Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ioanlucian
    Incepator
    • 16.sep.2014
    • 2

    Pareri oferte producatori geamuri termopan

    OFERTA QFORT 2 FOI STICLA.pdfOFERTA QFORT 3 FOI STICLA.pdfBuna ziua!

    Am achizitionat recent un apartament de 4 camere situat la parter si doresc sa pun geamuri termopan/tripan. Intrucat nu am cunostinte in domeniu pentru a lua cea mai buna decizie, desi am citit destul de mult din toata conversatia acestui forum - am ajuns la concluzia ca tot mai bine apelez la niste pareri terte inainte de a ajunge la decizia finala.
    Mentionez ca pentru apartament am cerut (dar nu am si primit de la toti) ca ofertele sa includa geam cu protectie antiefractie si am cerut si o oferta de geam tripan desi nu stiu cat de mult este necesar.
    So.... pe scurt.... apartament la parter, 5 geamuri (4 camere cu 2geamuri ce se deschid plus bucatarie cu 1geam ce se deschide si o parte fixa). Orientarea ap este Sud-Vest. Ma intereseaza in primul rand izolarea termica deoarece zona este foarte linistita. Nu doresc insa sa cumpar-platesc mai mult decat este cazul (adica nu doresc premium neaparat doar pentru ca este premium), prioritate are alegerea corecta pentru tipul meu de apartament.
    Am primit momentan doar 2 oferte de la QFort. M-am adresat mai multor companii insa doar acestia mi-au raspuns pana acum. Am atasat ofertele. Cum vi se par? Eu ma asteptam sa fie mai ieftin.

    PS: Am mai scris si celor de la FarEst si inca catorva producatori locali (marpet, plusconfort, decopvc). Marea mea nedumerire este - in ce companii sa am incredere si in ce companii sa nu am incredere. Si am facut ca au fost comentarii si vis-a-vis de producatori/distribuitori/reprezentanti.

    Comentariu

    • ioanlucian
      Incepator
      • 16.sep.2014
      • 2

      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

      Buna ziua inca o data.
      Am fost aseara si am luat oferte de la Far-Est iar azi am mai primit 2 oferte de la alte companii. Sunt 5 geamuri diferite dar trec descrierea termopanului pentru 1geam si pretul total pentru lucrare.
      Trec mai jos toate ofertele si astept va rog pareri - pe care s-o aleg:

      1)QFort termopan cu antiefractie
      Serie Profil: Gealan 6 camere START
      Culoare profil: Alb
      Geam: 26 442 + LowE1.0 6(Ar+We)
      Marca Fer: Winkhaus Titan mat
      Toc: 8001
      Cercevea: 8095A
      Set Fero: Canat inactiv, Std stulp cf
      Coeficient de transfer termic: 1.33w/m2K
      Plasa insecte balamale albe
      adaptor montaj Glaf Gealan
      Glaf 200mm Alb
      Manopera debitare glaf pe lungime
      Glaf exterior 200mm Alb
      Montaj
      TOTAL (cu reducerile maxime): 1650EUR

      2)QFort TRIPAN cu antiefractie
      Serie Profil: Gealan 6 camere START
      Culoare profil: Alb
      Geam: 46 442LowE1.0 + F4 + LowE1.0 6(Ar+We)
      Marca Fer: Winkhaus Titan mat
      Toc: 8001
      Cercevea: 8095A
      Set Fero: Canat inactiv, Std stulp cf
      Coeficient de transfer termic: 0.96w/m2K
      Plasa insecte balamale albe
      adaptor montaj Glaf Gealan
      Glaf 200mm Alb
      Manopera debitare glaf pe lungime
      Glaf exterior 200mm Alb
      Montaj
      TOTAL (cu reducerile maxime): 1805EUR

