Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata_melc
    Membru
    • 02.feb.2010
    • 202

    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

    Va salut,
    Ca sa nu mai deschid un alt topic am sa va rog sa imi permiteti sa intreb aici...
    long story short: casa noua, ENEL mi-a dat Pi 9Kw 3phase, insa in ATR mi se specifica faptul ca se va utiliza un cablu cu 3 fire (dupa mintea mea L1, L2 si L3). Zice ca priza de pamant este in responsabilitatea beneficiarului. Asta inseamna ca nulul de protectie va fi folosit si ca nul de lucru ? (PEN) ?

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

      Cum scrie exact in ATR? Puteti atasa o copie?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • cata_melc
        Membru
        • 02.feb.2010
        • 202

        Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

        Cam asta e relevant din cele 5 pagini pe care mi le-au dat...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • mbostangiu
          Membru marcant
          • 31.dec.2011
          • 595

          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

          Aveti cablu de bransament 3x10+6. Asta inseamna 4 fire, 3 de 10 (fazele din aluminiu) si 1 de 6 (nulul din cupru). Impamantarea va fi al 5-lea fir (separat de nul in aval de BMPT).
          “Quality means doing it right when no one is looking.”

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 202

            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

            Aaaaa. Am inteles acum. Va multumesc pentru raspuns!

            Comentariu

            • m1
              Membru
              • 14.nov.2007
              • 108

              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

              Eu am proiectul tehnic de racordare facut , am si avizul de amplasament eliberat la autorizarea casei , stalpul este in curte la 25 de m de casa . In cazul meu este vorba de o modernizare (adica mutarea contorului dintr o bucatarie de vara pe stalp sau gard , bransamentul actual fiind aerian iar toata modificarea referindu se ca bransamentul va fi facut subteran ) .Va intreb daca mi a fost stabilit costul bransamentului la 870 de lei de catre EON, de ce firma cu care am vorbit sa execute lucrarea mai cere bani in plus spunand ca este doar de pe stalp in jos pana la contorul care fa vi pus pe stalp sau gard ? ADICA DOAR VREO 6 METRI din varful stalpului pana undeva la 2 m la contor , cost calculat de EON la 870 de lei . Din calculele facute cu un alt electrician materialele necesare ajungeau undeva la 400 de lei cu tot cu cablu pana la casa . Nu sunt suficienti ceilalti 470 si ceva pentru manopera oare ? Stie cineva sau a mai trecut cineva prin asa ceva si a fost pacalit ? Eu unul incerc cu mai multe firme ca doar nu sunt idiot sa dau peste acel cost estimat cu materiale cu tot , imi mai e si vecin patronul respectivei firme ... Lacom din pacate !! Dar tot el pierde ca nu i dau lucrarea ... asta e !!
              ...

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru marcant
                • 31.dec.2011
                • 595

                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                Dar EON nu va dat un deviz pentru cei 870 lei?
                In deviz sunt detalii despre lucrarile si materialele incluse in cei 870 lei (si nu uitati TVA-ul). Uzual daca gasiti firma acreditata sa faca lucrarea mai ieftin puteti diminua costul cu pana la 20%, iar daca nu gasiti EON e obligata sa desemneze o firma care sa faca lucrarea in costurile respective.
                Aveti grija ca lucrarea trebuie controlata de EON si firma acreditata de ei, altfel nu va receptioneaza lucrarea si o faceti degeaba.
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • m1
                  Membru
                  • 14.nov.2007
                  • 108

                  Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                  @ mbostangiu Bunaziua mbostangiu , multumesc ca mi ati raspuns , ba da am acel deviz doar ca nu inteleg din el mare lucru , sunt niste termeni care nu stiu exact la ce se refera ! Atasez niste fotografii ale actelor date de E on . E posibil ca ele sa fie in ordine inversa .V as fi foarte recunoscator daca mi ati spune ce semnifica . Multumesc tare mult !
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de m1; 28.mai.2017, 16:22.
                  ...

                  Comentariu

                  • m1
                    Membru
                    • 14.nov.2007
                    • 108

                    Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                    stiti cumva ce rezulta din pozele cu actele atasate ? Multumesc !
                    ...

