Aparat electric de incalzit apa in line

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gevi
    Incepator
    • 28.mai.2007
    • 21

    Aparat electric de incalzit apa in line

    Vreau sa montez in baie dus, chiuveta si bideu. Pt acestea imi trebuie apa calda. Intentionez sa cumpar un aparat electric de incalzit apa numit "in line"(am vazut in Metro si Praktiker la 2 milioane si ceva). Intrebarea este daca un singur aparat de acest tip poate sa-mi furnizeze apa calda alternativ pt unul cei trei consumatori mai sus amintiti?
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 984

    #2
    Trebuie sa citesti cu atentie specificatiile tehnice. Nu cunosc amanunte despre acest model, dar pe piata exista ceva asemanator care are in dotare ca si consumator ,un furtun cu cap de dus.se monteaza in baie,cu respectarea unor norme stricte de bransament (sectiune mare la cablul de alimentare ,alimentare directa din tablou,protectie diferentiala).Oricum acest''in line'' nu se poate deosebi mult ca si functionare ,deci atentie.Daca nu are specificat un debit anume ,nu vad de ce nu ar putea fi folosit in aplicatia propusa de tine ,bineinteles ,modificarile de orice fel la aceste modele fiind excluse din start,din cauza modului de functionare si respectiv amplasare
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Iarna cand apa este mai rece s-ar putea sa nu faca fata.

      Comentariu

      • gevi
        Incepator
        • 28.mai.2007
        • 21

        #4
        Aparat electric de incalzit apa in line

        In afara de solutia asta mai am in vedere ca alternativa montarea unui boiler electric de 100 litri sau poate chiar mai mare. In cazul asta temerea mea este ca pentru a mentine atata apa la o anumita temperatura consumul va fi foarte mare.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 984

          #5
          daca boilerul este bine izolat,energia consumata este mai mica ,oricum pentru a incalzi 100l apa de la circa 18' la 70' cu un boiler cu rezistenta de 2-3 kw necesita cateva ore bune (6-7)
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            O idee aparent buna cu instantul, dar...
            1. Consumul este foarte mare; iti trebuie clar conexiune din tablou (fir de 6 mm2) ca sa folosesti cei 5kW. Siguranta diferentiala etc
            2. Chiar si la 5kW iarna nu va face fata aproape sigur. Adica te vei chinui sa faci un dusulet (debit foarte mic, apa calie). Nici vara nu e mult mai bun...
            3. Daca atunci cand te speli mai ai si alti consumatori, Dumnezeu sa te ajute, deoarece majoritatea sigurantelor de apartament sunt de 25 de amperi (5kW si ceva)... Si firele care vin la apartament de abia suporta 5kW (multe sunt de aluminiu de 6 mm2). Deci va trebui sa le inlocuiesti...

            Boilerul pare a fi salvarea, dar in acest caz pierzi bani cu incalzitul apei (exista pierderi). Plus ca trebuie sa stai 2-3-4-5 ore sa se incalzeasca apa...

            In ambele cazuri, daca nu cumva e o solutie de rezerva, te va cam usca la buzunar curentul...

            Deci alea 2 milioane sunt praf in ochi; costa mult mai mult alte chestii..

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de gogu_ologu
              ... Plus ca trebuie sa stai 2-3-4-5 ore sa se incalzeasca apa...
              Nu ma prea pricep la boilere si de aceea va rog sa ma lamuriti si pe mine: asa cum cred eu acum, boilerul incalzeste apa pe care o are in rezervorul propiu si o mentine (cu ajutorul unui termostat) la o temperatura relativ constanta atit timp cit nu exista consum; de ce se spune atunci ca trebuie asteptat "N" ore sa se incalzeasca apa ca sa faci un dus? cel mult dupa ce s-a consumat cea din rezervorul boilerului, iar daca se alege un boiler de 100-120 litri, cred ca este indeajuns pentru un dus. E drept ca se consuma ceva energie electrica la incalzirea initiala si apoi cu mentinerea temperaturii reglate, dar asta este... nimic nu e gratis...
              Rog pe cei care sint in tema sa-mi confirme (sau sa infirme) daca ceea ce spun este corect. Va mutumesc.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • mnemos
                Incepator
                • 27.mai.2007
                • 17

                #8
                Si daca se poate si niste modele care sa fie cat mai eficiente. Nu neaparat ieftine, insa ma intereseaza niste modele cat mai rapide si cu cat mai putine pierderi.
                Daca este, este. Daca nu este, nu este. Asta este. Care este! - Citat din almanahe.

