Totul despre tencuire

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • scub60
    Incepator
    • 07.iun.2007
    • 18

    Totul despre tencuire

    Vreau sa devin un mic mester si sa-mi tencuiesc prin interior camerele.
    Din informatiile ce le-am cules pana acum, am aflat ca se da sprent (amorsa), rasol si tencuiala finala.
    Nu am gasit deloc un ghid cum se face si vreau, daca se poate si e cineva disponibil, sa-mi scrie un ghid cat mai exact cu putinta: cum se prepara amorsa cum se da, la ce interval, care e treaba cu rasolul, cu "stalpisorii" - de care am auzit ca se pun pentru stabilitate, si alte mici indrumari.
    Mentionez ca am instrumentele necesare pentru tencuire, dar nu stiu operatiunile cronologice si cum se face.
    Casuta e o combinatie intre caramida si BCA.
    Am timp suficient si as vrea sa ma implic in operatiunea aceasta dupa ce voi face instalatia electrica.

    In speranta ca cineva imi va raspune cu sfaturi concrete, va multumesc si astept!
    Have a nice day!
    Ultima editare de Admin.MC; 26.iul.2013, 22:24. Motiv: corectare
    Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca
  • scub60
    Incepator
    • 07.iun.2007
    • 18

    #2
    M-am documentat intre timp si sintetizand informatiile primite de la prieteni am ajuns la urmatoarele concluzii (multumesc in mod deosebit lui danhome_52 - de pe acest forum):

