Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #31
    Sa speram ca certificarile ISO vor deveni parte dintr-o alta mentalitate romaneasca, nu de altceva dar o certificare ISO se obtine cu munca si cheltuiala corespunzatoare si nu cred ca cineva isi permite sa risipeasca enegrie de dragul unei bucati de hartie.

    Comentariu

    • cudalbuc
      Incepator
      • 08.feb.2007
      • 30

      #32
      Fara legatura cu tema dar indraznesc totusi. Este adevarat ca nu se poate monta feronerie antiefractie la profilele de aluminiu ci doar la cele din pvc?

      Va multumesc.

      Comentariu

      • Mihai Ilie
        Incepator
        • 03.mai.2007
        • 12

        #33
        solutie?

        Buna ziua,
        Ok. am inteles cum e cu numele firmelor, dar ma puteti ajuta in alegerea unei combinatii optime?
        Cu respect,
        Multumesc.
        ily

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #34
          A treia varianta inspira mai multa incredere. Puteti sa-i intrebati daca pot inlocui Innonova 70AD cu Innonova 2000.

          Comentariu

          • ake11
            Incepator
            • 02.sep.2006
            • 67

            #35
            Postat în original de dan_saila
            Chiar in momentul in care va scriu o echipa de montaj de la noi monteaza un astefel de geam !
            Pachet de 32 de mm, compus din :
            low e 4mm+low e 4mm+antelio clear 4 mm (alegerea clientului )+ argon (tot alegerea dumnealui ).
            Profilul pe care s-a montat acest geam a fost REHAU, seria Brillant (5 camere ), cu bagheta de fixare de 14,5 mm.
            de ce spuneti ``argon (alegerea clientului)``?
            Sa inteleg ca si dvs. considerati ca nu merita dati banii pe asa ceva?
            In seria Brillant s-a putut monta asa ceva?

            S-a pus cumva alta bagheta pentru clipsarea pachetului la interior?
            Sau este vorba de Brillant 80mm(am vazut pe site-ul lor de afara)
            Si ce este ``antelio clear``?
            Si cum au fost asezate suprafetele cu low-e?
            Asta e foarte important(am auzit la unii producatori ca``s-ar anula efectul`` :P
            Multumesc anticipat

            Postat în original de dan_saila
            Construct tata, imi pare rau ca ai lucrat la firme din alea care ti-au dat atata incredere in munca pe care ai facut-o. Sper ca ai plecat de la ele tocmai ptr ca nu respectau cerintele ISO, si nu din alte motive.
            Nu vad insa modul prin care poate firma sa "suga niste bani " pentru ca are ISO, pentru ca pe client il intereseaza in ultimul rand asta, si multe altele inainte. Nu stiu cum sunt oamenii prin alte parti, dar prin Bacau au cam inceput sa cunoasca ceva-ceva, si nu-i mai pacaleste orice garajist.
            Dovada sta chiar faptul ca firmele care au respectat clientii, si munca pe care o presteaza acestora au inflorit, isi permit utilaje care sa poata executa o tamplarie "ca la carte" iar garajistii sunt pe duca, sunt specie pe cale de disparitie, iar politia economica si celelalte institutii ajuta cu brio la asta.
            Cred ca se referea la firmele care fac acreditarea ISO , si nu la cele carora li se face acreditarea!

            de ce spuneti ``argon (alegerea clientului)``?
            Sa inteleg ca si dvs. considerati ca nu merita dati banii pe asa ceva?
            In seria Brillant s-a putut monta asa ceva?

            S-a pus cumva alta bagheta pentru clipsarea pachetului la interior?
            Sau este vorba de Brillant 80mm(am vazut pe site-ul lor de afara)
            Si ce este ``antelio clear``?
            Si cum au fost asezate suprafetele cu low-e?
            Asta e foarte important(am auzit la unii producatori ca``s-ar anula efectul``
            Multumesc anticipat

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #36
              Antelio clear este un tip de sticla. Probabil este un produs nou pe piata.

