Aparat electric de incalzit apa in line

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan C
    Incepator
    • 10.apr.2007
    • 18

    #16
    Postat în original de Dumitru popa
    Totul este OK, deci se poate monta acolo,singura problema este ca trebuie sa aveti proiect de la gaze pentru traseul conductei si pozitionarea centralei sau a boilerului pe gaze, deasemenea acelei boxe trebuie sa-i executati un geam. Pentru a avea acordul de montare a centralei pe gaze trebuie sa va incadrati in raportul dintre volumul boxei si suprafata geamului ( nu stiu care este valoarea).
    Perfect, stimate coleg! M-am gindit la acest aspect. Dar, in prezent am instalatiile (de gaz, de apa etc.) aprobate legal si functionale (partial ). Centrala am montat-o intr-o camara, anexa a bucatariei (shpais) care are fereastra la ext. si am demontat un geam de separatie cu bucataria pentru a ajunge la "volumul" de montare legal. Dar "problema" este incomoda, face zgomote, mi-a ocupat un spatiu cu... alta destinatie, nu mai pot extinde, pe orizontala, instalatiile, etc.

    Aceasta idee m-ar avantaja extrem de mult prin confort, estetica (conductele vin de sus in jos, strict la pozitie) dar mai ales ca ma pot extinde cu dotarile, in sensul ca pot monta si un panou solar pe acoperis, un boiler electric instant, etc. care sa nu-mi creeze pericolul electrocutarii prin folosirea acestuia in imediata apropiere a cabinei de dus, etc. ( tot "labirintul" de tevi si robinete, relee, electrovalve, ventilatoare zgomotoase, ar fi undeva departe de zona locuibila si interconexiunile ar fi foarte scurte)

    CE DORESC SA-MI SPECIFICATI

    Daca imi fac eu singur modificarile, ar fi o problema?? Un instalator de gaz, in particular, imi face o ramificatie de la conducta de gaz de pe fatada si-mi trage o conducta pe sub strasina, in pod, la pozitie, cu un robinet de serviciu la capat.(pentru executarea lucrarii, instalatorul opreste gazul din robinetul meu de serviciu montat dupa contorul de gaz al firmei, la mine in curte. Dupa executare lucrarea cade in sarcina mea) De aici incolo e treaba mea. Conductele de apa, montarea centralei, pozare, gauri etc. le execut eu, asa cum imi place.
    Totul este la mine acasa, in curtea mea... si nu stie nimeni (oficiali) de mica modificare. De fapt, modificarile instalatiilor de apa interioare cred ca nu intereseaza pe nimeni, la o casa particulara; problema s-ar pune daca as face acest lucru la bloc, unde apare "acordul asociatilor, nu ? Mai vine cineva la mine acasa sa vada ce mici modificari am facut eu la unele instalatii ? Peste vreo 10 ani sau... daca va fi nevoie, se constata "o stare de fapt" si se va face o planse de modificare a... proiectului. Pina acum, nimeni nu a mai facut... reactualizari de proiect pentru modificari de inst. interioare, la case particulare.
    Bineinteles, boxa din pod este foarte spatioasa, cu ferestre de aerisire dimensionate corect, iau toate masurile de securitate si protectie; din acest punct de vedere sunt pe deplin constient !
    O cunostiinta imi spune ca centrala termica pe gaz nu poate functiona decit sub nivelul minim al radiatoarelor ; in regim "inecat". Teoretic, nu-i dau dreptate, dar practic... nu cunosc.

    Multumiri, DC
    "Diplomele mele este faptele...care, cu diplomele lor nu le pot vede..." (almanahe-drept la replica)

    Comentariu

    • termoadi
      Membru Marcant
      • 21.ian.2007
      • 984

      #17
      In primul rand trebuie sa rezolvati cu gazul ,aici ramane o problema.
      Ar trebui in mod normal sa modificati proiectul instalatiei de gaze
      In rest LIBER nu o sa va intrebe nimeni nimic ,puteti face orice doriti cu instalatiile termice si sanitare .
      Deocamdata nu cunosc ce va poate incurca.
      spor la lucru
      O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

      Comentariu

      • Dan C
        Incepator
        • 10.apr.2007
        • 18

        #18
        [quote="termoadi"]In primul rand trebuie sa rezolvati cu gazul ,aici ramane o problema.

