Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ixus
    Membru
    • 05.feb.2012
    • 127

    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de RaspoElectric
    Nu e gresit.
    Atat ca e vorba de cupru la 3x6(CYABY 3X6).Nu aluminiu.Pt ca aluminiu cu 3x6 nu exista in comert decat la comanda.
    CYABY=conductoare de cupru cu manta metalica ACYABY=conductoare de aluminiu cu manta metalica.
    La traseu de 15 metri,3x6 e OK pt coloana monofazica.
    Daca vreodata veti trece pe trifazic,va trebui sa-l schimbati cu CYABY 5x6 mmp
    Cu respect ... Ovi
    Corect, negasind de cupru 3x6 am luat 4x6 CYABY si exact 15 m
    Multumesc ,

    Comentariu

    • hot
      Membru
      • 12.nov.2010
      • 196

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de raducu_ilie
      Pana la 6,5 kW. Caz in care un acyaby 2x10 sau 2x16 este mai mult decat necesar.
      Doar 2(doua)fire sunt suficiente,intreb si eu ca observ în cazul colegului acesta a luat conductorul cu mai multe fire.
      merg ca melcul cu casa dupa mine

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Doar doua sunt suficiente (Faza si Nul). Eu am recomandat aluminiul ptr ca dpdv al costurilor se poate cumpara mai usor. Dl de mai sus nu a gasit cablul necesar si a trecut la urmatorul cablu disponibil.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • ixus
          Membru
          • 05.feb.2012
          • 127

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de raducu_ilie
          Doar doua sunt suficiente (Faza si Nul). Eu am recomandat aluminiul ptr ca dpdv al costurilor se poate cumpara mai usor. Dl de mai sus nu a gasit cablul necesar si a trecut la urmatorul cablu disponibil.
          Corect, cablul CYABY - F 4x6mmp a costat 15 lei/m (Brico......)

          Comentariu

          • hot
            Membru
            • 12.nov.2010
            • 196

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Va multumesc,perioada urmatoare voi face un drum la Suceava pentru a face cumparaturi.
            merg ca melcul cu casa dupa mine

            Comentariu

            • velles2003
              Incepator
              • 19.feb.2012
              • 1

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              cam multa risipa de material e parerea mea..

              Postat în original de RaspoElectric
              AICI descriam cum se realizeaza impamantarea la o constructie noua.Am avut recent de executat o centura de impamantare la o hala de 60/25 m (din pacate cu fundatia turnata),si am facut un perimetru (in nteriorul halei unde urma sa fie turnata placa de beton,pt ca in exterior nu mai aveam acces)din 170 ml platbanda OL-ZA 35/4 conectati la fiecare stalp si 12 tarusi suplimentari in cele 4 colturi si cate 3 pe laturile mari,si 2 intermediari pe laturile mici,la care voi mai conecta si paratraznetul la care ii voi face inca o impamantare aditionala "laba de gasca" cu 4 tarusi in zona unde coboara la sol,cuplata cu bareta de echipotentializare cu stalpul halei.Ce valoare am scos la impamantare.......las poza sa vorbeasca de la sine.
              Cu respect ... Ovi
              [ATTACH=CONFIG]70695[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]70694[/ATTACH]

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de velles2003
                cam multa risipa de material e parerea mea..
                Intre parerea dvs si normativ e diferenta enorma.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de velles2003
                  cam multa risipa de material e parerea mea..
                  Va recomand sa cititi si sa aprofundati i7/2011 de la cap.
                  6.2.3.10 pana la 6.3 unde e tratat acest subiect.
                  CU respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • hot
                    Membru
                    • 12.nov.2010
                    • 196

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Ieri au fost cei de la eon si au zis ca e gata avizul,saptamana viitoare voi putea face bransarea(functie si de vreme).Cu cel de la eon era in masina si un autorizat care mi-a spus ca ma costa 700 lei bransarea(el trebuie doar sa treaca cablul de curent printr-un tub ingropat in pamant pus de mine cand am facut racordarea la apa)si 350 lei contorul.Va folosi cablu 2x16 tot el trebuind sa faca si priza de pamant la casa*(asta mai costa undeva la 200 lei dupa spusele lui).A spus ca el poate face rost de cablu 2x16 cu pretul de 6,5 lei.Astazi voi mai suna pe cineva care este autorizat eon sa vad ce preturi imi da si acesta.E bun pretul de 6,5 lei m pentru cablul respectiv se merita sa caut eu pot gasi mai ieftin de atat.Va multumesc.
                    merg ca melcul cu casa dupa mine

