Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • missy
    Incepator
    • 30.nov.2011
    • 85

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Buna ziua, urmeaza sa facem reteaua electrica la casa si am cateva intrebari:

    1. Trebuie circuit separat pentru centrala pe gaz si cuptorul electric, fata de restul instalatiei? (am fost sfatuita sa fac asa pt. ca centrala si cuptorul sunt consumatori mari si sa nu mi se arda cablurile cand merg mai multe prize).
    2. Vreau sa pun cuptorul si centrala la o singura priza dubla. Se poate sau e prea mult daca merg amandoua deodata?
    Multumesc

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de missy
      Buna ziua, urmeaza sa facem reteaua electrica la casa si am cateva intrebari:

      1. Trebuie circuit separat pentru centrala pe gaz si cuptorul electric, fata de restul instalatiei? (am fost sfatuita sa fac asa pt. ca centrala si cuptorul sunt consumatori mari si sa nu mi se arda cablurile cand merg mai multe prize).
      2. Vreau sa pun cuptorul si centrala la o singura priza dubla. Se poate sau e prea mult daca merg amandoua deodata?
      Multumesc
      Centrala termica pe gaz se pune de obicei pe circuit separat nu din cauza consumului (care este cam cat 2 becuri de 100 W, adica foarte mic), ci din cauza inconvenientului ca poate ramane fara tensiune in cazul unui defect la un alt consumator conectat la acelasi circuit. Am mai citit pe undeva si ca partea electronica a centralei poate sa se defecteze din cauza perturbatiilor introduse in retea de alti consumatori conectati pe acelasi circuit (desi nu sunt deloc convins ca ar fi asa).
      In privinta cuptorului, acesta intr-adevar este un consumator de putere mare ce necesita un circuit separat dimensionat corespunzator.
      In concluzie, 2 circuite separate : unul pentru centrala (la care este suficienta o siguranta de 2-3 A) si altul pentru cuptor.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • c05min
        Incepator
        • 07.nov.2013
        • 6

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Buna seara,

        Suntem proaspeti propietari al unui apartament de 3 camere intr-un bloc vechi, prin 70 construit.
        Dorim sa refacem instalatia electrica si am chemat un electrician recomandat de un coleg.
        Cand s-a uitat la panou - pentru o ne da o estimare de pret - ne-a spus ca nu vede impantarea.
        I-am spus ca ii chem pe cei de la Enel sa imi rezolve problema, electricianul a spus ca nu e nevoie si trebuie sa imi dea jos panoul ca poate e "in spate".

        Poate un apartament sa functioneze in sigurant fara impamantare ?
        Am intalnit de cateva ori carcase de calculatoare sau masini de spalat care "piscau" - am banuit ca erau fara impamantare.

        Ce ne sfatuiti ? Chem de la Enel sa se uite la panou - sa imi bage impamantarea la panou ?
        Imi da o teapa, ca sa faca instalatie si sa plece linistit ?

        Va multumim,
        O seara buna,
        Cosmin

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Este posibil sa nu existe impamantare. Am stat ani de zile la bloc in care nu am avut impamantare si nu s-a intamplat nimic, dar ca orice masura de siguranta este binevenita, odata iti poate salva viata. Masini de spalat care curenteaza sau carcase de calculator exista, dar banuiesc ca erati in acelasi timp cu mana pe un alt obiect metalic gen un calorifer, o conducta de apa etc. Daca va curenteaza la atingere fiind imbracat si incaltat fara sa fiti ud inseamna ca acolo e pe carcasa o tensiune maricica ceea ce nu este bine.

          Daca nu exista impamantare se pot monta protectii diferentiale in noul panou si riscurile se mai reduc.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • c05min
            Incepator
            • 07.nov.2013
            • 6

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Buna seara,
            Multumesc mult pentru raspuns.

            De cand am citit raspunsul, caut pe forum "Protectii diferentiale".
            Primul raspuns il gasesc are mentinuea: "Diferentiala isi face cel mai bine treaba atunci cand aveti si o impamantare f bine realizata."
            Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice


            Nu prea inteleg, poate sa isi faca treaba fara impamantare ?

            Apoi am cautat siguranta si am gasit:
            Francezi cu nume nemtest: Schneider.
            ProtecÍie diferentiala intrerupatoare automate faza+nul cu protectie
            diferentiala DPNaVigi
            capacitate de rupere 4,5 kA
            curba de declansare C
            snsensibilitate 30 mA,
            curenti de la 6 la 32 A

            Acesta este tipul de protectie diferentiala la care faceti referire ?