                Comentariu

                • grozamihai
                  Incepator
                  • 25.mai.2007
                  • 5

                  #9

                  acest boiler vreau sa il cumpar eu daca raman la varianta de incalzire pe cazan termic
                  si mi se pare destul de ok

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Vei avea de asteptat 3-4 ore numai daca apa nu este deja incalzita. Dar daca, de exemplu, mai opresti boilerul din cand in cand, sau vii acasa si bagi boilerul in priza, atunci evident ai de asteptat.

                    Cred ca stii de ce: esti limitat efectiv de puterea rezistentei electrice. Nu scoti energie din piatra seaca...

                    Evident, daca apa incalzita se termina (fac 2 oameni baie, sa zicem), atunci iarasi trebuie sa aspeti 3-4 ore...

                    Modele... auizsem ca Ariston sunt bune.
                    Uita-te la pierderi si fa-ti o socoteala ca sa vezi cat dai pentru a tine apa calda in boiler (atentie - nu pentru a-l folosi)

                    In rest, ai presupus bine - boilerul are un termostat, nu e nimic fenomenal, se putea face si acum 40 de ani.

                    Atentie: legatura la pamant obligatorie.

                    Dupa calculele mele, e vorba de cateva sute bune de mii in plus la factura, presupunand ca il folosesti moderat. In orice caz, mai mult decat un aer conditionat...

                    Comentariu

                    • Dumitru popa
                      Membru marcant
                      • 28.aug.2006
                      • 407

                      #11
                      Am montat cate-va instanturi de incalzire (vreau sa spun mai multe tipui).Daca la bucatarie toate au dat rezultate f.bune, la baie in special iarna nu se putea obtine o apa fierbinte nici cu cele 2 trepte cuplate si insumate adica 5Kw. Vreu sa va informez ca chiar in aceste conditii se puteau utiliza pentru ca se micsora putin presiunea apei si atunci apa devenea mai fiebinte. Toti la care am montat au fost multumiti de ele, in sensul ca se foloseau de ele. Daca montati un boiler atunci el va trebui sa fie tinut tot timpul sub tensiune pentru ca altfel consumul va fi mai mare decat la instant per ansamblu folosire. de exemplu daca are 100l, d-voastra pt dus folositi max 50l. Daca dupa dus il veti deconecta restul de apa se va racii pana la urmatorul dus, pe cand la instant folositi exact apa incalzita. Concluzia este ca boilerul nu trebuie deconectat si in acest caz d-voastra platiti pierderile de caldura care sunt cu atat mai mari cu cat termostatul este reglat pe o temperatura mai ridicata. V-a trebui sa puneti in balanta acestea si faptul ca boilerul ocupa un spatiu in baie mult mai mare ca instantul.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de gogu_ologu
                        Vei avea de asteptat 3-4 ore numai daca apa nu este deja incalzita. Dar daca, de exemplu, mai opresti boilerul din cand in cand, sau vii acasa si bagi boilerul in priza, atunci evident ai de asteptat.
                        In acest caz cred ca se consuma mai mult curent decit daca boilerul ar sta alimentat continuu, deci nu se recomanda.

                        Postat în original de gogu_ologu
                        Evident, daca apa incalzita se termina (fac 2 oameni baie, sa zicem), atunci iarasi trebuie sa astepti 3-4 ore...
                        Aici ai perfecta dreptate.

