Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Postat în original de Cherubino
    ...UN INDIVID CARE SE PRETINDE ELECTRICIAN SI CARE SPUNE CA EL FACE DISTRIBUTIA INTRE DOZE CU 4 MMP SI COBORARILE CATRE PRIZE CU 2,5 MMP, NU ESTE ELECTRICIAN. EL ESTE UN ELECTRONEMERNIC JOSNIC SI TREBUIE TRATAT CU O FLEGMA CONSISTENTA INTRE OCHI SI CU O CONCEDIERE ULTRA-RAPIDA!!!...
    Initial am considerat ca reactia este cam vehementa insa dupa ce am chibzuit putin am ajuns la concluzia ca reactia dvs. este chiar potrivita pentru ca implicatiile actiunilor acestor "meseriasi" pot fi foarte grave, chiar fatale.
    Asa ca SUBSCRIU si eu la acest protest.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • uceniculgica
      Membru marcant
      • 10.ian.2013
      • 557

      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Postat în original de Temelye
      Dar a fost f ok,am folosit holsuruburi 3,5x50 si a fost in regula.
      pai filetul nu este la fel, daca tre sa le demonteze si remonteze nu mai ramane filet in gaurile alea

      eu folosesc in cazurile de acestea suruburi normale, dar mai lungi, se gasesc la magazinele de bricolaj/sectia electrice special pentru aceste cazuri, in Ro nu este asa?

      Comentariu

      • Ervin
        Membru
        • 07.ian.2016
        • 155

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Pai,nu din RO ai plecat? Daca intr-o bucatarie ai pus faianta in zona blatului si ai doua doze in care urmeaza sa montezi suportii si prizele respective,crede-ma ca nu iti arde sa bati drumul la un magazin de bricolaj pentru 4-8 suruburi,asa ca apelezi la cateva "negrese" si iti faci treaba.Crede-ma ca se pot demonta-remonta fara probleme,dar nu vad motivul pentru care ai face treaba asta intr-un viitor apropiat.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1396

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Colega uceniculgica gresesti. Cele originale nu sunt suruburi cu pas metric ci tot holsuruburi o idee diferite ca pas dar mult mai apropiate de hosuruburile normale decit de suruburi. Cit despre demontat o poti face de cite ori vrei , nu se va strica filetul, e chestie probata.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1396

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Am pus sute de doze de modular dar inca nu am intlnit vreuna care sa aiba filet de surub, toate au pas gen holsurb
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1396

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Si de fapt nici nu se poate numi filet find de fapt o creasta de tabla inclinata care intre intre spirele hosurubului, cu igaduinta hai sa o numim o singura spira.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1649

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Nu-i chiar asa. Cele de la Gewiss au suruburi cu un filet care nu este metric, dar sunt suruburi si au varful ascutit pentru a putea „prinde” gaura clemei de fixare chiar daca nu sunt perfect aliniate cu ea. Dar se pot inlocui fara probleme cu holtzsuruburi in caz de nevoie. In ceea ce priveste posibilitatea de demontare si remontare ulterioara, ea exista, dar hai sa fim seriosi, de cate ori ne apucam sa demontam si sa remontam o astfel de doza?
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • uceniculgica
                  Membru marcant
                  • 10.ian.2013
                  • 557

                  Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  Postat în original de Ervin
                  crede-ma ca nu iti arde sa bati drumul la un magazin de bricolaj pentru 4-8 suruburi,asa ca apelezi la cateva "negrese" si iti faci treaba.
                  pai astea eu le consider consumabile ca si pe "negrese, dibluri+suruburi etc, intotdeauna am rezerva ca, vorba ta, doar nu mergi la magazin de fiecare data cind ai de agatat ceva pe perete

                  Comentariu

                  • Cipri1
                    Membru
                    • 14.aug.2012
                    • 265

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    La un tavan din gips-carton pe profile metalice care are trase firele pentru bec/lustra , pot sa fac o mica arcada ( tot din gipsc-carton ) pe semirotund si sa pun 3 spoturi ? Sau sa pun doar acele 3 spoturi direct in tavanul de gips-carton .

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Postat în original de Cipri1
                      La un tavan din gips-carton pe profile metalice care are trase firele pentru bec/lustra , pot sa fac o mica arcada ( tot din gipsc-carton ) pe semirotund si sa pun 3 spoturi ? Sau sa pun doar acele 3 spoturi direct in tavanul de gips-carton .
                      Spoturile dupa cate stiu nu se pot mula dupa arcada semirotunda si apare cam urat, dar daca tie iti place... aia e.

                      Comentariu

                      • Cipri1
                        Membru
                        • 14.aug.2012
                        • 265

                        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        O sa las sa mai treaca o perioada pana cand voi amenaja camera si dupa o sa iau o decizie .

                        Pentru a muta un intrerupator de pe un perete pe altul ( e pozitionat in partea dreapta a usii si eu vreau in partea stanga sa-l mut ) si nu am doza in camera , cum se face legatura ?

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6667

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          Aveti doza pe fata cealalta a peretelui pe care doriti sa montati priza ? O gaura si ...
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1396

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Postat în original de Cipri1

                            Pentru a muta un intrerupator de pe un perete pe altul ( e pozitionat in partea dreapta a usii si eu vreau in partea stanga sa-l mut ) si nu am doza in camera , cum se face legatura ?
                            In mod normal conductoarele vin dintr-o doza din care ar trebui sa pleci si tu spre noua destinatie. Daca e prea complicat ar mai fi varianta sa cositoresti legaturi in intrerupator si sa pleci spre noua doza cu tubul si firele pe deasupra usii cel mai probabil
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • lucian_
                              Incepator
                              • 13.oct.2013
                              • 10

                              Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              La un apartament de bloc mai vreau sa pun o priza in bucatarie iar electricianul mi-a spus ca sunt 2 variante: 1) trage traseu de la o alta priza existenta in apropiere 2) trage un traseu nou direct din tabloul electric (asta ar insemna traseu mai lung, munca mai multa pt el si pret mai mare pt mine). Care din variante este mai buna si de ce?

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3235

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Ce doriti sa alimentati in noua priza si ce alimentati uzual din priza din care ar putea trage noul circuit?
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...