Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1649

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Foarte interesant si demn de retinut.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • m1
      Membru
      • 14.nov.2007
      • 108

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Salut tuturor , am doua intrebari pentru experti , pentru cei care si au facut instalatia electrica la o casa la rosu fac referire . 1 Pe unde este mai corect si mai bine , mai avantajos sa fie instalatia facuta ? Pe sus adica partea superioara a peretelui sub centura ? pe jos adica pe sapa fara vreo izolatie (izolatia o sa o fac ulterior cu carton cu smoala si extrudat de 3cm ) .; Intrebarea2 : Ce dezavantaje ar fi daca folosesc numai iluminat cu aplici peste tot ? Am tavan de lemn si incerc sa l evit chiar si cu tub metalic . Atasez si doua imagini la prima intrebare . Multumesc !!
      Fișiere Atașate
      ...

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1649

        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        1. Corecte sunt ambele variante, dar parerea mea este ca prin sapa e mai avantajos. Se pot obine trasee mai scurte.
        2. Va sfatuiesc sa folositi fara grija copexul metalic (exista si variante cu invelis exterior din PVC, mai rezistente la coroziune), intrucat daca utilizati doar aplice veti avea nevoie de mai multe corpuri de iluminat pentru a obtine o intensitate luminoasa cat de cat uniforma.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • m1
          Membru
          • 14.nov.2007
          • 108

          Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Postat în original de Cherubino
          1. Corecte sunt ambele variante, dar parerea mea este ca prin sapa e mai avantajos. Se pot obine trasee mai scurte.
          2. Va sfatuiesc sa folositi fara grija copexul metalic (exista si variante cu invelis exterior din PVC, mai rezistente la coroziune), intrucat daca utilizati doar aplice veti avea nevoie de mai multe corpuri de iluminat pentru a obtine o intensitate luminoasa cat de cat uniforma.
          Va multumesc mult de tot pentru raspuns !
          ...

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1649

            Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Postat în original de m1
            Va multumesc mult de tot pentru raspuns !
            Cu placere.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • g0g0sh3ll
              Incepator
              • 29.aug.2012
              • 29

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              vreau sa ma apuc sa imi fac singur instalatia electrica si as dori sa stiu cum pot masca dozele de legatura, deoarece o sa am destul de multe intr-o camera si ar fi prea inestetic ?? merg puse la fata in tencuiala, dupa care pusa plasa si tras glet pe capac? rezista in timp?

              instalatia o sa fie in felul urmator: pt prize circuit principal faza si nulul pe conductor fy 4 mm cupru iar impamantarea pe fy 2.5mm (o sa pun 8 maxim 9 prize pe circuit), iar din dozele de legatura o sa cobor cu 3 fire (faza, nul, impamantare) de fy 2.5mm pt fiecare priza in parte (de exemplu daca am 8 prize 8 coborari)
              o sa folosesc tevi rigide de pvc de 16 si 18mm pt incastrarea firelor, iar in doza o sa fie stranse firele 10-15cm, dupa care cositorite si izolate.

              daca mai aveti sa imi dati anumite indrumari sunt bine venite. multumesc. o seara buna.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1649

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                In primul rand, dozele nu se astupa cu nimic. Ele sunt parti vulnerabile ale instalatiei electrice si este obligatoriu sa existe acces la ele oricând. Daca va deranjeaza aspectul lor, puteti configura instalatia in asa fel incat sa le amplasati in locuri mai putin vizibile (holuri, debarale, etc.) sau puteti folosi aparataj modular, in dozele caruia veti face si conexiunile.
                Circuitele de prize pentru utilizare generale se executa cu conductor de cupru de 2,5 mmp pe toata lungimea. N-are ce sa caute conductor de 4 mmp acolo. In plus, la distributiile care sunt realizate cu cabluri sau conductoare de pana la 16 mmp, sectiunea conductorului PE trebuie obligatoriu sa fie egala cu sectiunea conductoarelor active. Adica, in cazul dvs., este interzis sa aveti o sectiune la conductoarele active si alta sectiune, mai mica, la conductorul PE.
                Pe un circuit de prize aveti voie sa montati MAXIMUM 8 prize, nu „8 sau 9”.
                Teava rigida de 18 mm pentru instalatii electrice nu exista. Exista de 16 sau de 20 mm. Aveti grija ce teava puneti, sa nu fie pentru apa, ca nu e admisa.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de g0g0sh3ll
                  vreau sa ma apuc sa imi fac singur instalatia electrica si as dori sa stiu cum pot masca dozele de legatura, deoarece o sa am destul de multe intr-o camera si ar fi prea inestetic ?? merg puse la fata in tencuiala, dupa care pusa plasa si tras glet pe capac? rezista in timp?