    TENCUIREA PERETILOR
    ETAPA I: PREGATIREA PERETILOR
    •  se verifica starea peretilor cat sunt de drepti , si pe alocuri unde se poate se curate de bucatile de beton sau mortar iesite proieminent;
       cu un burete si apa se curate peretii pentru inlaturarea prafului;
       se curate suprafata de jos prin maturare , astfel incat mortarul ce pica din operatiunea de tencuire sa poata fi refolosit;
    ETAPA II: MONTAREA STALPISORILOR DE GHIDARE
    •  scopul este ca sa permita meseriasului sa tencuiasca un perete fara denivelari si sa sustina mortarul o mica perioada de timp pentru a permite prinderea lui pe perete , si planeitatea peretilor sa fie ok;
       se pot folosi bare metalice cu bolturi ascutite sudate in partea de sus si de jos , pentru a putea fi fixate in perete sau stacheti lungi de lemn perfect drepti cat inaltimea peretelui;
       se monteaza barele metalice (sau stachetii perfect drepti) pe perete incepand din extremitati asezati cu ajutorul bolobocului si fixate bine, apoi intre extremitati se intinde o sfoara subtire prinsa in cuie in exteriorul barelor pentru ghidaj , astfel ca si ceilalti stalpisori sa vina la acelasi nivel cu cei din extremitati , apoi se monteaza si ceilalti stalpisori la interval de 80-90 cm; (la un perete cu inaltimea de 2,5 m poti pune sfoara la 0,7 -1,4 si la 2,1 m
       in extremitati , se vor fixa la 25-30 cm de zid , pentru a permite miscari stanga –dreapta cu ajutorul dreptarului, sprijinit pe stalpisor;
       planeitatea se regleaza prin adaousuri (aripioare din lemn) in punctual de fixare al stalpului (sipcului) in apropierea cuiului batut (daca e vorba de sipc ca stalpisor sau boltului infipt in perete daca stalpisorul este bara metalica);
       Se verifica cu ajutorul bolobocului verticalitatea tuturor stalpisorilor;
       trebuie fixate cat mai rigid pe perete dar astfel incat sa poata fi scoase usor , dat fiind ca vor fi prinse in tencuiala;
       daca se vor folosii sipci din lemn , la fel ei se vor prinde cu ajutorul cuielor in perete;
       se pot folosi si bare metalice ce se folosesc la sape;
       daca dupa reglaj crezi ca sunt flexibili intre prinderi (va trebui sa glisezi cu dreptarul pe ei) poti sa-i rigidizezi cu ghips din loc in loc dar nu in cantitate mare;
       pentru strat gros de tencuiala se folosesc stalpisori trapez cu baza mica prinsa inspre perete;
       stalpisorii vor fi cat inaltimea peretelui si se vor regla functie de planeitatea peretilor dar nu mai putin de 1 cm pentru stratul de tencuiala ;
    ETAPA III: AMORSAREA PERETELUI
    •  scopul este micsorarea puterii de absorbtie care la BCA este foarte mare;
       pentru BCA se folosea inainte doar apa pentru inlaturarea prafului acum fiind atatea feluri de amorse pentru perete e bine a fie folosita una chiar si cea mai ieftina diluata ½ cu apa;
       se poate folosii si aracet diluat in apa;
       se gaseste amorsa sub denumirea de adeziv A sau B in functie de consistenta , si cu o cutie de 0,5 l faci 20 l de preparat;
       cu ajutorul unei bidinele se da pe perete;
       se va usca destul de repede , si se poate trece la etapa urmatoare;
    ETAPA IV: SE DA SPRENTUL (STROPUL)
    •  scopul este acela de a creea aderenta necesara ca mortarul sa se prinda de perete
       se pregateste materialul:
      - intr-un recipient mai mare se prepara un lapte de var (var stins cu apa ), nu se va face precum smantana ci mai subtire; se va strecura sa fie eliminati eventualii bolovani ce sunt prezenti in varul stins;
      - in el se dizolva un cancioc de ciment (la 1 roaba preparata) pentru a asigura consistenta si taria necesara , apoi se adauga nisip cate putin ,pana ajunge sa curga usor din cancioc ( cimentul intareste mai bine compozitia , tencuiala fiind mult mai rezistenta la socuri si umezeala);
      - foarte important : pentru placaje ceramice (faianta gresie) cimentul este obligatoriu in doza mai mare;
      - daca se foloseste var praf la saci , acesta va trebuii (laptele de var) preparat de seara , adica se pune varul intr-un butoi si se lasa sa se aseze , fara a se mesteca in el pana a doua zi;
       cu un cancioc sau o maturica se stropeste tot peretele si se lasa pana se usuca apoi se poate incepe tencuirea propriuzisa;
       dupa ce se va usca (uscare completa), se poate trece la etapa urmatoare;
    ETAPA V: TENCUIREA
    •  scule necesare: drisca de lemn , dreptar de 1 m lungime ( ideal este una din aluminiu , de care tencuiala se prinde mai greu) ,mistrie;
       felul mortarului il stabilesti functie de finisarea ulterioara a peretelui , deoarece pentru placarea cu faianta e bine a fie mai bogat in ciment;
       inainte de tencuirea propriuzisa , trebuie sa umpli toate rosturile dintre caramizi (BCA) si eventualele colturi rupte sau sparte , este deosebit de important acest fapt , pentru a nu aparea fisuri in zona golurilor;
       dealungul stalpisorilor se da un rand de mortar incepand de jos in sus pentru stabilitatea stalpisorilor , astfel ca mortarul sa intre si sub stalpisori pe cat posibil
       se tencuieste incepand de jos de la inaltimea de 10-15 cm orizontal cate un rand de mistrii , se incarca 2-3 randuri apoi cu ajutorul dreptarului de 1 m lungime de jos in sus , sprijinit pe stalpisori si cu o apasare usoara si prin miscari stanga-dreapta putin inclinat , se aduce la nivel cu stalpisorii , mortarul dintre ei;
    ETAPA VI: FINISAREA
    •  ca strat de finisaj , inainte de a da cu gled, se poate finisa cu un tinch care e mai ieftin decat gledul;
       pe un perete tencuit nu mai trebuie amorsa , dar tencuiala trebuie sa fie bine uscata pentru a nu aparea fisuri in stratul de glet;
       se va folosi drisca din spuma.
    Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Precizari :
      -suprafetele de BCA sau de blocuri ceramice se umezesc inainte de amorsare
      -pe suprafele de beton este obligatoriu aplicarea stratului de sprit cu cel putin 24 ore de tencuiere
      -consistenta spritului este fluida, din lapte de ciment cu un redus adaos de nisip (fara var).
      Cu stima.