            Am sunat la Enel - am primit un raspuns putin neasteptat (pentru mine):
            "Enel nu are nici o legatura cu impamantarea.
            Noi asiguram numai reteaua de distributie - faza si nul.
            Impamantarea tine de bloc. "

            Aveti dreptate - simteam piscaturi cand puneam mana pe calorifer.

            Seara buna,
            Cosmin

            Comentariu

            • c05min
              Incepator
              • 07.nov.2013
              • 6

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Am gasit un magazin care vinde siguranta de mai sus:
              Nu cred ca imi permit asa ceva in casa:
              DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie


              E incredibil de scumpa aceasta siguranta in contextul in care:
              am 6 circuite separate pentru
              - masina de spalat vase
              - masina de spalat rufe
              - cuptor electric
              - microunde (am citit pe forum ca poate sa induca in sistem frecvente intalalte care pot sa prajeasca "etajul" de la alte aparate)
              - AC x 2

              + 1 circuit pentru restul bucatariei:
              - friginer, aprindere aragaz, aparat mic de cafea, fierbator, mixer, hota, e.t.c

              + 1 circuit restul casei
              - priza baie, calculator de 450W, 2 lampi, incarcatoare mobil, e.t.c

              + 1 circuit lumina

              adica 9 x 87 = 783 RON.

              Ma puteti ajuta va rog frumos ?
              Esta e un pret corect ?

              Comentariu

              • bogdi12001
                Incepator
                • 20.nov.2011
                • 4

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Nu iti trebuie decat 1 siguranta nu cate una pe fiecare circuit.

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru Marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 572

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  faci treaba pe economie, alimentezi circuitele dintr-un singur diferential de valoare mai mare 25 sau 32A sau, ma rog, care o fi necesarul locuintei

                  deci o varianta ar fi cam asa (viziunea mea): intrerupator general+protectie la supratensiuni accidentale (ex: msu 255), de aici se alimenteaza circuitul de lumina protejat cu 6/10A si disjunctorul diferential 25/32A, 30 mA, din acesta se alimenteaza celelalte circuite de prize protejate cu protectii de 16A

                  Comentariu

                  • bogdan1
                    Membru
                    • 08.mai.2013
                    • 125

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Diferentialul ,este un disjunctor cu sensibilitate ridicata la difernta de potential.Rolul este de a proteja utilizatorul la o evetuala electrocutare.Puteti folosi acel diferential la aparatele care lucreaza in mediul umed.Pentru cele cu carcasa metalica dar fara mediul umed,puteti folosi cu succes priza de pamant.

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de bogdan1
                      Diferentialul ,este un disjunctor cu sensibilitate ridicata la difernta de potential.
                      Gresit. Explicat asa, pe intelesul tuturor,diferentialul sesizeaza diferenta dintre curentul care intra in circuit si curentul care iese din circuit. Cand aceasta diferenta devine egala cu valoarea nominala a curentului diferential al disjunctorului (si care poate fi 10, 30, 300, 500 sau 1000mA-valori intalnite in mod uzual), diferentialul declanseaza, intrerupand alimentarea circuitului respectiv pe toti polii.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        @bogdan1 - Diferentiala se poate folosi in orice conditii...ce treaba are mediul umed? Daca nu sunt "umed" nu ma protejeaza diferentiala? Recomand lecturarea topicului dedicat de diferentiale.

                        @co5min - se foloseste o diferentiala pe circuitul de prize si una pe circuitul de lumini ca sa nu te lase in bezna o declansare pe cale diferentiala a protectiei generale (daca este doar una).
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • c05min
                          Incepator
                          • 07.nov.2013
                          • 6

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Multumesc mult pentru raspunsuri.

                          Am primit schema pentru sigurante astazi, de la ucenicul electricianului:
                          Foarte simplu:
                          - 6 x 25A pt prize
                          - 1 x 16A pt lumina
                          Fara diferentiale, fara nimic, fara explicatie pentru cei 25A.
                          Eu nu pun asa ceva la panou.
                          Am de la fosti propietari 2 sigurante (asa era circuitul vechi - una pentru lumina, una pentru toate prizele) de cate 32A. Le las acolo pana rezolv schema panoului.

                          Foarte interesant este ca l-am cautat pe electrician si este autorizat, nu o sa dau nume, omul are destul de multe contracte din cate am vazut.
                          Poate nu isi da interesul la apartamente, de obicei un post de acest tip naste diverse 'idei' - ca ne-am certat, ca am negociat ceva si a iesit altceva, e.t.c.
                          Aici nu e cazul, avem totul pe hartie exact cu ce am negociat.
                          Cam dezamagit de chestia asta dar o sa o rezolv cumva.

                          Seara buna,
                          Cosmin

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de c05min
                            Multumesc mult pentru raspunsuri.

