Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ake11
    Incepator
    • 02.sep.2006
    • 67

    Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

    Buna ziua la toata lumea!

    Am tot cautat prin topicuri, dar o asa discutie nu am vazut inca!

    Sunt in situatia de a pune o inchidere in termopan la un balcon, care in particular fie spus, este lucrat cu foarte mare atentie dupa tot ce am citit pe acest forum: zidarie BCA pana la 900 mm, apoi izolat la exterior cu polistiren expandat de 100 mm si in pardoseala extrudat de 50 mm, am folosit doar produse de la AUSTROTHERM, asa incat doresc ceva adevarat si la termopan.

    Am vizitat toate reprezentantele sau producatorii consacrati din Pitesti asa incat am o vasta oferta de preturi, dar si idei contradictorii vizavi de 3/5 camere argon/sau nu etc.
    Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti dupa parerea dvs. pe care firma o considerati calitativ cea mai buna, si la care este cel mai bun raport calitate/pret.

    Precizez ca am obtinut oferte pentru tamplariile:
    • - Tamplarie TROCAL
      - Tamplarie REHAU
      - Tamplarie SCHUKO
      - Tamplarie VEKA
      - Tamplarie DECEUNINK
      - Tamplarie GEALAN

    Marturisesc ca la ora actuala sunt derutat rau de tot si oarecum dezamagit de modul in care se face antireclama la o firma fata de firmele concurente (Aaaaaaaaa........... , aia?!, pai aia asa si pe dincolo...)
    Imi cer scuze pentru acest topic atat de lung, dar consider ca in ziua de azi foarte putin din cei care monteaza si produc geamuri termopan se apropie de adevar!

    Va multumesc
    anticipat
    76
    Rehau
    763,16%
    580
    Trocal
    278,95%
    212
    QFort
    501,32%
    381
    Gealan
    335,53%
    255
    Deceuninck
    213,16%
    162
    veka
    614,47%
    467
  • dan_saila
    Incepator
    • 25.mar.2007
    • 74

    #2
    Re: TROCAL/REHAU/SCHUKO/WEKA/gealan/deceuninck

    Postat în original de ake11
    consider ca in ziua de azi foarte putin din cei care monteaza si produc geamuri termopan se apropie de adevar!
    Nimic mai adevarat si mai pe scurt spus !
    La cum ati facut balconul e pacat sa puneti ceva "de doi bani", insa nu cadeti in extrema cealalta, sa deveniti un "client problema", care gaseste cusur in orice vede in jur, doar pe motivul ca plateste pentru ce vrea.
    Orice profil va fi perfect, daca va avea 5 camere de izolare, geamul termopan sa fie facut cu float (sau ce geam veti alege) + low e - obligatoriu (si puteti opta ptr umplerea cu argon daca doriti), iar feroneria de la unul dintre producatorii consacrati (s-a mai discutat pe forum, e usor sa identificati principalii producatori de incredere).
    Mi-am facut un obicei ca de fiecare data cand vorbesc cu cineva care doreste sa isi monteze tamplarie sa amintesc faptul ca este absolut necesar sa se ceara certificat de garantie si conformitate pentru profile, geam termopan si feronerie, separat ptr fiecare. Un distribuitor care se respecta ofera asa ceva producatorilor de tamplarie, deci si acesta la randul sau va putea oferi aceste certificate mai departe. Din ce in ce mai multi producatori de tamplarie si-au obtinut certificare ISO ptr ceea ce produc, aceasta este garantia cea mai buna ca tamplaria este facuta intr-o hala profesionista, de oameni pregatiti si cu experienta, si nu in vre-un garaj, de doi cheflii care muncesc cand vor ei si cum vor .

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Pertinenta interventia d-lui. dan_saila.
      Nu este suficient sa cautati la producator doar tipul profilelor. Conteaza si celelalte componente ale ferestrei. Adica intreg pachetul de dotari. Daca aveti prea mult soare, poate alegeti geamul exterior float colorat in masa cogniac simplu.
      As vrea sa mentionez inca un detaliu, pe cat posibil cautati profile care sa aiba trei garnituri de etansare intre toc ci cercevea, in loc de doua. Un exemplu ar fi Innonova2000 de la Trocal, dar sigur mai sunt si alti producatori.
      Si nu uitati ca acelasi producator de profile, are mai multe modele de profile la acelasi numere de camere in sectiune transversala. De exemplu AD70 de la Trocal, are 2 garnituri de etansare intre elementele mobile.
      Din lista de producatori pe care ati afisat-o, personal as elimina locurile 2 si ultimul. Este doar o parere personala.

