Cazan de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ssilvviu
    Membru
    • 09.aug.2006
    • 247

    Cazan de cupru

    Citeam pe forum ca tevile din cupru fac apa nepotabila, chiar dupa fierbere.
    Vin cu intrebarea: Ce ne facem cu tuica facuta in cazane de cupru? Afecteaza cumva sanatatea? (normal, ma refer la tuica bauta in cantitati moderate )
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Pentru ca eu am postat pe forum referitor la toxicitatea cuprului vreau sa raspund la intrebarea cazanului de tuica. Vecinul meu de la tara (jud.Arad) cand incepe sa distileze tuica prima data spala tot cazanul inclusiv serpentina cu apa si otet dupa care distileaza 24 ore apa. La prima distilare trimite un esantion la un laborator in Arad. In urma cu vreo doi ani i-a gasit plumb in tuica asta din cauza unei lipituri cu cositor (aliaj plumb-staniu) la serpentina. Ca sa rezolve problema a inlaturat aliajul si a facut un bandaj din faina de grau si tarate invelite in tifon. Iar cand se apuca de distilat lucreaza non-stop pana ce termina ( nu face opriri ca sa nu se oxideze serpentina). Fiindca se discuta acest subiect vreau sa va spun un coleg de servici s-a imbolnavit foarte grav din cauza ca a facut vin din struguri pe care i-a cumparat si erau tratati cu sulfat de cupru. Pentru ca omul lucra in mediu toxic (turnatorie) medicul nu a stiut d unde provine cuprul care era prexent in special in ficat. La un moment dat medicul l-a intrebat daca n-are vin, el crezand ca-i cere vin a zis ca-i aduce o damigeana, dar cand i-a explicat de ce cere vin i-a adus de proba si facand analize a gasit concentratie crescuta de cupru in vin. Concluzia este ca ne putem imbolnavii fara sa stim din ce cauza.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Cred ca ar trebui sa "rasfoiesti": http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=3481&start=0
      Iti va lua ceva timp, dar cred ca vei capata raspunsul dorit.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Pai trebuie sa ne facem intzelesi, nu? Cuprul in sine nu este toxic ci numai OXIDUL SAU! Dupa stiintza mea exista 2 tipuri de oxid de cupru: unul verzui care este format in prezentza aerului umed care contzine oxigenul ca element reducator si are 3 molecule de oxigen in formula chimica, iar celalalt are culoarea neagra si are in formula chimica numai doua molcule de oxigen si este mai greu solubil decit primul. Acesta din urma e mai toxic decit primul.

        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        Procesare...