Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mcbos
    Membru
    • 04.aug.2009
    • 140

    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

    Am**3 usi de la Fereastra 1 din Neamt**toate in dreptul balamalelor au burta si bate vantul interior exterior.Profilul este salamander si feroneria maco.Au un an jumate vechime .In dreptul balamalelor magnetul nu are nici o tendinta .Armatura de fier oare lipseste?
    Se mai poate remedia problema sau trebuie schimbate usile?

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

      Potati foto daca se poate. Balamalele sunt pe extremitati montate si este maigreu sa facut burta pe aceste zone.

      Comentariu

      • Redguard
        Membru
        • 05.iul.2013
        • 155

        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

        Postat în original de mcbos
        Am**3 usi de la Fereastra 1 din Neamt**toate in dreptul balamalelor au burta si bate vantul interior exterior.Profilul este salamander si feroneria maco.Au un an jumate vechime .In dreptul balamalelor magnetul nu are nici o tendinta .Armatura de fier oare lipseste?
        Se mai poate remedia problema sau trebuie schimbate usile?
        Teoretic, ar trebui sa aveti garantie, chemati firma care a executat lucrarea, poate fi o problema de reglaj. Lipsa armaturii, sau folosirea unei armaturi neadecvate, sunt probleme majore, care mai devreme sau mai tarziu, duc la schimbarea intregului ansamblu de tamplarie.

        Comentariu

        • mursei
          Incepator
          • 14.oct.2014
          • 2

          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

          Salut va scriu pentru ca vreau ca toata lumea sa afle de ei mie nu mi-a venit sa cred can am vazut. sa incep cu inceputul mi-am luat un apartament prin prima casa si trebuia sa imi inchid balconul, cat de cat ma pricep la termopane dar am tot cautat pe internet o firma bine inteles ca tot romanu mai ieftina am dat de firma asta de termopane si au venit cu o ofera la termopane salamander mai mica decat la termopanele rehau, am crezut ca e magarie si ca o sa imi ia avansul si nu mai vin dar am zis sa risc. Spre surprinderea mea firma a venit exact cu ce a promis mi-au montat balconu ireprosabil totul a mers ca si cum nu eram in romania. Recomand din toata inima acesti baieti de la welt termo plast.

          Comentariu

          • Redguard
            Membru
            • 05.iul.2013
            • 155

            Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

            Postat în original de mursei

            de la welt termo plast.
            Da, cred si eu ca asa este. Ce nu inteleg eu este, de ce dracu se apeleaza la solutii jenante de reclama? Daca "salamanderistii", au cele mai ieftine si cele mai bune produse si daca sunt extra, super, mega profesionisti, acesta este deja un fapt, ce mai cauta ceilalti pe piata?

            De ce nu se duc toti acasa, sa nu mai incurce "salamanderistii" si acestia sa nu mai fie jenanti, ca m-am saturat. Apar peste tot, sa-si clameze profesionalismul, produsele de super calitate si cele mai mici preturi.

            Propunerea mea este, pentru toti cititorii, nu cumparati alte tamplarii decat Salamander, poate asa or sa fie multumiti si nu vor mai aparea toti jenantii astia. Poate asa o sa le ajunga banii si de reclama, adevarata, nu de comentarii "de trei lei" si de laude gratuite intr-un "sat fara caini".

            Si daca nu esti un "patron" disperat si jenant, sau un angajat, la fel de disperat si jenant, pune niste poze, cu etichete de pe sticla si de pe tamplarie, sa vedem ce tamplarie grozava ai, ca profilul este Salamander, asta este irelevant. Pune niste poze cu inscrisuri de pe profil, cu setul de feronerie de pe toate laturile, cu tabloul de tamplarie si cu pretul si vedem, daca ai facut o afacere sau ti-ai luat o teapa.