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 595

                      Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                      Nu vad deviz insa din ce ati postat vad urmatoarele:
                      1. Taxa verifixare instalatie si punere in functiune= 95 lei (ramane la EON)
                      2. Taxa montare contor=145 lei (ramane la EON)
                      Din cei 632 lei inclusiv TVA, firma care executa lucrarea trebuie sa cumpere materialele:
                      - BMP= 300 lei
                      - Coloana plus accesorii=100 lei
                      Ramane manopera, alte cheltuieli si materiale marunte 230 lei.
                      Acum eu stiu ca daca esti cel care plateste acesti bani pare mult iar daca esti patronul firmei care face lucrarea pare putin insa parerea mea e ca pretul este foarte bun. Iar daca iei in calcul banii care raman la EON (un sfert din suma pentru montare contor, verificare si pif)... multumiti Domnului ca nu face EON lucrarea ca v-ar fi costat 2000 lei. Deh, acolo se mai plateste si taxa de smecher.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • m1
                        Membru
                        • 14.nov.2007
                        • 108

                        Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                        Multumesc de raspuns , BMP uri cu protectie stiu ca se gasesc si cu mai putin de 150 de lei , ce nu am inteles din tot ce scriu ei pe hartii e daca lucrarea si acesti bani se refera pana la contor sau pana la intrarea in casa ? Doamna de la EON mi a spus ca pana la casa nu doar pana la contor , firma spune altceva ca pana la contor . Nu mai inteleg nimic si nici nu stiu ce sa fac ...
                        ...

                        Comentariu

                        • ovi.vrs
                          Incepator
                          • 22.iun.2017
                          • 11

                          Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                          buna ziua si bine v-am gasit. dupa o lunga rasfoire a forumului vin si eu cu o prima intrebare.
                          care dintre cele doua variante sunt mai ok pentru instalatia proprie la o casa nou. precizez ca acest tablou va deservi doar locuinta, partea de garaj este separat.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	varianta 1 tablou sigurante.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	129,7 KB 
ID:	628652
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	varianta 2 tablou sigurante.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	135,5 KB 
ID:	628651

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                            Generalul acela de 25A nu este cam mic? Dupa el ati montat o diferentiala de 40A pe anumite circuite. Care sunt consumatorii cei mai mari? Aveti aer conditionat? Aragazul banuiesc ca este cu gaz.
                            Legaturile in panou le puteti face mult mai elegant cu piepten special de interconectare. Contactele fiind plate vor fi mai ferme.
                            In loc de bobina MSU asociata intreruptorului general puteti folosi un modul electronic cu ceva mai multe functii, detalii in articolul de aici:
                            Iarna aceasta, la fel ca si celelalte dinaintea ei, ne-a adus perioade cu ger prelungit si, implicit, un consum mai mare de electricitate pentru incalzire. De la resouri bagate in priza si pana la instalatii complexe de degivrare a jgheaburilor sau aleilor, fiecare dintre noi contribuim la cresterea consumului de energie electrica.
                            Ultima editare de Consultant electrice; 26.iun.2017, 17:46.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Caiusvlad
                              Membru
                              • 31.dec.2016
                              • 129

                              Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                              Buna...am si eu o intrebare.Am facut o bucatarie noua langa casas si am ajuns cu ea in faza de instalatie electrica si rigips.
                              Intrebarea ar fi daca se poate prima data sa trag instalatia electrica(ma grabesc sa o fac pe asta prima pentru ca acuma am gasit om BUN, si nu prea are timp pe urma)
                              Multi au zis sa fac prima data scheletu din profile pt rigips,si pe urma sa trag cablurile pt prize si iluminat.Eu zic ca se poate sa puna profilele si dupa ce sunt trase cablurile,pentru ca eu roataintre profile am sa bag vata de 10-15 cm grosime.
                              Deci profilele de rigips,nu am sa le lipesc de perete niciunde.Si petavan bag izolatie intre corni,iar pe urma peste mai bag un strat(undeva pe la 20 cm o sa ajunga pe tavan).
                              Eu zic ca se pot trage cablurile,pe urma facut cadranu pt rigips la 10-15 cm de perete ,bagat vata si gata

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Răspuns la: Instalatie electrica la casa noua

                                Bineînțeles că se poate. Uite și un exemplu în link-ul de mai jos (chiar dacă acolo a fost vorba doar de scafe, nu de placarea integrală a pereților și tavanelor, dar ideea este aceeași):
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...