+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 64

Subiect: Gard cu policarbonat

Multumesc. Azi incep montarea ( daca nu vine furtuna pe care o tot anunta de 2 zile). Pun poze dupa ce termin.

Chiar va rugam sa postati poze la sectiunea "DIY - Do It Yourself" pentru ca sa poata vedea si alti utilizatori ai forumului modul de montare al placilor de policarbonat pe un gard metalic.

Sunt nou pe acest forum,am tot cautat dar a fost cam singurul topic unde am gasit ce ma intereseaza...Am la casa un gard din fier forjat pe care vreau sa-l plachez pe interior cu policarbonat.Ce policarbonat imi recomandati (am observat ca exista de la 4mm la 12mm,,) si ce accesorii imi mai trebuie?

Problema ar fi modul de fixare pe gardul de fier forjat pentru ca nu poti da gauri in el.

Accesoriile pentru placi le poti vedea in foto.

Ma gandesc la o prindere pe contur insa nu stiu cum este gardul tau, partea din mijloc ar trebui fixata si ea intr-un fel pentru a nu fi umflata de vant, ceva adezivi dar nu am idee deocamdata.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	accesorii_pp_812.jpg‎ 
Afișări:	5077 
Mărime:	44,5 KB
ID:		36331  

Citat Postat în original de Happyboy
    Sunt nou pe acest forum,am tot cautat dar a fost cam singurul topic unde am gasit ce ma intereseaza...Am la casa un gard din fier forjat pe care vreau sa-l plachez pe interior cu policarbonat.Ce policarbonat imi recomandati (am observat ca exista de la 4mm la 12mm,,) si ce accesorii imi mai trebuie?
    Pentru inchiderea capetelor , sa nu intre mizerie si apa se folosesc profile de capat sau de imbinare . Si citeva date si sfaturi gasiti aici
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	profile_211.jpg‎ 
Afișări:	4861 
Mărime:	6,5 KB
ID:		36332  

Multumesc pentru raspunsuri...din cate am inteles de la cei care au facut gardul s ar putea prinde cu suruburi,...o sa atasez niste poze cu un gard asemanator cu al meu...(poarta acces auto si pietonal...eu vreau sa plachez de la jumatate in jos).Mentionez ca la poarta de acces auto este pe mijloc, ca si la cea de acces pietonal o platbanda, de care ma gandeam sa prind policarbonatul...
    http://www.artofer.ro/images/porti_a...to_artofer.jpg
    http://www.artofer.ro/images/porti_a..._pietonal5.jpg

Daca se poate prinde cu suruburi atunci este ok.

Nu ai nevoie decat de suruburile de prindere, profilele sau alte accesorii nu sunt necesare.

Cred ca ar arata mai bine cu placile fumurii.

sa inteleg ca nu mi mai trebuie acele profile care se pun la capete?decat cele de imbinare daca sunt necesare....la fumuriu m am gandit si eu..

Nu cred ca ai nevoie de profile de imbinare sau de capat in cazul gardului tau.
    Profilele se utilizeaza la acoperiri, inchideri de spatii etc.

Citat Postat în original de Happyboy
    sa inteleg ca nu mi mai trebuie acele profile care se pun la capete?decat cele de imbinare daca sunt necesare....la fumuriu m am gandit si eu..
    Este nevoie de acele profile de capat cit si suruburi cu garnitura . Atentie la montaj ca policarbonatul lucreaza , se dilata si contracta deci nu trebuie foarte strins iar gaurile trebuie facute ceva mai mari sa permita miscarea. Mai cauta informatii despre policarbonat . Si eu urmeaza sa pun asa ceva si am vazut citeva lucrari jalnice asa ca studiaza bine inainte ! Pare simplu dar lucrarea e de mare impact fiind pe gardul casei !

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Hidroizolare policarbonat
    De bgd_stanescu în forumul Hidroizolatii
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 10.07.2011, 17:28
  2. Terasa policarbonat
    De m_kombi în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 05.07.2011, 21:40
  3. Prindere policarbonat
    De mihaela manciu în forumul Invelitori si Acoperisuri