                            Am primit schema pentru sigurante astazi, de la ucenicul electricianului:
                            Foarte simplu:
                            - 6 x 25A pt prize
                            - 1 x 16A pt lumina
                            Fara diferentiale, fara nimic, fara explicatie pentru cei 25A.
                            Eu nu pun asa ceva la panou.
                            Am de la fosti propietari 2 sigurante (asa era circuitul vechi - una pentru lumina, una pentru toate prizele) de cate 32A. Le las acolo pana rezolv schema panoului.

                            Foarte interesant este ca l-am cautat pe electrician si este autorizat, nu o sa dau nume, omul are destul de multe contracte din cate am vazut.
                            Poate nu isi da interesul la apartamente, de obicei un post de acest tip naste diverse 'idei' - ca ne-am certat, ca am negociat ceva si a iesit altceva, e.t.c.
                            Aici nu e cazul, avem totul pe hartie exact cu ce am negociat.
                            Cam dezamagit de chestia asta dar o sa o rezolv cumva.

                            Seara buna,
                            Cosmin
                            Asta inseamna sa pui fir de 2,5mmp pt iluminat si 6mmp pt prize.
                            Aberant...

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Postat în original de c05min
                              Multumesc mult pentru raspunsuri.

                              Am primit schema pentru sigurante astazi, de la ucenicul electricianului:
                              Foarte simplu:
                              - 6 x 25A pt prize
                              - 1 x 16A pt lumina
                              Fara diferentiale, fara nimic, fara explicatie pentru cei 25A.
                              Eu nu pun asa ceva la panou.
                              Am de la fosti propietari 2 sigurante (asa era circuitul vechi - una pentru lumina, una pentru toate prizele) de cate 32A. Le las acolo pana rezolv schema panoului.

                              Foarte interesant este ca l-am cautat pe electrician si este autorizat, nu o sa dau nume, omul are destul de multe contracte din cate am vazut.
                              Poate nu isi da interesul la apartamente, de obicei un post de acest tip naste diverse 'idei' - ca ne-am certat, ca am negociat ceva si a iesit altceva, e.t.c.
                              Aici nu e cazul, avem totul pe hartie exact cu ce am negociat.
                              Cam dezamagit de chestia asta dar o sa o rezolv cumva.

                              Seara buna,
                              Cosmin
                              Vai si-amar de autorizarea lui. Ce cauta 25 A pe prize? Eu am generala din FDCP de 25 A si in 10 ani de cand locuiesc aici n-a decuplat niciodata, desi am avut conectate simultan chiar si 2 calorifere electrice, boiler si masina de spalat (pe vremea cand ma incalzeam electric). Asadar cu 25 A alimentezi un intreg apartament iar el pune 25 A pe un singur circuit de prize ????
                              Ce cauta sigurante de 16 A pe lumina???? Aveti cumva pe circuitul de iluminat o putere instalata de peste 3 KW ca sa se justifice aceasta valoare?
                              Foarte rau ca nu-i dati numele "meseriasului", ar trebui sa-l dati direct la ANRE, ca sa vada si stimatii domni de acolo cui dau autorizare.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • Paulorossi
                                Membru
                                • 24.aug.2010
                                • 272

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de c05min
                                Am gasit un magazin care vinde siguranta de mai sus:
                                Nu cred ca imi permit asa ceva in casa:
                                DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie


                                E incredibil de scumpa aceasta siguranta in contextul in care:
                                am 6 circuite separate pentru
                                - masina de spalat vase
                                - masina de spalat rufe
                                - cuptor electric
                                - microunde (am citit pe forum ca poate sa induca in sistem frecvente intalalte care pot sa prajeasca "etajul" de la alte aparate)
                                - AC x 2

                                + 1 circuit pentru restul bucatariei:
                                - friginer, aprindere aragaz, aparat mic de cafea, fierbator, mixer, hota, e.t.c

                                + 1 circuit restul casei
                                - priza baie, calculator de 450W, 2 lampi, incarcatoare mobil, e.t.c

                                + 1 circuit lumina

                                adica 9 x 87 = 783 RON.

