+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 107 1231151101 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 1061

Subiect: Turnare sapa

Turnare sapa

Am turnat sapa de egalizare acum 45 zile si am constatat ca in unele locuri sa "placat" cum spun constructorii. Peste sapa urmeaza sa se monteze parchet, dar asa cum spuneam, in unele locuri sapa suna a gol. Ce sa fac? Sa sparg zonele deteriorate si sa torn alta sapa, sau se poate pune parchetul asa cum este sapa acum, fara sa apara probleme ulterior. Nu exista riscul ca in timp acele bucati sa se macine si parchetul sa inceapa sa scartiie? Cam in cat timp se usuca o sapa de 8 cm? Deoarece montez parchet de stejar masiv am fost avertizat ca sapa trebuie sa fie bine uscata pentru ca altfel trage. Va multumesc anticipat!

turnare sapa

Trebuie partile care suna a gol scoase si facute reparatii cu un mortar special de reparatii (ex.: Nivorapid de la Mapei), iar sapa trebuie masurata cu un higrometru special pentru sape!!! Nu se poate spune exact cam in cate saptamani sapa poate sa aiba o umiditate sub 2,5% deoarece la uscarea ei contribuie mai multi factori gen: ventilatie, temperatura, grosime etc. Cei care iti monteaza parchetul nu au higrometru de sapa? Si ai mare grija si la alegerea materialelor de montaj!

turnat sapa

De curand am turnat sapa fina obisnuita. Meseriasul a facut stalpisor de ghidaj cu 2 zile inainte de a turna sapa propriu-zisa. si am impresia ca s-a tras sapa si este diferenta de nivel .
    - cat este diferenta acceptabila?
    - si as mai vrea sa stiu cat de fina sau dreapata trebuie sa fie sapa, pentru ca pare cam plina de denivelari de la urma indreptarului.
    - ultima chestiune. se poate corecta cu drisca zimtata metalica sau e nevoie de utilaje gen "elicopter"?
    incerc sa aflu informatii corecte despre finisarea interiorului casei mele

sapa autonivelanta

Este foarte gresit cum a procedat acel "meserias". Acum trebuie lasat ca sapa se matureze (aproximativ 28 zile) si, dupa acea, luate masuri de reparare a crapaturilor.

Dupa efectuarea reparatiilor in functie de stratul de finisaj se poate turna o sapa autonivelanta daca se monteaza parchet sau se poate monta gresie.

turnare sapa

Trebuie sa torn sapa intr-o camera peste beton (de ~10cm grosime) si am la dispozitie cam 2 cm, in unele locuri mai putin ~1.5 cm. Este problema daca o torn in grosimea aceasta (am inteles ca ar trebui sa fie mai groasa de 3 cm)? Daca da, ce alternative am?

Peste sapa va mai fi o sapa autonivelanta de ~0.5 cm si apoi parchet. Cat timp trebuie sa las betonul pana la turnarea sapei? Cat timp trebuie sa las sapa pana la montarea parchetului?

Multumesc anticipat!

Daca am de turnat o sapa de egalizare in baie, pe o suprafata de aprox 5 mp, cam cate zile trebuie lasata aceasta sapa inainte de a turna sapa autonivelanta? apoi cat trebuie lasata sapa autonivelanta inainte de a continua cu finisajele? Multumesc!

Daca turnati sapa de egalizare perfect nivelat nu mai aveti nevoie de sapa autonivelanta si dupa cca. 28 zile puteti monta finisajul pardoselii.

pret turnat sapa

Imi poate oferi cineva un pret de bun simt pentru turnat sapa (pret fara TVA si alte taxe)

asta implica:
    *pus polistiren extrudat pentru izolatie
    *turnat sapa 5 cm armata cu plasa 20/20

grosimea sapei

Grosimea sapei cred ca nu o stabilesti dinainte, ci dupa ce se ia nivelul!!!
    Recomandarea mea este sa cauti pe cineva priceput chiar daca costa mai mult, dar care iti scoate o suprafata perfect plana, peste care aplici direct finisajul ulterior dupa uscare.
    La CJ de exemplu pt. asa ceva pretul este undeva la 12-15 Ron m/p

sapa

Citat Postat în original de expertparchet
    La CJ de exemplu pt. asa ceva pretul este undeva la 12-15 Ron m/p
    Manopera?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Turnare sapa autonivelanta
    De Marius Valeanu în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 276
    Ultimul post: 15.10.2013, 19:57
  2. Turnare sapa peste izolatie termica
    De dbe în forumul Termoizolatii
    Răspunsuri: 56
    Ultimul post: 11.03.2013, 17:55
  3. Gletuire si turnare sapa in casa pe lemn
    De cristi.hz în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 29.10.2011, 08:02
  4. Turnare ciment
    De alinutza82 în forumul General
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 25.05.2010, 09:48
  5. Turnare pardoseala
    De florinalbu în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 17.03.2009, 12:27

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii