Intrebare instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • s3bi
    Membru
    • 08.oct.2006
    • 119

    Intrebare instalatie electrica

    Buna ziua, vreau sa refac in totalitate instalatia electrica a unei case si am zis sa va cer parerea ca sa fiu sigur ca nu gresesc undeva.

    M-am gandit sa plec cu circuit separat pentru iluminat catre fiecare camera (dormitor, baie, living, bucatarie) Eventual sa le combin cate 2 sau 3 pentru economie.

    Partea care e mai importanta este cea a prizelor care vor fi pozitionate aproximativ ca in schita de mai jos si anume: una pe veranda, una pe hol, 4 in dormitor, 5 + una cu 4 sau 5 posturi in living, 9 in bucatarie. Ma gandesc sa grupez circuitele in felul urmator:
    1: veranda + hol + dormitor;
    2: living;
    3: priza cu 4 sau 5 posturi din spatele TV-ului;
    Prize bucatarie:
    4: prize ce vor servi aparatura cu consum mic;
    5: prize frigider + cuptor microunde;
    6: prize plita (eventual el) + priza cuptor el + priza mas spalat. (aici cred ca-i cam mult)
    Voi folosi cabluri de 1,5 pt iluminat si 2,5 pentru prize (adica pentru fiecare circuit plec din tablou cu cablu de 2,5)

    Inca nu stiu daca voi pozitiona masina de spalat in baie daca da e necesar un circuit separat?

    Acum cateva nelamuriri. Daca intr-o camera (ex. living sau bucatarie) pun o singura doza de legatura in care sa fac toate legaturile atat pentru lumini cat si pentru prize este gresit? Bineinteles ca voi veni in aceasta doza cu cabluri din tablou pentru fiecare circuit in parte.
    Cum fac sa stiu cat sa ingrop dozele in perete in asa fel ca dupa ce se aplica tencuiala sa nu fie nici prea adanc, nici prea in afara? Le montez dupa ce termin cu tencuitul sau..?

    Astept parerile voastre.
    P.S. in doze vreau sa inadesc firele apoi sa le cositoresc cu ajutorul unei lampe cu gaz.
    Fișiere Atașate
  • dmugurel
    Membru marcant
    • 14.feb.2006
    • 306

    #2
    Cam multe 4 circuite pt.iluminat, doua sunt suficiente.
    prize:
    1: veranda + hol + dormitor
    2.living, priza cu 4 sau 5 posturi din spatele TV-ului + prize ce vor servi aparatura cu consum mic
    3: prize frigider + cuptor microunde + priza masina de spalat
    4: prize plita + priza cuptor el
    Despre pozitionare in baie a masini de spalat, depinde de marimea si configuratia bai (trebuie vazuta dimensiuna ), dar cum o vad pozitionata cred linga cabina de dus sau cada, este exclus si cel putin circuitul din care alimentezi priza din baie sa fie cu protectie diferentiala.
    Poti face legaturile in aceiasi doza si incearca sa folosesti doze in care capacul poate fi pus dupa ce tencuiesti si ramane la nivelul peretelui chiar daca doza a ramas putin in perete.
    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      INTREBARE INSTALATIA ELECTRICA

      Daca vrei sa-ti iasa dozele la fata,vorbeste cu cel care-ti tencuie peretii sa ponteze peretii si pui un dreptar intre doi stalpisori si fixezi doza de ramificatie la fata,daca nu, cum a spus si dmugurel,dar sa iei doze cu suruburi la capac .la cele de aparat nu are importanta nu sunt la fata poti taia altele sa completezi[asta in cazul in care nu stii cat va fi stratul de tencuiala,si bineanteles sa lasi rezerva la conductori]SUCCESl

      Comentariu

      • Carol_CDZ_1964
        Incepator
        • 14.mai.2007
        • 3

        #4
        De exemplu pot sa-mi fac eu singur instalatia in toata casa si apoi sa vina cineva sa lege contoarul?
        Trebuie chemat un electrician autorizat sa faca toata instalatia sau doar sa semneze pt. ea?
        Trebuie obligatoriu proiect detaliat?

        As vrea sa stiu cum trebuie exact procedat.
        Multumesc
        carol

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          intrebare instalatia electrica

          Teoretic da trebuie cineva autorizat sa faca instalatia electrica ,practic poti sa o faci tu pentru a economisi niste bani de manopera dar sa ai langa tine un electrician care sa te indrume in cazul in care nu stii prea multe.succes

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            INTREBARE INSTALATIA ELECTRICA

            nu am inteles casa este nou construita ?daca da atunci i-ti trebuie un proiect inbaza caruia se executa instalatia electrica siacesta e necesar si la intocmirea dosarului pe care il depune executantul la electrica .Daca inlocuiesti instalatia nu -ti trebuie proiect.