            Comentariu

            • tiptil111
              Incepator
              • 01.aug.2014
              • 19

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA

              Buna ziua,

              Amsi eu o nelamurire in legatura cu un montaj defectuos efectuat de cei de la Qfort.
              In primul rand sa va explic despre ce este vorba. In toamna am montat la casa tamplaria Qfort varful lor de gama. Eu nu locuiesc acolo pentru ca inca nu am gaze si in ianuarie cand am fost sa verific daca este totul ok am observat ca la usa de la bucatarie chederu era plin de gheata iar butucu de la usa la fel ( tin sa precizez ca am avut calorifere pe curent iar temperatura nu a scazut sub 8 grade ). Am observat ca de la jumatate in sus usa nu etansaza si ramanea 1 cm aproape departata. I am chemat sa verifice iar dupa ce au stat 1 ora sa faca reglaje au ajuns la concluzia ca cele 2 geamuri si usa care sunt dintr o bucata nu au fost montate corespunzator si ca in momentul in care o sa se faca vremea mai frumoasa o sa vina sa rectifice. Prin rectificat din cate am inteles eu o sa incerce sa miste tot ansamblu 1 cm -2 pentru a nu mai avea acea problema.
              Acum eu deja am lavabilu dat am glafuri din granit cum pot sa procedez sa nu am surpriza ca ma apuc iar de reparatii dupa ce vor " rectifica " dansii.

              Comentariu

              • Redguard
                Membru
                • 05.iul.2013
                • 155

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA

                Postat în original de tiptil111
                Buna ziua,

                sa nu am surpriza ca ma apuc iar de reparatii dupa ce vor " rectifica " dansii.
                Nu este vorba despre nici o posibila surpriza, ci despre o certitudine. Vei avea de reaparat, mai mult sau mai putin, in functie de cat sunt de atenti "rectificatorii", insa fara reparatii ulterioare nu cred ca se poate.

                Comentariu

                • tiptil111
                  Incepator
                  • 01.aug.2014
                  • 19

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / Q

                  Postat în original de Redguard
                  Nu este vorba despre nici o posibila surpriza, ci despre o certitudine. Vei avea de reaparat, mai mult sau mai putin, in functie de cat sunt de atenti "rectificatorii", insa fara reparatii ulterioare nu cred ca se poate.
                  Pai si acum o intrebare logica. Ce vina am eu ca ei nu si au facut treaba .... sa ma apuc iar sa aduc pe cineva sa repare cu tencuiala... o mana de glet ... lavabil .. si totusi se va vedea diferenta fata de restul camerei????

                  Comentariu

                  • Redguard
                    Membru
                    • 05.iul.2013
                    • 155

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan

                    Postat în original de tiptil111
                    Pai si acum o intrebare logica. Ce vina am eu ca ei nu si au facut treaba .... sa ma apuc iar sa aduc pe cineva sa repare cu tencuiala... o mana de glet ... lavabil .. si totusi se va vedea diferenta fata de restul camerei????
                    Tu n-ai nici o vina, poate ca ar fi trebuit sa te asiguri ca tamplaria e ok, inainte de a incepe finisajele. Insa tu te-ai asigurat, apeland la o firma cu ceva nume si ceva pretentii, deci nu prea se poate pune problema de vreo vina a ta.

                    Diferente vor fi, daca nu ai un rest din vopseua veche, e destul de greu sa nimeresti nuanta exacta.

                    Pentru astfel de situatii ar trebui sa exsiste niste compensari cu firma prestatoare, o intretinere anuala gratuita
                    (pe o perioada de 2-3 ani), o echipare suplimentara a unei ferestre tot gratuita, o suma de bani returnata etc.. Asta asa, ca sa se faca o diferenta intre o tamplarie cumparata din piata/ magazine de bricolaj si una cumparata de la profesionisti.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1685

                      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                      Asadar, pana la urma e adevarata zicala „La pomul laudat sa nu te duci cu sacul”...
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Redguard
                        Membru
                        • 05.iul.2013
                        • 155

                        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                        Postat în original de Cherubino
                        Asadar, pana la urma e adevarata zicala „La pomul laudat sa nu te duci cu sacul”...
                        Depinde de situatie, in zona Timis, firma amintita are o imagine foarte buna, iar oamenii sunt dispusi sa mearga cu sacul (la propriu). Oricat de laudat ar fi pomul, exista situatii de acest gen, important este cum sunt ele gestionate si numarul lor.

