casa din paianta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • a lin
    Incepator
    • 15.mai.2007
    • 8

    casa din paianta

    Salut !
    Am o problema pe care sper ca ma puteti ajuta sa o rezolv.
    Am mostenit o casa de paianta cu 4 camere,bucatarie ,baie,dependinte ,intretinuta ,dar care necesita o serie de lucrari (termosistem,amenajare baie,rigips ,parchet ,finisaje,invelitoare,nu stiu daca si ceva la capitolul rezistenta).Intrebarea mea este daca merita investit intr-o casa de paianta(casa are 43 de ani) sau mai bine demolez si ridic alta noua.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Are o vechime destul de mare casa, eu as opta pentru o casa noua cu materiale moderne.
    Cu stima.

    Comentariu

    • danhome_52
      Membru Marcant
      • 26.dec.2005
      • 751

      #3
      Salut!
      De acord cu Mesterul!
      Nu merita sa investesti in materiale si manopera pentru o casa cu o viata aproape de sfarsit.
      Si eu am avut de ales...si am ales noul!
      Bafta!

      Comentariu

      • Dobreman
        Incepator
        • 27.apr.2007
        • 27

        #4
        Casa pe cre o renovez la tara are 68 de ani (din 1939) si initial am crezut ca ies mai ieftin renovand-o. Are un perete exterior din BCA facut acum 3 ani, unul din chirpici cu niuele si doi din caramida (cam toate tipurile de pereti). Dupa ce am demarat lucrarea mi-am dat seama ca nu ies mult mai ieftin pe metrul patrat pentru ca mare lucru nu mai ramane in interior in afara de chirpici dar te lovesti de multe probleme cand incerci sa renovezi in loc sa reconstruiesti.

        Recomand si eu o casa noua, daca finantele permit.

        Comentariu

        • a lin
          Incepator
          • 15.mai.2007
          • 8

          #5
          Finantele permit, problema e ca daca vand casa asa cum este castig mai mult decat valoarea terenului , daca demolez si ridic alta apare o pierdere .O varianta era sa vand si sa cumpar teren in alta parte,dar imi convine zona deci demolam si ridicam alta.
          Multumesc pentru raspunsuri

          Comentariu

          Procesare...