Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3235

    Priza modulara

    Un exercitiu de imaginatie pentru un produs care poate fi destul de interesant, insa presupune o realizare calitativa a sistemului de blocare/deblocare cat si un spatiu pentru ingroparea ansambluluiin perete. Dilema mea e ce facem cand priza este la nivel cu peretele si dorim sa bagam doar un stecher - odata cu apasarea acestuia sistemul se va debloca si va iesi inafara, uramand ca noi sa mai facem in plus o operatie pentru reblocarea ansamblului de prize.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • olaroiu
      Membru
      • 01.feb.2009
      • 174

      pot sa realizez un BMPM din aparatura schneider?
      descarcator JT Domae Quick PF + intrerupator automat DOMAE DPNA 32A C + intrerupator diferential Domae 2P 40A 30MA...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3235

        In BMP se pun intreruptoare diferentiale de 300mA si module voltmetrice (dispozitive de protectie la supratensiuni) care sa va protejeze si de inversarea neutrului cu faza sau in cazuri de deplasare a neutrului.

        Deasemenea un BMPM ca sa fie utilizat trebuie sa respecte specificatiile tehnice ST3/2003 impuse de Electrica.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1225

          Postat în original de olaroiu
          pot sa realizez un BMPM din aparatura schneider?
          descarcator JT Domae Quick PF + intrerupator automat DOMAE DPNA 32A C + intrerupator diferential Domae 2P 40A 30MA...
          astea se pun in tablou, in BMP nu prea ai acces, este al furnizorului de energie
          diferentialul nu cred ca are rost de 40 A daca generalul este de 32 A, doar te va costa mai mult

          Comentariu

          • olaroiu
            Membru
            • 01.feb.2009
            • 174

            tot timpul cand pun o intrebare pe forum primesc raspunsuri evazive, niciodata nu am primit ceva care sa ma lamureasca, ca de ex. pune A+B+C, nu primesc ceva de genu.... nu ai voie sa pui X numa ce zice Y, bla bla bla...eu vreau sa stiu ce pot pune, deoarece electrica vine cu BMPM - ul lor, care poate are componente de slaba calitate si eu vreau sa pun schneider de ex...asta a fost intrebarea...pot face un BMPM cu componente schneider sau moeller sau nu?

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 274

              Le poti pune doar ca trebuie sa respecte cerintele lor.Spre exemplu pt monofazat poti pune siguranta in BMPM maxim de 32 A 300mA.Nu poti tu sa vii sa pui una de 40 A.La fel cu celelalte echipamente din BMPM trebuie sa fie compatibile dpdv tehnic cu ceea ce au ei deja in BMPT.
              Succes!

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1225

                Postat în original de olaroiu
                tot timpul cand pun o intrebare pe forum primesc raspunsuri evazive, niciodata nu am primit ceva care sa ma lamureasca, ca de ex. pune A+B+C, nu primesc ceva de genu.... nu ai voie sa pui X numa ce zice Y, bla bla bla...eu vreau sa stiu ce pot pune, deoarece electrica vine cu BMPM - ul lor, care poate are componente de slaba calitate si eu vreau sa pun schneider de ex...asta a fost intrebarea...pot face un BMPM cu componente schneider sau moeller sau nu?
                daca vrei ceva clar 100% de ce nu intrebi Electrica?

                aici cred ca poti afla doar pareri si trebuie luate ca atare

                eu cred ca s-a spus clar, doar tre sa intelegi, BMP este al furnizorului de energie, el pune acolo echipamente conform cu dispozitiile/regulile/protocol interne, cu contractele care le are cu furnizorii, de aceea trebuie sa vorbesti cu furnizorul de energie sa vezi daca autorizeaza ce doresti tu

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  Postat în original de olaroiu
                  tot timpul cand pun o intrebare pe forum primesc raspunsuri evazive, niciodata nu am primit ceva care sa ma lamureasca, ca de ex. pune A+B+C, nu primesc ceva de genu.... nu ai voie sa pui X numa ce zice Y, bla bla bla...eu vreau sa stiu ce pot pune, deoarece electrica vine cu BMPM - ul lor, care poate are componente de slaba calitate si eu vreau sa pun schneider de ex...asta a fost intrebarea...pot face un BMPM cu componente schneider sau moeller sau nu?
                  Iti dau eu un raspuns care sa te lamureasca. Dar pentru asta trebuie sa raspunzi la o intrebare:

                  care este curentul de scurtcircuit simetric rms calculat la BMPM?

