Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • JMF
    Incepator
    • 08.nov.2006
    • 96

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Am reusit sa le curbez cat de cat ok. Pe ultimele le-am facut mai bine dupa ca am prins putina experienta Nu am gasit arc (decat exterior si nu incapea tubul in el) dar am vazut (pe net) ca exista. Am folosit un cablu care era cu vre-o 2mm mai mic decat diametrul interior al tubului (am mai pus din loc in loc cateva spiere de bada de izolat sa intre cat mai ermetic). Sigur cu arc ar fi iesit mai bine. Multumesc frumos de ajutor.
    Ce am observat eu e ca la tuburile gewiss mi-au iesit cel mai bine curbele (am avut cateva si no name care se cutau imedit, nu am reusit sa le folosesc la curbe) si am avut doua ceva firma austriaca cu mufa cu tot la un capat (luate de la Baumax, mai scumpe decat Gewiss-ul) care s-au topit/fisurat cumva, foarte ciudat. Poate nu am stiut eu cum sa fac ca pareau de calitate asa la mana...
    Am atasat si doua poze (nu sunt calitattive ca le-am facut cu telefonul dar cat de cat se vede). Am un coaxil si un UTP (ambele de 6.9mm pe exterior UG6 si CAT6). Au trecut usor si de curbele mele .
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • poolonik
      Membru marcant
      • 18.nov.2006
      • 349

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      As dori si eu o parere in cazul schitei atasate .Cum este mai bine sa merg pe sistemul clasic prezentat in schita sau cu releu ?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • uceniculgica
        Membru Marcant
        • 10.ian.2013
        • 572

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Postat în original de poolonik
        As dori si eu o parere in cazul schitei atasate .Cum este mai bine sa merg pe sistemul clasic prezentat in schita sau cu releu ?
        dupa parerea mea intre cele 2 sisteme in cazul tau binele se reduce la costuri, montajul cu releu este mai avantajos in cazul in care se doreste mai multe puncte de comanda (decat 2) si lungimea circuitului este mare, costul releului fiind mai mic decat costul conductorului in plus si al(e) intrerupatorului(arelor) cruce

        de asemenea trebuie vazut cat costa un intrerupator cap scara montaj clasic versus cu revenire in cazul montajului cu releu

        Comentariu

        • poolonik
          Membru marcant
          • 18.nov.2006
          • 349

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          referitor la preturi ,am luat aceiasi marca pentru referinta ,
          -intr. cap scara -20lei
          -intr. cap cruce -21lei
          -intr.cu revenire 17lei
          Acum la relee nu ma pricep am vazut ca sunt preturi de la 40 la 150 ron .
          Mai am o intrebare , unde ai 2 intrerupatoare pentru 2 zone diferite ,ce este mai util un sistem modular cu 2 module(spatiu mai mic pe perete) sau 2 intrerupatoare unu langa altu sub aceiasi rama.Trecand peste faptul cu depinde de gusturi , ma refer la usurinta in exploatare ,rezistenta in timp intre cele 2 modele sau alte "secrete" pentru cei care au experienta cu cele 2 tipuri .
          Ultima editare de poolonik; 03.feb.2013, 14:55.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Instalatia cap scara-cruce cu relee este mult mai simpla si economica . Economia este la conductor , 2 fire fata de 3-4 la cea clasica cu intrerupatoare .Un releu in Hornbach este 50 de lei ( circa ) .
            Intrerupatoarele modulare adunate mai multe , arata ca niste clape de pian si incurcarea lor va fi zilnica .
            La fiabilitate , sint intrerupatoare clasice turcesti care tin si 20 de ani , modulare care cedeaza rapid ..indiferent de marca .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 572

              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de poolonik
              referitor la preturi ,am luat aceiasi marca pentru referinta ,
              -intr. cap scara -20lei
              -intr. cap cruce -21lei
              -intr.cu revenire 17lei
              Acum la relee nu ma pricep am vazut ca sunt preturi de la 40 la 150 ron .
              Mai am o intrebare , unde ai 2 intrerupatoare pentru 2 zone diferite ,ce este mai util un sistem modular cu 2 module(spatiu mai mic pe perete) sau 2 intrerupatoare unu langa altu sub aceiasi rama.Trecand peste faptul cu depinde de gusturi , ma refer la usurinta in exploatare ,rezistenta in timp intre cele 2 modele sau alte "secrete" pentru cei care au experienta cu cele 2 tipuri .
              repet, pretul face toata diferenta, becul luminand la fel, renteaza sa optezi pentru instalatia cu releu daca pretul releului este mai mic decat pretul celui de-al treilea conductor, respectiv al treilea si al patrulea in cazul intrerupatorului cruce, pe care-l nu-l mai folosesti + pretul cap cruce

              despre relee cat si despre intrerupatoare, foloseste o marca mai cunoscuta
              eu folosesc relee pas cu pas finder seria 27 ca-s mai ieftine, incap in doza de derivatie si fac exact ce se cere in cazul de fata, suporta si butoane luminoase, in cazul asta trebuie sa mai cumperi un modul propriu care se cupleaza pe releu

              despre intrerupatoare, exista intrerupator cap scara dublu adica 2 butoane in acelasi intrerupator, nu trebuie 2 alaturate

              parerea mea este ca in exploatare sunt cam la fel, cunosc instalatii din ambele sisteme care functioneaza fara probleme de ani buni, diferenta o face costul piesei care trebuie inlocuita

              utilizatorul obisnuit nu va nota ca beneficiaza de instalatie cu releu sau fara, becul va lumina la fel

              da o privire sa vezi diferentele intre sisteme

              Ultima editare de uceniculgica; 03.feb.2013, 20:39.

