Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • studio72
    Membru
    • 21.ian.2015
    • 105

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Tot ma plimb pe la magazine de profil si nici urma de alcool.
    Nu gasesc.
    Nu pot sa imi dau seama de unde sa cumpar.
    Nu vreau sa iau de pe net ca mai trebuie sa platesc transportul si nu merita.
    Apropo,
    La unul din magazine, un mare mester imi zice ca nu am nevoie, ca e pierdere de timp.
    Am fost intrebat "dar pentru ce imi trebuie asa ceva ?"
    I-am explicat motivul, dar a continuat sa isi sustina punctul de vedere, ceva de genu, ca are experienta de 20 ani in meserie, si tot timpul lipeste fierele,
    dar nu a curatat niciodata si nici nu a vazut vreodata lipitura corodata.
    I-am explicat ce pasta folosesc, a zis ca folosit tot felul de paste, si gel si sacaz, dar de curatat nu a curat niciodata.

    I-am raspuns ca eu asa vreau sa fac si sa ma ajute doar de unde sa cumpar alcool .

    O zi buna

    Comentariu

    • gmtiby
      Living legend
      • 24.oct.2008
      • 1041

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Eu am luat alcool tehnic din Hornbach... parca...

      Comentariu

      • studio72
        Membru
        • 21.ian.2015
        • 105

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Multumesc,
        O sa merg maine sa incerc si la Hornbach

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Daca esti din Bucuresti Incearca pe " Maica Domnului " acolo gasesti si alcool si pasta decapanta folosita in industria electrotehnica .

          Comentariu

          • studio72
            Membru
            • 21.ian.2015
            • 105

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Multumesc frumos pentru Info.
            Sunt din Timisoara, am gasit Alcol tehnic la Hornbach

            Comentariu

            • operagust
              Incepator
              • 31.aug.2015
              • 22

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Salutare, Imi spune si mie cineva ce inseamna in specificatiile acestei prize 2P+E...
              SEDNA priza dubla 16A 2P+E
              DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 709

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                2 poli(faza+nul) + impamantare.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • operagust
                  Incepator
                  • 31.aug.2015
                  • 22

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Multumesc Ovidiu,
                  Acum imi caut prize pentru apartament (se reface instalatia electrica) si ma gandeam la acest model de priza si vroiam sa stiu daca e compatibila.

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 612

                    Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Postat în original de studio72
                    Multumesc frumos pentru Info.
                    Sunt din Timisoara, am gasit Alcol tehnic la Hornbach
                    Pentru altii care au nevoie de alcool tehnic: se gaseste in unele din marile lanturi tip supermarket. In zona auto.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1396

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de operagust
                      Multumesc Ovidiu,
                      Acum imi caut prize pentru apartament (se reface instalatia electrica) si ma gandeam la acest model de priza si vroiam sa stiu daca e compatibila.
                      Ca idee,prize pt doze rotunde ok din punct de vedere tehnic= Legrand Valena. Ca si aspect sunt mai multe culori.
                      A fost situatii unde alte prize de marca nu au rezistat iar Valena merge si azi.
                      La un raport calitate-pret bun am gasit in Aucan niste prize duble,eticheta avea ceva verde pe ea,se numeau Quatric parca si sunt bine facute. Pt mediul casnic sunt arhisuficente si erau undeva la 12 lei buc. Evident sunt multe altele, aveti de unde alege dar in nici un caz sa nu luati prize ceramice cu contacti nituiti chiar daca le primiti gratis
                      Daca puneti modular aveti si acolo multe variante,vedeti ca sunt unele modele care daca impingi stecherul mai tare intra priza in interior si e enervant.( la copiile de gewiss am intilnit situatia aceasta, mai ales la dozele de 6 module,se casca putin rama in care sta priza si aceasta scapa inauntru)
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1649

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de Temelye
                        Daca puneti modular aveti si acolo multe variante,vedeti ca sunt unele modele care daca impingi stecherul mai tare intra priza in interior si e enervant.( la copiile de gewiss am intilnit situatia aceasta, mai ales la dozele de 6 module,se casca putin rama in care sta priza si aceasta scapa inauntru)
                        Dar de ce sa cumparam "copii de Gewiss", cand gasim originalele in orice magazin care se respecta?
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1396

