Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bengal
    Incepator
    • 19.apr.2009
    • 23

    Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

    Alege Salamander .

    Pentru usa de balcon trebuie sa ceri sa ti-o execute ce cercevea de usa .

    Geam tripan de 34mm este o gluma , Salamander are 40mm . Iti spun asta pt. ca eu execut ferestre cu Salamander.

    Comentariu

    • vladvlada
      Incepator
      • 29.nov.2012
      • 1

      Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

      heeeeeeeeeeeeeeelp - sunt in cautarea unei firme klumea in producerea si montarea tamplariei.
      Cu personal calificat si justificat la pret - calitate.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 909

        Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

        Postat în original de vladvlada
        heeeeeeeeeeeeeeelp - sunt in cautarea unei firme klumea in producerea si montarea tamplariei.
        Cu personal calificat si justificat la pret - calitate.
        Si cu ce va putem ajuta noi?

        Comentariu

        • sav-stanciu alin
          Incepator
          • 15.ian.2013
          • 4

          Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

          îmi poate oferi careva dintre voi un exeplu de sistem tip termopan cu dou foi de geam astfel aranjate încât să dea un coeficient termic de 0,9 W/mpk ?

          Comentariu

          • stelian-marculesti
            Incepator
            • 28.dec.2012
            • 50

            Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

            Postat în original de sav-stanciu alin
            îmi poate oferi careva dintre voi un exeplu de sistem tip termopan cu dou foi de geam astfel aranjate încât să dea un coeficient termic de 0,9 w/mpk ?
            cred ca visezi
            profil exista vezi rehau clima design dar sticla termopan cu doua foi la un asemenea coeficient de transfer termic nu cunosc iar tie iti trebuie in ansamblu(stcla ocupa aprox. 80 % din suprafata unei ferestre)

            Comentariu

            • sav-stanciu alin
              Incepator
              • 15.ian.2013
              • 4

              multumesc pentru raspuns, ... si eu eram sceptic in privinta asta, dar in multitudinea de combinatii existente ma gandeam ca poate nu am informatiile corecte si poate iese cumva !

              Încă un răspuns dacă se poate vă rog,
              am solicitatat oferte de pret pentru termopane (la o casa) si din ofertele primite am selectat 2 (firme bune) :
              1. profil rehau euro design 86 +feronerie roto nt + vitraj : 4 lowe+16+4 float+16+4 lowe (44) sticla guardian (în acelaşi preţ au spus că pot să pună vitraj şi de 52)
              2. profil veka softline 70AD +feronerie roto nt + vitraj : 4 lowe+12+4 float+12+4 lowe (36) sticla guardian
              ÎNTREBĂRI :
              1. Merită diferenţa de 1500E în favoarea primului sistem de termopane ?
              2. În caz că da, ar merita să-l pun de 52 ?
              v-aş fi recunoscător pentru răspuns !

              Intreabarea de mai sus am adresat-o deoarece ( nu am aratat acolo toate detaliile) stiu ca firma cu oferta de la Veka aduce profile din Germania si sunt profesionisti, cealalta firma aduce profilele Rehau din Polonia si tind spre profesionalism...

              Comentariu

              • stelian-marculesti
                Incepator
                • 28.dec.2012
                • 50

                Postat în original de sav-stanciu alin
                Încă un răspuns dacă se poate vă rog,
                am solicitatat oferte de pret pentru termopane (la o casa) si din ofertele primite am selectat 2 (firme bune) :
                1. profil rehau euro design 86 +feronerie roto nt + vitraj : 4 lowe+16+4 float+16+4 lowe (44) sticla guardian (în acelaşi preţ au spus că pot să pună vitraj şi de 52)
                2. profil veka softline 70AD +feronerie roto nt + vitraj : 4 lowe+12+4 float+12+4 lowe (36) sticla guardian
                ÎNTREBĂRI :
                1. Merită diferenţa de 1500E în favoarea primului sistem de termopane ?
                2. În caz că da, ar merita să-l pun de 52 ?
                v-aş fi recunoscător pentru răspuns !
                sigur ca merita de 52 si cum am mai spus pe aici conteaza mai mult sticla decat profilul
                daca vrei sa te convingi daca merita diferenta, eu cred ca nu asa trebuiesc facute comparatiile, din ce scrii te inteleg ca veka are o adancime de 70 mm si rehau 86 mm , ia gandestete care este mai bun un zid de bca de 25 cm(rehau) grosime sau unul de 15 cm(veka) uitate si la coeficientul de transfer termic al profilelor

                Postat în original de sav-stanciu alin
                Intreabarea de mai sus am adresat-o deoarece ( nu am aratat acolo toate detaliile) stiu ca firma cu oferta de la Veka aduce profile din Germania si sunt profesionisti, cealalta firma aduce profilele Rehau din Polonia si tind spre profesionalism...
                nu stiu daca rehau design 86 se fabrica in polonia, eu stiam de rehau euro 60 si euro 70 dar si asa am lucrat cu acestea si sunt ff fiabile eu cred in rehau
                cereti si o oferta cu rehau euro 70 cred ca asta se compara cu veka softline 70(ca si transfer termic)

