la urma m-am hotarat la rigips...

                      Numai ca... ash avea nevoie de o schitza... ceea ce vreau sa fac e de fapt o fatza falsa pe fatza dinspre living a grindei. Nu shtiu cum sa montez profilele alea si nici ce profile imi trebuie. plus ca nu stiu cum sa le prind in beton... Dintr-o schitza mi-ash da seama... cu rigips am mai lucrat deci nu ash fi chiar la inceput...

                      Acum... cum ar trebui sa fac cu montajul efectiv al aparatului?!? tre sa montez scheletul (profilele)... apoi tre sa-i chem pe baieti sa dea gaura si sa monteze unitatea exterioara... apoi cum fac!?!? ca dupa ce trag baietii conductele si curentul, va trebui sa plachez cu rigips peste si sa prind unitatea interioara de placile de rigips... Cuplajul ala intre conducte si unitatea interioara pot sa il fac eu? sau trebuie sa il faca tot instalatorii? ca in cazul asta ar insemna ca tre sa astepte dupa mine pana termin eu cu rigipsul...

                      2. Am gasit in oferta la media galaxy aer conditionat Americool de 12.000 de BTU la 800 RON. E bun pretul? e ok aparatul? e fiabil? ce stiti de marca asta?

                      merci mult

                      Comentariu

                      • OBY1
                        Incepator
                        • 15.mai.2007
                        • 4

                        #12
                        Vai!Sunt penale aparatele alea.Ce clasa de energie au?Sau mai bine spus care o spun cei de la Media Galaxy.Plus ca voi nu v-ati lamurit cum e treaba cu aparatele de pe piata?ma refer la cele de la supermarchet.Sunt de proasta calitate ,consum mare de energie.Mai incearca si altceva.Daca vrei te pot ajuta eu .Ma ocup cu asa ceva.
                        kLIMART THE BEST

                        Comentariu

                        • silviu_draghici
                          Membru
                          • 17.mai.2006
                          • 176

                          #13
                          ok... cam ce marci imi puteti recomanda?

                          Comentariu

                          • OBY1
                            Incepator
                            • 15.mai.2007
                            • 4

                            #14
                            Depinde la ce bani.Din vate am vazut,te-ai oprit la o super oferta ,la bani putini,fara sa te documentezi mai mult.Nu te intereseaza si fiabilitate,consum redus de energie si o intretinere ma usoara?Dupa pretul la care te-ai oprit se pare ca nu.Dar daca te intereseaza cu adevarat fa-mi o cerere pe adresa de email si o sa fac o oferta detaliata a aparatelor pe care le pot comercializa(detaliata,consum energie real etc.....)Oricum Daikin este cel mai bun de pe piata si eu spun ca a pretul cel mai bun .
                            kLIMART THE BEST

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              OBY1, poate stii ca reclama costa...
                              acest site are cu totul alta destinatie, nu inlesnirea reclamelor ... gratis!!

                              Comentariu

                              Procesare...