              Comentariu

              • dan_saila
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 74

                #37
                Re: din nou intrebarea

                Postat în original de ake11
                de ce spuneti ``argon (alegerea clientului)``?
                Sa inteleg ca si dvs. considerati ca nu merita dati banii pe asa ceva?
                Eu unul sunt de parere ca pretul este foarte ridicat deja la triplex, si destul de bun izolant, ca sa mai dau un ban in plus sa mai bag si argon, doar asa, ca sa fie. Asta poate ptr ca raportez totul la pret/calitate, iar banii nu ii fac la xerox

                Postat în original de ake11
                In seria Brillant s-a putut monta asa ceva?
                Da !

                Postat în original de ake11
                S-a pus cumva alta bagheta pentru clipsarea pachetului la interior?
                Normal ca nu va fi bagheta folosita de obicei la pachetul de 24mm,aceasta e mai mica, special facuta ptr pachetul de 32mm !

                Postat în original de ake11
                Si cum au fost asezate suprafetele cu low-e?
                Asta e foarte important(am auzit la unii producatori ca``s-ar anula efectul``
                Suprafetele se aseaza tot ca la pachetul de 24 mm, cu 2 foi de geam, nu vad cum s-ar anula efectul , gandind simplu, chiar fara cunostinte tehnice, o pelicula aplicata ramane la fel orice ar avea in jur, si daca punem staniol pe un geam, va face acelasi lucru chiar daca are in imediata apropiere alt geam cu staniol pe el . Sau poate nu ???

                Antelio clear este un tip de geam, din pacate, trebuie sa il vedeti, e mai dificil doar prin scris .

                Comentariu

                • sandy
                  Incepator
                  • 01.mar.2010
                  • 1

                  #38
                  Buna ziua. Va rog de la inceput sa i-mi scuzati eventualele “botezuri” ale unor parti componente ale tamplariei intrucat nu sunt de specialitate. Am si eu o problema si as dori informatii daca ma poate ajuta cineva.
                  Am ferestre si perete cortina din profil aluminiu temoizolant (asa spun gurile rele de la mine) schuko de 60 cred … , insa am ceva probleme:
                  - bate vantul prin tamplaria ferestrelor – (ferestrele sunt din mai multe ochiuri suprapuse, cam 16 sau 12 la numar, iar deasupra primului rand de ochiuri de geam la mijloc sunt doua ferestre care se deschid classic de inaltimea a doua ochiuri de geam) – se vede afara printre bagheta si profil la ochiurile de geam – ce ar fi de facut?
                  - chederul nu este continuu, avand la unele ochiuri de geamuri lipa cam 3-4 cm, iar la altele adausuri de acceasi lungime;
                  - tocul ferestrei este prevazut cu locase pentru cheder exterior si intermediar, iar ferestra un cheder pentru etasare la interior – cei care le-au montat am pus doar doua chedere, unul pe fereastra si unul ori intermediar, ori exterior (pe exterior l-au pus dupa insistente pe nord fiindca intra apa in interior cand ploua iar in rest cel intermediar – este obiligatoriu ca ferestele sa fie echipate cu toate trei chederele sau nu, conform prescriptiunuilor in vigoare?
                  - datorita faptului ca ferastra se afla pozitionata destul de sus, s-a recurs la montarea manerului la marginea primei treimi de jos a ferestrei, astfel incat atunci cand se actioneaza manerul de inchidere, sistemul de inchidere a unor geamuri nu prind si inchizatorul din partea de sus – astfel incat ramane un luft;
                  - dupa monatrea geamurilor cand inca mai era multa unezeala in camere, aparea condens intre foile de geam, acum cand aerul este mai uscat nu mai apare – cum prot dovedi constructorului ca geamurile nu sunt etanse (cele pe care le-am remarcat eu macar)?
                  - la unul din peretii cortina, nu am mai pus cheder interior, intrucat supun cei care l-au montat nu are loc si la punerea bagetei este etans, intrucat chederul exterior se preseaza ….;
                  - intre traverse si tocurile de la geamurile de la cortina ce trebuie pus pe interior si exterior pentru etansare? Intrucat am vazut ca pe interior au mai pus si baghete de polistiren si atat;
                  - la incheierea traverselor ce tin loc de toc pentru ferestre, exista locuri goale ce corespund cu ochiul de geam de mai jos – aici nu trebuia etansat? Intucat si apa si aerul care intra va circula nestingheit prin interiorul tamplariei …
                  - nu stiu ce fel de feronerie este si nici nu am pe cine intreba, esenta la ea este ca pe timpul unei remedieri la care am asistat dupa 10-12 deschideri a trebuit inlocuit sistemul ce face traslatia la cele doua tije pentru inchidere;
                  Aratati-mi va rog o cale de iesire din aceasta situatie.
                  Va multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    #39
                    O combinatie buna:
                    -profil PVC Rehau
                    -5 camere de izolare (toc si cercevea)
                    -profil clasa A, grosime perete exterior de 3mm
                    -clasa de combustie C2, dificil inflamabil
                    -profile de armare din otel zincat cu grosime cuprinsa intre 1.2 si 3mm
                    -feronerie Roto garantata la minim 15.000 cicluri inchidere/deschidere
                    -pozitie microventilatie
                    -pachet geam termoizolant 24mm cu doua foi, argon si low-e, cu un coeficient de transfer termic de 1.1W/mpK
                    -pachet geam termoizolant 36mm cu trei foi, argon si low-e, cu un coeficient de transfer termic de 0.7W/mpK
                    -indice izolare fonica cuprins intre 30-45dB functie de tipul geamului
                    -durata medie de utilizare de 25 ani
                    -garantie 5 ani

