Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 904

    Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

    Daca urmele sunt in interiorul sticlei, inspatiul dintre foile de sticla, inseamna ca etansarea baghetelor de aluminiu nu a fost corespunzatoare. Singura varianta posibila este schimbarea sticlei afectata cu una noua. Daca avetigarantie la tamplarie, reclamati la furnizor problema. Altfel, o sa va coste cativa zeci de Euro/mp, in functie de tipul sticlei.

    Comentariu

    • sly123
      Membru Marcant
      • 24.iun.2010
      • 309

      Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

      Postat în original de nicumdl
      Salutare !! Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi utile pentru o fereastra. Multumesc.

      Am fost la o reprezentanta si mi-au facut urmatoarea oferta:

      1. serie Kommerling76MD - este bun de ceva ?? ma refer la fiabilitate fata de salamander ?
      2 geam T48 / F4+F4+LE4 - ce inseamna F4 LE4 ?? este un tripan... sa le combin altfel?
      sticla Saint Gobain
      3 toc Toc fereastra 74mm
      4 feronerie Siegenia - e mai buna ROTO ?? e diferenta mare??
      5 set fero DD+, Canat2+
      6 coeficient de transfer termic : 1.32 W/mpk - asta ce mai inseamna pe romaneste ?
      6.Pentru grosimea sticlei de 48mm nu își merită banii.

      Comentariu

      • ioan2000
        Incepator
        • 14.sep.2016
        • 5

        Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

        Postat în original de ona
        Buna tuturor
        Sunt in situatia in care trebuie sa-mi schimb ferestrele din toata casa. Am cerut...si primit mai multe oferte pe mai multe tipuri de profil si as avea unele intrebari:

        - stie cineva...ceva de perfectview.ro, cica sunt din Prahova, lucreaza cu Veka si au niste preturi dubios de mici comparativ cu Qfort sau Conexpert.
        - am primit o oferta de la o firma pe Salamander AD73. Cum este profilul??? este acelasi cu Brugmann 73...este de bagat in seama??? Configuratia din oferta este ok..din punctul meu de vedere...insa nu stiu nimic de acest profil. Mi-au oferit un pachet de geam de 42 mm..lowe+float+4 seasons (Ar) si fer Roto NT. Sa merg totusi pe Streamline 76???
        - am primit o oferta pe rehau ED70. Mda..toate bune si frumoase pana la TOC. Oferta pt toc este pe Rehau Ecosol si am Euro70 decat in canatul de la cercevea. Este ok asa???, adica Ecosol-ul din cate stiu eu este inferior lui Euro 70...care si asa este de clasa B...Ecosolul ce este???? Reciclat?????? Va rog sa-mi explicati, daca as alege aceasta oferta...care este diferenta dinte ED70 si Ecosol.
        Vad in postarile anterioare..o oferta primita pe Euro Desing 70...cu Toc: Rama: 64 - Rehau Ecosol. Pe bune???? UNDE ESTE EURO 70 aici??????? Chiar nu inteleg.

        Din toate ofertele primite..eu as merge pe Salamander AD73..insa nu sunt hotarata.
        Help...pls.
        Studiaza oferta BARRIER, raportul pret-calitate este ok si ai marele avantaj ca se poate configura tamplaria in functie de nevoile personale.

        Comentariu

        • ioan2000
          Incepator
          • 14.sep.2016
          • 5

          Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

          Postat în original de Mihai.N
          Constat cu parere de rau ca acest topic nu prea mai e frecventat de persoane care dau sfaturi pertinente, nu doar de cele care cer sfaturi Poate se mai gaseste sa raspunda totusi cineva.

          Acum aproape 3 ani am achizitionat ferestrele pentru camere de la QFort (nu mai intru in detalii, puteti citi aici). La acea vreme mi-au oferit feronerie RotoNT Secustic.
          Am cerut chiar ieri oferta pentru o usa si un geam mai mic pt baie si la ambele mi s-a facut oferta cu feronerie Winkhaus Titan. Am sunat la sediul principal Casa Noastra (de care apartine QFort) si mi s-a spus ca nu se mai foloseste RotoNT de vreo 2 ani, doar Winkhaus.

          Am tot cautat pe net despre acest Winkhaus Titan, dar nu gasesc niciun Titan. Gasesc doar ca ar fi sistemul de incuiere al usilor (broasca).

          Voi ce parere aveti? Chiar e mai buna Winkhaus decat RotoNT?
          Stiu ca ambele sunt considerate de top, dar eram curios de pareri ale unor oameni mai avizati.