        Perfect! Proiectul de gaz este finalizat la forma existenta; functioneaza consumatorii din proiect - aragazul din bucatarie si partial o centrala pentru apa calda menajera.
        Ce se intimpla daca eu, pe cont propriu fac o mica ramificatie la conducta de gaz a casei si mai trag un tronson in pod. Am spus ca fac lucrarea pe cont propriu. In realitate, pentru siguranta si protectie, lucrarea fizica o executa un mester, autorizat, dar fara acte, adica la "negru". Aceasta pentru a se respecta toate materialele si normele tehnice si pentru ca trebuie executate ceva suduri oxiacetilenice la conducta noua de gaz plus ceva filete ptr. robineti de serviciu, electrovalva de protectie cu declansare de la senzorul de gaz, etc. , lucrari pe care eu nu le pot face.

        In definitiv, cred ca nu este nici-un impediment sa trag si legal aceasta conducta , in pod.
        Am stat de vorba cu un functionar de la gaz si mi-a spus ca trebuie sa reiau procedurile de la capat, adica; un nou proiect cu modificarea, cerere la gaz, depunere documentatie, avizare s-apoi executie, cu firme specializate. Dar acest lucru ma costa o gramada de bani in plus si o perioada de cca 60-70 de zile de asteptare, pina la avizare; practic, procedurile si birocratiile ma costa aproape cit lucrarea fizica.
        Ma ginesc la o economie de timp si bani si... daca va fi cazul, vreodata, se va face o modificare a vechiului proiect , fata de noua situatie. Zic, daca va fi cazul... sa zicem in cazul vinzarii imobilului, ceea ce nu e cazul.
        ASADAR, la o instalatie de gaz existenta si autorizata, e vreo problema daca se mai fac ,in timp, mici "adougiri" ?
        "Diplomele mele este faptele...care, cu diplomele lor nu le pot vede..." (almanahe-drept la replica)

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #19
          Orice modificare a instalatiei de gaz trece (trebuie si este normal asa ) prin proiectare , autorizare . Adaugirile sau modificarile au de regula consecinte grave . Exemple vedeti cite vreti la "Stirile ...." de la ora 19 . Mai este un alt risc ; la cam 7 ani distribuitorii de gaz verifica instalatiile cu proiectele si daca nu concorda pleaca cu contorul de gaz . Si frumusetea la chestia asta este ca va pun sa modificati total instalatia sa corespunda cu normele in vigoare la data controlului . (Normele se tot modifica ex. teava de gaz trecea prin casa acum obligatoriu afara ; se monta afara pe jos , apoi pe sus , apoi iar pe jos ; pina la casa era ingropata acum se monteaza aerian etc. ) Instalatiile vechi ramin asa cum au fost construite pina la prima modificare solicitata de proprietar si atunci cer alinierea la normele la zi .
          Nu recomanda lucrarea cu meseriasi la negru !!

          Comentariu

          • Dan C
            Incepator
            • 10.apr.2007
            • 18

            #20
            Da,.. multumesc frumos ptr. consultatie; discutind si cu persoane autorizate de la E-ON gaz, am ajuns la concluzia ca e bine sa fie totul legal, nu de alta, dar asa cum ati remarcat, dupa 5 ani se fac verificari s-atunci "nu-i ocaua, cat daraua" cum spune proverbul.
            Mai mult, m-am consultat si cu firma de asigurari unde inchei asigurarea casei si mi-a spus ca in caz de "avarii", daca se constata ca exista instalatii modificate, in afara proiectului de baza, sunt sanse enorme sa nu se plateasca daunele de asigurare.
            Discutind cu un proiectant pe care l-am adus la fata locului, acesta mi-a spus ca nu e nicio problema, tre sa construiesc boxa in termenii indicati de el si dupa aceeia face proectul de "extindere" pe care il inainteaza firmei de gaz pentru aprobare.
            Multumesc tuturor pentru sfaturi si consultare, DC
            "Diplomele mele este faptele...care, cu diplomele lor nu le pot vede..." (almanahe-drept la replica)

            Comentariu

            Procesare...