      Comentariu

      • ake11
        Incepator
        • 02.sep.2006
        • 67

        #4
        Am citit despre profilele cu 3 garnituri de la Trocal chiar si despre faptul ca acestia au inventat primii pachetul de 3 foi de geam cu kripton si Low-e ajungand la 0,79 coeficient , dar din pacate la Pitesti acest producator este cel mai prost reprezentat!
        In ceea ce priveste Rehau pretul dat de cei de la Atplast si extrem de MARE tinand cont de ceea ce ofera acesta , si tinand cont ca la feronerie s-au zgarcit un pic( GU)
        Va impartasesc ideea cu Gealan , din mai multe considerente( unul ar fi ca firma respectiva a cam ``imparatit`` pamantul in Arges ,si al doilea ar fi pretul care sta de la egal la egal cu REHAU , ambii cu aceeasi feronerie GU!!!!( 5600 ron la 8,2 mp fara colorare in masa sau mat pe laterale!)
        In plus de asta cei de la REHAU suna dupa tine acasa ,doar doar te prind de client!

        Am ramas profund impresionat de pret -chiar surprins-la combinatia WEKA cu 1,5mm insertie /5 camere/70mm/ROTO/ argon direct din procedeul de fabricatie si obligatoriu !Firma are un mare atelier la CRAIOVA doar pentru fabricarea tocariei si pachetele de geamuri le face la doua firme din Bucuresti , care , am inteles ca doar asta fac!( presupunand ca ati dedus deja care este firma respectiva ,va cer ceva referinte despre aceasta!-imi este teama de a fi acuzat de reclama)

        Va multumesc oricum pentru toate sfaturile de pana acum , am gasit pana la urma si alte topicuri despre discutii similare , dar, daca nu tineti neaparat poate nu-l considerati inutil pe acesta!

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Se vede ca incercati sa faceti cea mai buna alegere si ca studiati diferentele dintre oferte.
          Profilele Veka sunt foarte bune! As fi vrut sa montez asa ceva, dar nu am gasit vreun dealer in Craiova. Faptul ca isi permit sa ia pachetul de sticla de la o alta locatie unde doar asta se face, este de apreciat.
          Dar, sa nu devenim prea rigizi in efectuarea alegerii, in fond, la varful ierarhiei valorile se egalizeaza. Cred ca este mai indicat ca pentru cazurile particulare si nominalizari, sa folosim mesajele private.

          Comentariu

          • mx81
            Membru Marcant
            • 21.ian.2006
            • 322

            #6
            Profilele au ajuns tehnologic cam la acelasi nivel . Diferenta mare o face executia si montajul . Nu va uitati dupa hirtiile de pe pereti (certificate ISO , etc . ) pentru ca au valoarea hirtiei igenice de calitate inferioara (in bunul spirit romanesc " pe afara e vopsit gardu si inauntru leopardul " ). Cere-ti referinte si priviti mai multe lucrari executate . Zaboviti un timp in magazin in special cind este aglomerat si ascultati clientii care sunt . Veti sesiza daca revin pentru suplimentarea comenzii sau pentru reclamatii .

            Comentariu

            • Moldovan Vasile Dan
              Membru Marcant
              • 15.nov.2006
              • 420

              #7
              aveti in vedere si tamplaria din aluminiu cu bariera termica si geam triplu
              la o suprafata vitrata cam 15% este structura iar restul este sticla

              Comentariu

              • dan_saila
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 74

                #8
                Postat în original de mx81
                Nu va uitati dupa hirtiile de pe pereti (certificate ISO , etc . ) pentru ca au valoarea hirtiei igenice de calitate inferioara (in bunul spirit romanesc " pe afara e vopsit gardu si inauntru leopardul " ). Cere-ti referinte si priviti mai multe lucrari executate . Zaboviti un timp in magazin in special cind este aglomerat si ascultati clientii care sunt . Veti sesiza daca revin pentru suplimentarea comenzii sau pentru reclamatii .
                Prima parte trebuie sa o sustineti pentru a putea ramane afirmatia "in picioare" ! Stiti cum se acorda certificarea, aveti idee de ce nu au majoritatea aceste certificate ? Din cate reclamatii apar zilnic pe biroul OPC-ului cate se solutioneaza ptr ca nu au documentatiile de care vorbesc ?
                E usor sa fim nihilisti, sa fim gigi contra si sa aruncam vorbe de genul :" bunul spirit romanesc" :P , dar ar fi frumos din multe puncte de vedere daca am vedea si verdele care inconjoara uscaturile !
                Cat despre "luarea pulsului" in magazin....ideea e buna, insa nu stiu cat timp necesita; dar la modul general, la ore de varf e foarte posibil ca la o firma cu probleme sa apara ceva nemultumiti.