          Eu am fost foarte multumit de RotoNT Secustic. E drept ca am si intretinut-o. A fost data cu spray siliconic o data la 6 luni.
          Despre ferestre, este foarte mult de discutat, dat-ul cu parerea este sport national, majoritatea cumparatorilor culeg franturi de informatii si de cele mai multe ori se fac alegeri gresite, care nu corespund nevoilor.
          Pe scurt, la fabricarea ferestrelor, principalele componene sunt, profilul, armatura, feroneria si pachetul de geam termoizolant.
          Pentru beneficiarii particulari, o fereastra de calitate inseamna, un profil din clasa A, armat corespunzator cu armaturi profilate cu grosimi de la 1,5mm in sus, o feronerie de top, cu un ciclu cat mai mare de deschideri si un geam termoizolant cu sticla de la producatori consacrati si fabricat pe automatizari de ultima generatie.
          Maximul de calitate in acest moment, care se gaseste si in Romania, este profilul GENEO, de la Rehau, feroneria ROTO NT Lux si geamul termoizolant cu baghete calde(warm-edge), cu sigilare in mediu argonic(sticla Saint-Gobain).

          Comentariu

          • nicumdl
            Incepator
            • 07.sep.2016
            • 3

            Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

            Postat în original de sly123
            6.Pentru grosimea sticlei de 48mm nu își merită banii.
            Ce inseamna ca nu isi merita banii ?? fereastra are L 1550 cu h 1400. Pret total 1522 lei cu glaf int/ext si plasa anti insecte cu montat si transport
            Am vazut expus in magazin exact acelasi profil cu 3 garnituri si mie se pare in regula pretul... fata de rehau care imi oferise geneo la 1843 ron fara glaf fara plasa ...doar geamu si atat. Din aceasta cauza intreb daca diferenta dintre profile este chiar atat de mare incat sa nu se merite.
            Feroneria sigenia+ au spus ca este clasa A si ca asta recomanda producatorul... dar nu stiu ce daca este diferenta mare fata de roto.

            Comentariu

            • sly123
              Membru Marcant
              • 24.iun.2010
              • 309

              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

              La o grosime a sticlei de 48mm ar trebui să aveți un coeficient termic mai bun de 1,32.
              Feroneria Siegenia este sigur mai bună decît un Roto Basic.
              La sticlă mai aveți varianta Low-E+F4+4 seasons(argon).

              Comentariu

              • nicumdl
                Incepator
                • 07.sep.2016
                • 3

                Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck

                Postat în original de sly123
                La o grosime a sticlei de 48mm ar trebui să aveți un coeficient termic mai bun de 1,32.
                Feroneria Siegenia este sigur mai bună decît un Roto Basic.
                La sticlă mai aveți varianta Low-E+F4+4 seasons(argon).
                intre timp am schimbat sticla am pus 4 anotimpuri cu normal si low-e cu argon + 20 lei fata de prima optiune cu f4 f4 le4 ... cred ca o sa am coeficient mai bun

                Comentariu

                • ioan2000
                  Incepator
                  • 14.sep.2016
                  • 5

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA

                  Postat în original de nicumdl
                  Ce inseamna ca nu isi merita banii ?? fereastra are L 1550 cu h 1400. Pret total 1522 lei cu glaf int/ext si plasa anti insecte cu montat si transport
                  Am vazut expus in magazin exact acelasi profil cu 3 garnituri si mie se pare in regula pretul... fata de rehau care imi oferise geneo la 1843 ron fara glaf fara plasa ...doar geamu si atat. Din aceasta cauza intreb daca diferenta dintre profile este chiar atat de mare incat sa nu se merite.
                  Feroneria sigenia+ au spus ca este clasa A si ca asta recomanda producatorul... dar nu stiu ce daca este diferenta mare fata de roto.
                  Profilul Geneo, de la Rehau, in acest moment, este profilul suprem.Materialul din care este fabricat se numeste RAU-FIPRO, este armat in masa cu fibra de sticla si are alta rezistenta structurala fata de profilele clasice din PVC. Geneo, pentru ferestre de dimensiuni uzuale, nu necesita armare.In ceea ce priveste feroneria, ROTO NT, cred ca este cea mai fiabila, producatorii care se respecta si isi pot permite, echipeaza ferestrele cu feronerie ROTO.In privinta geamului termoizolant, pachetul de tripan de 52mm, cu baghete calde(warm-edge) si argon, in diferite configuratii de sticla, lowE-float-lowE,etc., ofera cea mai buna izolatie termica, 0,75w/mpk. Din pacate, produsele de calitate costa si nu se pot adapta pe variante de buget economic.Asta este situatia in Romania, saracia indeamna spre produse ieftine si de proasta calitate, dar acest lucru ne scumpeste traiul, facturi mari la energie.
                  Ultima editare de ioan2000; 27.sep.2016, 22:12.