              Comentariu

              • poolonik
                Membru marcant
                • 18.nov.2006
                • 349

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Sa inteleg ca un "FINDER 27.01.8.230.0000" costa undeva pe la 26-30 lei ?
                Inteleg ca seria 27 sunt electromecanice ?Zgomotul este sesizabil/deranjant ?
                Ultima editare de poolonik; 04.feb.2013, 01:56.

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru Marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 572

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  nu stiu cat costa la tine
                  sunt electromecanice, zgomotul fiind aproximativ ca al unui intrerupator

                  de asemenea exista si relee electronice, probabil ca putin relativ mai scumpe, important este sa fie un model care se monteaza-n doza de derivatie, nu-n tablou
                  Ultima editare de uceniculgica; 04.feb.2013, 11:00.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de poolonik
                    Sa inteleg ca un "FINDER 27.01.8.230.0000" costa undeva pe la 26-30 lei ?
                    Inteleg ca seria 27 sunt electromecanice ?Zgomotul este sesizabil/deranjant ?
                    Daca apleci urechea langa releu, abea percepi zogomotul contactului. E mai slab decat click-ul unui mouse.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de poolonik
                      Sa inteleg ca un "FINDER 27.01.8.230.0000" costa undeva pe la 26-30 lei ?
                      Inteleg ca seria 27 sunt electromecanice ?Zgomotul este sesizabil/deranjant ?
                      Vezi atasamentul cu fisele tehnice ale releelor Finder

                      Hmmm... De ce n-a uploadat?

                      Comentariu

                      • poolonik
                        Membru marcant
                        • 18.nov.2006
                        • 349

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Va multumesc pentru sfaturi, fisa tehnica o am, am citit acolo si despre zgomot ca ar avea ...db dar sincer nu aveam (habar)termen de comparatie cum se aude la 1db sau la cati era scris acolo.Pt mine esential era sa spuna cineva domnule nici nu o bagi in seama sau fac POc cand apesi butonul, ceea ce am aflat desigur.Cred ca o sa 'arunc" si eu o camanda de vreo 5 bucati.
                        Este adevarat ca daca se foloseste intrerupator cu indicator luminos iar becul controlat este economic sau cu leduri nu se stinge definitiv ?

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 707

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de poolonik
                          ...
                          Este adevarat ca daca se foloseste intrerupator cu indicator luminos iar becul controlat este economic sau cu leduri nu se stinge definitiv ?
                          DA.
                          Becul economic e compus dintr-o sursa in comutatie care alimenteaza un filament in tuburile cu gaz.
                          Curentul care trece prin ledul din intr. sau beculetul cu neon,incarca condensatoarele din oscilator si neavand curent suficient sa-l aprinda se face descarcarea.
                          Astfel apare fenomenul de palpaire.
                          Daca sunt spoturi/becuri cu LED,din cauza consumului redus,curentul care trece prin ledul din intr. sau beculetul cu neon, ,sunt aprinse partial.
                          Cat despre teleruptoarele Finder,eu le folosesc de cativa ani.Sunt reduse ca volum,incap in doza de legaturi,sunt fiabile,silentioase.
                          E si varianta electronica cu/fara dimmer ,are 3 conexiuni(faza directa,impuls de faza si comanda spre bec),dar sunt conditionate de sarcina rezistiva,si costa intre 80-100 lei.
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • Ranettius
                            Membru Marcant
                            • 18.oct.2005
                            • 592

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de poolonik
                            Este adevarat ca daca se foloseste intrerupator cu indicator luminos iar becul controlat este economic sau cu leduri nu se stinge definitiv ?
                            Fara sa il contrazic pe dl. Ovi, care a raspuns tehnic, eu dau doar 2 exemple de la mine din casa:

                            1. Am avut la bucatarie becuri economice Philips, stiu ca erau cele de vreo 30W, rasucite (putere echivalenta de 130W...). In momentul cand am montat pe intrerupatorul din gama TEM un led, tot de la acelasi producator, au inceput becurile sa palpaie constant cand erau inchise.

                            Am luat apoi 2 becuri de la Osram, tot parca pe la 100-100 siceva W, cu care nu mai am probleme. Intr-adevar, cand inchid lumina, palpaie de 3-4 ori si se inchid (zic eu) total. Zic asta deoarece am avut cateva nopti fara iluminat public si era o bezna de nedescris si m-am uitat special sa vad daca palpaie ceva...

                            2. Tot asa, am pe scara alte 2 becuri economice Osram, unele de 15W parca si la fel nu am probleme cu ele si cu leduri in intrerupatoare (tot gama TEM).

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              In majoritatea cazurilor ceva se intampla, este posibil la becurile mai noi sa se ia masuri in acest sens; pana acum cam tot ce am vazut unde era lumina in intreruptor ori clipeau la un interval de 5 secunde ori era o lumina foarte slaba difuza. La LED-uri la fel intr-o locatie am fost nevoit sa scot toate ledurile din comutatoarele ca sa nu fie probleme. S-a mai discutat prin forum pe aici si era o solutie cu o rezistenta in paralel cu becul insa solutia pune ceva probleme atat de montaj cat si de alegere etc - eu nu recomand aceasta solutie pentru cineva care este mai incepator in acest domeniu.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1042

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Salutare,
                                Si la mine se intampla fenomenul ca becurile sa palpaie, desi am intrerupatoare fara led, Legrand.... Cineva mi-a spus ca ar o problema la instalatie electrica, desi aceasta e noua si configurata corect de catre un electrician autorizat (a se elimina acei dorei.... )
                                Aveti idee de ce se intampla acest lucru ?

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...