                Comentariu

                • sav-stanciu alin
                  Incepator
                  • 15.ian.2013
                  • 4

                  Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                  Asta mi-e si nelamurirea :
                  Caracteristici Profil Rehau E D 86
                  Adâncime constructivă: 86 mm / Garnitura de contact
                  Număr de camere: 6 camere
                  Izolare termică: Uf până la 1,1 W/m2K
                  Izolare fonică: până la SSK 4
                  Protecţie antiefracţie: până la clasa de rezistenţă 2
                  Permeabilitate aer: 4 (DIN EN 12207)
                  Etanşeitate la curenţi de aer/averse: 9A (DIN EN 1220

                  Caracteristici Veka Softline 70AD
                  adancimea profilului de 70mm,
                  doua garnituri de etansare
                  o geometrie interna impartita in 5 camere de izolare.
                  grosimea peretilor exteriori de 3 mm
                  valorile optime ale izolarii termice, de pana la Uw de 1,0 W/m2K,

                  Dupa cum se vede profilul Veka stă mai bine la capitolul izolare termica desi profilul e mai îngust !!!!
                  stimă
                  Ultima editare de sav-stanciu alin; 23.ian.2013, 12:05.

                  Comentariu

                  • stelian-marculesti
                    Incepator
                    • 28.dec.2012
                    • 50

                    Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                    Postat în original de sav-stanciu alin
                    Asta mi-e si nelamurirea :
                    Caracteristici Profil Rehau E D 86
                    Adâncime constructivă: 86 mm / Garnitura de contact
                    Număr de camere: 6 camere
                    Izolare termică: Uf până la 1,1 W/m2K
                    Izolare fonică: până la SSK 4
                    Protecţie antiefracţie: până la clasa de rezistenţă 2
                    Permeabilitate aer: 4 (DIN EN 12207)
                    Etanşeitate la curenţi de aer/averse: 9A (DIN EN 1220

                    Caracteristici Veka Softline 70AD
                    adancimea profilului de 70mm,
                    doua garnituri de etansare
                    o geometrie interna impartita in 5 camere de izolare.
                    grosimea peretilor exteriori de 3 mm
                    valorile optime ale izolarii termice, de pana la Uw de 1,0 W/m2K,

                    Dupa cum se vede profilul Veka stă mai bine la capitolul izolare termica desi profilul e mai îngust !!!!
                    stimă
                    1,0 W/m2K,
                    Undeva e ceva, mai documentati-va.
                    Valorile optime ale izolarii termice, de pana la Uw de 1,0 W/m2K, se pot obtine in functie de tipul de vitraj termoizolant folosit.
                    Cititi cu atentie prospectul ca la farmacie. Cei de la veka se refera la intreaga fereastra profil + sticla - citeste cu atentie!
                    Cei de la rehau se refera strict la profil.
                    reclama este sufletul comertului
                    decizia iti apartine
                    Ultima editare de stelian-marculesti; 23.ian.2013, 15:13.

                    Comentariu

                    • sav-stanciu alin
                      Incepator
                      • 15.ian.2013
                      • 4

                      Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                      mă gândeam eu că trebuie să existe o explicaţie pentru chestiunea aceasta, aseară am mai citit şi în fişa tehnică a profilului rehau E D 86 , scria că împreună cu vitrajul se poate obţine un coeficient de Uf = 0.84W/m2k

                      mersi pentru indrumari

                      Comentariu

                      • stelian-marculesti
                        Incepator
                        • 28.dec.2012
                        • 50

                        Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                        cu placere
                        dar inca odata iti spun decizia iti apartine

                        Comentariu

                        • Nandor
                          Incepator
                          • 04.ian.2013
                          • 2

                          Răspuns la: Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                          Buna ziua

                          Am primit doua oferte:
                          1. VEKA Softline 82 7 cam + fer. Roto NT + Geam 44LowE1.0 4+F4+LowE1.0 4(Ar+We) - total 2121 eur
                          2. Ideal 8000 Energeto 6cam + fer. Gu Unijet + Geam 44mm DUAL P 4+16+6 LOWE+14+4 - total 2047 eur

                          Facant abstractie de pret, care overta vi se pare mai buna?

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Admin.MC
                            Membru Marcant
                            • 05.dec.2005
                            • 973

                            Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                            Ideal 8000 sau Energeto 8000? Va intreb pentru ca sunt produse diferite, cu caracteristici diferite.

                            Comentariu

                            • Nandor
                              Incepator
                              • 04.ian.2013
                              • 2

                              Răspuns la: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                              Energeto 8000.

                              Comentariu

                              • Admin.MC
                                Membru Marcant
                                • 05.dec.2005
                                • 973

                                Re: Trocal / Rehau / Schuko / VEKA / Gealan / Deceuninck

                                Coeficientul de transfer termic este mai bun pentru Energeto 8000 si pretul putin mai mic, chiar daca nu vreti sa tineti cont de el.
                                Acum, foarte importanta este si calitatea materialelor, pentru ca valorile declarate de producator (pentru produsul nou-nout) se pot modifica destul de mult in timp.

                                Comentariu

                                Procesare...