Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Redguard
    Membru
    • 05.iul.2013
    • 155

    Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

    Postat în original de Ervin
    Eu personal am la casa geamuri de 1800x1100
    Deci, orice ai putea spune, este irelevant, eu m-as abtine.

    Comentariu

    • Redguard
      Membru
      • 05.iul.2013
      • 155

      Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

      Postat în original de ideea
      Buna ziua,
      Sunt in faza de solicitare oferte pentru inchiderea cu termopan pentru doua dormitoare de bloc. La unul dintre furnizori mi s-a spus ca o fereastra fixa (fara deschidere) de 1600x1450 mm este prea mare si va flamba sticla. Mi s-a si demonstrat in show-room unde era un geam mai mare si la atingerea cu mana se misca, zdranganea, nu era fix in rama, sper ca ma fac inteleasa. Ei lucreaza cu Salamander.
      Eu am deschiderea de 2400x1450mm si doream un geam mobil de 800mm si restul fix.

      Ce parere aveti de asta?
      Exista solutii, sticle mai groase de 4mm, sticle duplex, in functie de dimensiune, de cerinte si de buget.

      Comentariu

      • mbh29
        Incepator
        • 15.mar.2016
        • 2

        Tamplarie apartament

        Buna ziua,

        Am achizitionat recent un apartament cu 3 camere si doresc sa inlocuiesc tamplaria veche cu una noua din PVC. Am primit cateva oferte dar e foarte greu sa ma decid. Tin sa mentionez ca apartamentul este orientat catre SE.
        Ca idee, as dori sa fie cat mai bune si sa aiba un coeficient de transfer termic cat mai redus mai ales pentru geamurile ce au contact cu exteriorul(2- dormitor mare si sufragerie; bucataria si dormitorul mic dau in balcon).

        Ma puteti ajuta cu cateva pareri?

        Nr Profil Nr camere Toc Feronerie Sticla Transfer termic Cercevea Pret Bucati
        1 Rehau Synego 7 camere 72 MD Synego Roto NT LuxCrCt 42 mm, 4S Evo+Fl4+LowE 0.99 W/m2K Z 59 Synego 1728 lei 2buc
        2 ADF Premium 76mm - Salamander 5 camere 68 mm - clasa A Maco MM 40 mm, 4S/SW14/F4/SW14/XN4 0.96 W/m2K 80 mm 1881.87lei 2buc
        3 Gealan Premium Plus S8000 6 camere 74 mm Standard 44mm F4+Low'e+Low'e+Argon 1.47 W/m2K 1632 lei 2buc
        4 Salamander Streamline 76 7 camere 68 mm ROTO NT Standard T Climaguard Solar4 - F4 - LowE + 2Argon(40) Z mic 80mm 1484.04 lei 2buc
        5 Teraplast TP6000 6 camere Vorne standard GT 32mm - F4-F4-LowE Z 78 Premium 1432 lei 2buc

        Optiunile mele momentan ar fi 1 si 2, insa astept pareri si opinii.
        Multumesc.

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 903

          Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

          Postat în original de ideea
          Buna ziua,
          Sunt in faza de solicitare oferte pentru inchiderea cu termopan pentru doua dormitoare de bloc. La unul dintre furnizori mi s-a spus ca o fereastra fixa (fara deschidere) de 1600x1450 mm este prea mare si va flamba sticla. Mi s-a si demonstrat in show-room unde era un geam mai mare si la atingerea cu mana se misca, zdranganea, nu era fix in rama, sper ca ma fac inteleasa. Ei lucreaza cu Salamander.
          Eu am deschiderea de 2400x1450mm si doream un geam mobil de 800mm si restul fix.

          Ce parere aveti de asta?
          Fiecare profil are anumite posibilitati de utilizare. Pentru fiecare profil se poate arma cu otel la o anumita grosime, iar pentru deschideri mai mari este necesara utilizarea unor profile de otel cu grosimea in "carne" mai amre, de la 1.5mm poate creste la 3mm. Daca se armeaza cu profil standard sigur incarcarea la sarcina indusa de vant si nu numai se va rasfrange asupra vibratiei ferestrei si flambajului.
          Dimensiunea de 1600*1450 nu este ceva iesit din comun.

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 192

            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

            Va salut,
            Am o nedumerire legata de niste profile Rehau. La mine in bloc s-au apucat de anvelopat si dupa ce au schimbat 3 firme au ajuns sa lucreze cu Rehau. Totusi sunt niste profile pe care eu nu le-am mai vazut, ba mai mult se lauda si cu clasa A (RAL-A).
            Aveti idee despre ce este vorba ? Stiu doar ca sunt cu adancime 70mm si 5 camere
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Mihai.N
              Incepator
              • 24.ian.2013
              • 38

              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

              Constat cu parere de rau ca acest topic nu prea mai e frecventat de persoane care dau sfaturi pertinente, nu doar de cele care cer sfaturi Poate se mai gaseste sa raspunda totusi cineva.

