Instalatie electrica la casa noua

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    Pai...depinde de multe. Ca instalatia electrica poate cuprinde si automatizari, priza de pamant, paratrasnet etc.

    Ar fi intre 40-80 lei pt fiecare loc de priza si iluminat, plus vreo 200 ron montajul tabloului. Iar ca materiale...depinde cate circuite veti avea si de cum doriti sa fie facute aceste circuite.(unii cer sa se faca circuitele cu doze de legaturi,altii fiecare circuit de la fiecare priza sa vina din tablou si asa se consuma mult conductor). Poate sa fie nevoie si de 1000 de metrii de conductor, poate chiar si peste. Poate duce lejer la peste 4000 ron.

    Comentariu

    • raiden
      Incepator
      • 11.feb.2011
      • 10

      Multumesc de raspuns, m-am mai linistit ca m-am speriat rau cand mi-a spus scorul electricianul, la mine intra cam 700metri de cablu si ma ajunge cam 3800 toata treaba, deci e in normele normale, 2000 doar manopera.

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        instalatie electrica

        Ca, o informatie , te pot ajuta si eu , electricianul este in lucru la casa mea..
        Am 142 metri patrati: 15 milioane manopera si pina acum 15 milioane materialele,...am 44 de prize si intrerupatoare si 7 circuite..separate..deocamdata pina acum..

        Comentariu

        • andrei_radu
          Membru
          • 24.mai.2008
          • 242

          Dl. Nicu, ati gasit un electrician cu un pret mai mult decat bun. Nu m-am uitat de unde sunteti, dar ca idee prin Bucuresti se ia cam 20 de mil pt un apartament de 3 camere.Si asta uneori doar pt inlocuirea aluminiului cu cupru, fara alte trasee trase in plus.

          Mare grija insa cum va si executa lucrarea. Foarte multi se bucura ca au gasit cu "un pret mai mic decat al lui X". Dar care face treaba de mantuiala. Asa cum am fost acum de curand la cineva...de 2 ori. Prima oara i-a cedat un circuit de prize in doza de legaturi...era facuta legatura in bataie de joc. Si a doua oara ca i-a luat foc tabloul...3 sigurante topite...etc. Asta tot din indolenta electricianului "ieftin" si care s-a incadrat in preturile alea...rotunde de mai sus. Asa ca mare grija cam la toti, ca si cei care au preturi mari isi bat joc...dapai unii care cer putin...
          Numai bine!

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            instalatie electrica

            Da, am auzit ca in Bucuresti este mai scump , de fapt totul e scump acolo...eu sint din Iasi , si aici e mai ieftin..
            In privinta electricianului , un prieten mi la recomandat , cica are experienta de peste 30 de ani , acuma cine stie ,poate am noroc sa faca treaba buna.
            Mai are de montat prizele si intrerupatoarele , dar il asteapta pe finisor , de luni pune gips -carton pi pereti si dupa asta pune si el restul...

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              Daca omul va da garantie la ce va face, nu aveti de ce sa va faceti probleme. E bine sa stie ce sa faca.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1688

                Postat în original de cNicu
                Va salut. Sunt nou pe forum si sunt in fata unei achizitii a unui apartament de 3 camere.
                Doresc sa ma documentez din timp deoarece apartamentul nu este inca finisat total si doresc sa imi prevad toate instalatiile si consumatorii cat mai bine.
                O sa atasez o schema mai jos ce reprezinta numai o parte din casa, mai exact sufrageria + hol de intrare si bucataria.
                Am amplasat oarecum orientativ cateva din corpurile de iluminat si partea de audio video.
                Intrebarile mele sunt legate in primul rand de tipul de panou electric ce trebuie achizitionat .
                Consumatorii vor fi luminile din 3 camere si 2 bai, cuptor electric, masina de spalat, masina de spalat vase, 2 sau 3 unitati de aer conditionat, o centrala cu boiler incorporat, frigider, plasma sau lcd de dimensiuni generoase si implicit insetat de curent si un AV Receiver care de asemenea consuma ca un porc. Ar mai fi si un calculator, un PS3, router wi-fi, alte electrocasnice ce vor fi bagate in prize, lampi, hota electrica de la bucatarie si cam atat din ce imi pot da seama acum.
                Recunosc, sunt relativ novice in ale electricii, insa v-as intreba ce fel de panou sa aleg, si cum sa pozitionez sigurantele, care sa acopere ce ?
                Nu stiu daca e impotriva politicii forumului sa dati link-uri catre produse anume, insa fac mentiunea ca m-ar interesa produsele cu o fiabilitate sporita.
                Legat de partea de iluminat, as dori sa amplasez intr-un tavan fals niste corpuri compuse din cate 2 sau 3 spoturi fiecare. Ele au inaltimea de 85 mm. Fiind cu becuri halogen, ce considerente legate de spatiu si izolatie trebuie sa am in vedere ?
                De asemenea, v-as intreba , daca tot doresc sa realizez acest plafon fals, cum e mai bine sa trag cablurile pentru ce o sa am pe peretele opus televizorului, pe sub pardoseala, prin tavabul fals sau prin o tubulatura prevazuta prin pereti (ce ar implica mai mult de spart).
                Corpurile de iluminat le-am colorat in functie de cum ma gandesc eu ca ar fi bine sa fie conectate la cate un intrerupator.
                M-am uitat la intrerupatoare comandate prin infrarosu deoarece as dori sa integrez si iluminatul intr-un sistem de control cu telecomanda Logitech Harmony.
                In ROmania nu am gasit decat ceva de la un producator Lutron iar produsul se numeste Rania IR dar care e un pic cam scump pe la 700 ron. Imi puteti recomanda altceva calitativ dar la un pret mai redus ?
                Si ca o ultima intrebare, poate redundanta, pentru un astfel de proiect, sa ma adresez cam oricarui electrician sau e bine sa ma adresez unui anumit tip de electricieni (nu imi pot da seama daca ce doresc eu sa fac este de complexitate marita sau normala) ?
                Nu vreau sa incarc si mai mult acest post asa ca o sa-l inchei aici.
                Multumesc pentru eventualele sugestii.
                Inainte sa va intrebati ce tablou electric sa achizitionati, trebuie sa va puneti intrebarea "ce tip de coloana de alimentare sa folosesc?", si asta pentru ca la un apartament de 3 camere cu bransament clasic monofazat aveti maximum 7KVA putere aparenta furnizata de distribuitor.N-aveti nicio sansa sa puteti folosi acei consumatori pe care i-ati enumerat cu aceasta putere si va trebuie neaparat un bransament trifazat, deci...proiect si electrician autorizat ANRE.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • oarecare
                  Incepator
                  • 30.mai.2007
                  • 4

                  Postat în original de cNicu
                  Va salut. Sunt nou pe forum si sunt in fata unei achizitii a unui apartament de 3 camere...
                  Postat în original de florin muresan-grecu
                  ... bransament trifazat...proiect si electrician autorizat ANRE.
                  In primul si in primul rand, ma indoiesc ca are sanse sa gaseasca un electrician chiar atat de neocupat incat sa fie dornic sa ii traga trifazic in apartament de bloc.
                  Consumurile lui ar fi de
                  3-4 kwh - cuptor
                  1 kwh - frigider
                  2 kwh - masini de spalat
                  0.5 kwh - centrala
                  2*1.5kwh - clime
                  1.5 kwh - electronice
                  1 kwh - iluminat
                  Total:12.5 kwh
                  Luand in calcul factori de utilizare, de simultaneitate, etc.... un C32 ar trebui sa fie suficient pentru utilizare normala.

                  Daca va dori sa foloseasca acel cuptor in timp ce se spala rufe, vase, climele merg blana, iar lautarii (a se intelege muzica, nu un anumit gen) tipa pana ii doare gatul, atunci va trebui sa treaca pe trifazic.

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    Postat în original de oarecare
                    Postat în original de cNicu
                    Va salut. Sunt nou pe forum si sunt in fata unei achizitii a unui apartament de 3 camere...
                    Postat în original de florin muresan-grecu
                    ... bransament trifazat...proiect si electrician autorizat ANRE.
                    In primul si in primul rand, ma indoiesc ca are sanse sa gaseasca un electrician chiar atat de neocupat incat sa fie dornic sa ii traga trifazic in apartament de bloc.
                    Consumurile lui ar fi de
                    3-4 kwh - cuptor
                    1 kwh - frigider
                    2 kwh - masini de spalat
                    0.5 kwh - centrala
                    2*1.5kwh - clime
                    1.5 kwh - electronice
                    1 kwh - iluminat
                    Total:12.5 kwh
                    Luand in calcul factori de utilizare, de simultaneitate, etc.... un C32 ar trebui sa fie suficient pentru utilizare normala.

                    Daca va dori sa foloseasca acel cuptor in timp ce se spala rufe, vase, climele merg blana, iar lautarii (a se intelege muzica, nu un anumit gen) tipa pana ii doare gatul, atunci va trebui sa treaca pe trifazic.
                    De ce sa nu gaseasca un electrician? In definitiv, si banii lui circula pe piata ca si ai oricarei alte persoane.
                    Pe de alta parte, observ ca noi aici "vorbim discutii", pentru ca omul care a deschis subiectul n-a mai dat niciun semn de viata pe forum. E interesant cand mai multi binevoitori iau "de buna" solicitarea de a da sfaturi, se reped toti sa scrie pe forum ,fiecare dupa priceperea sa si pe urma constata ca "nu mai este nimeni pe planeta" .
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • oarecare
                      Incepator
                      • 30.mai.2007
                      • 4

                      eu ma referisem strict la "n-aveti nicio sansa sa puteti folosi acei consumatori pe care i-ati enumerat cu aceasta putere si va trebuie neaparat un bransament trifazat"

                      Subscriu la ideea ca ii trebuie neaparat un electrician. Cu electricitatea nu e de joaca.

                      Off-topic: Oare de ce romanii nu isi trag singuri si tevile de gaz?

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Probabil pentru ca e mai greu de procurat teava si mai greu de manevrat/depozitat.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • komy
                          Membru Marcant
                          • 22.iul.2008
                          • 442

                          Am fost odata la o interventie la un salon de coafura cu 5 scaune pentru coafat(tuns)+1 post cosmetica(ce inseamna alte aparate). Salonul era la un parter de bloc, intr-un ap. de 2 camere modificat in saptiu comercial. Contorul era pe holul blocului si siguranta pentru spatiul respectiv era tot acolo."Domnul patron" a INLOCUIT siguranta de la firida cu una de 60 A caci si cu 32A, si cu 50A "sarea prea des". Bransametul era monofazat, iar sigurantele din firida de pe holul blocului erau automate, deci omul inlocuia sigurante, pana la pragul cand "nu mai sarea". Pe mine m-a chemat sa-i inlocuiesc firele ce pleaca de la siguranta la contor, caci erau " prea arse".
                          Concluzia e ca la electrica se baga multi ca au posibilitatea.. la gaz nu se baga caci trebuie tevi, aparate specifice de prelucrat tevi, aparate de sudura, etc, care sunt f scumpe. Dar.. o banda izolatoare, de legat 2 fire se gaseste peste tot. Deci.. tot romanul e electrician!!!
                          Imi place lumina!

                          Comentariu

                          • oarecare
                            Incepator
                            • 30.mai.2007
                            • 4

                            Ironia mea consta in faptul ca probabil nu am mai avea atatia 'electricieni' daca s-ar baga si la instalatii de gaz. Putin morbida, dar cvasi-adevarata.
                            Off-topic la off-topic. Banc:
                            Cod:
                            Un parasutist amator sare din avion, si descopera ca nu stie cum se deschide parasuta. In caderea sa libera, il vede pe unu care zbura in sus.
                            -Dom'le, zi-mi si mie cum se deschide parasuta asta blestemata!!
                            -Nu stiu dom'le, eu lucrez la gaz!!
                            Daca ar face o greseala atotcunoscatorii romani, ar mai si zbura (gaz), nu numai sa dea cu fundu' de pamant (curent).
                            Si referitor la coafor, am vazut un salon de bronzat in care luase foc un solariu, dar siguranta automata inca era cuplata. Tot asa, siguranta de 63A, fara diferential, pe un bransament normal de apartament. Nebuni. Daca s-ar juca doar cu vietile lor ar fi una, daca faptele lor implica si alte vieti e inconstienta.

                            Comentariu

                            • Adi_M
                              Incepator
                              • 30.mai.2011
                              • 57

                              Sunt la momentul instalatiei electrice la casa si am urmatoarea nelamurire. Pentru plita electrica este suficient un calbu de cupru FY de 2,5 pe o lungime de aprox 4m de la panou cu circuit separat? Merci.

                              Comentariu

                              • Cherubino
                                Living Legend
                                • 10.iul.2006
                                • 1688

                                Postat în original de Adi_M
                                Sunt la momentul instalatiei electrice la casa si am urmatoarea nelamurire. Pentru plita electrica este suficient un calbu de cupru FY de 2,5 pe o lungime de aprox 4m de la panou cu circuit separat? Merci.
                                Daca curentul nominal al plitei nu depaseste 16 A (atat va da voie normativul la sectiunea de 2,5 mmp),DA.
                                LARGO AL FACTOTUM

                                Comentariu

                                Procesare...