                        Comentariu

                        • Consultant Tamplarie
                          Moderator
                          • 27.mai.2008
                          • 903

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA

                          Postat în original de tiptil111
                          Eu nu locuiesc acolo pentru ca inca nu am gaze si in ianuarie cand am fost sa verific daca este totul ok am observat ca la usa de la bucatarie chederu era plin de gheata iar butucu de la usa la fel ( tin sa precizez ca am avut calorifere pe curent iar temperatura nu a scazut sub 8 grade ). Am observat ca de la jumatate in sus usa nu etansaza si ramanea 1 cm aproape departata. I am chemat sa verifice iar dupa ce au stat 1 ora sa faca reglaje au ajuns la concluzia ca cele 2 geamuri si usa care sunt dintr o bucata nu au fost montate corespunzator si ca in momentul in care o sa se faca vremea mai frumoasa o sa vina sa rectifice. Prin rectificat din cate am inteles eu o sa incerce sa miste tot ansamblu 1 cm -2 pentru a nu mai avea acea problema. Acum eu deja am lavabilu dat am glafuri din granit cum pot sa procedez sa nu am surpriza ca ma apuc iar de reparatii dupa ce vor " rectifica " dansii.
                          La data receptiei nu a fost aceasta problema?

                          Comentariu

                          • Adam Worth
                            Incepator
                            • 31.mai.2012
                            • 32

                            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                            Eu recomand VEKA din perspectiva raportului calitate-pret.
                            Mi se pare cel mai "eficient" producator de pe piata.
                            __________________________________________________
                            Ultima editare de Consultant Tamplarie; 29.mar.2016, 18:13.

                            Comentariu

                            • ideea
                              Incepator
                              • 10.mar.2016
                              • 1

                              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                              Buna ziua,
                              Sunt in faza de solicitare oferte pentru inchiderea cu termopan pentru doua dormitoare de bloc. La unul dintre furnizori mi s-a spus ca o fereastra fixa (fara deschidere) de 1600x1450 mm este prea mare si va flamba sticla. Mi s-a si demonstrat in show-room unde era un geam mai mare si la atingerea cu mana se misca, zdranganea, nu era fix in rama, sper ca ma fac inteleasa. Ei lucreaza cu Salamander.
                              Eu am deschiderea de 2400x1450mm si doream un geam mobil de 800mm si restul fix.

                              Ce parere aveti de asta?
                              Ultima editare de ideea; 10.mar.2016, 18:28.

                              Comentariu

                              • Ervin
                                Membru
                                • 07.ian.2016
                                • 153

                                Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                                Eu personal am la casa geamuri de 1800x1100,nu flambeaza sticla nici nu am probleme cu ele.Inainte sa le cumpar am intrebat in mai multe locuri,unii ziceau ca ar fi bine sa la fac din doua bucati,adica o parte fixa sus,partea mobila sa fie mai mica.Am cumparat geamuri la dimensiunea sus-amintita second hand,dar am renuntat sa le montez deoarece erau albe iar eu imi doream stejar auriu.Din moment ce altii au facut deja geamuri asa mari cum aveam eu nevoie si au folosite cativa ani prin Germania inainte sa fie aduse in tara si vandute la mana a-II-a,nu vad de ce firmele noastre nu puteau realiza acelasi lucru.Recomandarea mea ar fi sa intrebati in mai multe locuri si mergeti la o firma care le produce,nu de la firmele intermediare.

                                Comentariu

                                Procesare...