              Acum aproape 3 ani am achizitionat ferestrele pentru camere de la QFort (nu mai intru in detalii, puteti citi aici). La acea vreme mi-au oferit feronerie RotoNT Secustic.
              Am cerut chiar ieri oferta pentru o usa si un geam mai mic pt baie si la ambele mi s-a facut oferta cu feronerie Winkhaus Titan. Am sunat la sediul principal Casa Noastra (de care apartine QFort) si mi s-a spus ca nu se mai foloseste RotoNT de vreo 2 ani, doar Winkhaus.

              Am tot cautat pe net despre acest Winkhaus Titan, dar nu gasesc niciun Titan. Gasesc doar ca ar fi sistemul de incuiere al usilor (broasca).

              Voi ce parere aveti? Chiar e mai buna Winkhaus decat RotoNT?
              Stiu ca ambele sunt considerate de top, dar eram curios de pareri ale unor oameni mai avizati.

              Eu am fost foarte multumit de RotoNT Secustic. E drept ca am si intretinut-o. A fost data cu spray siliconic o data la 6 luni.

              Comentariu

              • cata_melc
                Membru
                • 02.feb.2010
                • 192

                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                Salut,
                Eu am Winkhaus si ce pot sa-ti spun ca la prima vedere nu este mare diferenta intre Roto NT si Winkhaus. Abele sunt lucrate cu aceeasi firma, pe aceleasi profile (Veka Soft 70) insa am fost placut impresionat de Winkhaus prin faptul ca TOTI (si cine nu ma crede ii fac poza) blocatorii sunt de tip ciuperca. In rest ca fiabilitate cred ca sunt la fel.

                Later edit: puse din martie 2015 si cel putin 2 geamuri sunt trecate de cateva ori pe zi. Nicio problema si spre deosebire de Roto NT aici nu a mai fost nevoie sa fac reglaje de presiune la foarfeca oscilobatanta (care in aceleasi conditii de utilizare a tocit cama de pe placa si a necesitat compensare din excentric).

                Pe romaneste: nu-ti face griji, e o feronerie buna/la fel de buna
                Ultima editare de cata_melc; 14.iul.2016, 12:15.

                Comentariu

                • igrec
                  Incepator
                  • 30.iul.2007
                  • 11

                  Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                  Buna ziua.

                  Am ajuns la momentul in care trebuie sa inlocuiesc fereastra de la dormitor. Cea care se afla inca pe pozitie, este un no name facut in garaj cu o rezistenta termica si fonica indoielnica.
                  Fiind in situatia multora dintre noi, anume aceea cu putini bani, incerc sa aleg varianta optima pret / calitate.
                  Am primit 2 oferte de la comercianti diferiti, ambele pe feronerie rehau
                  Iata ofertele primite.

                  Oferta1
                  serie: Rehau 5 cam 70mm
                  Culoare: Alb
                  Geam TR40 4 anotimpuri + low e + clar (12+12) w/w2k=0.75
                  Feronerie: Roto NT
                  Toc: Toc 5 cam alb
                  Cercevea: Cercevea 5 cam drept fereastra alb
                  Set Feronerie: Cremon
                  Bagheta: Bagheta dreapta alb 6.5

                  GEAM TRIPAN 40mm ( 3 FOI DE STICLA ) PT O IZOLARE TERMICA SI FONICA BUNA !
                  4 ANOTIMPURI + CLAR DE 6 mm + LOW E
                  Suprafaţă : 2.233 mp
                  Pret: 204.98 fara tva


                  Oferta 2
                  Serie: Euro Design 70
                  Culoare: Alb
                  Geam: 24mm, Float + LowE
                  Marca FeR: Roto NT ALB
                  Toc: Rama: 64 - Rehau Ecosol
                  Set fero: CV Standard SD
                  Maner: Maner fereastra standard
                  Pret 185,23 fara TVA

                  Am rugamintea catre cei ce au experienta in domeniu sa imi spuna daca plusul de calitate de la primul ofertant este justificat si finanicar fiind doar cu 20 de euro mai scump. Diferenta de pret imi pare destul de mica si imi este teama sa nu ascunda alte hibe.
                  Ce ar trebui sa aleg intre cele 2 ?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                    Nu te-ai intrebat daca a doua este umflata?
                    Indiscutabil varianta tripan cu control solar,merita. Ti-as recomanda si profilul colorat in loc de alb.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • AerO
                      Incepator
                      • 08.apr.2015
                      • 28

                      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                      WinkHaus este un producator nu doar de feronerie, ei se ocupa in cea mai mare parte cu sistemele de siguranta din aeroporturi, fiind cei care au patentat BlueKey, un sistem folosit de cele mai mari aeroporturi din lume(asta ca scurta prezentare).
                      Fata de Roto NT, WinkHaus are toti blocatorii cap ciuperca(octogonali), are microventilatie in 4 trepte iar ca fiabilitate este garantata tot la 15000 de cicluri inchis-deschis. Eu am la apartamentul parintilor WinkHaus si la al meu Roto, nu este nici o diferenta ca fiabilitate, ba chiar la WinkHaus am observat ca ermetizeaza mai bine...
                      Sfatul meu este ca atata timp cat este o feronerie de calitate superioara folosita de un producator mare de tamplarie nu ar trebui sa iti faci griji.

