Strat de rupere a capilaritatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • HASIT
    Incepator
    • 07.oct.2005
    • 22

    #16
    Stimate Domn,
    Imi cer scuze pt raspunsul intarziat datorita participarii la Construct-Expo.
    Operatia de hidroizolare a fundatiei este mai putin costisitoare decat costurile de executie + materiale pt ruperea stratului de capilaritate.
    Va recomand sa va uitati pe situl hasit.ro la sectiunea RENOVARE-SANARE pt a vedea o solutie tehnica pt injectare si date de produs.

    - MESAJ MODIFICAT DE ADMINISTRATOR -

    Comentariu

    • laurentiu bogdan
      Incepator
      • 28.feb.2006
      • 25

      #17
      hasit si hidroizolatia

      Daca exista o solutie injectabila pentru tratarea peretilor contra capilaritatii, de ce n-ar exista un material similar care sa fie introdus chiar la construire in fundatia unei case noi si sa aiba efect hidroizolator?

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #18
        Eu zic ca motivul e simplu: pretul.... E prea scump si de aia se cauta solutii mai ieftine.
        Stefan

        Comentariu

        • mafteni
          Incepator
          • 02.iun.2006
          • 3

          #19
          Re: hasit si hidroizolatia

          Postat în original de laurentiu bogdan
          Daca exista o solutie injectabila pentru tratarea peretilor contra capilaritatii, de ce n-ar exista un material similar care sa fie introdus chiar la construire in fundatia unei case noi si sa aiba efect hidroizolator?
          Exista Radmyx. Cautati pe Internet.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #20
            Oare exista lucruri perfecte pe lumea asta si la acelasi pret cu toate celelalte folosite pe scara larga?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • mafteni
              Incepator
              • 02.iun.2006
              • 3

              #21
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Oare exista lucruri perfecte pe lumea asta si la acelasi pret cu toate celelalte folosite pe scara larga?
              da. La preturi chiar mai mici.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Si daca zici ca exista astfel de lucruri, de ce nu sunt folosite in mod curent?

                De ce se folosesc alte metode mai slabe din pdv tehnic si cum zici tu mai scumpe decat solutiile pe care le promovezi?

                Nu vreau sa fiu insistent dar am destule semne de intrebare.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • mafteni
                  Incepator
                  • 02.iun.2006
                  • 3

                  #23
                  Postat în original de viorel.stanculescu
                  Si daca zici ca exista astfel de lucruri, de ce nu sunt folosite in mod curent.

                  De ce se folosesc alte metode mai slabe din pdv tehnic si cum zici tu mai scumpe decat solutiile pe acre le promovezi?

                  Nu vreau sa fiu insistent dar am destule semne de intrebare.
                  Semnele de intrebare sunt normale. Acelasi lucru s-a intamplat de fiecare data cand au aparut idei, produse si servicii noi. Dar, dupa cum spunea si Victor Hugo, "Invaziei unei armate i te poþi opune dar nu unei idei cãreia i-a sosit timpul sã aparã." sau Everett Dirksen (senator american, 1896-1969): "Nu existã vreo forþã mai puternicã ca forþa unei idei cãreia i-a sosit timpul sã aparã". Asa s-a intamplat in istorie cu orice produs sau serviciu nou.

                  Inca nu se folosesc la noi pentru ca au intrat deabia de curand pe piata romaneasca. Poate nu le promovam noi cum si cat trebuie.
                  Testele din toata lumea sunt marturie pentru performantele produselor.

                  In lume se folosesc de ceva vreme si s-au facut hidroizolatii pe zeci de milioane de metri patrati.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #24
                    Cu privire la acele citate celebre - pacat ca ultimul prezentat a fost in 1981.

                    Poti sa ne spui cat este costul pe mp in cazul unei hidroizolari a terase de bloc?

                    Vom vedea ce inseamna si aceasta solutie peste catva timp, cu siguranta.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • taz21
                      Membru
                      • 20.feb.2006
                      • 297

                      #25
                      Buna ziua.
                      Vad ca s-a discutat mai mult la case deja construite despre stratul de rupere al capilaritatii. La o casa care se construieste cum facem?
                      Eu am vazut ca se pune un strat de carton bituminos (nu stiu exact cum se numeste) intre soclu si primul strat de BCA sau caramida.
                      Acum intrebarea mea este ce fel de carton se pune pt. ca in comert am vazut diferite feluri, si nu stiu care este cel mai bun de pus in aceasta faza.
                      Multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15119

                        #26
                        Esential este sa fie un material hidroizolator (atat cartonul cat si membrana bituminoasa). Acesta va separa fundatia de zidaria peretelui astfel ca se va comporta ca o bariera pentru umiditatea ascendenta.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #27
                          Postat în original de taz21
                          Buna ziua.
                          Vad ca s-a discutat mai mult la case deja construite despre stratul de rupere al capilaritatii. La o casa care se construieste cum facem?
                          Eu am vazut ca se pune un strat de carton bituminos (nu stiu exact cum se numeste) intre soclu si primul strat de BCA sau caramida.
                          Acum intrebarea mea este ce fel de carton se pune pt. ca in comert am vazut diferite feluri, si nu stiu care este cel mai bun de pus in aceasta faza.
                          Multumesc
                          Pe vremuri intre fundatie si primul rand de caramida se punea un strat de hidroizolatie obligatoriu. Dupa zidirea a doua rinduri de caramida se mai venea cu un strat de hidroizolare ca o protectie suplimentara. Era bun acel strat deoarece prevenea infiltrarea apei in zid in cazul cand pe exterior venea un trotuar de exemplu.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • andreas
                            Membru
                            • 04.feb.2007
                            • 250

                            #28
                            intrebare

                            imi puteti explica ce inseamna strat de rupere al capilaritatii va rog
                            pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

                            Comentariu

                            • energising
                              Membru
                              • 25.feb.2007
                              • 137

                              #29
                              Capilaritatea este o proprietate a lichidelor de a urca si cobori in mod natural.Ruperea,in contextul dat de dumneavoastra(banuiesc), se refera la oprirea acestiu fenomen...

                              Comentariu

                              • andreas
                                Membru
                                • 04.feb.2007
                                • 250

                                #30
                                va multumesc pt promptitudine
                                pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

                                Comentariu

                                Procesare...