      3)FarEst termopan fara profil antiefractie (dar cu maner cu o protectie suplimentara, prinderi pe verticala suplimentare)
      Serie: Salamander SL Round
      Culoare: Weiss (Alb)
      Geam: 4S4+F4 24mm Argon (Saint Gobain mi-au spus ca este geamul)
      Marca Fer: Siegenia
      Montaj: Dem.Usor, D8-112, Sp, Si
      Toc: Toc fereastra 68mm
      Cercevea: Aripa 80mm
      Ser Fero: DD +
      Coeficient de transfer termic: 1.39w/m2K
      Plasa insecte fixa alba Germania Stakusit
      Pervaz interior PVC 20cm
      Pervaz aluminiu 15cm alb
      Profile suplimentare 3x1450mm Sohlbank SL 20mm
      TOTAL (cu reducerile maxime): 1180EUR

      4)FarEst termopan cu sticla antiefractie (in plus cu maner cu o protectie suplimentara, prinderi pe verticala suplimentare)
      Serie: Salamander SL Round
      Culoare: Weiss (Alb)
      Geam: 3-1-3mm exterior+LowE 24mm Argon
      Marca Fer: Siegenia
      Montaj: Dem.Usor, D8-112, Sp, Si
      Toc: Toc fereastra 68mm
      Cercevea: Aripa 80mm
      Ser Fero: DD +
      Coeficient de transfer termic: 1.30w/m2K
      Plasa insecte fixa alba Germania Stakusit
      Pervaz interior PVC 20cm
      Pervaz aluminiu 15cm alb
      Profile suplimentare 3x1450mm Sohlbank SL 20mm
      TOTAL (cu reducerile maxime): 1350EUR

      5)Serie: REHAU 5 CAMERE
      Culoare: Alb
      Geam: (24)4 FloatClar-12-4.4.2 Antiefractie
      Marca Fer: Maco Multi-Matic
      Montaj: Montaj + demontaj usor
      Toc: Toc 64 EURO 70
      Cercevea: Canat Z60 EURO 70
      Set Fero.: DD 2K ITALIA, Canat 2
      Coeficient de transfer termic: 2.34 W/m²K
      Pervaz exterior aluminiu 21cm
      Pervaz interior 15cm
      TOTAL (cu reducerile maxime): 1250EUR

      6)Serie: REHAU , Euro Design 70 Drept
      Culoare: Alb
      Feronerie GU, Alb
      Standard
      GD 24mm, 4 LowE - 16 - 4 Clar
      Rama 64mm Economic
      Cerc. fer. Z 60mm Drept
      Glafuri interior, exterior + 2 plase gratuite
      TOTAL (cu reducerile maxime): 950EUR
      Ofeta nu include informatii despre coeficientul de transfer termic.

      Opinii , pareri? Eu inclus pentru una din ofertele FarEst , ultimele 2 oferte mi se pare prea slabe ca performante vs. pretul oferit.

      Comentariu

      • georgiana24
        Incepator
        • 22.sep.2014
        • 5

        Buna seara,
        Am o mare dilema si va rog sa ma ajutati sa iau o decizie.
        Am de ales intre 3 oferte si sincer as prefera REHAU deoarece mi-au placut baietii, dar o alta configuratie pt profile similara celor A - B care cred ca sunt mai bune, sau poate ma insel?? Voi ce credeti? Ce sa aleg sau ce sa cer de la Rehau sa ajunga la pret dar si la calitate cu celelalte....pentru ca imi este foarte greu sa inteleg diferentele ...
        Astept raspuns si va multumesc. (mentionez - casa este noua izolata interior, ext, fundatie tot facut bine si corect!!)Diana
        A) ARCON CORINA GEALAN SRL
        1. PROFILE PVC GEALAN - Germania
        profil 5 camere
        coeficientul de transfer termic este redus (pierderea de caldura) : U =1,4 W / mpK;
        profilele din PVC se incadreaza in clasa de combustie C2 - dificil inflamabile , conform STAS 11357 /1979.
        adancime 62 mm
        2. FERONERIA intrebuintata este WINKHAUS -GERMANIA
        3. ARMATURA este din otel zincat HUTTENBRAUCK - Germania
        cu armature din otel zincat grosime 1,5 mm, pe tot perimetrul.
        geam exterior : CLAR 4 mm;
        bagheta AL.16 mm. umpluta cu silicagel; argon la interior
        geam interior : LOWE 4 mm; Ug=1,1W/mpK
        4.GEAM TERMOIZOLATOR cu sticla Saint Gobain-FRANTA
        Total 2 800 €
        Inclusive
        B) Tamplarie PVC VEKA – GERMANIA
        Montaj: Montaj standard
        Feronerie: Maco Multi-Matic
        Geam: 24mm, FourSeason+Float(argon)
        Culoare: nuc
        Serie: Softline 5 camere clasa A
        Toc 67mm
        Cercevea dreapta 80mm
        CC OO Std
        Coeficient de transfer termic: 1,16 W/m²K TVA
        TOTAL - 2734 EURO
        C)REHAU
        Profil REHAU Euro Design 70 Drept
        Toc Stejar Inchis
        Feronerie GU Maro
        Standard Gd 24 mm, LOWE 4 mm – 16 – 4 clar
        Rama 64 mm economic
        Cerc Fer Z 60 mm Drept
        Total 2100 Euro
        Ultima editare de Consultant Tamplarie; 18.oct.2014, 20:19.