                Comentariu

                • ake11
                  Incepator
                  • 02.sep.2006
                  • 67

                  #9
                  Buna seara la toata lumea , in cautarile mele , de aceasta data pe net am gasit ceva interesant ,bine de stiut pentru toata lumea!
                  Atasez link-ul, nu cred ca merge direct , dar poate fi luat cu copy/paste!

                  ferestreonline.ro/index.php?link=furniz

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Ce de Turci!

                    Bine ca am reusit sa ii evit...
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • ake11
                      Incepator
                      • 02.sep.2006
                      • 67

                      #11
                      Foarte buna remarca dvs.
                      Am remarcat si eu acest lucru cand am vizualizat acest tabel, si am mai remarcat ca unele nume de profile care ``suna `` tare placut la ureche sunt turcesti( le remarcasem fizic la vilele inca in constructie in zona Moeciu)

                      O seara buna tuturor si fiti foarte atenti la marcile de profile!

                      Comentariu

                      • Marina Popa
                        Membru
                        • 23.feb.2006
                        • 173

                        #12
                        certificari de calitate

                        Certificarile de calitate sunt date in urma unui audit facut de o firma certificatoare pe baza analizei documentatiei intocmite (manual de calitate,proceduri ,instructiuni etc _ si in urma mai multor vizite la fabrica respectiva .Orice producator care se respecta urmareste sa obtina cel putin aceasta certificare cf ISO 9001-2000 deoarece acest lucru ofera clientilor sai incredere ca produsele sunt bune calitativ .Am incredere in general in firmele certificatoare straine care au reprezentante in Romania gen Lloyd Register,Germanischer Lloid ,TUV Despre unele firme romanesti am auzit de faptul ca dau certificarile foarte usor si sunt lipsite de exigenta si profesionalism E drept ca exista si firme gen SGS romanesti foarte serioase cu sedii si reprezentante in toata lumea Este drept ca o certificare cu un organism de acest gen inseamna niste costuri de la cateva mii de Euro pana la zeci de mii cand vorbim de combinate cu peste 3000 de oameni Acesti bani si-i poate permite o companie serioasa cu cifra de afaceri buna care si-a dat seama ca UE va scoate din competitie pe cei nepregatiti Practic la noi in companie nu se aprovizioneaza decat de la furnizori certificati si auditati suplimentar de noi .Deci cei mici sau neinsemnati nu au ce caua pe piata Mai nou este necesara nu numai certificarea de sistem de calitate ISO 9001 dar si cea de mediu ISO 14001
                        IN CONSECINTA CERTIFICAREA ATESTA CA LUCREZI INTR-UN REGIM IN CARE TOATE PROCESELE TALE DE LA APROVIZIONARE LA EXPEDITIE SUNT SUB CONTROL Tu ca firma nu iti permiti sa iei materia prima decat de la un producator certificat si daca nu iti mai place calitatea materiei prime livrate de el il excluzi de pe lista ta de furnizori Sugerez sa tineti seama si de mass media dar si de acest aspect O firma care se respecta se certifica -Cunosc magazine certificate,laboratoare medicale,iar in strainatate inclusiv toaletele de pe autostrazi sunt certificate Este un lucru bun .Mai nou va deveni obligatorie certificarea laboratoarelor de incercari Oricum pt orice va sugerez sa luati certifiat de garantie si calitate (vedeti ca nu sunt acelasi lucru ) precum si certificat de conformitate .Chiar si la pantofo sunt obligati sa dea acest certificat dar nu o fac toti Este dreptul tau ca cumparator sa primesti toate aceste documente ..Si in documente nu prea au curaj sa minta pt ca la un proces ii castigi ..

                        Comentariu

                        • mx81
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2006
                          • 322

                          #13
                          Certificarea se obtine greu este adevarat , dar dupa se abureste auditul lejer . Hirtiile trebuie sa fie in regula , calitatea produselor ...mai incolo . Vazut chestia asta la mai multi .

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Cred ca se face confuzie intre certificarile materialelor utiliziate la confectionarea tamplariei (profile, feronerie etc.) si certificarea celui care produce tamplaria efectiv....... cate firme din domeniu au certificare? cred ca le numeri pe degete.......
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Marina Popa
                              Membru
                              • 23.feb.2006
                              • 173

                              #15
                              CERTIFICARI

                              O FIRMA CARE SE RESPECTA SI PRODUCE TAMPLARIE ESTE SAU AR TREBUI SA FIE CERTIFICATA SI SA CUMPERE TOATE AUXILIARELE DE LA ALTE FIRME TOT CERTIFICATE Cam asta e regula.Iar firmele mari nu isi permit sa abureasca clientii Va garantez

                              Comentariu

                              Procesare...