Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de gmtiby
    Salutare,
    Si la mine se intampla fenomenul ca becurile sa palpaie, desi am intrerupatoare fara led, Legrand.... ....
    Aveti idee de ce se intampla acest lucru ?

    Multumesc
    Daca sunt trasee mai lungi si becuri economice de puteri relativ mici,poate sa intre in discutie inductia.Acest fenomen l-am inatalnit la o casa unde am pus spoturi cu LED si intrerupatoare modulare Gewiss simple(fara Led).Cand era bezna spoturile erau 10-20% aprinse.Cei drept,traseele de tub erau destul de lungi(13-15 m).Daca prin tubul pe care trimiti comanda de la intrerupator spre bec si ai si o faza directa pe o portiune de tub,se prea poate sa se induca ceva,si de acolo sa apara fenomenul.
    De cativa ani cand cablez,trimit in doza de la intrerupator si nulul,ca sa leg LED-u/urie intrerupatorului/intrerupatoarelor direct la faza si nul..Ledul sau becul cu neon din intrerupator ramane aprins si cand inchizi intrerupatorul.Unde am procedat asa nu am mai avut aprindere partiala la spot/bec cu Led sau la palpaire la becurile economice.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de RaspoElectric
      Daca sunt trasee mai lungi si becuri economice de puteri relativ mici,poate sa intre in discutie inductia.Acest fenomen l-am inatalnit la o casa unde am pus spoturi cu LED si intrerupatoare modulare Gewiss simple(fara Led).Cand era bezna spoturile erau 10-20% aprinse.Cei drept,traseele de tub erau destul de lungi(13-15 m).Daca prin tubul pe care trimiti comanda de la intrerupator spre bec si ai si o faza directa pe o portiune de tub,se prea poate sa se induca ceva,si de acolo sa apara fenomenul.
      De cativa ani cand cablez,trimit in doza de la intrerupator si nulul,ca sa leg LED-u/urie intrerupatorului/intrerupatoarelor direct la faza si nul..Ledul sau becul cu neon din intrerupator ramane aprins si cand inchizi intrerupatorul.Unde am procedat asa nu am mai avut aprindere partiala la spot/bec cu Led sau la palpaire la becurile economice.
      Cu respect ... Ovi
      Multumesc pt info, nu cred ca sunt chiar 15 m, dar pe acolo pe undeva.

      Oricum, din ce am observat, dupa o perioada de timp nu se mai aprind... nu mai palpaie !

      Merci

      Comentariu

      • roby77
        Incepator
        • 08.feb.2013
        • 1

        Răspuns la: Re: instalatie electrica la casa noua

        buna ziua va cer unsfat am luat un garaj dezafectat une era si curent trifazat mam legat in tablou electric principal cu un cablu de bransament trifazat dar in tablou nu era linia de nul cablu are doar 4 fire nulu era legat la cutia tabloului lam desfacut si lam legat la un nul de la o siuranta am intre 2 faze 400v si intre faza si nul am 23p0v este corect va multumesc

        Comentariu

        • ovidasu79
          Incepator
          • 07.feb.2013
          • 4

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          referitor la mersul cu circuite din priza in priza nu este un dezavantaj.daca se strica o priza nu mai merg celelalte dar sti exact unde este defectul.schimbi priza si este ok.altfel spargi tencuiala sau dai jos lavabila sa cauti defectul intr-o doza de ramificatie in care oricum apare diferenta de temperatura si se oxideaza legaturile.daca mai ai ghinionul sa fie cositorite legaturile ori tai legaturile(din doza de ramificatie).secretul instalatiei electrice cu circuite din priza in priza este sa stii la ce o sa serveasca circuitul respectiv si sa pui un aparataj de calitate(cu dublu contact pe borna).referitor la iluminat este obligatoriu sa ai mai multe circuite pentru a nu ramane pe intuneric in caz de scurtcircuit sau alte probleme.daca este casa cu etaj este ok sa pui un tablou de sigurante si la etaj .daca va cadea o siguranta sa mergi in beci sau la parter pe intuneric sa ridici siguranta.scuze pentru interventie.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de ovidasu79
            referitor la mersul cu circuite din priza in priza nu este un dezavantaj.daca se strica o priza nu mai merg celelalte dar sti exact unde este defectul.schimbi priza si este ok.altfel spargi tencuiala sau dai jos lavabila sa cauti defectul intr-o doza de ramificatie in care oricum apare diferenta de temperatura si se oxideaza legaturile.daca mai ai ghinionul sa fie cositorite legaturile ori tai legaturile(din doza de ramificatie).secretul instalatiei electrice cu circuite din priza in priza este sa stii la ce o sa serveasca circuitul respectiv si sa pui un aparataj de calitate(cu dublu contact pe borna).referitor la iluminat este obligatoriu sa ai mai multe circuite pentru a nu ramane pe intuneric in caz de scurtcircuit sau alte probleme.daca este casa cu etaj este ok sa pui un tablou de sigurante si la etaj .daca va cadea o siguranta sa mergi in beci sau la parter pe intuneric sa ridici siguranta.scuze pentru interventie.
            N-am inteles rostul acestui post. De ce trebuie sa tai legaturile cositorite din doze? Ai momente cand iti vine sa pui mana pe patent si sa tai tot ce prinzi?
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • IancuMIC
              Membru
              • 27.ian.2013
              • 276

