Variator de tensiune ingropat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Variator de tensiune ingropat

    Buna ziua!As dori sa va intreb daca exista pe piatza variatoare de tensiune de 1500W.Am de legat doua circuite si al doile depaseste 1000W si nu ma risc sa ii pui omului de 1000 pe ca exista posibilitatea sa nu tzina.Deci daca avezi idee persoana respectiva doreste numai prin variator ce solutzi as pute face?Multumesc pt rasp acordate!!
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    chiar daca nu exista pe piata, puterea puterea variatorului este data de puterea triacului care se poate cumpara separat si monta in locul celui existent cu conditia sa-i montati un racitor adecvat.

    Comentariu

    • puisorm
      Incepator
      • 12.nov.2006
      • 58

      #3
      dece nu faci doua circuite, adica sa pui un variator pe un circuit si inca un pe celalat circuit....
      si mai e o chestiuta variatoarele de 1000w e bine sa le pui la un consumator de maxim 900w

      Comentariu

      • DanielF_67
        Membru marcant
        • 22.mar.2007
        • 336

        #4
        VARIATOR TENSIUNE INGROPAT

        Exista pe piata variator ELBI zirve de 1000w [nu stiu cat sunt de bune] sicauta laNiros distributie variator 16A250Vmix compact master putere 4kw.

        Comentariu

        • Habib
          Membru
          • 23.mai.2007
          • 195

          #5
          Revin cu mai multe informatzi sunt deja doua circuite unul este de 35 de becuri si al doile de 15.Becurile sunt de 40W! Ce as putea sa inlocuiesc sa mearga ca variatorul de tensiune am inteles ca exista ceva asemanator pana la 3500W!!?Multumesc inca odata pt raspunsurile acordate!!

          Comentariu

          • DanielF_67
            Membru marcant
            • 22.mar.2007
            • 336

            #6
            VARIATOR TENSIUNE INGROPAT

            Am inteles ca sunt deja doua circuite unul de 600Wsi al doilea de 1400W,daca nu gasesti variator de 1500W nu vad care este problema de nu mai poti pune inca un variator in asafel ca pe circuitul cu 35 de becuri sa ai doua variatoare,nu mai poti trage un fir ca banuiesc ca plafonul e de rigips .S-au pune becuri de 25w si faci 875w in loc de 1400.Nu te supara dar e greseala ta daca nu ai vorbit de la inceput cu individul care zici ca tine sa aiba variatoare cu orice pret..Eu cred ca gasesti o solutie pana la urma doar esti electrician.Pune o poza,o schita ceva mai multe detalii si gasim o rezolvare doar nu o racheta.SUCCES [ai lucrat dupa un plan electric?]

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              #7
              Este vorba de un policandru si are un cerc cu 35 de becuri plus 15 din jumatate(separate) si daca as aprinde jumatate din 35 nu s-ar vedea frumos. Asa aprin 35 am zis ca daca tot sunt in forma de cer si restul de 15 au alta forma si daca as incerca eu sa schimb cicuitel nu ar mai avea lumina celor dou circuite din fabrica ca nu sunt de pe aici.Am inteles ca sunt la Schneider niste variatoar care pot ajunge pana la 3500W care comunica prin infrarosu si care se monteaza in tablo.Atzi idee ati foloit pana acum asa ceva?

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                cineva a pomenit de schimbarea triacurilor dar.....sunt mai multe tipuri de triacuri,la care difera anumiti parametri cum ar fi tensiunea maxim admisa pe A-C sau C-P,intensitatea maxim admmisa.frecventa aplicata circuitului de poarta sau forma de unda si multe altele.....!eu personal am realizat un variator pentru un motor de 2000 de Watti(asta cel putin calculelor)respectiv doua variatoare de 1000 de Watti.cum?....am cumparat respectivele aparate,le-am desfacut,si am legat in paralel pe unul din variator triacul desmembrat din celalalt.chestia e ca motorul respectiv nu a mers la variator,deoarece acesta in cele din urma primea c.c.insa variatorul il folosesc si azi la 2 reflectoare cu halogen de 500W si 3 becuri de 100W,fara probleme.nu vreau sa supar de cel care a pomenit de triacuri "mai"devreme(intradevar ar fi o solutie)dar acesta trebuie sa se incadreze in parametri celui inlocuit siungurul parametu "schimbat" fiind intensitatea ce-l strabate care trebuie marita in cazul nostru.de acea am folosi acelasi tip de triac.va salut!

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  VARIATOR TENSIUNE INGROPAT

                  Cauta aici http://www.clubafaceri.ro/director/s...E+++VT_01.html
                  personal nu am folosit mai mare de 1000w

                  Comentariu

                  Procesare...