            Comentariu

            • Carol_CDZ_1964
              Incepator
              • 14.mai.2007
              • 3

              #7
              vreau sa refac o instalatie electrica la o casa din oradea daca , Atunci nu am nevoie de un proiect inbaza caruia se executa instalatia electrica?
              carol

              Comentariu

              • IONUTZ_CJV5
                Incepator
                • 10.mai.2006
                • 75

                #8
                Postat în original de Carol_CDZ_1964
                vreau sa refac o instalatie electrica la o casa din oradea daca , Atunci nu am nevoie de un proiect inbaza caruia se executa instalatia electrica?
                Teoretic da, practic nu

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  INTREBARE INSTALATIA ELECTRICA

                  Corect IONUTZ_CJV5 .

                  Comentariu

                  • s3bi
                    Membru
                    • 08.oct.2006
                    • 119

                    #10
                    Eu vreau sa refac instalatia electrica, daca a fost si pentru mine intrebarea.
                    Inca cateva intrebari:
                    -Cate cabluri pot trage printr-un tub? Conteaza consumatorii care vor fi serviti de acestea?
                    -Ce prize recomandati? De ElBi ce parere aveti, mie imi plac cum arata, sunt ieftine si par bunicele.
                    -Trecerea printr-un perete se face intr-un fel anume sau doar dau o gaura prin care sa treaca tubul?
                    -Daca dintr-o doza leg mai multe prize care nu vor servi consumatori mari si vor fi pe acelasi circuit, pot merge pana in acesta cu cablu de 2,5 sau trebuie sectiune mai mare?
                    M-am hotarat sa trag cablurile si dozele sa le montez cand se va apuca meseriasul de tencuit. Am cumparat astazi tub si o parte din cablu (cel de 2,5), tubul nu are fir tras prin el dar sper sa ma descurc cu introdusul firelor. Legaturile am de gand sa le cositoresc, pentru asta voi folosi o lampa cu gaz.

                    Va multumesc pentru sfaturi, ma ajutati foarte mult.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      -Pentru numarul de cabluri care pot fi trase prin tub, aveti fisierul atasat.
                      -Personal folosesc prize cu impamantare model Intea de la Merlin Gerin, pret aproximativ 14lei si sunt deosebit de calitative.
                      -Pentru strapunderea peretelui, este suficient sa treceti tubul prin care vor veni conductorii.
                      -Calculul sectiunii il faceti in functie de consumatorii alimentati consultand fisierul atasat.
                      -Daca dozele urmeaza sa fie montate ulterior, lasati o lungime suficienta a conductorilor pentru a nu avea probleme. Dozele Geweiss patrate, cu capac prins in 4 holzsuruburi sunt printre cele mai bune.

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        #12
                        Fisierul atasat.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • s3bi
                          Membru
                          • 08.oct.2006
                          • 119

                          #13
                          Sa vad daca am inteles, daca nu sa nu ma certati
                          Daca de ex. trag ptrintr-un tub 6 cabluri cu sectiunea de 2,5 inseamna ca prin acel tub nu are voie sa treaca mai mult de 16A niciodata.
                          Daca toti consumatorii ce vor fi legati intr-o doza insumeaza 34A pana in acea doza trebuie sa trag 3 cabluri cu sectiunea 6mm singur intr-un tub.
                          Gresesc?
                          Se pune la numar si cablul pentru impamantare?

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            Tabelul se citeste astfel: pentru un numar de X conductori trecuti printr-un tub, intensitatea maxima a curentului care strabate un conductor, este de...
                            Adica, daca trec sa zicem 4 conductori de 2,5mm^2, fiecare in parte va trebui sa suporte in conditii ce siguranta, nu mai mult de 18A.
                            Adica la atat dimensionez circuitul.
                            Deci cu ajutorul acestui tabel verific curentul maxim ce strabate conductorul, functie de numarul lor prin tub.
                            Exemplul pe care l-ati dat cu... 34A nu se traduce prin insumarea curentilor ce trec prin doza, ci 34 ar fi curentul maxim pe un conductor.
                            Cablul de impamantare se dimensioneaza la sectiunea celor de alimentare de pe acel circuit, si trebuie luat in calcul chiar daca prin el nu va trece curentul de alimentare.
                            Daca nu am reusit sa explic in mod clar, va rog sa reveniti.

                            Comentariu

                            • s3bi
                              Membru
                              • 08.oct.2006
                              • 119

                              #15
                              Adica intr-un tub cu 6 conductori de 2,5 fiecare dintre acestia pot fi strabatuti in siguranta de 16A chiar daca sunt toti in sarcina? Asta inseamna ca pot alimenta in acelasi timp 2 consumatori de cate 16A (tinand cont ca 2 dintre conductori sunt impamantarea)?
                              Sa ziceam ca cele 6 fire de mai sus vin de la doua prize si se intalnesc intr-o doza din care vreau sa plec mai departe cu 3 fire (faza, nul si pamantare) asta inseamna ca acestea vor fi 6, astefel prin niciunul nu vor trece curenti mai mari de 34A conform tabelului ci maxim 32A (16A de la un conductor 16A de la celalt)?
                              Cred ca acum am inteles eu nu citeam corect tabelul, credeam ca valorile sunt pentru tuburi nu pentru conductori.
                              Ar mai fi ceva, ce inseamna ^2 din "4 conductori de 2,5mm^2"
                              Va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada.

                              Comentariu

                              Procesare...