                  Comentariu

                  • sly123
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2010
                    • 309

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / Q

                    Postat în original de ioan2000
                    Profilul Geneo, de la Rehau, in acest moment, este profilul suprem.Materialul din care este fabricat se numeste RAU-FIPRO, este armat in masa cu fibra de sticla si are alta rezistenta structurala fata de profilele clasice din PVC. Geneo, pentru ferestre de dimensiuni uzuale, nu necesita armare.In ceea ce priveste feroneria, ROTO NT, cred ca este cea mai fiabila, producatorii care se respecta si isi pot permite, echipeaza ferestrele cu feronerie ROTO.In privinta geamului termoizolant, pachetul de tripan de 52mm, cu baghete calde(warm-edge) si argon, in diferite configuratii de sticla, lowE-float-lowE,etc., ofera cea mai buna izolatie termica, 0,75w/mpk. Din pacate, produsele de calitate costa si nu se pot adapta pe variante de buget economic.Asta este situatia in Romania, saracia indeamna spre produse ieftine si de proasta calitate, dar acest lucru ne scumpeste traiul, facturi mari la energie.
                    Feroneria Roto poate o fi cea mai fiabilă, nu știu pe ce vă bazați afirmația, dar cu siguranță ORICE firmă și-o permite și nu trebuie să se respecte.
                    Peste Roto există MACO Austria, DOAR în Austria fabricată, și Wink Haus Activ-Pilot.
                    Profil PVC cu Izolație termică pentru case pasive cu coeficient sub 0,7w se găsește și la alte firme.

                    Comentariu

                    • ioan2000
                      Incepator
                      • 14.sep.2016
                      • 5

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan

                      Postat în original de sly123
                      Feroneria Roto poate o fi cea mai fiabilă, nu știu pe ce vă bazați afirmația, dar cu siguranță ORICE firmă și-o permite și nu trebuie să se respecte.
                      Peste Roto există MACO Austria, DOAR în Austria fabricată, și Wink Haus Activ-Pilot.
                      Profil PVC cu Izolație termică pentru case pasive cu coeficient sub 0,7w se găsește și la alte firme.
                      Probabil aveti la dumneavoastra un imbus in permanenta, sau va plac reglajele, in cazul acesta winkhaus este feroneria de care aveti nevoie.

                      Comentariu

                      • sly123
                        Membru Marcant
                        • 24.iun.2010
                        • 309

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan

                        Postat în original de ioan2000
                        Probabil aveti la dumneavoastra un imbus in permanenta, sau va plac reglajele, in cazul acesta winkhaus este feroneria de care aveti nevoie.
                        Probabil că nu știți ce afirmații ați făcut.
                        Prima oară spuneți că Roto este feroneria supremă și pe urmă WinkHaus este cea mai cea feronerie pt că nu aveți nevoie de imbus.
                        Asta după ce spun eu de WinkHaus.
                        Orice feronerie reglată bine de la bun început nu necesită reglaje.
                        Și un imbus oricine își poate cumpăra pentru a avea în caz de nevoie.

                        Comentariu

                        • ioan2000
                          Incepator
                          • 14.sep.2016
                          • 5

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Termopane Reh

                          Postat în original de sly123
                          Probabil că nu știți ce afirmații ați făcut.
                          Prima oară spuneți că Roto este feroneria supremă și pe urmă WinkHaus este cea mai cea feronerie pt că nu aveți nevoie de imbus.
                          Asta după ce spun eu de WinkHaus.
                          Orice feronerie reglată bine de la bun început nu necesită reglaje.
                          Și un imbus oricine își poate cumpăra pentru a avea în caz de nevoie.
                          Stimate Domn, sunteti neatent, am incercat o exprimare eleganta, ca sa nu spun direct ca winkhaus este de cacao,...sa nu mai aud de winkhaus in viata mea, feroneria aceasta te face sa stai de planton langa usa clientului.
                          Iubesc Roto, ai montat, ai plecat,...foarte rar reglaje, toata lumea multumita.

                          Comentariu

                          • sly123
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2010
                            • 309

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: T

                            Postat în original de ioan2000
                            Stimate Domn, sunteti neatent, am incercat o exprimare eleganta, ca sa nu spun direct ca winkhaus este de cacao,...sa nu mai aud de winkhaus in viata mea, feroneria aceasta te face sa stai de planton langa usa clientului.
                            Iubesc Roto, ai montat, ai plecat,...foarte rar reglaje, toata lumea multumita.
                            Desigur, din această cauză toată lumea utilizează Roto și nici chiar dvs.nu aveți nevoie de imbus pentru magicul Roto.
                            Poate ne și spuneți care variantă de Roto reglați.

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Termopane Rehau / Gealan / Trocal / QFort / VEKA / Deceuninck etc

                              Atat timp cat o feronerie permite reglajul, este evident ca indiferent de calitatatea acesteia va fi nevoie de mici relgaje la intervale destul de mari de timp. Dar a spune ca nu trebuie reglate niciodata, poate fi incorect.
                              Nu este tipul de feronerie motivul pentru care sunt necesare reglaje (conteaza calitatea profilelor, modul de executie al tamplariei etc.), cauzele pot fi multiple.

                              Comentariu

                              • tdr.
                                Incepator
                                • 27.mai.2010
                                • 70

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: T

                                Am usa la balcon pusa de 10 ani(deschidere 3.2x2.4h) cu feronerie osciloculisanta winkhaus si nu au fost probleme in schimb cu GU pe alta tot OC cu latimea mai mica cu 1m am avut destule probleme.
                                Am si roto pe usi simple cu inchidere multipunct si mi se par ok dar trebuie unse din cand in cand ca altfel merg greoi la blocare.
                                Ultima editare de tdr.; 14.oct.2016, 17:45.

                                Comentariu

                                Procesare...