                        Postat în original de gogu_ologu
                        Uita-te la pierderi si fa-ti o socoteala ca sa vezi cat dai pentru a tine apa calda in boiler (atentie - nu pentru a-l folosi)... Dupa calculele mele, e vorba de cateva sute bune de mii in plus la factura, presupunand ca il folosesti moderat.
                        Aici e problema, cam care sint pierderile (asa cum am mentionat, nu ma pricep), poate ai niste cifre care sa ma ajute sa fac niste calcule si sa vad exact cit m-ar costa acest lucru. Citeva sute de mii pot fi de la doua la... multe. Iar daca doua-trei sute de mii nu m-ar deranja, vre-o douazeci de sute de mii m-ar pune un pic pe ginduri in privinta folosirii unui astfel de sistem.

                        Postat în original de gogu_ologu
                        In orice caz, mai mult decat un aer conditionat...
                        Ca si aerul conditionat, nici boilerul nu e obligatoriu ca sa traiesti... Totul tine de cit vrei sa cheltuiesti pentru un anume grad de confort.

                        In concluzie, poti sa-mi dai niste cifre referitoare la pierderile de energie la boilere? Oricum, multumesc pentru raspunsul dat.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Dan C
                          Incepator
                          • 10.apr.2007
                          • 18

                          #13
                          Buna,
                          am si eu o dilema... in a carei rezolvare va cer un sfat:

                          Am o casa familiala, parter+etaj+pod. Podul este foarte inalt, la coama inaltimea acoperisului este aprox 4,2 m.l.
                          Baile ( cite una pe etaj ) sunt asezate pe aceiasi coloana. La constructie nu s-a prevazut o "boxa" speciala pentru instalarea centralelor termice -de incalzire, menajera, etc. deoarece , la inceperea constructiei preconizam racordarea la retelele utilitare ale orasului, care trec prin apropiere.
                          INTREBARE;
                          Avind in vedere marimea podului, m-am gindit sa construiesc in pod o boxa zidita din BCA si dubluizolata cu polistiren, zidarie care sa fie executata pe conturul zidului de rezistenta al bailor si sa aibe o inaltime de cca 2,5 m. (la nevoie, fie cu guri de ventilatie fortata, fie cu tubulatura de sectiune mare, scoasa prin acoperis-un fel de cos) Asta ar insemna o boxa cu dimensiunile de 3,5 x 3,2 x 2,5 m, unde intentionez sa-mi mut (montez) toate instalatiile de apa calda (baie ,bucatarie) + incalzirea.
                          In pod am acces la retea de forta- electrica, pot "urca" foarte comod conductele de apa rece (care urca prin cele 2 bai, iar gazul metan il pot trage de la conducta casei care trece pe la jumatatea exterioara a unei fatade comune. As muta acolo totul: boilere electrice, centrale pe gaz, aer conditinat, etc. scapind astfel de multe inconveniente si in plus mi-ar fi mult mai comod sa distribui totul "de sus in jos" in sistemul "pe verticala".
                          CE PARERE AVETI DVS., AR FI VRE-O INCOMPATIBILITATE ?
                          Multumesc, DC
                          "Diplomele mele este faptele...care, cu diplomele lor nu le pot vede..." (almanahe-drept la replica)

                          Comentariu

                          • mard
                            Incepator
                            • 22.apr.2007
                            • 1

                            #14
                            ref la Gevi

                            O solutie este un boiler instant pe gaz natural, iar daca nu ai gaze trase se poate modifica la unitatea service si pe GPL (adica pe butelie). oricum este mai economic decat pe curent electric.

                            Comentariu

                            • Dumitru popa
                              Membru marcant
                              • 28.aug.2006
                              • 407

                              #15
                              Totul este OK, deci se poate monta acolo,singura problema este ca trebuie sa aveti proiect de la gaze pentru traseul conductei si pozitionarea centralei sau a boilerului pe gaze, deasemenea acelei boxe trebuie sa-i executati un geam. Pentru a avea acordul de montare a centralei pe gaze trebuie sa va incadrati in raportul dintre volumul boxei si suprafata geamului ( nu stiu care este valoarea).

                              Comentariu

                              Procesare...