Centrala termica pt casa la tara, sfaturi, idei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • draku
    Membru marcant
    • 12.mar.2007
    • 343

    Centrala termica pt casa la tara, sfaturi, idei

    Am nevoie de cateva sfaturi amenajarea unui sistem de incalzire pt o casa la tara. Casa este veche, din paianta si are incalzire clasica, cu sobe.
    Este locuita permanent de 2 persoane, in principal camerele 1, 2 si dependintele.
    Vreau sa instalez un cazan pe lemne Junkers Supraclass K20S, boiler pt ACM si calorifere tip vechi, de fonta (pe care deja le am, recuperate).
    Ar trebui construita o camera tehnica si m-am gandit sa o pozitionez ca in figura (cea desenata cu rosu), sa aiba acces pe afara pt alimentarea zilnica cu combustibil si prin casa pt functionarea curenta a cazanului.
    As vrea sa stiu daca este buna amplasarea camerei tehnice, daca acest cazan (20 kw) are puterea necesara pt a incalzi casa si a prepara ACM pe timp de iarna
    Orice alte sfaturi sunt binevenite
    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Puterea minima necesara pt. locuinta d-tra. este de min. 35 Kw.incluzind si prepararea ACM.Dar atentie la dimensionarea conductelor si a cosului de fum.

    Comentariu

    • draku
      Membru marcant
      • 12.mar.2007
      • 343

      #3
      multumesc
      legat de cosul de fum...
      am vazut o brosura cu instructiuni de instalare pentru un asemenea cazan si scria asa (printre altele): daca se utilizeaza un cos cu diametru de 150 mm, inaltimea minima este de 12 metri (!). daca se utilizeaza un cos cu diam. de 200 mm inaltimea minima este de 6 metri.
      tinant cont ca inaltimea casei (la coama acoperisului) este de aprox. 5 metri si de faptul ca acest cos va iesi prin acoperis la o inaltime de aprox. 3 metri, va arata ca un stalp de telegraf infipt in acoperis...
      lasand la o parte considerentele estetice, aceasta pozitie si inaltime a cosului va crea probleme in ce priveste rezistenta la vant si alte solicitari...
      probabil va trebui ancorat ca un cos de vapor...
      aveti ceva idei despre cum ar trebui construit acest cos? zidit? prefabricat din tabla si izolat? sau partea de jos zidita si restul din tabla?

      Comentariu

      • gogoson
        Membru Marcant
        • 14.oct.2006
        • 621

        #4
        Calculul de putere cred ca este facut gresit

        avem o suprafats de ~73 mp la o inlatime de 2.5 m => 182 mc la o putere de 60 W/mc => ~11kW pentru incalzire

        daca mai adaugi ~6-7 kw pentru acm ajungi la 18kw, deci poate o centrala de 20kw e cam la limita, dar una de 35 kw mi se pare cam mare.

        daca gresesc undeva va rog sa ma corectati.

        Comentariu

        Procesare...