        Comentariu

        • mursei
          Incepator
          • 14.oct.2014
          • 2

          Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

          Ce parare aveti despre termopanele WINTECH am gasit pe www.balcantop.ro la un pret foarte mic de 5 camere
          Ultima editare de mursei; 14.oct.2014, 15:16. Motiv: gresit

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 909

            Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

            Postat în original de mursei
            Ce parare aveti despre termopanele WINTECH am gasit pe www.balcantop.ro la un pret foarte mic de 5 camere
            Din start va spun ca profilele sunt turcesti si nu sunt chiar rele. Se comporta bine dar depinde cum sunt armate si ce feronerie au.

            Comentariu

            • creatorul
              Incepator
              • 23.aug.2010
              • 20

              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

              Cam ce discounturi se dau la Qfort ?
              Din oferta lor standard vad ca au un 20% + 5% cu plata integrala. Asta e doar chestiune de marketing.
              La mine in oferta mai apare un 10% peste cele doua. Eram curios daca a obtinut cineva mai mult sau nu prea negociaza oamenii.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                Nene Consultant, o intrebare ? Din ce cauza geamurile mele termopan au inceput sa functioneze ca o cutie de rezonanta ? Si nu una ci la mai toate ferestrele. In prezent in interior zgomotul stradal se aude mai tare ca pe exterior.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 909

                  Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                  La inceput nu exista aceasta manifestare pe care o resimtiti acum?
                  Nu stiu daca este chiar o rezonanta insa este posibil sa aveti garniturile uzate, nu mai etanseaza cum trebuie. Zgomotul nu este neaparat produse de tamplarie ci poate fi amplificat si de modul in care este construita casa, de restul zonelor unde ajung in mod direct sau nu undele.

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                    La inceput in casa era bine, puteai sa dormi linistit deoarece nu te deranja zgomotul stradal. Am verificat etansarea garniturilor cu un ler, incercand sa introduc lerul intre toc si canatul inchis, se inchide perfect.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • bigf28
                      Incepator
                      • 11.nov.2014
                      • 4

                      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                      Salut,
                      M-ar interesa care dintre cele 2 configuratii le-ati recomanda:

                      Profil Veka 5 camere:

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	veka.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	290,5 KB 
ID:	619349

                      Profil Gealan 6 camere:

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gealan.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	314,7 KB 
ID:	619348

                      Pretul total, cu tot cu discounturi si TVA e la diferenta mica - 612,66€ pt gealan si 665€ pt. veka. Firmele sunt Prestarea, Iasi (profile Veka) si Gama Plast, Bacau (profile gealan)

                      Eventual si alte recomandari pt Iasi si/sau opinii despre cele 2 firme (in special Gama Plast)... Multumesc.

                      Comentariu

                      • provilla
                        Membru marcant
                        • 23.mar.2010
                        • 647

                        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                        incearca si Salamander bluEvolution. cu geam tripan , cred ca o sa ai cam acelasi pret si calitate tripla ......

                        din cei 2 de mai sus eu asi alege prestarea , sunt pe piata de mult timp , si au fabrica lor .
                        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                        Comentariu

                        • bigf28
                          Incepator
                          • 11.nov.2014
                          • 4

                          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                          Si cei de la Gama Plast au fabrica lor din cate am inteles si o oarecare experienta (din 2007), insa nu am auzit prea multe despre ei, nici pro nici contra (spre deosebire de Prestarea)... de aici si nedumerirea mea. In plus nu-mi dau seama exact cat de mare e diferenta intre cele 2 profile ca si calitate, eficienta termica, etc... cel putin pe hartie gealan pare a avea un plus din acest punct de vedere. Insa eu abea incep sa invat una alta din acest domeniu tocmai de aceea am nevoie de ajutorul vostru (pana in urma cu o saptamana nici nu stiam ce e ala tripan, low-e, etc..)

                          Am luat in calcul si profilele Salamander insa sunt in general cu 7-10% mai scumpe si ce am gasit eu cel putin pana acum sunt distribuitori la care nu am garantia si unei lucrari pe masura... Ca si raport calitate/pret ma hotarasem la astea doua, insa nu exclud in continuare Salamander daca gasesc o optiune buna din toate punctele de vedere. Totusi calitate tripla ?

                          Inca ceva.. lucrarea totala ar include si un balcon + un panel (usa + geam) de intrare in balcon.. insa o voi imparti in 2 etape din cauza fondurilor, de aceea luna asta vreau sa fac doar cele 3 ferestre. Intrebarea mea este.. la balcon se merita pus tripan? (diferenta de pret e semnificativa)
                          Ultima editare de bigf28; 11.nov.2014, 11:11.

                          Comentariu

                          • TudorI.
                            Incepator
                            • 11.nov.2014
                            • 1

                            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                            Buna ziua,

                            Am schimbat tamplaria cu un an in urma. Ceea ce va pot spune despre experienta mea de cautare este ca am inceput pe internet, in ideea de a-mi face o parere despre preturi si oferte. Desigur, nu a fost suficient, asa ca am incercat sa obtin informatii telefonic. M-a interesat si pretul, dar si garantia, calitatea, recomandarile.

                            M-am oprit in ultima instanta la doua tipuri de profile din clase diferite, Salamander si KBE, pentru ca avea o calitate foarte buna, raportata la pret.
                            Salamander este o calitate mai buna, este un profil de clasa A in standard European, are 5 camere de izolare termica si o grosime de 76 mm pe toc. Acest lucru inseamna ca are un nivel de transfer termic foarte mic, de doar 1,0 W/m2K. Altfel spus, are o pierdere de caldura foarte mica. Profilul Salamander este foarte bun si pe partea de izolare fonica.
                            KBE este, conform spuselor unora, tot un profil de clasa A, dar as inclina sa spun si eu, ca si mesterii care m-au sfatuit, ca este de clasa B. Are 5 camere de izolare termica, dar are o grosime mai mica pe toc, de numai 70 mm. Si de aici si faptul ca pierderea de caldura este mai mare (in termeni de specialitate, are transfer termic de 1,2 W/m2K), precum si izolarea fonica mai redusa (atenuare de 33 dB, fata de 47 dB la Salamander). Oricum, acest profil este ok ca si randament si pret, in comparatie cu altele de pe piata.

                            Unde le-am gasit? Pe Practix si pe Bivemar Construct. Am ales in final Practix, datorita unei recomandari, dar va invit sa studiati ambele site-uri!

                            Comentariu

                            • bengal
                              Incepator
                              • 19.apr.2009
                              • 23

                              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                              Ce reclama mascata ,pe fata.

                              Comentariu

                              • bigf28
                                Incepator
                                • 11.nov.2014
                                • 4

                                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                                Trecand peste postul lui TudorI care si mie imi suna a reclama.. astept in continuare orice sugestie / parere / recomandare in legatura cu cele 2 configuratii sau altele... Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...