                  Comentariu

                  • andrei_radu
                    Membru
                    • 24.mai.2008
                    • 242

                    Aceasta intrebare are mai multe raspunsuri...in functie de cei care vin sa-ti monteze BMP-ul. Pot fi de acord sa puna aparatajul tau...sau pot face pe nasoii si sa nu vrea...sa lase aceleasi aparataje comtec care sunt cum sunt...
                    In acelasi timp, poti deveni foarte "convingator" si nu numai sa accepte aparatajul care il vrei tu...ci chiar sa fie de acord sa iti puna in BMP un general mai mare decat ce se pune de obicei...dar acum depinde cum va intelegeti in "argumente".

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1048

                      Legal raspunsul este unul singur: ce a spus d_an este corect. Ca la noi functioneaza romanismele asta e altceva.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • Negulescu Corneliu
                        Membru Marcant
                        • 27.iun.2004
                        • 850

                        Ca sa nu mai deschid alt topic si pentru ca poate fi interesant chiar pentru autorul acestuia sau pt. cei ce-l urmaresc : exista (si unde) niste repere cu ajutorul carora sa fac derivatii de circuit electric ? Adica vin pana intr-o doza cu un fir si vreau sa plec din el cu doua (sau mai multe) fire. Dar nu legatura cositorita ! Ceva gen reperele de conectare a lustrelor, cu suruburi sau altfel, doar ca alea au o intrare si DOAR o iesire. Daca sunt pe aratura, in sensul ca s-a mai discutat dar nu am gasit eu, sa fiu adus pe drum.
                        Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1225

                          exista conectori rapizi cu o intrare/mai multe iesiri

                          cu surub, care-mi dau mai multa incredere, de genul o intrare/mai multe iesiri nu cunosc pentru doza de legatura, doar banala regleta o intrare/iesire, diam mai mare, conform cu cati conductori vrei sa legi, capatul dezizolat mai lung sa poata fi prins de ambele suruburi intrare/iesire

                          conector de capat, acelasi principiu, doar ca are un singur orificiu intrarea/iesirile

                          legrand are o regleta un pic mai apropiata de scopul propus in sensul ca orificiul (comun intrare/iesiri) este mai mare in inaltime, adica nu-i rotund ca la regleta/conector de capat, este dreptunghiular oferind o strangere mai eficienta

                          alte aplicatii o intrare/mai multe iesiri sunt accesoriile pentru tablou electric: bara neutru/neutru protectie, nu stiu daca se pot cumpara separat

                          toate accesoriile acestea se gasesc la magazinele de material electric

                          Comentariu

                          • electricman
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2009
                            • 692

                            Postat în original de olaroiu
                            pot sa realizez un BMPM din aparatura schneider?
                            descarcator JT Domae Quick PF + intrerupator automat DOMAE DPNA 32A C + intrerupator diferential Domae 2P 40A 30MA...
                            Nu.
                            Pune acea sparatura in tabloul tau.
                            Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                            Comentariu

                            • liviu2004
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2007
                              • 508

                              Conector rapid.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Negulescu Corneliu
                                Membru Marcant
                                • 27.iun.2004
                                • 850

                                Saru' manaaa ! Unde ? Ce fac reperele alea rosii ? Sunt un fel de parghii de presare a conductorilor introdusi in orificii ? Ce diametre se pot utiliza ?
                                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                                Comentariu

                                Procesare...