                  instalatia o sa fie in felul urmator: pt prize circuit principal faza si nulul pe conductor fy 4 mm cupru iar impamantarea pe fy 2.5mm (o sa pun 8 maxim 9 prize pe circuit), iar din dozele de legatura o sa cobor cu 3 fire (faza, nul, impamantare) de fy 2.5mm pt fiecare priza in parte (de exemplu daca am 8 prize 8 coborari)
                  o sa folosesc tevi rigide de pvc de 16 si 18mm pt incastrarea firelor, iar in doza o sa fie stranse firele 10-15cm, dupa care cositorite si izolate.

                  daca mai aveti sa imi dati anumite indrumari sunt bine venite. multumesc. o seara buna.
                  Sa cositoresti legaturile de 10 - 15 cm???? ... pfuaaai o sa iasa fix o "tiganie", ai doua posibilitati:
                  Ori asculta de sfaturile lui Cherubino, ori pune un electrician adevarat ca sa fii sigur ca-ti face treaba buna.

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1396

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    Sal. In cazul ca nu puneti aparatj modular ci clasic cu doze rotunde vedeti ca sunt doze rotunde anume mai adinci ce au loc de legaturi sub aparataj .Sunt chiar si cu doza mai mare patrata in spate pt cazuri de legaturi multiple.
                    Pe alta parte daca nu sunteti in clar cu anumite aspecte chemati un electrician. Eu personal fac chestii de care sunt sigur si pt alte domenii pe care nu le stapinesc prefer sa platesc ca sa fie ok. Adevarat,vedeti cui platiti sa nu aveti supriza sa iasa ca si cum nu ati fi platit.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1649

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      Sa cositoresti legaturile de 10 - 15 cm???? ... pfuaaai o sa iasa fix o "tiganie", ai doua posibilitati:
                      Ori asculta de sfaturile lui Cherubino, ori pune un electrician adevarat ca sa fii sigur ca-ti face treaba buna.
                      Abia acum am vazut chestia cu 10-15 cm (?!) Cred ca a gresit, probabil a vrut sa scrie „mm”.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • g0g0sh3ll
                        Incepator
                        • 29.aug.2012
                        • 29

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Sa cositoresti legaturile de 10 - 15 cm???? ... pfuaaai o sa iasa fix o "tiganie", ai doua posibilitati:
                        Ori asculta de sfaturile lui Cherubino, ori pune un electrician adevarat ca sa fii sigur ca-ti face treaba buna.
                        [QUOTE=Cherubino;607319]In primul rand, dozele nu se astupa cu nimic. Ele sunt parti vulnerabile ale instalatiei electrice si este obligatoriu sa existe acces la ele oricând. Daca va deranjeaza aspectul lor, puteti configura instalatia in asa fel incat sa le amplasati in locuri mai putin vizibile (holuri, debarale, etc.) sau puteti folosi aparataj modular, in dozele caruia veti face si conexiunile.
                        Circuitele de prize pentru utilizare generale se executa cu conductor de cupru de 2,5 mmp pe toata lungimea. N-are ce sa caute conductor de 4 mmp acolo. In plus, la distributiile care sunt realizate cu cabluri sau conductoare de pana la 16 mmp, sectiunea conductorului PE trebuie obligatoriu sa fie egala cu sectiunea conductoarelor active. Adica, in cazul dvs., este interzis sa aveti o sectiune la conductoarele active si alta sectiune, mai mica, la conductorul PE.
                        Pe un circuit de prize aveti voie sa montati MAXIMUM 8 prize, nu „8 sau 9”.
                        Teava rigida de 18 mm pentru instalatii electrice nu exista. Exista de 16 sau de 20 mm. Aveti grija ce teava puneti, sa nu fie pentru apa, ca nu e admisa.

                        o sa folosesc teava speciala pt iluminat, bergman sau cum ii zice. cred ca o sa folosesc atunci 16mm pt iluminat si 20mm pt prize.

                        eu am deja cablu cumparat: fy 4mm, fy 2,5mm si fy 1,5mm. daca nu am voie sa folosesc sectiune mai mica atunci as putea sa fac tot circuitul pe fy 4mm nu?

                        prizele o sa folosesc modulare, m-am gandit la cele gewiss.
                        intr-o camera daca o sa fac 2 circuite cu cate 8 prize, ar veni grupate 3-3-2 si 3-3-2 asta ar insemna 6 doze de legatura intr-o camera care sunt cam inestetice. (coborarile vreau sa fie din 3 fire pe teava pt fiecare priza).