              Răspuns la: Re: instalatie electrica la casa noua

              Postat în original de roby77
              buna ziua va cer unsfat am luat un garaj dezafectat une era si curent trifazat mam legat in tablou electric principal cu un cablu de bransament trifazat dar in tablou nu era linia de nul cablu are doar 4 fire nulu era legat la cutia tabloului lam desfacut si lam legat la un nul de la o siuranta am intre 2 faze 400v si intre faza si nul am 23p0v este corect va multumesc
              E musai sa folosesti DOAR o singura faza pentru iluminat, prize.
              Daca folosesti cel putin doua faze cu nul comun, pentru alimentarea unor consumatori NU se de trece nulul prin siguranta; in caz de intrerupere a circuitului de nul vei avea ~400v la consumatorii monofazati.

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Postat în original de gmtiby
                Multumesc pt info, nu cred ca sunt chiar 15 m, dar pe acolo pe undeva.

                Oricum, din ce am observat, dupa o perioada de timp nu se mai aprind... nu mai palpaie !

                Merci
                S-ar putea sa fie chinezarii becurile astea.
                Ex. Eu am becuri economice de 24W/230V la distante mai mari de 20m, dar nu am astfel de probleme.
                De ce sa vb prostii m-a costat ceva aproape cat un bec LED (cam 20 euro/buc)
                Deci... no comment.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Re: instalatie electrica la casa noua

                  Cel mai corect, pui ca siguranta generala o tetrapolara 3F+N, iar dupa aceea te ramifici pe iluminat si pe prize cu F+N si nu mai ai probleme.

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Da, ok, la banii astia e altceva
                    Merci

                    Comentariu

                    • bogdanfnf`
                      Membru marcant
                      • 26.dec.2007
                      • 623

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      VA salut ,

                      Am o nelamurire si poate ma luminati dumneavoastra , din BMP pana in tabloul de sigurante din casa s-a montat un cablu de 3x4 mm , brasamentul este monofazat cu siguranta diferentiala de 32A .
                      Intrebarea este : sectiunea este destul de buna sau este subdimensionat cablul ?

                      Multumesc
                      Ultima editare de bogdanfnf`; 12.feb.2013, 09:41.

                      Comentariu

                      • bmcatalin
                        Incepator
                        • 29.apr.2012
                        • 29

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Intrebarea este : sectiunea este destul de buna sau este subdimensionat cablul ?
                        daca e FY sau MYF (sarme), atunci, daca peretele nu este izolat, e chiar acolo. 32 A este maximul pentru 4mmp, 2 conductoare incarcate.
                        daca peretele este izolat atunci diferentiala de 32A e mult prea mare. ar fi trebuit 6 mmp.
                        daca-i cablu, atunci ar trebui 6 mmp.
                        atentie: mm nu este tot una cu mmp!

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de bmcatalin
                          daca peretele este izolat atunci diferentiala de 32A e mult prea mare. ar fi trebuit 6 mmp.
                          daca-i cablu, atunci ar trebui 6 mmp.
                          atentie: mm nu este tot una cu mmp!
                          Cu precizarea ca diferenta dintre perete izolat sau nu este valabila in cazul sistemului de pozare ingropat. Daca montajul este aparent, atunci poate fi peretele izolat, ca tot 32 A este curentul maxim admisibil (referinta modului de pozare B1), respectiv 30 A (referinta modului de pozare B2)
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de bogdanfnf`
                            VA salut ,

                            Am o nelamurire si poate ma luminati dumneavoastra , din BMP pana in tabloul de sigurante din casa s-a montat un cablu de 3x4 mm , brasamentul este monofazat cu siguranta diferentiala de 32A .
                            Intrebarea este : sectiunea este destul de buna sau este subdimensionat cablul ?

                            Multumesc
                            In principiu merge doar daca de la BMP la tabloul general e distanta mica (e cam la limita).Daca e distanta mai mare ai cadere de tensiune peste 5%. In cazul asta esti obligat sa maresti sectiunea de la 4mmp la 6mmp. Diferentiala de 32A ramanand neschimbata.

                            Comentariu

                            • bogdanfnf`
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2007
                              • 623

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Ce inseamna caderea de tensiune mai mare de 5 % ?? acum am fluctuatii care se simt in becuri in momentul in care bag in priza un radiator electric !! Asta sa fie cauza ?

                              Am masurat cu aparatul si am 235 Volti fara consumatori si 225 volti in momentul in care conectez caloriferul electric !

                              Ati mai intalnit asa ceva ??

                              Comentariu

                              • bogdanfnf`
                                Membru marcant
                                • 26.dec.2007
                                • 623

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua



                                acesta este modelul de cablu !

                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...