                    Comentariu

                    • alinlink
                      Incepator
                      • 08.dec.2012
                      • 9

                      Instalatie electrica casa noua

                      Am o casa in constructie pe structura de lemn. Pe interiorul peretilor este bagata vata minerala. Am o nelamurire la unul din tablourile electrice din casa. Electricianul care a facut lucrarea mi-a lasat pe partea de sus a tabloului unde intra firele electrice un loc gol prin care se vede vata minerala. Distanta dintre sigurante,fire si vata este de doar 4-5 cm. Electricianul mi-a zis ca nu este nici un risc sa ia foc vata minerala din caza unui scurt in padou sau ceva de genul.
                      Intrebarea mea pentru voi....gaura aceea trebuie izolata intr-un fel? Este vreun risc sa ia foc vata minera din cauza unui scurt in panoul de sigurante? Ma gandesc sa nu risc si sa-l pun pe instalator sa-mi izoleze .

                      In casa sunt 2 panouri , unul la parter si altul la etaj si mai este unul afara la gard(cel principal).

                      O sa atasez 2 poze cu panoul.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled-1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	379,9 KB 
ID:	606863Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC03274.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	232,9 KB 
ID:	606864

                      Multumesc!

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        Răspuns la: Instalatie electrica casa noua

                        cel care a facut aceasta lucrare este electrician autorizat? nu as putea sa cred asta...
                        totul trebuia montat in tuburi flexibile metalice...

                        Comentariu

                        • alinlink
                          Incepator
                          • 08.dec.2012
                          • 9

                          Răspuns la: Instalatie electrica casa noua

                          Postat în original de Seni
                          cel care a facut aceasta lucrare este electrician autorizat? nu as putea sa cred asta...
                          totul trebuia montat in tuburi flexibile metalice...
                          Sincer nu stiu daca este pentru ca de lucrare s-a ocupat un constructor care a garantat lucrarea. Cablurile nu sunt bagate pe tuburi metalice ci pe acele protectii de culoare verde.

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3481

                            Răspuns la: Instalatie electrica casa noua

                            cum a garantat? certificat de garantie?

                            Comentariu

                            • alinlink
                              Incepator
                              • 08.dec.2012
                              • 9

                              Răspuns la: Instalatie electrica casa noua

                              Postat în original de Seni
                              cum a garantat? certificat de garantie?
                              prin contract

                              Comentariu

                              • Vivio
                                Incepator
                                • 08.dec.2012
                                • 8

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Salutare tuturor,

                                Doresc sa refac integral instalatia electrica a unui apartament cu 2 camere si sper ca am ales thread-ul potrivit.

                                Am facut o impartire a circuitelor, dar parca am fost prea darnic, caci imi ies multe trasee.

                                Va puteti arunca un ochi, va rog?

                                1. Circuit iluminat general - 10A, 2x1,5mm^2 (iluminat)
                                2. Circuit centrala termica + senzor gaze - 10A 3 x 2,5mm^2 (bucatarie)
                                3. Circuit masina de spalat + (posibil mas spalat vase) - 20A 3 x 2,5mm^2 (bucatarie)
                                4. Circuit electrocasnice - 20A 3 x 2,5mm^2 (bucatarie)

                                5. Circuit sufragerie - 20A 3 x 2,5mm^2 (sufragerie)
                                6. Circuit aer conditionat - 16A 3 x 2,5mm^2 (sufragerie)

                                7. Circuit dormitor - 20A 3 x 2,5mm^2 (dormitor)
                                8. Circuit aer conditionat - 16A 3 x 2,5mm^2 (dormitor)

                                9. Circuit baie - 16A 3 x 2,5mm^2 (baie)
                                10. Circuit hol (frigider + UPS + router) - 16A 3 x 2,5mm^2 (hol)

                                Siguranta generala: diferentiala 25A/30mA, restul magneto-termice.

                                Cablurile sunt monofilare, trase prin tub PVC ce are copex la capete cand e nevoie de unghi la 90°, aparatajul fiind unul modular.

                                Ca nedumeriri mai am urmatoarele:

                                Nu sunt sigur daca sa cositoresc sau sa folosesc cuplelele elastice tip wago la prinderile din dozele de distributie.

                                In perimetrul baii pot pune o priza cu capac sau ma limitez a posta una la intarea din baie?

                                Cablurile de net/TV la ce distanta este indicat a fi montate fata de circuitele de alimentare?


                                Cele bune!
                                Toate cele bune!

                                Comentariu

                                Procesare...