                        zicea un coleg forumist mai jos ca ar iesi tiganie cu cositoritul cablurilor, ce metoda mai ok sa aleg ?

                        am vb si cu un electrician el imi spusese ca el trage circuitul principal pe fy 4, coborarile pe 2.5, iar iluminatul 1.5. iar cablurile de prize si iluminat le baga prin aceleasi tevi, dar am citit pe net ca nu e indicat.
                        Ultima editare de g0g0sh3ll; 03.mar.2016, 13:43. Motiv: edit

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1649

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Daca folosesti aparataj modular, atunci nu mai ai nevoie de doze de derivatie. Toate derivatiile le faci in doza de aparat, acolo vii cu traseul din amonte si pleci cu el catre doza urmatoare.
                          Era bine daca ai fi intrebat despre sectiuni inainte de a cumpara materialele. Conductor de 4 mmp = supradimensionare si cost suplimentar, ambele nejustificate. In plus, o sa-ti blestemi zilele când va trebui sa manipulezi in doze conductorul rigid de 4 mmp si, mai mult ca sigur, o sa i le blestemi si pe cele ale electricianului. Si a-propos de personajul mentionat, orice electrician (nu „electrician”, daca-ntelegi ce vreau sa spun) stie ca o schimbare de sectiune intr-un circuit nu se poate face decat in anumite conditii, pe care n-am sa le enumar, dar poate-l rogi pe „meseriasul” tau sa ti le spuna. Ceea ce vreau sa spun in continuare voi scrie cu majuscule, poate vad si altii in aceeasi situatie cu tine si vor lua aminte: UN INDIVID CARE SE PRETINDE ELECTRICIAN SI CARE SPUNE CA EL FACE DISTRIBUTIA INTRE DOZE CU 4 MMP SI COBORARILE CATRE PRIZE CU 2,5 MMP, NU ESTE ELECTRICIAN. EL ESTE UN ELECTRONEMERNIC JOSNIC SI TREBUIE TRATAT CU O FLEGMA CONSISTENTA INTRE OCHI SI CU O CONCEDIERE ULTRA-RAPIDA!!!
                          Singura veste buna pe care ti-o dau este ca poti introduce in acelasi tub circuite de prize si de iluminat, dar exista si aici niste conditii de indeplinit, pe care o sa te rog sa-i ceri electrocetateanului respectiv sa ti le mentioneze.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • g0g0sh3ll
                            Incepator
                            • 29.aug.2012
                            • 29

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Mersi pt raspuns. Nu o sa fac instalația cu el (are și preț destul de mare pt ce ofera), o sa mai caut și o sa mă folosesc și de informațiile de la dvs. Mulțumesc.

                            Dacă mai aveți și alte sfaturi sunt bine venite.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1396

                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Daca pui doze de modular si vrei sa faci legaturile in spate poti pune doza nu la nivel ci sa spunem cu cm sub nivel pt a-ti ramine spatiu lejer de legaturi in spatele apartajului. Atentie cine repara pe linga doze sa urmareasca conturul sa nu ramina sub cote de material care la urma apar inestetic. Punindu-le sub nivel nu o sa-ti mai ajunga suruburile dozelor dar le poti inlocui cu scuces cu holsuruburi de 3,5mm grosime si lungimea care ai nevoie in functie de cit de adinc bagi doza sub nivel. Eu am avut situatia la o bucatarie cind la inceput s-a mers pe ideea de simplu apoi s-a schimbat situatia,s-a pus polistiren de 3cm si fainta peste si dozele erau la 4 cm sub nivel. Dar a fost f ok,am folosit holsuruburi 3,5x50 si a fost in regula.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1649

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Depinde si de conductoare, precum si de modalitatea aleasa pentru conexiuni. Daca se utilizeaza conductoare multifilare iar legaturile se fac prin cositorire, nu cu WAGO sau morsete, atunci spatiul din spatele aparatajului este suficient, de regula, chiar si daca sunt mai multe conductoare in doza. Dar e buna si ideea ta, am procedat si eu asa (fixare cu holtzsuruburi mai lungi) intr-o situatie, dar de nevoie, intrucat, dupa montarea dozei la nivel, beneficiarul s-a razgandit cu privire la finisarea peretelui si a hotarat sa-l placheze cu faianta, astfel ca marginea superioara a dozei a fost ingropata cu aproape 1,5 cm.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...