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Din motiv de pret,normal. La copii e undeva la jumatate. La un apartament cu 3 camere unde recent am schimbat instalatia electrica au fost in jur de 100 buc aparataj (prize 220, TV, Net, Intrerupatoare )
                          Si f bun si ieftin nu se poate e drept
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1396

                            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Am pus Gewiss original la plita,cupor si masina de spalat unde find consum mare i-am explicat ce e mult prea riscant sa punem calitate mai slaba
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • studio72
                              Membru
                              • 21.ian.2015
                              • 105

                              Instalatie casa

                              Buna,
                              Am si eu nevoie de putin ajutor.
                              Am urmatorul scenariu.
                              Am o casa cu etaj.
                              Am un tablou principal la intrare in casa, unul la etaj si unul in camera tehnica.
                              Legaturile de la tabloul principal la cele 2 tablouri este realizat cu cablu de 5x4mm (fir plin)
                              La parter
                              In bucatarie
                              - plita este alimentata prin circuit separat de 5x2.5mm multifilar protejat printro siguranta diferentiala tetrapolara de 16A
                              - cuptorul este alimentat printrun circuit separat de 3x2.5mm protejat printro siguranta diferentiala bipolara de 16A
                              - masina de spalat vase este alimentat printrun circuit separat de 3x2.5mm protejat printro siguranta diferentiala bipolara de 16A
                              - restul prizelor sunt alimenta cu circuit din doza cu fir de 2.5mm si protejat cu sigurante bipolare de 10A
                              - iluminatul cu fir de 1.5mm protejat cu siguranta bipolara de 6A
                              Restul camerelor de la parter si etaj sunt alimentate fiacare in parte cu circuit de priza de 2.5mm, siguranta de 10A si o diferntiala de 16A/30MA si
                              circuit de iluminat cu fir de 1.5mm si protejat cu sigurante de 6A.

                              Intrebarile mele sunt urmatoarele avand in vedere ca bransamentul de la Enel va fi trifazat.

                              Prima intrebare este legata de grosimea cablului de la firida la tablou principal din casa.
                              Care este grosimea conductorului din cablu care urmeaza sa il pun pentru alimentarea tabloului din firida pina la tabloul principal ?
                              Cablu de 5x6mm este indeajuns ?

                              A doua intrebare este:
                              Ce fel de siguranta principala sa pun la intrare in tablou si cati Amperi ?
                              Ma gandesc si la un intreruptor cu care sa pot debransa in caz de nevoie tot curentul din casa, aveti vreo recomandare ?

                              A treia este lagat de siguranta principala din tabloul din camera tehnica.
                              Cate mare trebuie sa fie ?
                              Avand in vedere ca aici vor fi mai multe obiecate care au un consum nu chiar de neglijat,
                              cazanul
                              boiler
                              hidrofor, deoarce exista put de apa potabila forat.
                              un banc de lucru poate cu un polizor, cu o masina de gaurit, etc... ce mai este printr-un mica atelier.

                              Desigur poate toate detaliile mele nu sunt indeajuns, dar vrea sa ma ghidez cumva.

                              Multumesc anticipat pentru sfaturi si timpul acordat.

                              Comentariu

                              • mbostangiu
                                Membru marcant
                                • 31.dec.2011
                                • 595

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Azi am experimentat chestia asta:

                                Aveam 2 tuburi copex diametrul de 20 mm lungi de 30 m in fundatia gardului pe care nu am reusit sa bag sarpele. Cu aspiratorul a mers miraculos de bine. A durat mai mult pana am racordat furtunul de la aspirator, dar cand am pregatit totul, pur si simplu mi-a derulat singur mosorul cu sfoara si in maxim 10 secunde aveam sfoara la celalalt capat al tubului.
                                Recomand metoda.
                                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                                Comentariu

                                Procesare...