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1331

                      #40
                      Postat în original de ConsultantTamplarie
                      -profile de armare din otel zincat cu grosime cuprinsa intre 1.2 si 3mm
                      Unde se foloseste 1,2 mm si unde 3 mm?
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 909

                        #41
                        Grosimile mai mici pentru ferestre iar cele mai mari pentru usi.

                        Comentariu

                        • Adrian Solomon
                          Incepator
                          • 12.apr.2010
                          • 24

                          #42
                          Putin gresit!

                          La o tamplarie care se respecta 1,5 mm este minimum grosime cu toate ca am intalnit si 0,75!!!!. De regula la usi se folosesc 2-2,2 mm dar conteaza mult cum sunt ambutisate. Ideal este sa se foloseasca profil rectangular sau inchis, cu coltari suplimentari de sudura la dimensiuni agabaritice ( H>2,3m sau L>0,9m)

                          Comentariu

                          • elneln
                            Incepator
                            • 02.ian.2009
                            • 53

                            #43
                            Vreau sa pun tamplaria la casa; am primit o oferta tentanta de la " Izoterma Construct". A mai pus cineva cu aceasta firma?. Oferta este pentru profile Veka si Rehau cu 3 sau cu 5 camere.Firma este din Bucuresti.
                            elena

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 909

                              #44
                              Nu cunosc firma respectiva insa va recomand profilul Rehau.
                              Evident ca nu numai profilul este esential ci si restul elementelor componente.
                              Puteti cauta un magazin Qfort in sectorul dvs. pentru a face o comparatie a ofertei.

                              Comentariu

                              • mikke
                                Incepator
                                • 03.aug.2009
                                • 40

                                #45
                                Postat în original de VYS
                                Cred ca se face confuzie intre certificarile materialelor utiliziate la confectionarea tamplariei (profile, feronerie etc.) si certificarea celui care produce tamplaria efectiv....... cate firme din domeniu au certificare? cred ca le numeri pe degete.......
                                Certificari in domeniu se dau pe banda rulanta. La mine la atelier a venit o 'doamna' care mi-a propus, contra sumei de 800 de euro, sa ma ajute sa obtin certificarea ISO 9001, fara sa fac nici un pic de efort. A venit si cu recomandari
                                vrei tamplarie din PVC? da-mi un mesaj si se rezolva

                                Comentariu

                                Procesare...