      Comentariu

      • scub60
        Incepator
        • 07.iun.2007
        • 18

        #4
        -multumesc dom' maistru am sa tin cont cand ajung in zone unde am beton; oricum la tavane nu-mi bag nasul ca sigur nu-mi iese, ele sunt pergect drepte , am sa caut solutii de placare cu .... ce oi gasii prin comert.
        - am o intrebare: dupa tencuire , cu ce [produs imi recomandati sa fac finisaj? am vazut undeva ca dadeau cu un material alb , apoi il finisau cu smirghel
        sa scuzati termenii folositi de mine , nu sunt meserias dar incerc sa devin , sa-mi fac singur o parte din lucrari , iar acolo unde e ... groasa , chem o persoana specializata.
        Multumesc pentru raspuns!
        Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Nu am retinut pe ce zidarie doriti sa tencuiti ?
          Daca este zidarie de caramida nu este necesara aplicarea stratului de sprit ci dupa umezirea zidariei se aplica direct stratul de grund de max.2 cm grosime.

          Probabil au aplicat un tinci din ciment alb sau un glet de ipsos.
          Cu stima.

          Comentariu

          • scub60
            Incepator
            • 07.iun.2007
            • 18

            #6
            - pe pereti de bca si caramida ( peretii interiori sunt din bca)
            - mai am o intrebare dom' maistru: compozitia mortarului cum o fac ? in procente sau cum stiti sa-mi ziceti . detaliati putin despre compozitia materialului
            multumesc mult!
            Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Ce marca de mortar aveti in proiect ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • scub60
                Incepator
                • 07.iun.2007
                • 18

                #8
                - mortar "clasic" , am var stins la groapa , nisip curat de rau de munte , si ciment normal; ma interesa proportiile in care combin materialele in betoniera pentru obtinerea mortarului astfel incat sa fie .. cum trebuie , sa se prinda pe perete , adica vreau sa stiu cate parti de nisip , var si ciment pun;
                multumesc inca odata pt raspunsurile dvs.
                Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Reteta M25T:
                  -1 parte ciment
                  -1 parte var pasta
                  -6,5 parti nisip

                  Varul pasta din groapa de var trebuie sa aibe o vechime minima de 6 luni.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • scub60
                    Incepator
                    • 07.iun.2007
                    • 18

                    #10
                    - da varul este foarte vechi, cativa ani 7-9 dar am si la saci ,cumparat , tot stins .
                    - in saptamana ce urmeaza incerc sa vad ce iese, am montat deja "stalpisorii" ( bare netalice de 2,5 m cu bolturi lungi sudate in partea de sus si da jos , si care se infig in perete) , lucrez cu betoniera <la picior> ... "eu centrez, eu dau cu capu" (vin si cu ceva foto daca-mi iese)
                    multam de raspuns!
                    Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Daca utilizati var praf deshidratat din saci, puneti continutul la hidratare cu cel putin 24 ore inainte de utilizare.
                      Indepartati ghidajele (stalpisorii) imediat dupa ce ati tencuit in apropierea lor pentru ca straturile alaturate de tencuiala sa faca priza una cu alta.

                      P.S. -mi-e dor de butonul "EDIT".
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • scub60
                        Incepator
                        • 07.iun.2007
                        • 18

                        #12
                        Am reusit sa tencuiesc un perete .
                        Atasez o foto de pe parcursul executiei.

                        Cu stima Maistrul Scub .
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tencuire_pereti_137.jpg 
Afișări:	9889 
Mărime:	35,9 KB 
ID:	588647
                        Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          Se vad fisuri in tencuiala.
                          Nu ati driscuit tencuiala dupa aprox 1 ora dupa aplicare ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • scub60
                            Incepator
                            • 07.iun.2007
                            • 18

                            #14
                            Asa este , au aparut mici fisuri , nu am stiut de operatia de driscuire, am pus chestia asta pe seama caldurii. Dar dupa stratul de tinci cred ca totul va fi ok .
                            O zi buna !
                            Multumesc la toti pt ajutor , nu vreau sa construiesc ca

                            Comentariu

                            • Moldovan Vasile Dan
                              Membru Marcant
                              • 15.nov.2006
                              • 420

                              #15
                              trebuia sa incepi cu tavanul pt.ca acuma o sa stropesti peretii.
                              tencuirea tavanului iti cere indemanare asa ca va sugerez sa-l faceti cu gipscarton(cum am facut si eu) sau daca vrei neaparat sa tencuiesti tavanul merge cu un spritz+un tinci mai gros si bogat in liant(var) dupa care driscuiesti.
                              atentie ;tinciul trebuie facut din nisip cu granulatie mica(max.1mm) si mai bgat in liant decat stratul de tencuiala.

                              Comentariu

                              Procesare...