BOSCH GBH 2-26 vs MAKITA HR2450

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dandutz
    Membru
    • 17.apr.2007
    • 192

    BOSCH GBH 2-26 vs MAKITA HR2450

    Doresc sa-mi achizitionez un ciocan rotopercutor si nu stiu ce sa aleg intre BOSCH GBH 2-26 DFR si MAKITA HR2450.Intentionez sa-l folosesc destul de des pentru gipscarton,montat usi-geamuri,decopertat faianta etc.Rog pe cineva care foloseste vreunul dintre aceste modele sa ma ajute... Eventual o alta varianta,in afara de gama:Stern,Einhell etc. care dupa 2-3 lucrari sunt terminate.
    Am uitat sa mentionez ca BOSCH-ul este la oferta,primesti si un detector DMF 10 Zoom,totul la pret de 820 RON,iar la MAKITA nimic aproximativ la acelasi pret.
    Va multumesc.
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    EU AM U BOSCH 2-26 DFR SI E FOARTE BUN
    LA ACEST PRET NU MAI STA PE GANDURI

    Comentariu

    • dandutz
      Membru
      • 17.apr.2007
      • 192

      #3
      Si la mine "balanta" se inclina spre BOSCH (tinand cont si de oferta) desi am auzit multe parerei ca Makita sunt superioare... Avand aceiasi parametri, sa inteleg ca Makita este mai fiabila?
      La energia de percutie de 3J respectiv 2,7J fac fata aceste masini la decopertarea faiantei?

      Domnul Moldovan, folositi masina des? de mult timp?

      Comentariu

      • Moldovan Vasile Dan
        Membru Marcant
        • 15.nov.2006
        • 420

        #4
        am masina de 10 luni si am folosit-o destul de intens ; am cumparat-o cu 100 ron;
        bosch verde merge cam 4 ore pe zi cu pauze iar cele albastre (dfr-ul) 8 ore
        am spart din gresala si doze electrice aflate sub tensiune si datorita izolatiei f.bune nu am patit nimic

        Comentariu

        • dandutz
          Membru
          • 17.apr.2007
          • 192

          #5
          Probabil ca achizitionez BOSCH-ul desi nu inteleg de ce este mai buna Makita...
          Multumesc pt sfat.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Cand am cumparat Bosch-ul GBH 2-26 DFR, la aceleasi caracteristici, un AEG era mai scump cu 3 mil.
            Acum daca ar fi sa fac din nou alegerea, as renunta la Bosch. Este drept ca lucreaza bine. Dar modul in care este executat lasa de dorit.

            Comentariu

            • puisorm
              Incepator
              • 12.nov.2006
              • 58

              #7
              nu stiu cum se comporta MAKITA dar iti pot spune defectiunile care apar la BOSCH:
              1. mandrina - numai tine spiralul
              2. cordon alimentare la intarea in bormasina

              avantaje BOSCH:
              1. daca se blocheaza spiralul bormasina se opreste nu te rasuceste cum fac alte bormasini
              2. percutie foarte buna - excelenta pentru spart
              3. la unele modele poti scoate si schimba mandrina cu spiral normal nu SDS - se livreaza 2 mandrine una normala si una SDS
              4. la firma o bormasina a tinut cam 2 - 2,5 ani

              Comentariu

              • a lin
                Incepator
                • 15.mai.2007
                • 8

                #8
                Recomand BOSCH lucrez de cca 7 ani cu scule BOSCH ; bormasini,polizoare unghiulare si sunt multumit dar vb de gama industriala cele albastre,am avut si MAKITA dar nu sunt la fel de fiabile.
                In acest moment am o masina de debitat profile metalice MAKITA care este a treia oara la service in decurs de 12 luni,probleme la partea mecanica . Recomand si AEG,HILTI

                Comentariu

                • Moldovan Vasile Dan
                  Membru Marcant
                  • 15.nov.2006
                  • 420

                  #9
                  sunt de acord total cu d-l puisorm

                  Comentariu

                  • dan_saila
                    Incepator
                    • 25.mar.2007
                    • 74

                    #10
                    Makita , fara discutie si drept de apel!
                    Bosch are prea multe "antecedente" si nu in bine , si makita prea multe calitati. toate acumulate de-a lungul timpului, lucrand cu amandoua marcile, fara a favoriza sau "oropsi" pe niciuna.
                    So .....daca ar fi un nou referendum, as vota MAKITA !!!!

                    Comentariu

                    • Moldovan Vasile Dan
                      Membru Marcant
                      • 15.nov.2006
                      • 420

                      #11
                      ciar m-ati derutat d-le dan_saila = : am avut scule makita dar exista psihoza taxei vamale pt produsele din afara CE
                      va rog comentariii dupa!

                      Comentariu

                      • DanielF_67
                        Membru marcant
                        • 22.mar.2007
                        • 336

                        #12
                        BOSCH

                        Am avut Bosch si Makita si de doi ani folosesc Metabo KHE 28 KONTACT mi-a fost recomandata de cei de la BOSCH de unde am si cumparat-o si sunt foarte multumit de cum presteaza mai ales la slituri si pt dozele de aparat mi-au dat si freza pt beton.

                        Comentariu

                        • dandutz
                          Membru
                          • 17.apr.2007
                          • 192

                          #13
                          Este normal ca parerile in privinta uneltelor sa fie impartite...Daca masinile Makita sunt superioare celor BOSCH (cele albastre),diferenta intre ele este chiar asa de mare? In cazul de fata,detectorul pe care il primesti la rotopercutoarea BOSCH (separat costa peste 300RON) nu inclina balanta in favoarea acestei masini?
                          Important ptentru mine este sa nu ma las pacalit de o oferta si sa cumpar o masina rea.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2348

                            #14
                            La ce model GBH 2-26 este respectiva oferta?
                            Daca ar fi sa achizitionezi Bosch, nu te uita la "ofertele" colaterale.
                            Importanta este scula, nu ce-ti da pe langa ea.

                            Comentariu

                            • dan_saila
                              Incepator
                              • 25.mar.2007
                              • 74

                              #15
                              In general trebuie evitate ofertele care dau ceva "moka"pe langa.
                              Argument : ati vazut un produs foarte bun scos la promotie in afara perioadei de promovare la intrarea pe piata ?
                              Era vorba de makita vs bosch, metabo e foarte buna si ea , si raportul pret calitate extraordinar !
                              Exista vorba ignorata de majoritatea (si de mine pana nu de mult ) suntem prea saraci sa luam lucruri ieftine !
                              Un produs mai scump, luat dintr-un loc de incredere, de obicei "face banul"; si de cele mai multe ori, un produs folosit de cei care lucreaza intens si il folosesc peste "fortele "acestuia este cel care intr-un regim "normal" va tine ani intregi fara nici o problema.

                              Comentariu

                              Procesare...