Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • studio72
    Membru
    • 21.ian.2015
    • 105

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Buna,
    Am facut in aceasta seara si o poza la asa numitele cleme.
    Nu merita bani, exact cum ai specificat si iti sustin parerea, cositorirea mult mai sigura si ofera un contact mult mai bun si pe o suprafata mult mai mare.
    La aceste cleme cum misti firul un pic in ele, ramane cu joc mare, sau efectiv iasa afara prin simpla atingere a clemei.
    Cositorirea, da este un pic mai periculoasa, mai ales sus la doze, trebuie lucrat cu grija si fara graba.
    Am cumparat o baie de cositor in care dupa ce strang firele le scufund in cositor, desigur dupa ce dau cu pasta decapanta pe legatura.


    Multumesc pentru sfat.
    Daca o sa mai am intrebari o sa revin cu intrebari deoarece vad ca aici gasim si oameni binevoitori care vor sa ajute si sa impartaseasca din experienta acumulata

    O sa execut dupa sfatul tau,
    10A pe prize, 6A pe becuri si la intrare in tablou o diferentiala tetrapolara de 20A

    Multumesc incaodataClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ClemaDoza.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	100,6 KB 
ID:	623338
    Ultima editare de studio72; 15.sep.2015, 22:23.

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1007

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Desi nu sunt de meserie, imi permit sa-mi exprim si eu parerea in privinta legaturilor facute in dozele de legatura , cel putin pentru consumatori casnici , conexiunile cositorite sunt cele mai sigure.
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1649

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Postat în original de studio72
        Buna,
        Am facut in aceasta seara si o poza la asa numitele cleme.
        Nu merita bani, exact cum ai specificat si iti sustin parerea, cositorirea mult mai sigura si ofera un contact mult mai bun si pe o suprafata mult mai mare.
        La aceste cleme cum misti firul un pic in ele, ramane cu joc mare, sau efectiv iasa afara prin simpla atingere a clemei.
        Cositorirea, da este un pic mai periculoasa, mai ales sus la doze, trebuie lucrat cu grija si fara graba.
        Am cumparat o baie de cositor in care dupa ce strang firele le scufund in cositor, desigur dupa ce dau cu pasta decapanta pe legatura.


        Multumesc pentru sfat.
        Daca o sa mai am intrebari o sa revin cu intrebari deoarece vad ca aici gasim si oameni binevoitori care vor sa ajute si sa impartaseasca din experienta acumulata

        O sa execut dupa sfatul tau,
        10A pe prize, 6A pe becuri si la intrare in tablou o diferentiala tetrapolara de 20A

        Multumesc incaodata[ATTACH=CONFIG]91196[/ATTACH]
        Atentie la pasta decapanta, ca este coroziva! La astfel de conexiuni trebuie utilizat un decapant pe baza de colofoniu (sacaz). Daca ai folosit deja pasta decapanta, trebuie sa stergi foarte bine lipiturile cu o carpa imbibata cu alcool tehnic. La colofoniu aceasta operatiune nu este necesara deoarece acesta este activ doar la temperatura de topire.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • studio72
          Membru
          • 21.ian.2015
          • 105

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Folosesc ca pasta decapanta un fel de gel., fac o poza si revin

          Comentariu

          • gmtiby
            Living legend
            • 24.oct.2008
            • 1041

            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de studio72
            Buna,
            Am facut in aceasta seara si o poza la asa numitele cleme.
            Nu merita bani, exact cum ai specificat si iti sustin parerea, cositorirea mult mai sigura si ofera un contact mult mai bun si pe o suprafata mult mai mare.
            La aceste cleme cum misti firul un pic in ele, ramane cu joc mare, sau efectiv iasa afara prin simpla atingere a clemei.
            Cositorirea, da este un pic mai periculoasa, mai ales sus la doze, trebuie lucrat cu grija si fara graba.
            Am cumparat o baie de cositor in care dupa ce strang firele le scufund in cositor, desigur dupa ce dau cu pasta decapanta pe legatura.


            Multumesc pentru sfat.
            Daca o sa mai am intrebari o sa revin cu intrebari deoarece vad ca aici gasim si oameni binevoitori care vor sa ajute si sa impartaseasca din experienta acumulata

            O sa execut dupa sfatul tau,
            10A pe prize, 6A pe becuri si la intrare in tablou o diferentiala tetrapolara de 20A

            Multumesc incaodata[ATTACH=CONFIG]91196[/ATTACH]
            Salut,
            Aceste cleme nu sunt WAGO... si eu merg cu cea mai mare incredere pe sfatulul lui Cherubino, cositorirea.
            Bafta si sa folosesti o banda izolatoare buna, si nu te sgarci cand izolezi firele.
            Toate cela bune

            Comentariu

            • studio72
              Membru
              • 21.ian.2015
              • 105

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Folosesc ca izolant tub termic contractant.
              Pun 2 invelisuri una peste alta (sunt de sectiuni diferite), le suflu cu pistolul de aer cald si gata.