                                Ma puteti ajuta va rog frumos ?
                                Esta e un pret corect ?
                                Salut,
                                Mai jos gasesti solutia pe care o propun:
                                - masina de spalat vase,siguranta 1P+N, C 16A(daca masina are puterea intre 2 si 3,4 kW,conductor sectiune 2,5 mm2),daca este pana in 2 kw se poate folosi siguranta C10A(conductor 1,5 mm2)
                                - masina de spalat rufe,siguranta 1P+N, C 16A(daca masina are puterea intre 2 si 3,4 kW,conductor sectiune 2,5 mm2),daca este pana in 2 kw se poate folosi siguranta C10A(conductor 1,5 mm2)
                                - cuptor electric,siguranta 1P+N, C 16A(conductor sectiune 2,5 mm2)
                                - microunde,siguranta 1P+N, C 10A(conductor sectiune 1,5 mm2)
                                - AC x 2,siguranta 1P+N, C 10A(conductor sectiune 1,5 mm2)

                                - 1 circuit pentru restul bucatariei:,iguranta 1P+N, C 16A(conductor sectiune 2,5 mm2).In viitor trebuie sa existe posibilitatea racordarii si altor noi consumatori

                                - 2 circuite restul casei ,fiecare siguranta 1P+N, C 16A(conductor sectiune 2,5 mm2).Nu se stie niciodata ce probleme pot fi cu inalzirea.In caz de nevoie, insalatia ta trebuie sa-ti permita sa utilizezi 2 calorifere electrice de 2 kw,fiecare intr-o camere.De aceea optez pt 2 circuite de 16A
                                - circuit baie,priza IP55,siguranta diferentiala 2P, C 16A,30 mA(conductor sectiune 2,5 mm2).Daca doriti priza in baie recomand folosirea a unei sigurante diferentiale,separata de cea generala,deoarece aici,fiind mediu mai expus la umiditate,exista posibiliatea declansarii mai dese.Deasemenea,priza se va monta in locul cel mai putin expus umiditatii.Daca este posibil sa o montati in afara baii,in vecinatatea ei,atunci se poate lega direct la unul din circuitele pt restul casei fara a fi nevoie de priza speciala sau circuit separat
                                - circuit lumina,siguranta diferentiala 2P, C 10A,30mA(conductor sectiune 1,5 mm2)
                                - Siguranta generala, 2P, C 25A,30 mA.Celelalte sigurante diferentaiale(baie+lumina) vor fi separate de siguranta diferentiala

                                In concluzie,vei folosi doar 3 sigurante diferentiale,acestea asigurand siguranta ta si a celor dragi.

                                Referitor la impamantare,e foarte importanta prezenta ei.Ca tu sa intelegi mai usor,voi detalia un caz uzual.Presupunem ca la o masina de spalat firul de faza,din interiorul masinii,s-a desprins accidental atingand caracasa masinei de spalat.Daca exista firul de impamantare atunci se va produce un scurtcircuit,curentul va circula prin firul de faza si firul de impamantare,curentul va creste foarte mult depasind valoarea sigurantei din tablou,si deci siguranta va declansa,deconectand circuitul respectiv.
                                Daca nu exista fir de impamantare legat la carcasa masinii atunci pot fi doua situatii:
                                - pe firul de faza,(cazul accidental pe carcasa masinii) va circula un curent mic deoarece el se scurge decit printr-o rezistenta mare,data in special de rezistenta de scurgere a carcase.Daca picioarele ei intra in contact cu mediul umed,atunci curentul poate creste,dar exista sanse foarte mici ca acel curent sa depaseasca curentul nominal al sigurantei magneto termice,de aceea se foloseste siguranta diferentiala(sesizeaza curent de curgere foarte mic),si siguranta poate declansa
                                -exista posibilitatea ca carcasa masinei de spalat sa fie complet izolata fata de pardosea.In aceasta situatie curentul ajunge doar pana la carcasa masinei de spalat si "asteapta" sa se scurga undeva.In acest moment o persoana poate atinge aceasta carcasa.Daca respectiva persoana este complat izolata fata de pardosea simpte doar furnicaturi,practic simpte un curent foarte foarte mic.Daca persoana respective este umeda pe picoare sau pune mana accidental pe un corp metalic,care poate reprezenta o potentiala scurgere de curent(impamantare) atunci rezistenta de scurgere a circuitului va scadea crescand curentul care circula prin corpul persoanei.In aceasta situatie,doar siguranta magneto termica(in eventualitatea in care nu s-ar fi montat siguranta diferentiala) nu ar declansa si ai ajunge clientul popii.Daca ai siguranta diferentiala de maxim 30 mA,atunci doar te vei electrocuta siguranta declansand.Ideea e ca,de ce se risti sa te electocutezi(fara impamantare),chiar daca vei scapa cu viata,cand poti preveni acest lucru prin montarea sigurantelor diferentiale si a circuitului de impamantare.
                                In eventualitatea lipsei impamantarii,initial se poate contacta furnizorul si apoi solicita acestuia.O alta varianta improvizata ar fi folosirea cu succes priza de impamntare compusa din tevile metalice(ale caloriferelor,alimentarilor cu apa) cu conditia ca aceasta impamantare sa fie sub 4 ohm(masurata de un aparat dedicat)

                                Mult succes!

                                Comentariu

                                Procesare...