Desfundare tevi canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Baloi_Adrian
    Incepator
    • 17.iun.2007
    • 2

    Desfundare tevi canalizare

    As dori sa stiu daca exista vreo substanta cu ajutorul careia sa desfund o teava de canalizare din beton in interiorul careia s-a depus namol dar fara a folosi jet de apa sub presiune.
    Va multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Cheama baietii de la regia de apa -canal si o sa vina cu masina lor speciala pentru decolmatarea-desfundarea canalizarilor.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1309

      #3
      Am o problema cu scurgere baie/bucatarie infundata.
      Teava de la bucatarie e comunca cu lavoarul de la baie, trec printr-un sifon de pardoseala si de acolo intra in 110.
      Undeva s-a format un dop, am bagat sarpele, dar se pare ca nu l-am atins.
      Mi-a recomandat cineva Mr Musculo granule active.
      A incercat careva?

      ps: tevile sunt de 50
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Puteti incerca cu substantele chimice gen Musculo insa tot sarpele este sfant daca exista un dop (par sau alte corpuri solide).

        Comentariu

        • lmaqurius
          Incepator
          • 28.mai.2009
          • 45

          #5
          Si eu asa m-am chinuit 3 ani cu sarpele, pana ce nevasta a cumparat mister musculos. De atunci nu mai am treba, cu sarpele.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Ati gasit pana la urma locul unde este amplasat sifonul?

            Buna ideea cu stetoscopul!

            Chiar exista sisteme electronice de detectare, aparate acustice de localizare pentru depistarea infiltratiilor si scurgerilor din sistemele de tevi.

            Comentariu

            • vigeak
              Membru Marcant
              • 22.oct.2007
              • 408

              #7
              nu ma aplicat-o inca.
              dar dupa sarbatori cred ca o sa o aplic!
              nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

              Comentariu

              • dummy_
                Membru Marcant
                • 16.mai.2009
                • 670

                #8
                Postat în original de Vigeak!
                uff! de doua zile trag la o scurgere executata gresit.
                nu mai merge nici cu sarpe, nici cu mister M, nici cu ciuperca de desfundat, nici cu pistol de aer (4bar)... nu mai stiu cu ce sa incerc.
                cine a facut instalatia a facut asa: a adus chiuveta de la bucatarie de la 8metri in sifonul de la baie, tot acolo a adus masina de spalat, chiuveta de la baie, cada si un sifon mic! de pardoseala. sifon care duce in sifon!!! De aici a plecat in scurgerea principala si toata tampenia asta a acoperit-o cu gresie. Acum, nu gasesc locul in care este sifonul asta mare, pentru a-l desfunda. am ciocanit, am ascultat... ultima solutie a venit de la un bun prieten, medic, el zice ca o sa-mi dea stetoscopul sa ascult sunetele facute de apa pe sub gresie. poate pana acolo mai stiti voi vre-o solutie!?!
                Daca sifonul este din metal incearca cu un detector de metale si e relativ simplu.

                Comentariu

                • vigeak
                  Membru Marcant
                  • 22.oct.2007
                  • 408

                  #9
                  Instalatia a fost facuta in urma cu 6 ani. toate materialele folosite sunt din plastic.
                  Stiu ca exista sifon metalic dar ma indoiesc ca ar mai fi folosit la instalatiile recent executate.
                  Multumesc oricum pentru sugestie. merita incercat.

                  Am reusit totusi sa "scot" ceva prin folosirea unei ciuperci de desfundat: ceva cu aspect cam de pufuleti mai mici, albe, plutesc in apa si daca le iei in mana se sfarama ajungand la consistenta sapunului, cam asa.
                  Par a fi ceva calcaros, nu stiu cum le-as putea dizolva.
                  nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #10
                    Incercati cu solutiile de desfundare a canalizarii, produse gen Starwax sau cele oferite de Bioshop.
                    Lasati sa actioneze peste noapte.

                    Comentariu

                    • vigeak
                      Membru Marcant
                      • 22.oct.2007
                      • 408

                      #11
                      acum curge... asa, se scurge incet.daca pun solutii care sa actioneze si in cursul noptii nu am sanse pentru ca se vor scurge in coloana principala, vor trece prea repede de sifon. o sa incerc si asta.
                      Multumiri.
                      nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                      Comentariu

                      • dummy_
                        Membru Marcant
                        • 16.mai.2009
                        • 670

                        #12
                        Postat în original de vigeak
                        acum curge... asa, se scurge incet.daca pun solutii care sa actioneze si in cursul noptii nu am sanse pentru ca se vor scurge in coloana principala, vor trece prea repede de sifon. o sa incerc si asta.
                        Multumiri.
                        daca se poate incearca solutia asta , eu o folosesc la desfundatul tevilor de canalizare si merge foarte bine
                        La aparatele de curatat sub presiune , impropriu denumite Wap se comercializeaza un accesoriu special pentru acest gen de lucrari , e un furtun lung de 13-18 m subtire , in capat are o sfera de metal iar in lateral niste duze prin care iese apa sub presiune , datorita acestor duze furtunul inainteaza singur pe scurgere , bineinteles cu conditia ca instalatorul sa nu fii folosit coturi la 90 de grade , apa eliminata sub presiune de duze curata peretii tevii , eu am testat sistemul pe conducte de la fi 50 in sus , nu stiu daca merge la conducte de 40 sau 32 mm , dar e mult mai eficient si usor decat cu varianta folosirii unui sarpe actionat manual sau electric

                        Comentariu

                        • vigeak
                          Membru Marcant
                          • 22.oct.2007
                          • 408

                          #13
                          teava de scurgere are diam. 50mm. Problema e ca are si un cot la 90.
                          Interesanta solutia!
                          Multumiri! voi cauta variante. ideea e ca teava mea are acum un litru de Mr. M turnat in ea si mai rau s-a infundat.
                          nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #14
                            Ce s-a mai intamplat?

                            Cred ca acel cot de 90° ar trebui inlocuit cu doua de 45° pentru a nu mai avea probleme in viitor, chiar daca acum se rezolva problema.
                            Ramane sa apreciati daca interventia poate fi realizata local, cu deranj minim pentru finisaj.

                            Comentariu

                            • allexisoro
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 03.mar.2015
                              • 4

                              #15
                              Răspuns la: Desfundare tevi canalizare

                              Am intalnit o gramada de oameni cu probleme asemanatoare care au decis sa sa incerce tot felul de solutii "minune" dar degeaba .
                              Singura solutie de a desfundare o canalizare corespunzator este cu presiune apa .

                              Comentariu

                              Procesare...