POT FACE ACEASTA EXCEPTIE?!?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dan_petrescu
    Incepator
    • 29.iun.2006
    • 43

    POT FACE ACEASTA EXCEPTIE?!?

    Dupa toate regulile am retinut ca la o termoizolare, polistirenul expandat nu are "ce cauta" pe interior. Va prezint urmatoarea situatie: apartamentul pe care il reconditionez se afla la ultimul etaj, deasupra lui fiind construit un pod acoperit cu tigla autentica.
    Meseriasul care va efectua lucrarile mi-a sugerat ca la o eventuala infiltratie de apa de pe acoperis, gips cartonul care ar "imbraca" tavanul casei se va "umfla" si ar compromite lucrarea. Solutia? Sa aplice polistiren expandat pe tavan!?!
    Dvs. ce-mi sugerati? Sa accept solutia propusa de el? Va exista riscul de condens si implicit mucegai? Mentionez ca in cei 48 ani cat are apartamentul nu a existat condens, dar mici infiltrari de apa da .
    amator
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Cel mai eficient ar fi sa termoizolati pardoseala podului.

    In casa daca nu ati avut infiltratii utilizati mai bine placile de gipscarton.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15119

      #3
      Domnul MaistrulMax va sugerat catre care zona sa va indreptati atentia.

      Nu vad rostul izolatiei interioare a tavanului atat timp cat exista un acoperis sanatos, din tigla.
      Cred ca este mai usor sa aveti grija sa nu apara infiltratii in zona acoperisului decat sa aplicati un anume sistem presupunand ca vor exista infiltratii.

      Aveti doua posibilitati de izolare a pardoselii podului: vata minerala sau polistirene extrudat si chiar expandat daca se pot amenaja traverse pe care sa aveti acces ulterior.

      Comentariu

      • dan_petrescu
        Incepator
        • 29.iun.2006
        • 43

        #4
        Va multumesc de raspunsuri si v-as fi recunoscator daca veti continua dialogul cu mine.
        Ideea de a izola pe interior a plecat de la faptul ca tavanul apartamentului nu e construit din placa din beton ca de obicei. Pe el ca si pe o parte din pereti au aparut mici fisuri, dar suparator de multe. Probabil o placare cu gips carton ar face invizibile urmatoarele care vor mai aparea in mod sigur.
        amator

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Si care ar fi modul de constructie al zonei respective?

          Detaliati sa intelegem despre ce este vorba.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • dan_petrescu
            Incepator
            • 29.iun.2006
            • 43

            #6
            Constructia in cauza,realizata acum 50 ani, are un total de 4 apartamente:2 la parter si 2 la etaj.Tavanul e construit din grinzi de lemn si alte materiale lemnoase. Imi imaginez ca materialele cu care s-a realizat tencuirea si gletuirea erau de o calitate mai slaba.
            Ca o varianta posibila ar putea intra in calcul aplicarea unei plase asemanatoare celei care se aplica peste polistirenul expandat?
            amator

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15119

              #7
              In aceste conditii cred ca este bien sa separati problema in doua parti distincte:
              -prima sa fie partea de reparatie a tavanului
              -a doua partea de izolare.

              Acum, exista posibilitatea de a repara tavanul insa fiind o constructie in care e imbina mortarul cu elementul lemnos... aparitia fisurilor la nivelul finisajului nu este in totalitate eliminata.
              Aveti posibilitatea de a opta pentru o finisare a tavanului in sistemul cu gips-carton si daca doriti neaparat o izolatie termica interioara a tavanului o faceti intre gips-carton si tavanul existent.

              Altfel, varianta prevederii unei izolatii termice in pod este viabila si mult mai eficienta.
              Ramane sa va asigurati ca nu va exista o cantitate insemnata de apa care sa se infiltreze prina coperis si sa poata ajunge la interior. Acest caz consider ca este relativ greu de intalnit daca acoperisul existent este intretinut corespunzator.

              Comentariu

              Procesare...