              Sper sa fie OK.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1649

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                M-am uitat si eu pe pozele alea si intr-adevar, nu sunt WAGO.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3235

                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de Cherubino
                  Atentie la pasta decapanta, ca este coroziva! La astfel de conexiuni trebuie utilizat un decapant pe baza de colofoniu (sacaz). Daca ai folosit deja pasta decapanta, trebuie sa stergi foarte bine lipiturile cu o carpa imbibata cu alcool tehnic. La colofoniu aceasta operatiune nu este necesara deoarece acesta este activ doar la temperatura de topire.
                  Cum s-a manifestat problema cu coroziunea? In cat timp s-a intamplat? Eu am folosit si pasta in cateva randuri dar nu am observat sa se intample ceva in timp sa zic la un an dupa ce am desfacut sa mai fac o alta legatura.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • studio72
                    Membru
                    • 21.ian.2015
                    • 105

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Dupa cum am promis am facut 2 poze la pasta gel pe care o folosesc, asa numitul flux gel.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Pasta_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	318,9 KB 
ID:	623343Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Pasta_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	194,6 KB 
ID:	623344

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1649

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      @Consultant electrice
                      Pasta decapanta despre care am vorbit mai sus n-am folosit-o niciodata la conexiuni in instalatii electrice interioare, tocmai din cauza ca in timp conexiunea se coroda (se forma un oxid de cupru de culoare verde pe portiunea de conductor aflata imediat langa izolatia din PVC. Desizoland mai mult conductoarele, am descoperit ca oxidul se intindea si sub izolatie. Problema era binecunoscuta de catre toti meseriasii de pe vremuri, care curatau foarte bine lipiturile cu alcool, atunci cand erau nevoiti s-o foloseasca (se folosea si la lipituri pe fier). Pasta respectiva era de culoare galbena, era moale la temperatura ambianta (se putea scufunda in ea conexiunea ce trebuia lipita, spre deosebire de colofoniu, care este tare), avea o consistenta grasa si mirosea urat la topire. Se fabrica in Romania, dar in urma cu vreo 3 sau 4 ani am gasit exact acelasi tip de pasta, fabricata de acelasi producator care a fabricat pasta pusa in poza mai sus de colegul studio72, pe capacul cutiei scriind "Pasta do lutowania".

                      @studio72
                      Ce ai pozat mai sus s-ar putea sa fie exact o pasta decapanta coroziva. Nu inteleg ce scrie pe cutie, dar vad acolo spre final cuvantul "terpentiny", care s-ar putea sa fie traducerea pentru "terebentina". Asta probabil inseamna ca lipitura trebuie curatat cu terebentina dupa finalizare.
                      Un decapant pe baza de colofoniu, foarte bun pentru cupru si care este fabricat de acceasi firma este "Kalafonia" (asa scrie pe cutie). La topire are un miros placut de rasina de conifere, exact cum era sacazul fabricat pe vremuri in Romania.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • studio72
                        Membru
                        • 21.ian.2015
                        • 105

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Multumesc pentru sfat,
                        imi poti spune cu ce sa curat dupa lipire ?

                        Multumesc

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1649

                          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Postat în original de studio72
                          imi poti spune cu ce sa curat dupa lipire ?
                          Alcool tehnic.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Multi electricieni folosesc pasta decapanta de la "colegii" instalatori care e foarte coroziva ! Pentru curatat poti folosi alcool tehnic sau alcool izopropilic .

                            Comentariu

                            • studio72
                              Membru
                              • 21.ian.2015
                              • 105

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Multumesc pentru raspuns,

                              Se poate cumpara si de la magazine tip "Dedeman", sa stiu de unde sa cumpar.
                              Si ca proces, dupa cositorire curat bine cu o bucata de material imbibata in alcool, corect ?

                              Multumesc incaodata anticipat

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1649

                                Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Postat în original de studio72

                                Se poate cumpara si de la magazine tip "Dedeman", sa stiu de unde sa cumpar.
                                Si ca proces, dupa cositorire curat bine cu o bucata de material imbibata in alcool, corect ?
                                De la magazine de profil (poate si de la Dedeman, nu stiu, ca in zona mea nu exista).
                                Da, corect.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...