                      Bafta!

                      Comentariu

                      • AerO
                        Incepator
                        • 08.apr.2015
                        • 28

                        Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                        Salut,

                        Sfatul meu este sa optezi pentru sticla 4 anotimpuri doar daca ai probleme cu soarele, altfel iti "fura" din lumina naturala, incearca sa gasesti un pachet de sticla cu lowe4+float4+lowe4 si argon intre foile de sticla de minim 32mm grosime. Renunta la sticla de 6mm de la mijlocul pachetului de geam, este degeaba si iti ia si 2mm din spatiul de argon(daca ai asa ceva intre foile de sticla). Incearca sa ai puncte de inchidere pe fiecare din laturile partii mobile pentru a ermetiza cat mai bine.

                        Bafta!

                        Comentariu

                        • ona
                          Incepator
                          • 02.aug.2016
                          • 1

                          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                          Buna tuturor
                          Sunt in situatia in care trebuie sa-mi schimb ferestrele din toata casa. Am cerut...si primit mai multe oferte pe mai multe tipuri de profil si as avea unele intrebari:

                          - stie cineva...ceva de perfectview.ro, cica sunt din Prahova, lucreaza cu Veka si au niste preturi dubios de mici comparativ cu Qfort sau Conexpert.
                          - am primit o oferta de la o firma pe Salamander AD73. Cum este profilul??? este acelasi cu Brugmann 73...este de bagat in seama??? Configuratia din oferta este ok..din punctul meu de vedere...insa nu stiu nimic de acest profil. Mi-au oferit un pachet de geam de 42 mm..lowe+float+4 seasons (Ar) si fer Roto NT. Sa merg totusi pe Streamline 76???
                          - am primit o oferta pe rehau ED70. Mda..toate bune si frumoase pana la TOC. Oferta pt toc este pe Rehau Ecosol si am Euro70 decat in canatul de la cercevea. Este ok asa???, adica Ecosol-ul din cate stiu eu este inferior lui Euro 70...care si asa este de clasa B...Ecosolul ce este???? Reciclat?????? Va rog sa-mi explicati, daca as alege aceasta oferta...care este diferenta dinte ED70 si Ecosol.
                          Vad in postarile anterioare..o oferta primita pe Euro Desing 70...cu Toc: Rama: 64 - Rehau Ecosol. Pe bune???? UNDE ESTE EURO 70 aici??????? Chiar nu inteleg.

                          Din toate ofertele primite..eu as merge pe Salamander AD73..insa nu sunt hotarata.
                          Help...pls.

                          Comentariu

                          • nicumdl
                            Incepator
                            • 07.sep.2016
                            • 3

                            Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                            Salutare !! Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi utile pentru o fereastra. Multumesc.

                            Am fost la o reprezentanta si mi-au facut urmatoarea oferta:

                            1. serie Kommerling76MD - este bun de ceva ?? ma refer la fiabilitate fata de salamander ?
                            2 geam T48 / F4+F4+LE4 - ce inseamna F4 LE4 ?? este un tripan... sa le combin altfel?
                            sticla Saint Gobain
                            3 toc Toc fereastra 74mm
                            4 feronerie Siegenia - e mai buna ROTO ?? e diferenta mare??
                            5 set fero DD+, Canat2+
                            6 coeficient de transfer termic : 1.32 W/mpk - asta ce mai inseamna pe romaneste ?

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 903

                              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                              1. Este un profil bun, de 76 mm, 3 garnituri pe profil, merge pana la geam de 48mm parca.
                              2. Geam clar de 4mm (F4) si low-e (LE4) de 4mm, Da, este un tripan. Conteaza grosimea pachetului de sticla.
                              4. Este tot o ferinerie de clasa A, este in regula.

                              Comentariu

                              • papi
                                Membru
                                • 30.mar.2008
                                • 289

                                Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                                buna seara, am pus si eu de 3-4 ani geamurile la casa veka , ciudatenie cind sotia sa apucat de sters geamurile a descoperit ca in interiorul sticlei sint urme de praf si urme ca si cum ar fi curs apa ,a mai patit cineva asa ceva sau u sint ghinionistul de serviciu ? eventual o solutie sa fie curatate fara a fi nevoit sa schimb sticla.
                                Mersi mult
                                salutare la toti

                                Comentariu

                                Procesare...